Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (21)


202 raspunsuri la acest subiect

#1
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 11:31

Capitolul 18, Capitolul 19, Capitolul 20







Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#2
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 12:52

Eee.. acum ca v-am gasit nu mai scapati usor de mine[:D] ce sa fac, eu am mostenit de la fosta proprietara o gradina matura si frumoasa pe care din pacate nu stiu sa o ingrijesc :(( asa ca sunt foarte recunoscatoare pt sfaturi[flo]
Gabi dupa cum arata cred ca e rugina trandafirului cum spui tu. Din pacate nu stiu daca o sa gasesc ceva de stropit, aici in suedia nu prea exista chimicale de nici un fel pt gradina, doar acid acetic pt buruieni si in rest apa de ploaie, frectie galenica[:D] daca reusesc sa gasesc denumirea bolii pe suedeza o sa intreb in orice caz la magazin.
Cu buruienile la noi e invazie... sau asa mi se pare mie, in orice caz a fost o vara extrem de ploioasa si cand ne-am intors din concediu am gasit jungla in curtea mea[:D] Am umplut doua tomberoane plus cativa saci dar tot sunt, apar mereu... si au niste radacini!!! si mie mi se pare complicat sa pun folie mai ales ca in unele rabaturi am diverse plantute care apar pe rand, de la branduse pana la tot felul de alte chestiuni care habar nu am cum se numesc. printre cojile alea banuiesc ca o sa poate iesi, daca pun folie s-a zis cu ele :( dar si papadiile cred ca ies foarte bine prin scoarta, nu??

#3
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 15:20

Ies, Corina, si papadiile [:D]...in principiu am observat ca, cu cit stratul de scoarta e mai gros, cu atit ies mai putine...dar folie nu pun! [8D]

Cit despre rugina trandafirului - am gasit pe un site ca nu va aparea daca plantam linga trandafiri o planta care se numeste "tataneasa"...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#4
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 04 septembrie 2011 - 13:28

doamnelor, bine v-am gasit!

[:I] sunt convinsa ca ati mai discutat subiectul asta, dar eu acum sunt interesata.

situatia e astfel:

am mostenit o casa cu curte (am stat si pana acum aici, dar n-am avut voie sa facem nici o modificare pana nu decedeaza bunicul sotului meu care era proprietar). pana acum am reusit s-o eliberam de multe magazii, adaposturi etc. dar...

am vazut, cu mare drag, cum s-a incapatanat o tulpina de rosie sa creasca si sa dea rod fara s-o intretinem cu nimic. de aici m-am gandit ca la primavara as putea sa folosesc curtea din spatele casei ca sa plantez diverse legume si verdeturi.

dati-mi un link daca a mai fost discutia sau spuneti-mi ce pot face acum, in toamna, ca sa pot planta la primavara ceva legume sau verdeturi.

multumesc frumos pt. sfaturi...



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

NOUTATI IN ALBUM

pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



#5
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 11:12

Bine ai venit, Mady!
In toamna se pot insamanta ceapa, usturoiul, spanacul si salata - prin octombrie, nu chiar acum.
Gabriela, f frumos rondul! Multumim pt noul capitol![pup]

Eu in w-e am mai facut ceva bulion in timp ce sotul a copt ardei pe care i-am pus la congelator pt la iarna.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#6
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 14:26

Bine ai venit printre noi Mady, mult spor la gradinarit!

Liviana, iar ai fost harnicuta, o sa ai din nou camara plina! [pk]



La mine de dimineata au venit muncitorii ca sa termine de pus tigla pe gard - mai aveam o latura intreaga, si jumatate din latura nordica - in felul asta gardul e gata si la primavara, ca tot s-a asfaltat si strada, il putem vopsi si pe interior si pe exterior si tot la primavara am sa pot termina si partea dinspre strada. Pe asta chiar am neglijat-o. As fi vrut sa pun o bordura, dar nu pot pina nu toarna si stratul final, cel de uzura, de astfalt si asta se va intimpla (sau cel putin asa ne-a spus inginerul) abia pe la inceputul lui noiembrie...sper macar sa apuca sa turnam beton in fata portii ca sa unim asfaltul cu rampa noastra de la garaj...



In rest in weekend eu m-am relaxat in gradina - sotul a tuns gazonul, iar eu am curatat de balarii o parte din gradina de legume - partea pe care vreau sa o amenajez pentru locul de joaca al copiilor.



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#7
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 14:43

eu tocmai am terminat de pus niste butasi de trandafiri, cam 12. sper saa se prinda macar 5-6. i-am pus sub pet-uri insa chiar si 3 intr-unul singur. daca se prind toti...am cam incurcat-o![alcool] sper sa nu se incalceasca in radacini! dar nu am eu norocul asta...[bang]
imi puteti spune si mie de unde pot lua un pom din acela cu coroana globulara? am tot vazut prin parcari, pe marginea stazilor.si un pom cu frunze rosii de primavara, nu doar toamna, dar care nu prea face fructe(sa nu ma ostenesc cu curatatul locului de sub el!)

gabriela, trandafirii de la S vin ambalati in folie sau in ghivece?
vreau sa cumpar urcatori si din cel mov [olala]

liviana, ai terminat de turnat aleile? cum au iesit?[:)]




#8
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 15:28

Bun venit fetelor noi!

Eu am scos cartofii, am o super productie anul asta!

Udat, jumulit iarba din capsuni, mazarea pusa a 2-a oara are teci, boabe inca nu, dar mai e timp, mai ales ca s-a anuntat vreme frumoasa inca o luna!

Sambata asta aveam in plan sa pun si niste trandafiri dar n-am avut timp, asa ca ramas pe weekendul viitor, ca por'ma culegem via, pe 1 facem parastas, culegem porumbul,d'astea...





Sunt disperata din cauza omizilor[bang][bang]au aparut iarasi, nu stiu ce sa mai fac, pana la urma o sa dau cu decis pe copaci si gata!innebunesc, nu pot sa trec prin curte ca imi cad in cap, au inceput sa plece, le dau jos de pe pereti, spal cimentul matur, ele vin si vin, bleeeeah.



Am descoperit intr-un pom un dovleac din ala turcesc, e imens, cat o galeata aproape, l-am dat jos ca nu cumva sa cada, ca e pacat de el!Din cauza frunzelor nu se vedea, acum daca le-au macat jegoasele alea,l-am vazut!



Spor la treaba!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#9
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 15:34

Si eu vreau un artar japonez (cu frunze rosii) dar nu stiu daca se planteaza toamna sau primavara? Si as mai pune si un pin undeva, ma intreb daca am vreo sansa sa-mi faca si seminte? Problema mea cea mai mare e ca nu prea ma mai incumet sa plantez pana nu iau legatura cu designer de gradini pt ca am constatat ca poti usor sa o dai in bara... azi vreau una, maine imi bubuie alta idee, si i-ai si muta-i ...
si mi s-a pus pata rau de tot pe niste tufe de oaresce conifere, din acelea care se taie sub ce forma vrei, si la mine sunt niste gogoloaie... nu sunt urate dar parca as vrea sa fac ceva mai aerisit, gen gradina japoneza, pietre + copacei frumosi... am citit multe carti despre cum sa planifici gradina dar tot novice sunt...

#10
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 17:23

gogosel, nici nu ne-am apucat de ele. Sapt asta ne da mesterul un semn sa ne spuna cand poate veni exact, pe urma luma materialele sin 2 sapt sper sa fie gata.[:I]
Nasol cu omizile, Valentina, am mai auzit si la altii din IF ca le-au invadat copacii.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -