Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cosuri purulente la bebe de 3 saptamani


9 raspunsuri la acest subiect

#1
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 26 august 2011 - 18:18

Scriu la aceasta sectiune pentru ca sunt chiar in panica si nu stiu ce sa fac! La cat sunt de stresata, sper sa ma pot concentra sa incropesc un mesaj cat de cat coerent. Am o fetita de 3 saptamani. Cand am adus-o acasa de la spital, am observat ca avea un cosulet mic pe picior si unul pe mana. Cosulet cu varf alb. M-am gandit ca s-or fi facut probabil de la caldura si de la cum a stat acolo infasata toata ziua, pielea nefiind lasata sa respire. Nu am dat mare atentie problemei, deci cand a venit pediatra acasa, am intrebat-o alte o mie de prostii, dar despre cosuletele astea doua- nu! [bang] Intre timp, au inceput sa-i apara acelasi fel de cosuri si pe fata. Mici, rosii, cu varf alb - purulente. M-am gandit ca sunt de la cadura, si am redus temperatura cu cateva grade in toata casa. Nu am mai iesit la plimbare decat jumate de ora seara, pe racoare. Degeaba! Am sunat pediatra, a vazut-o, si mi-a spus sa ii pun in apa de baie Permanganat de potasiu - sa fie o apa roz deschis la culoare, ca i se vor usca aceste cosuri. Degeaba! Am spalat-o doua zile asa...si cosurile s-au inmultit si mai abitir. Are si prin par acum! [bang] Luni a vazut-o din nou pediatra si mi-a spus ca dupa baie sa ii tamponez toate cosurile cu Pioctanina. Tot degeaba. Acum i se imprastie si in jos - pe corp. Are si pe piept si pe spate. Am dat-o cu Pioctanina din asta....arata ca o indianca acum - mov din cap pana in picioare, toata fatza pictata, parul vopsit. [alcool] Nu stiu ce sa mai fac sa treaca. Problema e ca pedi e in concediu pana saptamana viitoare. [bang] O inlocuieste altcineva, care mi-a zis azi sa continui cu acelasi tratament. [bang][bang][bang] Am luat la scotocit netul si m-am infiorat cand am citit ca s-ar putea sa aiba stafilococul auriu luat de prin spital. [q] Ce ma sfatuiti sa fac? E vineri seara...urmeaza week-end-ul, si nu stiu daca e bine sa astept asa pana luni, cand vrem sa ii facem analizele, sa vedem daca iasa stafilococul asta nenorocit. Oare e periculos sa stau asa pana luni? Sa o tot spal si sa o vopsesc in continuare? [alcool]


Mami de [copil] Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta [bibe]




#2
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 26 august 2011 - 18:30

Din ce descrii mie imi pare a fi acneea bebelusului, nimic grav, un exces de hormoni luati in timpul sarcinii. Trece de la sine, fara nici un tratament. Daca bebelusa e ok, mananca, uda scutecul, ia in greutate nu mi-as face probleme. Dar, desigur, numai un medic poate sa te linisteasca pe deplin.



******

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 28s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,

Se premo la mano, mi batte più forte ancora:

Sai tu dirmi perché batte così?

Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!


#3
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 26 august 2011 - 18:44

abramburika, deci tu zici ca stafilococul asta ar fi insotit si de alte simptome? ce bine ar fi sa fie asa...pt ca deocamdata mananca foarte bine pisicutza mea (a pus 700 de grame in astea 3 saptamani), temperatura nu are...alte simptome nu vad. [:-@]


Ce mi s-a parut mai suspect e ca aceste cosuri nu sunt imprastiate asa pe fata/cap/corp, ci cumva dispuse in "ciorchine" (mai multe la un loc...)




Mami de [copil] Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta [bibe]


#4
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 26 august 2011 - 18:52

Nu stiu, iti dai seama ca nu pot pune eu diagnosticul corect (nici nu-s de specialitate, nici nu am vazut copilul). Eu iti spun din experienta personala, fetita mea a avut imediat dupa nastere acneea bebelusului. E drept ca nu exact asa cum o descrii tu, asa de extinsa, dar poate difera de la copil la copil. Poate acum e o forma mai urata si din cauza caldurii (eu am nascut in noiembrie). Si nu am facut nimic, nici un tratament, a trecut de la sine. Eu zic sa mergi la alt dr. daca al tau e in concediu ... nu stiu. Ca sa te linistesti.







******

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 28s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,

Se premo la mano, mi batte più forte ancora:

Sai tu dirmi perché batte così?

Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!


#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 26 august 2011 - 19:07

Exact asa a facut si baietelul meu cand avea 4 saptamani...wow ce m-am mai speriat...Dar am mers la medic si mi-a zis sa cumpar din farmacie Mercurocrom (un preparat de laborator care se prepara in farmacii), are culoare portocaliu intens (rosu) si sa il dau pe bubite dupa baita, l-am dat dar degeaba, adica in locurile unde il dadeam ii trecea dar reapareau in alt loc..pana am cumparat cate o sticluta pt fiecare baie si puneam in toata apa..in cateva zile n-a mai avut nimik..parca piodermita se numeste boala..
Mergi la un pediatru, sigur se rezolva...Multa sanatate puiului tau!!!

#6
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 26 august 2011 - 19:12

Inca ceva, cred ca mai am poze cu bIustin cand avea bubitele, daca vrei da-mi o adresa mail pe PM si iti trimit o poza ca sa compari daca seamana cu ceea ce are puiul tau [pup]

#7
bpaula

bpaula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.139 mesaje

Postat 27 august 2011 - 12:16

am avut si eu aceeasi problema cu primul bebe. Cam la 2-3 saptamani au aparut, am citit pe net ca ar fi acneea bebelusului si cat trece si nu am facut nimic. LA controlul de 4 saptamani m-a certat putin pediatra si a zis ca nu e normal.

Am facut analize (exudat nazal parca) si a iesit stafilococul auriu. Mentionez ca nu a avut bebele alte simptome decat acele cosulete. Am citit si eu pe net despre el si m-am sperit dar m-a calmat doctorita. Ne-a dat o crema cu care i-am dat pe fata, in nasuc si cu care ne-am dat si noi in nas in caz ca aveam microbul. Apoi am refacut analizele si nu i-a mai iesit nici stafilococul, nici cosulete nu au mai aparut.

Deci recomand un exudat pentru lamurirea problemei. Nu mi se pare OK sa ii dai cu diferite creme fara sa stii daca e o problema sau nu

#8
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 27 august 2011 - 14:37

Daca e vorba doar de acneea bebelusului,cel mai bine e sa nu dai cu nimic pe piele,cosurile trec de la sine si pielea ramane apoi curata,fara a fi agresata cu substante medicamentoase.Baietelul meu a fost un mare cosuros,toata lumea (fara minte!) zicea ca el nu e asa frumos ca sora-sa,ca uite ce plin de bube e... [:D] Nu m-am stresat,cu fiecare zi parca se inmulteau,trecea unul si ieseau doishpe,dar au trecut in cateva saptamani fara probleme si fara vreun tratament.
Nu ti-as sugera nici sa o speli prea des,pentru ca tegumentul bebelusilor e tare subtire si prea multa apa poate sa degreseze prea tare pielea si sa o usuce.

#9
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 28 august 2011 - 11:29

smara [grup] daca e stafilococ, deci doar daca e, se trateaza ungand bubele cu betadina si fucidin, dar cel mai bine e sa i se ia proba de laborator dintr-o bubita din aia.

in maternitatea aia au fost cazuri de stafilococ?






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#10
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 15:26

Si fetita mea a avut ceva de genul celor descrise de tine. Au iesit la vreo saptamana de la sosirea acasa. La noi au inceput de la fundulet apoi s-au extins catre piept, cap, etc.
Cel mai bine e sa mergi la un dermatolog pediatru. Nu incerca tot felul de "retete" de pe net sau de aiurea, pentru ca la varsta asta pielea lor este foarte delicata si orice chestie poate da urme/urmari pe viata.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -