Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (8)


205 raspunsuri la acest subiect

#21
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 12:51

Buna tuturor!
Sa va spun ce am facut: avem de toate soiurile in continuare, se vad la microscopie si spirochete moarte. Din pacate si copii au borelie si diverse coinfectii. Am mers la Dr. Ion si ne-a facut in continuare o noua schema de tratament. Pentru copii nu ne-a dat antibiotic ci plante timp de o luna.
Techno - pe Dr. Rosca o gasesti la Medas in fiecare zi de marti cu programare in prealabil. Pot sa te intreb de ce vrei sa mergi la dansa, ca tu il ai in oras la tine pe Dr. Ion.

#22
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 12:53

Scuze Techno, te-am confundat cu Ilicidbr, scuze.


#23
dana1972

dana1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 13:14

Chiar daca mai sunt acolo spirochete, cum te simti? Eu pe perioada tratamentului cu cefort ma simt foarte bine, apropae nu mai am nici un simptom, am avut simptomele de la inceputul boli dar mult diminuate.

#24
dana1972

dana1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 15:10

Eu am ascultat inregistarea audio a lui Silvian Guranda (
http://mariuscruceru...ilvian-guranda/) si ma gandesc ca poate are dreptate. Poate scopul nu e sa nu mai fie deloc spirochete ci sa te simti bine (sistemul nostru imunitar sa le tina sub control). Eu dupa fiecrare tura de antibiotice m-am simtit un pic mai bine, dar dupa o pauza de 8 luni, mi-au revenit multe simptome dar mai ales durerile crancene de cap.

#25
IliciDbr

IliciDbr

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 18:23

Buna tuturor,
La ora actuala,am terminat perioada de pauza si voi incepe a sasea perioada de tratament,de data aceasta va fi de 11 saptamani(pana acuma curele au fost sase saptamani si doua de pauaza).Simptomele de dinaintea inceperii tratamentului au scazut de pe o scara de la 1 la 10 sa zicem undeva pe la nivelul 3-4.Dupa ultima perioada de pauza am facut microscopia si a iesit pozitiva.Putin dezamagit,dar macar simptomele sunt scazute ca si intensitate.Tot am auzit discutii cum ca la cabinetul doctorului Moscu au iesit rezultate negative...stie cineva ce tratament au urmat acei pacienti? sau ce medic ia tratat? tratamentul intravenos da rezultate bune ? La nevoie as urma si un tratament mai extrem daca stiu ca da rezultate mai sigure si mai rapide.
Multa sanatate va doresc,

#26
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 00:43

Sau si mai bine trebuie sa ne intrebam daca acei pacienti ale caror analize la microscop au iesit negative, au facut initial o analiza, au iesit pozitivi, au facut tratament(e) si la urmatoarea (urmatoarele) analiza(e) au iesit negativi.
Sa nu fi se suspectat ca au borrelia si sa nu fi avut si normal analizele sa iasa negative.

#27
IliciDbr

IliciDbr

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 01:44

Citat:
citat din mesajul lui Techno

Sau si mai bine trebuie sa ne intrebam daca acei pacienti ale caror analize la microscop au iesit negative, au facut initial o analiza, au iesit pozitivi, au facut tratament(e) si la urmatoarea (urmatoarele) analiza(e) au iesit negativi.
Sa nu fi se suspectat ca au borrelia si sa nu fi avut si normal analizele sa iasa negative.
Sper ca cei de la cabinet nu vorbesc prostii.Banuiesc ca stiu despre ce pacienti este vorba,sau ca macar pacientii cu pricina daca erau dupa tratament, au avut in prealabil si un diagnostic corect.

#28
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 11:32

Citat:
citat din mesajul lui creanga66
Doctorul Boszik a fost in tara si a prezentat o lucrare la Sinaia : http://forum-veterin....php?f=25&t=56A fost si in cabinetul doctorului Moscu :http://forum-veterinar.e-reducere.ro/viewtopic.php?f=25&t=38&p=200#p200
Nu stiu cine a organizat evenimentul respectiv si cine l-a adus in tara pe domnul doctor Boszik insa vreau sa-l/sa-i felicit aici pentru treaba asta! Ma bucur ca lumea medicala romaneasca este ceva mai deschisa la comunicarea cu dansul acum. In urma cu 4-5 ani cand noi ii treaceam pragul cabinetului in Budapesta, medicii de aici se faceau arici cand auzeau de colaborarea cu cei de afara pe tema asta.Felicitari!Multa sanatate si putere tuturor va doresc!
[hippi]AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divineAlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids[hippi]


#29
creanga66

creanga66

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 20:45

Buna ziua ,

Interesant este ca dr. Boszik a facut o vizita in cabinetul dr. Moscu
. Pentru mine asta inseamna ca , doctorul Boszik a recunoscut meritele medicului veterinar .

Deasemenea , asa cum scria cineva pe medipedia , din moment ce , un medic vine si prezinta o lucrare la un simpozion medical , se bazeaza pe experienta si rezultatele pe care le are si le cunoaste iar reticenta celorlalti tine doar de bunavointa si inteligenta pe care o au.Din pacate , reticenta si incapatanarea medicilor se rasfrange asupra pacientilor.

Tehno , am pus si eu aceste intrebari d-nei doctor Moscu . Rezumatul raspunsului :
Cei care au iesit negativi la microscopie sunt pacienti diagnosticati cu Lyme , care au urmat tratament fie la d-na doctor Rosca , fie la d-nul doctor Ion . Diagnosticarea a fost facuta de doctorul Boszik sau prin teste Elisa la Synevo si confirmata microscopic.

Va amintiti ca eu am sperat sa vorbesc mai mult cu ei cand m-am dus dupa rezultat, dar nu am putut . Acest lucru s-a datorat faptului ca aveau musafiri : o echipa de medici din strainatate.( erau medici pentru oameni ). Asta imi intareste increderea in cei de acolo . Cu atat mai mult cu cat , orice intrebare am avut , mi-au raspuns concret si fara sa se ascunda in spatele termenilor medicali . Am vorbit la telefon cu cei din cabinetul veterinar, ore in sir . Orice nelamurire am exprimat , nu s-a suparat nimeni si nu am fost repezita.
Eu am convingerea ca suntem pe" maini bune " si ca fiica mea va avea pe viitor microscopia negativa. Asa cum am convingerea ca nu a fost gresit diagnosticata cu Lyme. Tratamentul urmat a ameliorat vizibil simptomele.

Sanatate !



#30
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 15:48

Buna!
Stau si ma gandesc ca toti suntem purtatori de borelii, micoplasme, etc. dar atata vreme cat nu avem simptome nu cred ca trebuiesc tratate, doar cand apar simptome ar trebui sa incepem tratamentul. Implicit: daca incerc sa ma tratez pana nu mai misca nimic cred ca exagerez atata vreme cat extrem de multa lume e purtatoare si boreliile astea se gasesc in sange, in sperma, in saliva...cine poate garanta ca nu se iau de la om la om foarte usor?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -