Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botez copil - parinti de confesiuni diferite


14 raspunsuri la acest subiect

#1
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 13:48

Dragelor, in ce confesiune v-ati botezat copilul cind exista diferenta intre confesiunea voastra si cea a sotului? Pe ce criterii ati ales?

Multumesc mult de raspunsuri! [flo]

------------------
Still looking for pieces of heaven...

#2
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 14:18

pe criteriul bunei intelegeri intre noi.

pe copil il cheama ca pe tatal lui si e botezat in religia mamei lui.





@

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 14:33

Fostul meu sot a decis inca din`ainte de a fi ramas eu gravida. Asa ca a fost usor.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#4
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 15:00

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Fostul meu sot a decis inca din`ainte de a fi ramas eu gravida. Asa ca a fost usor.Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] SelaScuza-mi intrebarea indiscreta [:I]: ati ales religia lui sau a ta?
------------------Still looking for pieces of heaven...

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 15:03

A mea, i-a placut modul in care s-a comportat preotul romano-catolic de la o biserica din oras, un tip italian mai tinerel si cu viziuni largi [:D] Noi am nasit baietelul verisorei mele la acea biserica.

Fostul sot e ortodox.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 14:39

Noi suntem famile mixta, sotul si primul copil din casatoria lui - catolici. Noi ne-am cununat ortodox, iar pe baietelul nostru l-am botezat ortodox. Tinem ambele religii, la sarbatori ma refer, chiar daca mergem mai mult pe la manastiri ortodoxe. Plus ca Stefan, baietelul nostru care e ortodox, merge la o gradinita care e sub patronajul Bisercii Catolice. Deci chiar nu avem probleme din punctul asta de vedere.

#7
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Dragelor, in ce confesiune v-ati botezat copilul cind exista diferenta intre confesiunea voastra si cea a sotului? Pe ce criterii ati ales? Multumesc mult de raspunsuri! [flo]------------------Still looking for pieces of heaven...
Fiica mea este botezata ortodox( si eu si sotul suntem cununati la biserica ortodoxa), bebe 2 stabilisem sa fie botezat anglican. Aici nu e biserica anglicana deci s-ar putea sa il botezam catolic pana la urma. In nici un caz ortodox, NICIODATA.Nici daca sotul ar fi ortodox nu mi-as mai boteza nici un alt copil in religia ortodoza.De ce?Pe langa faptul ca mi-a chinuit-o si a plans copilu' non stop cat am fost in biserica( dar rau nu asa- unul dim ritualuri este sa o pun pe jos in fata altarului si sa o las cateva minute acolo), mi-a botezat-o cu alt nume.Si nu din gresala.Nu am stiut nimic despre asta in mijlocul slujbei mi-a zis ca pe fetita mea o cheama de acum ANA. Ca el e popa ortodox nu boteaza cu nume straine....Sa mor nu alta, pt asta am facut eu palnuri si am zburat cu copil mic in Romania si m-am dat peste cap sa fac acolo totul.Eu Ana nu o voi striga veci, deci nici nu sunt sigura daca sau nu este botezata in conditiile astea...Precizez ca nici eu nu am nume romanesc si acu' 28 de ani era ceva nemaintalnit si totusi preotul m-a botezat pe numele meu... Sau asa mi-au zis ai mei, acum , nu stiu ce sa zic....Oricum foarte dezamagita am fost.Sora mea a botezat copilul in Italia, in religia catolica , asa de frumos, simbolic i-a udat fruntea cu apa ( nici poveste de scufundat in cazan) nu plans bebe ,. toata lumea relaxata. Nici nu s-a dat peste cap sa vina in Romania..Fetele acre aveti copii de alta nationalitate cu nume straine intrebati va rog eu de la inceput ce parere are popa sa nu va treziti cu alte nume...Lara [gravired] w16+ si Huckleberry ErrieHawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali India

#8
ADRIANKA

ADRIANKA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 521 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 19:50

Stiu ce zici, Lara. Aici, in Cipru e si mai si, Eu am vrut sa ii pun copilului numele Yiannis Alexander. S-a putut cu mici, mari modificari[:D].



In primul rand la Biserica e botezat Ioannis, mi-a acceptat numai un nume din cele doua, si acela nu Yiannis cum vroiam, ci Ioannis (mai apoi am aflat eu ca Yiannis este o prescurtare de la Ioannis), iar de Alexander nici nu au vrut sa auda la Biserica, chit ca il inscrisesem in cerificatul de nastere si Alexandros, ca deh, nu mi-au acceptat numele englezit.



In final, din Yiannis Alexander, copilul meu este Ioannis Alexandros, numele complet in certificatul de nastere, ca din punct de vedere al Bisericii Ortodoxe el este doar Ioannis. Asta a fost putin off topic.



On topic, daca esti crestin ortodox practicanta se spune ca e pacat sa botezi copilul in alta religie, dar fiecare face cum simte, nu?



La noi nu a fost nevoie sa facem alegere pentru ca suntem amandoi ortodocsi, dar daca as fi fost casatorita cu o persoana de alta religie, parca tot Botez ortodox as fi facut, dar undeva, unde stiu ca preotul accepta ce nume vreau eu.



..................................................................

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)



poze cu noi



Povestea unui Licurici



Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...



#9
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 00:31

off topic: n-am copii[bang]dar daca ma ajuta Dumnezeu,nici eu nu mi-as boteza copilul la Biserica noastra.M-as duce sa-l botez la Biserica Catolica. Sincer, in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult sa trec la catolicism. Si am 1001 motive ,dar ultimul care mi-a umplu paharul a fost inmormantarea tatalui meu. Nici statul nu te "jefuieste"asa cum o fac reprezentantii Bisericii Ortodoxe.


Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


#10
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 08:29

Citat:
citat din mesajul lui ADRIANKA

[

On topic, daca esti crestin ortodox practicanta se spune ca e pacat sa botezi copilul in alta religie, dar fiecare face cum simte, nu?



L



..................................................................

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)



poze cu noi



Povestea unui Licurici



Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...







Nu stiam asta, dar avand in vedere titlul topicului, cu tatal cum ramane?

Pt el nu e pacat?





Noi stabilisem de dinainte sa avem copii ca unul asa si unul asa.Ca sa nu fie suparare .Oricum tinem ambele seturi de sarbatori / traditii.Al treilea nu stiu....daca va fi ...dam cu banul..

Acum sincer nu mai stiu ce o sa facem . Aseara am vb cu sotul si nu pare deloc incantat de biserica catolica ( aici e o tara musulmana dar exista si ceva crestini, este o biserica armeneasca si una catolica si atat).Eu cand eram mica mai mergeam la biserica catolica si nu mi-a dat nimeni de inteles ca nu ar fi ok, inclusiv botezul.

Iar in Europa prea curand nu o sa ajungem. Sotul spunea ca sa il /o botezam la intoarcere . O sa aiba 2 ani. Mi se pare aiurea .

Voi ati astepta atat?



Lara [gravired] w16+ si Huckleberry Errie



Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

India






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -