Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

LMA!!!Ghiocei de Marti-Aprile 2009**166***


216 raspunsuri la acest subiect

#1
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 11:45

ODISEEA NOASTRA




1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,

36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,

69,70,71,72,73,74,75,76,77,78,79,80,81,82,83,84,85,86,87,88,89,90,91,92,93,94,95,96,97,98,99,100,

101,[url="h

#2
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 11:54

buna dimineata, buna dimineata

sunt priiiima[pk]

si vin cu cisterna de cafea ca pentru asa o vreme sigur avem nevoie [alcool]

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 10 luni


#3
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 11:58

pupacim de zor sarbatoritii de astazi:

Timeea Alexandra bebe de Millie
Maria, bebe de Maya25
Ariana Maria,bebe de bebe_strumph
Alexandros Luca,bebe de Aris26
Vladimir Theodor,bebe de Bianca2503
baietel,bebe de Bombonique
Iulia Elena, bebe de cami_05

[pup][pup][pup][pup][pup]

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 10 luni


#4
Bianca2503

Bianca2503

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.892 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 12:02

Neata,

Am uitata sa va zic ieri ca am fost la revizia de 11 luni si ne prezentam bine.

10,800 kg
80 cm

si restul minunat

O sa ne iasa in curand si ceva mobila in gura. Iniante de dintele 8 cred ca iese o masea insa.

Eu am innebunit. Il pun pe Vladimri la culcare si tot eu tampita il trezesc noaptea sa il iau langa noi ca ni se face dor de el si ne place cum se baga in noi si doarme. Apoi cand vad ca se foieste ma enervez ca nu ma lasa sa dorm si il urc la el si doarme.[alcool] Dar ne place sa dormim toti 3...cum o fi cu 4? Deja aseara faceam scenarii cum stam fete la fete si baieti la baieti si cum baietii fac misto de fete.

#5
rodica2008

rodica2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 12:03

Moni multzumim de capitolul nou [flo].

#6
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 12:33

bianca - pupacim voinicul cu super dimensiuni[pk]
(noi cred ca pe la 2 ani ajungem la asa performante - dar nu disper, ca v-am mai zis eu, ca trebuie sa fie si balerine pe lumea asta[:D]

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 10 luni


#7
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 12:50

Neatza
Io iar cu inundatiile, de data asta mi s-a spart o coloana de apa calda, care duce la vecinul de la 4, singurul care mai e bransat la apa calda de la "stat", nu de la centrala. Ma rog. De asemeni, in gheu. Mi-a facut varza peretele intre bucatarie si living. yupiii...

vroiam sa ii raspund lui anamariame.
Eu nu ma vad ca o mama categorica, sincer.
Ancai_nicolae nu i-am spus ca nu trebuia sa ii cumpere Veronicai alt telefon, sau nu asta a fost intentia mea. I-am spus doar ca eu, in locul ei, nu i-as fi luat fiica-mii alt telefon. Pentru ca MIE astea mi se par fitze la un copil. Poate gresesc.
Este o chestie pe care nu am vrut sa o abordez aici, dar o s-o fac totusi.
Cred ca multa lume de aici (nu fac nici o referire la tine, Ana Maria !!) nu se gindeste ca nivelul veniturilor pe cap de "vaca furajata" difera mult de la o familie la alta. Noi facem parte din aia care ne descurcam cu greu acum, cu un singur salar si cu un bebe; nu ma pling, se poate si mult mai rau, dar noi chiar am resimtit financiar si criza, si venirea pe lume a Ilincai; noi facem liste cu cheltuielile pe cumparaturi, pe de alta parte am renuntat amindoi bucurosi la pizza comandata in oras des, ca sa cumparam diverse carti din colectiile aparute acuma prin presa. Astia sintem noi. Nu-i vorba ca daca ni se face de pizza nu ne putem permite sa comandam una, e vorba ca nu ne permitem sa mincam o data la doua zile din oras.
Poate si in virtutea acestui fapt, eu vad faza cu telefonul ca pe un moft. Am vazut ca nimeni nu a abordat ce ziceam eu mai demult, legat de A MERITA sau A CISTIGA sau A STRINGE BANI si A MUNCI pentru "articole de lux" pe care ti le doresti, ca si copil. Era exemplul cu wii-ul.
Imi cer scuze, anca, daca din mesajul meu se intelege ca faceam morala... nu e locul, nu sint persoana, nu am nici un drept. Cum am facut si cu postarea lui simply_ana, m-am folosit de un exemplu deja dat pentru a ilustra o idee.

Asa. Acuma cu rigiditatea. Eu cred ca am destul de putine idei fixe...[:D]. Una dintre ele este ca imi doresc pentru Ilinca o cit mai mare deschidere a orizonturilor. Si cred ca asta se incepe de la virste fragede, cind copilul ar trebui (dupa mine) sa experimenteze cit mai multe activitati. Astfel cunoaste oameni noi, invata sa socializeze cu oricine, invata ..natural, fara carti obligatorii in mina cite ceva din mai multe domenii, in final alege ce ii place si ce il intereseaza. De asta zic ca intentionez sa ii gasesc diverse activitati, in afara timpului petrecut la "joaca libera". Multe lucruri pot deveni joaca pentru copii mici; nu cred ca cei care fac dansuri fac pentru erformanta; cistiga ceva la capitolul tinuta, echilibru, gratie; cei care fac arte martiale nu vor deveni sensei, dar isi consuma energia intr-un mod constructiv si invata respectul pentru adversar; cei care sint dusi la clubul de pictura se distreaza cu acuarelele si afla ca a existat unu de-i zicea Monet. Nu e obligatoriu sa gasesc din prima o activitate care chiar sa-i placa; ma gindesc ca vom functiona pe ideea "Am vazut un curs de balet, vrei? Nu? ok. Dar poate te intereseaza sa inoti?" Incearca, citeva sedinte, ii place bine, nu ii place putem renunta si incerca altceva. Si in nici un caz mai mult de o activitate suplimentara pe saptamina; decit daca ii place atit de mult incit vrea ea sa participe.

Chestia cu prietenia eu-Ilinca.
O sa ma contraziceti poate, vorbesc din exemplul meu si al multor prietene.
Pina la o virsta, copilul va aprecia un parinte deschis, si ii va povesti ca a luat un 3 la scoala pentru ca nu si-a facut tema, ca i-a fost lene cu o zi inainte.
Dar cred ca vine adolescenta, in care cam oricine de virsta sa va fi mai bun prieten decit mama si tata, care sint invechiti, anacronici, plictisitori si total uncool. Ei, daca peste faza asta reusim sa trecem pastrind o relatie buna cu copilul, prietenia asta e ...garantata pe viata. Ma rog, cit de garantat poate fi ceva pe lumea asta.

Planul de acasa rareori se potriveste peste cel din tirg, stiu; iar fetele cu copii mai mari ma pot contrazice din experienta lor ca mame. Dar da, recunosc ca am si asteptari de la copilul meu, si nu vreau sa imi asum doar rolul de mingiietor-pe-umar "lasa mama ca nu-i asa grav"; mi-l asum si pe cel de "antrenor", ala cu "stiu ca poti daca vrei, eu zic ca e important sa fii cit mai buna pentru ca..". Visez la un echilibru intre astea doua atitudini.

Si cred ca inchei cu ideile mele pe tema asta, ca nu par bine-venite sau bine primite. Si nu, nu-s suparata din cauza asta[flo]

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#8
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 12:56

Si ca sa schimb cubiectul, dati-mi si mie va rog un link de la albumul ala maaare cu tzoale de copii, ala de pe flickr.com, cu firma aia aramis; am pierdut toate linkurile din favorite....

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#9
denisamada

denisamada

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.280 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 13:08

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34
buna dimineata, buna dimineatasunt priiiima[pk]si vin cu cisterna de cafea ca pentru asa o vreme sigur avem nevoie [alcool]
Da! Cisterna! Vreau si eu inca o cana! [:I] Adelina s-a trezit la 6:30, de-mi vedea sa plang (noi ne culcam foarte tarziu). Si acum ma tot kinui sa o rapun, ca-i maraita de somn, dar cum o pun in pat... tzop sus, ca Hopa-Mitica!Hai ca bate in retragere! Ma duc sa-l plimb pe Toto, apoi ma duuc sa imi fac de cap prin bucatarie, ca daca plec trebuie sa le las mancare,,, ca Motanul nu are valente de-astea,,, [:I] Nu mai zic ca mai si un pic de lucru la proiect... [:I] Sper sa am un bebe tare cuminte azi... ca altfel nu dorm la noapte... [:-@]Denisa-Madalina [mamica] fericita de [zana] Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

#10
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 13:29

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

pupacim de zor sarbatoritii de astazi:

Timeea Alexandra bebe de Millie
Maria, bebe de Maya25
Ariana Maria,bebe de bebe_strumph
Alexandros Luca,bebe de Aris26
Vladimir Theodor,bebe de Bianca2503
baietel,bebe de Bombonique
Iulia Elena, bebe de cami_05

[pup][pup][pup][pup][pup]

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 10 luni



Si noi, si noi!!![pup][pup][pup][pup][pup]

http://www.lucamic.blogspot.com/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -