Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mami de bebe in Cipru


18 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 21 august 2011 - 21:54

Insarcinata si ingandurata :(
Sunt casatorita cu un om minunat. Singurul lui defect e ca e cipriot :) si m-a furat de la mami mea si tati meu. Insarcinata si cu o soacra suferinda de sindromul Oedip (adica indragostita de fiu-sau), cu un apartament mic, ponosit (si unde mai pui ca bebele s-a instalat ca asa a vrut el, nu ca l-am "chemat" noi), cu limba pestrita din tara asta..ma simt singura, disperata..Nu ma inteleg cu doctorii, cu moasele, cu asistentele nici macar in engleza. Sistemul e ciudat si nu reusesc sa ma adaptez. In septembrie zbor spre Romania unde sper sa pot afla care e treaba cu mine si bebe. In afara de "totul e ok" nu am scos nimic de la nimeni (nici eu, nici sotul). Din experienta mea in munca cu acesti cetateni, "ok" e un fel de praf in ochii prostilor.
Daca exista mamici care au nascut pe aici, un sfat sau niste explicatii mi-ar fi de mare folos. In rest, bebelusi sanatosi, sarcini lipsite de evenimente si nasteri usoare tuturor

#2
theophillina

theophillina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 880 mesaje

Postat 22 august 2011 - 01:14

Mihaela, eu nu sunt in Cipru, sunt in Grecia, deci tot pe-aici pe la Mediterana.[:)] Sa stii ca la inceput si mie imi venea sa-l iau la bataie pe dr meu (care e un om extraordinar si un medic de exceptie, de fiecare data cand ma intalnesc cu el ma emotionez pana la lacrimi) ca tot asa imi zicea, totul e ok. Din experienta mea cu grecii, la ei cand e ok, chiar asa e. Insa, la tine mai e si problema inadaptabilitatii. Tu zici ca cipriotul tau te-a luat de la mami si tati, eu chiar mi-am dorit sa vin aici, ba chiar imi facusem un target din asta si aveam de gand sa ma mut singura aici, insa intre timp a aparut sotul meu. Sfatul meu e sa inveti limba, atunci multe lucruri ai sa le vezi altfel. Eu mi-am dorit tare mult sa invat greaca, am inceput cu vreun an inainte sa ma marit, cand inca nu il stiam pe sotul meu, pentru ca aveam planul meu de a ma muta aici, dar si pentru ca mi se pare una dintre cele mai frumoase limbi. Da, asa e, sistemul medical e ciudat si aici, si asta ma enerva la inceput, dar ai sa vezi, caci cu timpul, cu cat avanseaza sarcina lucrurile se mai aseaza. In cate saptamani esti gravida? Unde vei naste, la stat sau la privat? Cat despre apartamenul mic si ponosit care te nemultumeste, incearca sa schimbi tu ceva, daca poti, sa-ti faci o casuta pe gustul tau. Eu cand am venit in casa sotului meu, apartamentul (care nu e mic) era un depozit cu de toate. Am aruncat TOT (si acum dupa 3 ani ma bombane [alcool]) si am facut impreuna o casuta calda si cocheta si nu cu f multi bani. Daca sotul tau e alaturi de tine, impreuna puteti face multe, important e sa va doriti amandoi asta si sa trageti la aceeasi caruta. Cat despre soacra, nu stiu ce sa-ti zic, ca a mea e fata de treaba, ea de-abia astepta sa se insoare fiu-su ca avea 35 de ani si n-avea nici un gand de insuratoare.[:D] Insa adopta si tu principiul: zi ca ea si fa ca tine![:-@] Imi pare rau ca te simti singura si disperata, incearca sa te linistesti, sa-ti ocupi timpul cu aranjarea casutei sau cu invatarea limbii sau cu ce-ti place tie mai mult sa faci, pentru ca perioada sarcinii e o perioada superba si cu totul speciala si trebuie sa va bucurati cum se cuvine de ea si tu, si sotul si bebele din burtica. Te pup si-ti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos.[flo]



Theodora mami de [biz] Stelios

09.06.2010



STELIOS



DE'ALE GURII





#3
ADRIANKA

ADRIANKA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 521 mesaje

Postat 25 august 2011 - 17:46

Mihaela, parca ai fi "eu" cand am venit aici. Am ramas din prima luna insarcinata fara sa ne programam asta. Si eu confuza si ratacita la inceput. Al meu sot are acelasi "defect" : e cipriot. Calitatea lor e ca sunt baieti buni si dedicati familiei, deci, da cu plus. Poate ca si caldura asta si faptul ca esti insarcinata iti da puiul asta de disperare. Stai linistita! Daca esti aici, inseamna ca asa a trebuit sa fie, iar mami si tati tau or sa poata sa te viziteze cand vor si tu pe ei. Iar Limassol este un orasel mai mare decat satucul in care imi duc eu existenta, deci trebuie sa fie bine. Doctorii de pe aici si-au facut faculattile ba in Romania, ba Polonia, ba Rusia, poate ai noroc de unul care chiar sa-ti vorbeasca in romaneste.Si daca au spus ca e OK, inseamna ca asa e, nu cred ca in Romania vei afla mai multe, daca de aici ti s-a spus ca e bine. Sistemul medical e chiar bine pus la punct. Aici la nastere, mai ca nu-ti pupa si picioarele, asa se poarta de frumos. Relaxeaza-te si bucura-te de sarcina! Numai bine!



..................................................................

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)



poze cu noi



Povestea unui Licurici



Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...



#4
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 27 august 2011 - 22:01

Esti o dulce si o simpatica :) Multumesc din suflet pentru incurajari si sfaturi. Uite cum am procedat. Joi am avut programare la spital (spitalul general, unde vreau sa nasc intrucat au aparatura de ultima generatie. In paralel am mers si la un ginecolog privat, insa chiar el mi-a spus ca daca vor aparea complicatii la nastere, atat eu cat si copilul vom fi trimisi la spital. In plus cu cei 3000 Euro care ii cer ei, voi recolta celulele stem..). M-am inarmat cu sotul din dotare si prietena buna pe post de traducator de nervi (in caz de suparare nu mai vorbesc bine nici limba mea, de engleza sau greceste nu mai incape vorba la nervi). M-am dus hotarata sa le spun ca eu is suparata, depresiva si vreau sa-mi spuna mai multe despre ce se intampla cu mine. Am asteptat de la 7 pana la 13, timp in care am avut norocul sa gasesc o moasa extrem de draguta, care mi-a promis ca si daca nasc de Ziua Indragostitilor il lasa balta pe sot si vine sa ma ajute. La ecograf, aceleasi informatii: bebe e bine, se dezvolta normal, acum doarme, nu putem vedea ce ascunde intre picioruse. M-am asezat cu calm si i-am explicat dnei doctor toate temerile mele. La toata avalansa mea sentimentala, atat ea cat si asistenta au inceput sa rada cu pofta. Cica 90 % din femeile aflate la prima sarcina manifesta tot felul de trairi. Ma voi simti mai bine psihic dupa ce voi simti bebele cum zvacneste inauntrul meu.
Pot sa spun ca m-am mai linistit..De la spital am fugit la magazin, ne-am luat vopsele, tapete, etc si ne-am pus pe renovat. Am scos in drum toate prostiile lu' soacra-mea, iar acum respir un aer senin de galben lamaie..Un galben lamaie de pe peretii camerei copilasului nostru..Nici nu mai conteaza ca e fata sau baiat, va fii soarele nostru :)
inca o data mii de multumiri :)
P.S.: Am trait si eu o perioada scurta in Grecia pe aceleasi rationamente ca cele exprimate de tine. Eu am manifestat o dragoste mare fata de mitologia lor, de aceea imediat dupa ce am terminat faculta, mi-am facut bagajele si am zburat spre Creta. De acolo am ajuns in Santorini unde l-am cunoscut pe sotul meu. In fine, am ajuns in Atena, unde am ingenunchiat in fata Acropolelui..am simtit ca am ajuns acasa. Grecia e leaganul meu, a culturii mele, a educatiei mele.
Ciprul e la o lume distanta de Grecia, din pacate :(
Pupici lui Stelios [flo]

#5
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 27 august 2011 - 22:08

Adriana, ma bucur enorm ca intelegi prin ce trec..:)
Am un sot extraordinar, e un om bun, bland..insa dorul de casa e mare si cateodata am impresia ca nu ma voi putea obisnui vreodata cu stilul lor (parca prea sunt barfitori si isi cauta in coarne unii la altii).
Am intalnit o dna dr romanca, f apreciata aici in Limassol. E medic internist, insa cunoaste toti doctorii din spital.Am sunat-o si am aranjat sa ne intalnim sa imi recomande pe cineva. In plus mi-au spus de la spital ca incepand cu luna a 5-a pot merge la cursurile organizate de moase in spital. Aici vom invata totul despre nastere cat si despre ingrijirea bebelusului in primele saptamani de viata.
Am o intrebare pt tine. In ce limba ii vorbesti lui Yannis?
Eu vb putin cipriota, insa as vrea ca si copilul sa invete sa vorbeasca corect ambele limbi: romana si greceste. De aceea am hotarat impreuna ca eu o sa-i vorbesc romaneste, iar tatal ii va vorbi greceste (nu cipriota).
Te pup

#6
ADRIANKA

ADRIANKA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 521 mesaje

Postat 28 august 2011 - 02:05

O sa vezi ca incet, incet or sa se lege lucrurile. Sa iti spun un secret[:)]: cipriotii imi par la fel ca noi, romanii. Si traditii si "apucaturi". Desi oamenii sunt la fel, locurile sunt diferite si asta face situatia mai confuza. Imi zicea cineva ca, daca nu pot sa ma adaptez eu in Cipru, sa adaptez Ciprul mie[:)]. sa fac exact lucrurile care mi-ar placea sa le fac in orice parte din lume as sta. Am incercat, inca incerc, nu spun ca am si reusit[:D]. Mie imi lipsesc cel mai mult parcurile din tara. Deja i-au iesit peri albi sotului de cat repet ca "eu vreau paaaarrc".



Ma enerveaza si pe mine stilul lor de "siga-siga", eu care sunt aia cu "repede si acum", ma enerveaza ca se cred buricul pamantului, se victimizeaza prea mult, dar, dupa cum spuneam, nu se deosebesc mult de romani in multe privinte.



Lui Yiannis ii vorbesc romaneste. Nici nu as fi putut altfel, nu i-as fi putut spune "te iubesc" in alta limba. Sotul ii vorbeste greaca, noi amandoi vorbim o curcitura de engleza cu greaca.



Numai bine si sarcina usoara!



..................................................................

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)



poze cu noi



Povestea unui Licurici



Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...



#7
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 02:18

Categoric imi lipsesc parcurile. In Orastie, unde locuiesc parintii mei, in spatele casei lor e parcul orasenesc (imens si verde tot timpul anului); in Cluj, in timpul facultatii, am locuit in mai toate cartierele, insa mereu aproape de vreun parc..
Si caracterizarea facuta de tine o gasesc de o acuratete fascinanta. As adauga doar faptul ca barfesc exagerat de mult si le place sa isi vire nasul in treburile tuturor.
In ceea ce priveste comunicarea cu bebele, vom proceda la fel: fiecare in limba lui, iar la mijloc ne intalnim pe engleza cipriota :)
Problema e ca toata lumea ma intreaba cum o sa comunic eu acum cu bebele daca eu nu vb greceste; ca si cum voi da nastere unui copil programat direct pe greaca. E hilar, dar enervant si stresant. Ma gandesc sa-mi comand un tricou cu mesajul: My baby and I, we'll speak ROMANIAN!!!
Sarutari lui Yannis! Sa creasca mare si cuminte :)

#8
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 02:48

Faleza din Limassol e super- poti sa te plimbi acolo (uneori fac si eu jogging acolo)

[8D] cu tricoul se rezolva - am un tricou special pentru tine: Dependent Desprecopii.com - si pot sa vin sa ti-l aduc - la o terasa in Limassol (noi suntem postati temporar in Paphos) [8D]



ce spui de asta?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#9
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 11:06

Ah ce va invidiez si ce m-as muta si eu in Cipru, anytime !! As da toate parcurile Vienei si ale Clujului pt mare, plaja si caldura !!!

mamica desprecopii, Copilasul vostru la ce scoala merge in Paphos? Privata? In lb engleza ? Ne bate si pe noi un gind....

-------
mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)
si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

..........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !



We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)


#10
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 11:42

marimar: la scoala internationala din Paphos (de limba engleza). Da e private.

Daca vrei mai multe amanunte, iti dau cu placere. [flo]



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -