Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gradinite de stat - spagi si inscrieri!


309 raspunsuri la acest subiect

#1
Adi

Adi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 15:44

Buna,

Au inceput deja inscrierile? Am sunat la o gradinita si mi s-a spus:
"Scrie pe usa ! Daca va intereseaza veniti si cititi !!"

[bang][bang]

Cam care este valoarea unei spagi la inscriere? Eu ma gandeam sub 1 milion categoric. Aud parfumuri scumpe.... [bang]


Voi ce ziceti?

#2
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 17:21

Aceeasi dilema o am si eu. Am fost azi la o gradi unde vreau sa o inscriu pe pitica din toamna si mi s-a spus ca nu se stie cand incep inscrierile, sa mai trec sa intreb. Mi se pare totusi ciudat, mi-e teama sa nu ma trezesc dintr-o data ca-mi spun ca deja nu mai sunt locuri.
Trebuie spaga la inscriere?! Eu ma gandeam ca dupa aceea o atentie ceva.... Care e realitatea? Cine stie sa ne dea si noua un sfat! Stie cineva ceva de Gradinita nr 232 sect 3 ca nu am gasit-o pe lista gradinitelor de pe internet. De ce oare?
Multumesc!

#3
Oana7326

Oana7326
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 17:54

oooffff! am fost azi la 3 gradinite de stat in zona Iancului! mi-a trecut tot cheful! directoarele f acre, personalul scirbit si nervos! si asa se poarta prima data cind te vad, cind ar trebui sa incerce sa-ti face impresie buna! n-am putut sa inscriu copilul nicaieri, cica doar pt 2007, ca sint f aglomerati... aiurea, asteapta spaga clar. ceea ce n-am de gind sa dau. mai bine dau o taza la gradinita particulara, ca m-am saturat de sistemul comunist!
credeam ca s-a schimbat ceva in astia 16 ani, dar...

#4
zfcristina

zfcristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 17:55

quote:
Initial creeata de Adi
Buna,Au inceput deja inscrierile? Am sunat la o gradinita si mi s-a spus:"Scrie pe usa ! Daca va intereseaza veniti si cititi !!"[bang][bang]Cam care este valoarea unei spagi la inscriere? Eu ma gandeam sub 1 milion categoric. Aud parfumuri scumpe.... [bang]Voi ce ziceti?
Eu shtiu ca in Aprilie incep inscrierile dar poate nu este regula la toate gradinitele.Cel mai bine este sa mergi si sa intrebi daca la telefon nu au bunul simt sa-ti dea macar aceasta informatie , sa nu bati drumul degeaba pana acolo.Nu shtiu de shpagi ce sa-ti zic,dar sigur e in functie si de zona in care este gradinita.Tin minte acum vreo 2-3 ani cand era fratele meu la gradinita ca ii ducea tatal meu la educatoare cate un Kenzo , plus ca ii cerea de la obraz sponsorizare serioasa nu asha, ca de ,gradinita e in Dorobanti, mai aveau si diverse "VIP-uri" copiii inscrisi acolo[bang]Pe cand la mine in cartier unde am gradinita eu cred ca un cartus de tigari si un pachet mare de cafea este suficient(parerea mea)desi daca ar fi dupa mine,nu le-as da nimik.Mi-e rusine de rusinea lor.Eu nu pot sa dau shpaga.Cand e vorba de asha ceva iau pe cineva cu mine ca mie imi vine sa intru in pamant de rusine.[foto]botez[foto]copiii mei iubitipoze noiCristina , mamica de [*]Craciunita[*] Cristina Adriana (25.12.2001[pegeam]) si piticut [copil]Mihai Stefan (17.09.2004)

#5
Adi

Adi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 18:04


Noi stam in sectorul 4 !

Parfumuri scumpe... mi se pare o spaga f mare. Ma gandesc cat ii dai unui medic si ce sa mai vorbesc.... sunt f revoltata!!

Trebuie sa te decizi bine la ce gradinita merge copilul, altfel daca te trezesti cu vreo educatoare isterica, ai dat milioane degeaba ca trebuie sa o iei de la inceput cu cautatul si cu cumparatul de parfumuri.


Ce oameni!



#6
adriana76

adriana76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 18:09

Oana a scris:
oooffff! am fost azi la 3 gradinite de stat in zona ]Iancului! mi-a trecut tot cheful! directoarele f acre, personalul scirbit si nervos!
quote:


Oana, te inteleg perfect!
Si eu stau in zona Iancului si am fost pe la toate gradinitele din zona fara nici un succes.
O fi crescut asa de mult rata natalitatii in Romania? Ca nu inteleg cum de toate gradinitele stau foatre prost cu locurile, toate au mai multi copii decat pot primi (si asta inainte ca inscrierile sa inceapa oficial). Nimeni nu stie exact cand incep inscrierile (eu cel putin nu am putut afla nici o data exacta), si nici ce acte ar trebui pentru dosar.

#7
Oana7326

Oana7326
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 18:15

pare-se ca unele gradi fac intii reinscrierile pt copiii deja aflati acolo (1-15 iunie). abia dupa primesc copii noi, doar daca sint arondati la ei!...
ce e f enervant e ca "simti" ca lucrurile ar fi mai simple daca "impingi" ceva.
partea proasta e ca am auzit destule lucruri rele si despre cele particulare. orice parinte e dispus sa dea bani pt copilul lui, dar sa stie ca ii da cu folos. or, practica "atentiilor" e valabila si la cele private, unde educatoarele au in general salarii destul de mici (ca restul ramine patronilor). plus ca am inteles ca multe educatoare de la particulare nu sint calificate corespunzator!
nu stii incotro s-o iei, in concluzie[bang]

#8
andreea_tx

andreea_tx

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 23:31

quote:
Initial creeata de Adi

Buna,

Au inceput deja inscrierile? Am sunat la o gradinita si mi s-a spus:
"Scrie pe usa ! Daca va intereseaza veniti si cititi !!"

[bang][bang]

Cam care este valoarea unei spagi la inscriere? Eu ma gandeam sub 1 milion categoric. Aud parfumuri scumpe.... [bang]
n-ai spus de care gradi te-ar interesa?
in privinta inscrierii la cele de stat trebuie sa mergeti cu tupeu la directoare si acum cat mai curand si sa creti fisa de inscriere.mai rara o sa auziti prin tel ca au locuri disponibile.
in privinta spagii eu am dat acum un an o cutie de bomboane si un ness dar dupa ce mi-a dat fisa de inscriere nicidecum inainte.ca doar n-or fi asa de...... sa caute in pachet sa vada ce i-ai adus si pe urma sa vada daca merita sau nu sa inscrie copilul.
ei oricum stiu cam ce locuri disponibile le raman dupa ce fac reinscrierile ca vad ce copii pleaca in clas.1 si automat locurile raman libere.
bafta la inscriere.


Voi ce ziceti?



andreeat & Alex -8 dec.2000



#9
laureta

laureta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 00:45

Noi cautam cresa.Am fost vineri la una in sectorul 2 ( noi suntem 3) si directoarea ne a luat de la usa ca nu sunt locuri.Scurt si la obiect iti taie elanul.
Aveam in buzunar si plicul aferent[bang]



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

#10
Adi

Adi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 12:51

Buna,

Pe mine m-ar interesa una dintre gradinitele: 261,262 sau 238 din sectorul 4. De altfel nici nu am vreo recomandare ptr una dintre ele - ma bazez doar pe ce am vazut la fata locului.

Eu nu as da peste un milion spaga - adica ma refer la un cadou - parca nu am destul tupeu sa ma duc cu plicul.

Adina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -