Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Albire dentara accelerator ZOOM/BEYOND


10 raspunsuri la acest subiect

#1
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 03:04

Buna fetelor,

Sunt intr-o perioada a vietii mele in care tot vreau sa fac diverse schimbari, si pentru ca deja m-am vopsit si in curand o sa ma si tund, deci am rezolvat partea simpla, ma bate gandul sa-mi albesc si dintii. Dintii mei nu sunt colorati, dar intotdeauna e loc si de mai bine, si acum mi s-a pus aceasta pata. Am tot citit despre albirea profesionala cu lampa acceleratoare (din cate am vazut eu la noi pe piata ar fi doua, ZOOM si BEYOND), se face in cabinetul stomatologic si se pare ca intr-o ora dintii se albesc foarte mult. Bine, nu vorbim despre dinti ca la Hollywood, astia cred ca sunt o iluzie fara fatete, dar oricum mult mai albi fata de nuanta lor initiala.

Cum pretul acestei albiri este foarte mare (de la 1000 RON in sus), m-am gandit sa intreb daca a incercat cineva pe-aici si ce rezultate a avut.

Merci si noapte buna tuturor [flo]!

#2
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 12:15

Eu nu am facut asta pt ca mie mi-a spus stomatologul ca albirea rapida sensibilizeaza f mult dintii.

Ceea ce am facut insa a fost sa-mi cumpar plasturi de albire (crest whitestrips) cu concentratie mica de peroxid de hidrogen (6%) si i-am albit semnificativ treptat in 21 de zile, fara daune colaterale.

Partea buna a fost ca efectul e mai natural asa, nu apari de la o zi la alta cu dintii cu aspect de faianta de spital...

Caro

#3
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 12:57

Si eu stiu ca albirea rapida sensibilizeaza dintii. Exista o trusa numita ''opalescence'' care am inteles ca ar avea oarece efect- dar evident nu un efect atat de mare cum se doreste. Eu folosesc pasta de dinti din chit si nu ma pot plange.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#4
cristina1974

cristina1974

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 442 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 13:42

Mie stomatologul mi-a zis cca albirea profesionala se face, fara efecte colaterale, doar pe dintii sanatosi. In general, albirea lor duce la o mai mare sensibilitate. Inclusiv substantele din pastele de dinti, cu efect de albire,sunt destul de invazive,la modul ca ataca substanta dentara.
Ce mi-a recomandat ea mie sunt pastele de dinti herbale. Acum, sa nu ma intelegeti gresit. E ok daca folosesti ,la un moment dat, pasta de dinti c uefect whitening, insa nu e bine sa folosesti non stop tipul asta .


Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia

#5
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 13:53

Sotul meu este tehnician dentar si in decursul anilor a lucrat cu peste 50 de medici (nu exagerez). Am ramas surprinsa sa vad cum fiecare are o cu totul alta parere despre cea mai buna metoda de albit dintii- ca sa nu mai zic despre pastele de dinti!!! Am ramas socata, 10 medici daca intrebam, aveam 10 raspunsuri!!! Mi s-a explicat detaliat despre fluorizari,albiri, detartraj, nu o data, nu de catre un singur medic!! Dar oricum la mine nu se pune problema de astfel de detalii[:D] Lucky me!![:D]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#6
Loma

Loma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 18:53

o colega si-a facut, dar nu stiu ce metoda a folosit exact, si tot o auzeam de dureri de gingii...

#7
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 22:27

Asta am constatat si eu, cate capete (de stomatologi), atatea pareri. Unii sunt contra albirii, altii pro, chiar am citit intr-un studiu (pus pe forum de dentisti) ca de fapt albirea ajuta la remineralizarea dintilor, nu mai stiu sa va explic, dar parea foarte stiintifica toata povestea. In fine, ideea e ca aceasta albire se face numai in cabinetul stomatologic, tot cu gelurile de tip Opalescence, diferenta o face lampa cu laser care accelereaza procesul. Cat despre gingii, eu stiu ca acestea se protejeaza cu o substanta speciala in cazul oricarui tip de albire, iar dupa se aplica pe dinti substante desensibilizante.

Am prieteni foarte buni stomatologi si ei sunt pro-albire, de fapt chiar isi fac si ei, doar ca nu au acest sistem cu lampa acceleratoare, ca altfel apelam la ei. Oricum eu nu am niciun fel de probleme cu dintii, niciodata n-am avut, dar acum mi s-a pus pata ca vreau sa fie mai albi, nu albul acela de faianta, cum spunea cineva, nici mie nu imi place, ci un alb natural, nu foarte mult diferit de culoarea de acum.

Va tin la curent, oricum, si multumesc pentru raspunsuri.

#8
josefine

josefine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 902 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 22:57

si eu imi doresc dinti albi :-)
la stomatolog in SUA mi-a zis ca e totul OK, ca doar vroia bani. Nu faceau albirea acasa, ci imi dadeau substanta si tray-urile sa fac acasa.
In Romania, la dentista mea, multa vreme mi-a spus ca e impotriva, anul trecut a spus ca oricum nu imi face ca am dintii albi. Numai daca vreau eu musai, dar era vreo 10 milioane si m-am lecuit [:D]

Oricum, ce vroiam sa spun este ca efectul de albire nu dureaza asa mult daca bei cafea, esti fumatoare, etc. Asa mi s-a spus [:)]


www.razvanphotography.com

#9
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 23:58

Da, e normal sa nu dureze mult albirea daca nu ai grija de dinti. Din fericire nu fumez, nu beau sucuri, cafea din cand in cand, dar si aia mai mult lapte si frisca, decat cafea. Oricum se pot face "retusari" odata la cativa ani, pentru intretinere, din cate am inteles.

Iar costul albirii cu lampa asta minune e intr-adevar foarte mare, eu am tot citit pe net, si variaza intre 10 milioane si 20 si ceva de milioane [alcool].

#10
Sobi

Sobi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 februarie 2010 - 01:02

eu mi-am facut anul trecut si sunt super multumita de rezultat.



procedura care am urmat-o a constat in prima faza intr-o curatire a dintilor (gen detartraj), periere usoara si acoperire cu tot felul de substante. au urmat 4 sedinte de 15 min la lampa, cu pauze de 5-10 min intre ele. trebuie sa recunosc ca e o procedura dureroasa, practic in ultimele minute din sedintele 3 si 4 simti fiecare nerv din fiecare dinte cum iti pulseaza. lampa se aplica oricum doar la dintii din fata, premolarii si molarii nu sunt afectati.. dupa care 2 saptamani nu bei nimic colorat - gen cafea, vin rosu, sucuri. cateva zile dupa simti o sensibilitate la dinti. rezultatul e remarcabil.



ca si pret integral cred ca era cam 20mil, eu aveam reducere de la firma asa ca am platit cam jumate.



Andreea si Vladut (22.06.2007)

POZE


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -