Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr DRAGOS ALBU 40


209 raspunsuri la acest subiect

#1
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 11 august 2011 - 01:07

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi.

Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii,pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre.

Umple-ne casa de bucuria pe acare o aduc copiii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin [ruga]





Medlife Grivita – sectia materno fetala

Echipa medici :



Dr. Dragos Albu

Embriolog: dr. Lacramioara Sandu





Date contact :

calea Grivitei nr. 365, sector 1

Tel. 021-9647

021-2094030

Fax.021-2094050

021-2094060

Mobil 0745

mail - office@medlife.ro

www.medlife.ro





Preturi RON:

FIV clasic cu transfer de embrioni 7580 RON

FIV cu ICSI cu transfer de embrioni 8670 RON

FIV esuat prin neobtinere de embrioni 1700 RON

FIV esuat prin neobtinere de ovocite 825 RON

Gonal F flacon 75 ui 81 RON

IUI (inseminare intrauterina) cu 1 procedura 1045 RON

IUI (inseminare intrauterina) cu 2 proceduri 1265 RON

Menopur 10 flac 801 RON

Menopur flc 75 u.i. 81 RON

Monitorizare ecografica foliculara ptr FIV 510 RON

Monitorizare hormonala ptr FIV(estradiol seric) 155 RON

Monitorizare transfer de embrioni congelati 400 RON

Orgalutran 0.25 mg/ 0.5 ml + 1 seringa 138 RON

Ovidrelle 250 mg/ 1 seringa preumpluta 120 RON

Pregnyl Pulb 5000 UI 1fiola 40 RON

Pregnyl Pulb.Inj. 5000 U.I / fiola- 3 fiole 110 RON

Puregon 100 ml 145 RON

Puregon 50 ml 84 RON

Puregon Pen. 300 U.I/ 0.36 ml, 1 cartus + 6 ace 456 RON

Stocarea embrionilor crioprezervati (pret pe 1 an) 1265 RON

Stocarea embrionilor crioprezervati (pret pe 6 luni) 700 RON

Transfer embrioni decongelati 1705



Pret prima consultatie -120 RON




Lista analize : Hemoleucograma (si partener), uree, creatinina, glicemie, TGO, TGP,Probe de coagulare, sumar urina, profil lipidic, antigen HBs, anticorpi anti HBs, Anti HCV, HIV, TPHA, RPR carbon siphilis.



Doar partenera:

Toxo - IgG, IgM; CVM -IgG, IgM; RB -IgG, IgM; Lysteria; Anticorpi antifosfolipidici IgG, Chlamydia serologie si secretie. Examen bacteriologic al secretiei vaginale, culturi col, Mycoplasma Ureaplasma, Profil hormonal zi 2, (alte analize hormonale doar daca se cere - Inhibina B si AMH), PAP.



Pentru partener:

Examen bacteriologic secretie uretrala, culturi secretie uretrala, Chlamydia urinara, serologie si secretie uretrala (ptr Chlamydia), Mycoplasma, Ureaplasma, spermograma, spermocultura



Testari genetice, daca este cazul.



mamici cu pitici

gabitza35 mamica a doua comori,Eva si Dragos (ca pe medic ); sunt urmare a unui FIV+ICSI facut la Medlife cu dr Albu anul trecut in martie; a fost primul FIV,am facut ET cu 3 embrioni...2 au fost lipiciosi

anna_ivan mamica de puiut prin a 3IA - prima IA a fost esuata, a doua IA anulata din lipsa de foliculi, toate efectuate cu dr Albu

mirela2 mami de Razvan si Robert - FIV 3 la Medlife cu Dr Albu Dragos, reusit, FIV1 octombrie 2009 Szeged, dr Zadori – reusit, sarcina oprita din evolutie la 5s si 3z, FIV2 ian-feb 2010 Szeged, dr Zadori nereusit.

lumimar - 20 iunie,ora 9:45, a nascut-o pe Maria Irina, ce cantareste 3,100 kg si a obtinut nota 9, fiv reusit cu dr Albu

babyblue 29 de ani,mami de Iustin Andrei, 18 iul 2011, 2640g, sarcian obtinuta natural cu un singur ovar, 1 inseminare nereusita la giulesti cu dr. marinescu, a 2-a IA nereusita cu dr. Albu, sotul cu oligoastenospermie, AMH=0,45 facut la medlife. FIV 1 in septembrie, protocol scurt, din pacate nereusit

corry_28 mami de Iustin, 2750 gr si 48 cm si de Matei 2900 gr si 49 cm (cunoscuti si sub numele de Mugurel si Strugurel)- 29 ani, FIV 1 Giulesti-nereusit, FIV 2 la ML cu dr Albu reusit





Gravidutele noastre [gravi]:

camercam[gravi] cu [bibe][bibe][bibe]- fiv 1 cu dr Zadori in sept-oct 2009 nereusit,fiv 2 cu dr Albu reusit, sarcina oprita in evolutie in ssapt 10, fiv 3 cu dr Albu reusit.

inna08[gravi] 3 IA nereusite,sotul oligoastenosspermie,apoi oligospermie,acum teratospermie usoara;anticorpi antispermatici pozitivi, FIV 1 reusit.

anna_a, 33 ani,[gravi] cu [bibe][bibe] 2 IA nereusite, la ML cu Deliana Predoi, 1 FIV in Mar-2011 cu Dr Albu reusit; cauza infertilitatii masculina(oligoteratozoospermie si anticorpi antispermatici)

maruscha80[gravi][bibe]1 FIV in Mar-2011 cu Dr Albu reusit

Anastasia_7, 29 ani,[gravi] cu [bibe][bibe], FIV 1 cu ICSI reusit cu Dr Albu Dragos, Medlife, dosar : cauza infertilitatii- masculina (oligoastenoteratospermie severa + anticorpi antispermatici prezenti 98 %)







Aspirante la titlul de mami de [bibe]



rica69 - FIV 1 MNL-nereusit, 1 crio ET la MNL nereusit, al 2-lea crio ET la MNL nereusit, FIV 2 la ML cu dr Albu reusit, dar sarcina s a oprit la 5s, fiv 3 cu dr Albu, sarcina biochimica[flo]

Elenus26 - sarcina naturala aprilie 2009 - oprita in evolutie la 8 sapt.,IA 1 decembrie 2009 Medlife nereusit, IA 2 martie 2010 Medlife - nereusit, urmeaza FIV 1 la Medlife Dr. Albu, din pacate nereusit;

Anabel 79 31 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 7 ani, 2 inseminari nereusite cu dr Anca Moisa, probleme autoimune si trombofilie, Fiv 1 dr Dragos Albu Med Life in mai

hopefull- 1999 - sarcina pierduta la 3 luni(n-am stiut ca-s insarcinata; am avut ciclu normal, fara simptome de sarcina);endometrioza; sarcina pierduta la 3 saptamani - operatie clasica la Polizu pentru indepartarea unor chisturi endometriotice pe ambele ovare;2005 - hidrosalpinx bilateral - laparoscopie la Giulesti pentru curatarea trompelor, urmata de perfuzii pentru permeabilitate; AMH-ul - 0.11!!!! 2010 - salpingectomie bilaterala la ML cu dr.Albu, FIV 1 cu dr. Albu, din pacate nereusit;

aristica-28 ani: 2 FIV-uri si un FET nereusite, endometrioza, trombofilie, sotul cu OATS severa. Urmeaza FIV 3 cu Dr. Albu Dragos, in august-septembrie

maria81 29 ani, 3 IA nereusite, mutatia 1298 A>C in gena MTHFR in stare heterozigota, FIV OCTOMBRIE 2010,din pacate nereusit

amacuba36 ani, amh =0.45 la synevo, endometrioza,laparo 2008 cu ion ionut pentru chist endometriozic, din feb 2010 pacienta la albu dragos, ia nereusita in iulie 2010 cu albu (5 foliculi), histeroscopie in august 2010 (uter unicorn latero deviat dreapta retrovers).sotul este ok, ii cam ies leucocite dar doctorul a zis ca nu e problem.la inseminare a avut o gramada,FIV 1 cu dr. Albu,protocol scurt, din pacate nereusit.

Honeys - 2 inseminari nereusite, Fiv nr.1 reusit dr Albu - octombrie 2010, sarcina oprita din evolutie, FET 1 nereusit.

alexa1986 sot diagnosticat cu oligospermie cu astenospermie marcata, 4 mil de spermatozoizi si A+B+C 25%

Arabella34,34 ani,2 IA la Med New Life,prima reusita,sarcina pierduta la 23 sapt,a 2-a nereusita,FIV1 reusit la Medlife cu dr Albu,din pacate sarcina oprita in evolutie la 8 sapt si 3 zile.Urmeaza FET1

roxana33 (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008,2 fiv-uri nereusite la Budapesta oct. 2008, iulie 2009,ET nereusit oct 2009,1 fiv cu nereusit Giulesti iulie 2010)

simonia fiv 1 nereusit in ungaria, fiv 2 in curs cu dr Albu

alilumi 35 ani, laparoscopie pentru un chist pe ovarul drept (2001), o alta pentru salpingectomie bilaterala (2005), injectii pentru impermeabilizarea trompelor si alte proceduri; ovar drept polichistic, anovulatie, dar rezerva ovariana satisfacatoare; trompe dovedite a fi -in urma unei histerosonografii- obturate complet (2010); FIV 1 nereusit.

gabriela_tutuianu 35 ani o trompa permeabila, anovulatie, sotul azoospermie-criptozoospermie.

angelica28 - 30 de ani- MUTATIA 677- in stare homozigota,MUTATIA 844-in stare heterozigota,2 inseminari nereusite la GIULESTI,o sarcina obtinuta natural in iunie 2010 oprita din evolutie la 13 saptamini, inseminare rausita cu dr Albu in iunie, din pacate sarcina s a oprit in evolutie la 8 saptamani[q]





Aspirante [gravi] iulie- august






Calculator sarcina FIV





medicamente:

amacuba: 200 de Puregon





Astept povestea voastra pt a avea listuta completa





Doamne ajuta-ne sa fie cu noroc [ruga]

#2
bccami

bccami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 11 august 2011 - 11:51

Buna dimineata gagici [flo]

Sunny aseara nu m-am lasat si am cautat sa-mi cumpar dipherelinul compensat.
Am gasit toate 19 buc necesare la centrofarm - mall vitan si am avut o compensare de cca 27% (sincer nu prea stiu cum e cu compensarile astea. niciodata nu e cat scrie pe reteta 50%, 90%...)
Nu stiu, din toate farmaciile mari pe care le-am vizitat ieri, astia mi-au parut ce-i mai aprovizionati si seriosi.
In rest doar m-au frectionat la nervi [:-@][:-@]

Va tb sa-mi cumpar seringi pt diphereline si nu stiu exact de care.

Fetele recomandati-mi si mie ce, cum, de care... seringi sa iau.
Cand voi incepe si clexanul, cum sa fac sa nu ma intep de 2 ori?

[pup][pup][pup]




- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Doamne, Isuse Hristoase, milueste-ne [ruga]

Mutatiile PAI-I 675 4G si 844G Heterozigote

#3
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 11 august 2011 - 12:43

cami,
uite pe site-ul case de sanatate ce si cat se compenseaza
http://www.cnas.ro/m...camentelor-2011
eu am gasit toate medicam si diphereline si menopur la sensiblu, dar nu m-am agitat cu compensarea, le-am platit integral
Seringi eu am luat de insulina cu ac detasabil ca e f mic si subtirel. In cazul in care acul e prea scurt si nu poti sa tragi toata solutia, pui un ac mai mare, incarci seringa si apoi pui acum micut cand faci injectia. La fel la menopur, cand o sa ai 2-3 de facut s-ar putea sa nu incapa intr-o seringa de insulina care e f mica, desi poti sa pui o singura sticluta de dizolvant si 2-3 de pulbere; in cazul asta pui acul mic de insulina la o seringa normala de 2 ml


[gravired] 21+ cu [bibe] [bibe]

#4
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 11 august 2011 - 13:52

Buna, fetelor, apar si eu dupa ceva vreme. Angelica, Qiao, Pestic, Cami, multumesc![flo]
Ralu, eu am ajuns cam tarziu sa-ti ofer o imbratisare, imi pare tare rau[grup]. Nu imi permit sa dau sfaturi la nimeni, dar e de dorit sa culegi toate raspunsurile acum inainte de implantarea celorlalti embrionasi, sa se repare problemele hormonale aparute si abia apoi sa pui puiutii ramasi la locul lor.
Eu sunt in aceeasi stare de datile trecute, numai ca ieri am mai avut un soc serios.
Ieri dimineata m-am trezit cu chilotul si pantalonii de pijama patati de sange, nu maroneala, sange sange...am crezut ca mor in baie. Am ajuns iar la spital ca mi se facuse dor de internare....[bang][bang], dr Andro a spus ca fie sunt niste pungi de sange in interiorul uterului care trebuie elimitate pe parcurs, fie niste hematoame...in fine, ii fac parul cret dr Albu cand il vad marti, ca s-au adunat o mie una intrebari si cum va mai spuneam, fetelor, mi-e si ciuda ca l-am prins intr-o perioada f aiurea, in timpul schemei, avea omul examene, era de inteles, apoi perioada cu multe operatii inainte de concediu, apoi concediu si, stiti cum e, pana nu il vad pe el ca da un verdict clar ..nu ma pot linisti total, sa stiu macar ce e acolo. Numai pe asta n-o avusesem, ca eu chiar nu avusem nici la nidare sangerare...Ovarul astept sa scada singur sau sa vedem ce va spune dr Albu marti, cand am control.
Din septembrie incolo va fi in spital si prindeti macar voi o perioada foare buna, ca il veti avea aproape.
Cami, pt Diphereline, cum ti-am spus si pe sms, nu iti trebuie seringa cu ac detasabil pt ca sunt in farmacie direct de 1 ml, cat e in fiola, doza unica.

Seringa cu ac detasabil e necesara cand faci Menopur, depinde ce doza ai tu, eu am avut initial 225, apoi mi-a marit la 4 sticlute si am luat cu ac detasabil ca s anu ma intept de 4 ori pt fiecare doza. Foloseam numai o fiola de dizolvant pt toate cele 4 flacoane cu pulbere, dr Albu mi-a spus ca e ok. Si continutul din primul amestec de ser dizolvant+pulbere il treceam cu seringa in cel de-al doilea flacon cu pulbere activa, apoi iar trageam cu acul tot continutul si il introduceam in urmatoarea sticluta cu pulbere. Iar cand ajungeam la ultima sticluta cu pulbere, trageam toata substanta in seringa si faceam injectia. De mentionat, la seringa de insulina cu ac detasabil, pt a face toata operatiunea asta, inlocuiam acul mic de insulina cu un ac mare, de la alta seringa sterila, bineinteles, si asa, cu acul mare, trageam usor tot serul combinat, iar la final, cand amestecasem toata pulberea amestecata cu fiola de ser dizolvant, scoteam acul mare si il atasam pe celalalt, de insulina, mic, scoteam capacelul ce-l mentine steril si gata injectia.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

[gravired]8+ cu [bebic][bebic]

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)

#5
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 11 august 2011 - 14:00

Anna, eram curioasa, ca citisem ca ai fost la doctor pt un nou eco, cum sunt bebeii? Au desfacut piciorutzele sa arate ce sunt? Scuza-ma dc ai apucat sa scrii deja ori am citit eu in graba si nu ti-am gasit postarea ori ma trezesc si eu acum, ca un tzanc curios.
Va pup pe toate[flo]

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

[gravired]9+ cu [bebic][bebic]

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)

#6
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 11 august 2011 - 14:23

am fost pt un control, ca sa plec linistita in concediu, de unul a zis ca e fata, la celalat a zis ca nu s-a uitat, dar cred ca e tot fetita; sanatoasi sa fie si mai incercam pt baiat, poate facem iar fete si deschidem un pension :))

[gravired] 21+ cu [bibe] [bibe]

#7
bccami

bccami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 11 august 2011 - 14:24

Anna [pup][pup]

Anastasia [pup][pup], dipherelinul la mine nu este in seringute. e separat. pulbere plus solutie. asa l-am gasit eu.
clexane in schimb este in seringute direct.

mi-ar fi placut sa fie in seringute si dipherelinul sa nu tb sa ma chinui eu dar...oricum bine ca am gasit si nu mai conteaza

de cati mililitri sa fie seringa de insulina si acul are vreun gramaj ceva (am vazut ceva pe net)?

[pup] fetele frumoase

#8
Gutuiutza

Gutuiutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 11 august 2011 - 14:56

Cami, nu ai cum sa faci sa nu te intepi de doua ori dimineata si o data seara :)
Dimineata ai diphereline la care ai nevoie de : 1 seringa de 1ml cu ac detasabil pt inj. subcutanata (dar astea de insulina asa vin ele, pt subcutanat) (ai grija si mergi cu reteta, daca nu iei de la medlife - unde e dubla la pret seringa-, pt ca farmacistii se feresc sa vanda pt ca asta se fol si de catre drogati) si un ac de injectie imtramusculara (eu am avut noroc si am gasit separat, daca nu, iei seringa de 2ml- care vine automat cu ac de intramuscular). Folosesti acul acesta pentru a trage solventul, a-l varsa peste liofilizat si apoi pt a umple din nou seringa. Apoi scoti acul lung si il pui pe cel scurt, si esti gata de injectat. Apoi se arunca.
Seara faci la fel la menopur, doar daca ai prea multe fiole de liofilizat(mai mult de 3 stiam eu), e nevoie de seringa de 2ml (pt ca trebuie sa folosesti mai mult solvent), la care pui acul de subcutanat, de la o alta seringa de 1ml (cu ac detasabil) (eu ace de subcutanat nu am reusit sa gasesc separat).
Iar clexane e cu seringa lui si intepatura lui :)
Deci trei intepaturi :)



--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..


#9
Gutuiutza

Gutuiutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 11 august 2011 - 14:59

Anastasia, ca tot ziceam eu de probleme hormonale, dar nu par sa fie ... mi-a iesit rez si la estradiol, normal, si impreuna cu cel de la progesteron nu explica nimic, nu spune de vreun dezechilibru... deci sunt complet in ceata ... deci habar nu am ce ar trebui rezolvat...
Analize bune si pacient ...



#10
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 11 august 2011 - 16:48

Citat:
citat din mesajul lui bccami

Anna [pup][pup]

Anastasia [pup][pup], dipherelinul la mine nu este in seringute. e separat. pulbere plus solutie. asa l-am gasit eu.
clexane in schimb este in seringute direct.

mi-ar fi placut sa fie in seringute si dipherelinul sa nu tb sa ma chinui eu dar...oricum bine ca am gasit si nu mai conteaza

de cati mililitri sa fie seringa de insulina si acul are vreun gramaj ceva (am vazut ceva pe net)?

[pup] fetele frumoase


Cami, mama, nici eu nu a gasit Diphereline in seringi, tot flacoane separate. De asta ti-am zis ca pt Diphereline sunt f bune seringile clasice de insulina, de 1 ml, iar pt Menopur eu stiu ca mi-am luat tot de insulina, dar cu ac detasabil ca sa pot face operatiunea de care am spus mai devreme, sa pot trece serul dintr-un flacon intr-altul. Am luat pt Menopur seringi insulina cu ac detasabil de 1,5 ml, depinde de cate fiole de dizolvant vei folosi tu, eu foloseam doar o fiola dizolvant pt toate 4 flacone pulbere.
Clexane e ca si Fragmin, in seringa lor. Aici e mai simplu.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

[gravired]9+ cu [bebic][bebic]

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -