Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"prietena"fostului sot


9 raspunsuri la acest subiect

#1
monika30

monika30
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 august 2011 - 22:42

Buna,as avea nevoie de un sfat, eu sunt divortata si am o fetita de 5 ani si fostul meu sot locuieste la 200 de km, in urma cu doua luni si-a gasit o ''prietena" pe care vrea sa i-o prezinte fetitei (mentionez ca fostul sot este sofer de tir si vede fetita foarte rar, fetita nestiind de divortul nostru, si acum s-a trezit cu acesta prietena si nu stiu de efect o sa aiba acest lucru asupra fetitei. Pot cumva sa impiedic s-o puna pe fetita in acesta situatie?Degeaba vb cu el nu prea intelege ca fetita este mica si n-o sa inteleaga acest lucru (ma refer la 'prietena'). Multumesc

monika

#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 09 august 2011 - 10:54

Este foarte important cat de relaxata esti tu referitor la aceasta problema si ce anxietati ii poti induce copilei doar prin faptul ca tie nu ti se pare normal o astfel de abordare.

In cazul meu, fetita are 7 ani, are o relatie minunata cu prietena tatalui ei, (si mi se pare foarte important pentru un parinte modul cum relationeaza partenerul lui cu copilul ce provine dintr-o casnicie anterioara).

E normal ce doreste tatal fetitei tale sa faca, probabil ca are incredere in relatia cu respectiva, altfel nu si-ar fi pus problema sa o prezinte. Daca totusi nu te simti confortabil cu ideea asta (desi, problema nu va fi la copil, ci la tine), poti sa-l rogi sa mai amane momentul prezentarii, pentru o data ulterioara, cand devine mai clar ca relatia lor este una stabila si de durata.

spui ca fetita nu stie de divortul vostru, pai nu stiu ce intelege ea concret la 5 ani din notiunea de "divort", deocamdata probabil ca a inteles ca mami nu locuieste cu tati, ce ar trebui sa stie mai mult? sau de ce crezi ca ar deranja-o sa cunoasca o prietena?

Ai spus ca el vede copilul destul de rar, poate incercati sa schimbati acest lucru...depinde de voi amandoi.

#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2011 - 14:52

Hmmm...si eu am ferit-o pe Ioana de stirea divortului si chiar am reusit, pentru aproape 4 ani. N-am realizat nimic...nici o branza.

As zice ca n-as mai proceda asa.

Din punctul meu de vedere (si din experienta mea), varsta mica a fetei tale ste un avantaj, nu un dezavantaj, pentru ca ea nu are ce sa inteleaga si nici nu-si pune multe intrebari.

Poate te ajuta, cu ocazia asta, sa incepi "marturisirea" adevarului. De preferat acum, nu mai tarziu.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 august 2011 - 15:37

dar tu ai avut ocazia s-o cunosti pe aceasta prietena ? ti se pare ok, ai avea incredere sa-ti lasi fetita in grija/preajma ei ? e posibil sa fie o femeie perfect normala, iubitoare de copii, sa se ataseze imediat de fetita si fetita la fel, sa se inteleaga foarte bine inca din prima clipa. odata si odata tot vor face cunostinta cele doua, daca fostul tau sot decide sa-si continue viata alaturi de aceasta femeie. intre timp ar trebui sa te gandesti cum sa-i explici fetitei, cat mai pe intelesul ei, de ce mami si tati nu mai stau in aceeasi casa si de ce tati are alaturi o alta femeie decat mami.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 11 august 2011 - 18:36

cat timp v-a petrece fetita cu tatal ei si noua prietena?

Pentru ca 200 km nu e la colt sa ti-o aduca in caz ca nu vrea sa stea.

Si fetita stie cat de cat sa se descurce mai independent, adica fara mama langa ea, pentru ca banuiesc ca necesita timp si noua prietena sa intre in rolul de sa zicem de cea care se ocupa de copil, ca ma indoiesc ca tatal va fi cel care va avea grija de fata, dar poate sunt si barbati care chiar se ocupa.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#6
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 12 august 2011 - 18:43

La 5 ani un copil nu intelege foarte multe, insa intelege totusi suficiente lucruri pentru a-i spune treptat ca mami si tati nu mai stau impreuna... Si va intelege si prezenta "prietenei" in viata tatalui, daca ii explici cu rabdare si tact, pe intelesul ei. Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa ii spui cate ceva despre divort. Desigur, termenul in sine nu va insemna nimic... insa cu cat vei amana mai mult cu atat va fi mai greu sa ii spui. Si cu cat e mai mare cand va afla, cu atat va trebui sa te lupti cu reprosuri si crize firesti, pe care copiii le au in astfel de situatii. Cred ca discutia asta ar trebui sa o ai ianinte ca fetita sa mearga la scoala... va intelege in cele din urma... Ai incredere in propriul copil!

Cat despre prietena tatalui... e cat se poate de firesc ca acesta sa vrea sa i-o prezinte, daca e ceva serios intre ei. Gandeste-te ca sunt situatii mai grave, in care prietenele taticilor nici nu vor sa auda de copiii acestora dintr-o alta casatorie. Poate ca la inceput iti va fi greu sa accepti ca din cand in cand copilul tau petrece timpul in preajma altei femei. Incearca insa sa iti reprimi sentimentele negative. Copilul isi iubeste la fel ambii parinti si nu ii poti lua dreptul de a se bucura de timpul petrecut cu tatal, cu atat mai mult cu cat acest timp este scurt. In plus, poate ca intr-o zi va intra si in viata ta un "prieten"... si iti va fi mai usor sa ii explici cum stau lucrurile avand experienta cu prietena tatalui...

MElise

#7
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 22:02

buna,

parerea mea este ca gresesti ascunzand adevarul. Nu pomeni divort, ci formuleaza totul in termeni prietenosi, mami si tati te iubesc, o sa aiba mereu grija de tine doar ca locuiesc in case diferite.

Parerea mea este ca este tatal ei si aici ar trebui tu sa vb cu EL ceva de genul: Mai "Ioane" cat de serioasa e femeia asta si cat de serioasa este rel voastra? Pentru ca eu cred ca e nepotrivit pt ea sa iti cunoasca toate prietenele de acum si pana in veci... Deci daca ai o femeee cu care este ceva serios, gen viitoare casatorie...etc nu am nimic impotriva dar asa...tu ce zici? Deci cam asa ar trebui sa vb voi2.

Parerea mea este ca nu e bine copiii sa fie expusi la toate iubirile trecatoare ale parintilor ca nu ii faci celuilalt ciuda ci copilului tau un rau. Daca ai o rel. de viitor si ff serioasa este ff indicat sa nu o ascunzi si sa incerci sa ii pui in contact. Nu sa ii bagi pe unul pe gatul celuilalt...nu. Lasa-i pe copil si pe viitorul"parinte vitreg" sa se obisnuiasca unul cu altul si sa se imprieteneasca. Incercand tu sa ii conectezi vei face mai mult rau.

Fericire tuturor[flo]



Asa creste mare puiul





Paginuta mea!

#8
witeflower

witeflower

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 14 iunie 2012 - 13:13

Da si eu sunt de acord ca copilul trebuie sa afle si sa i se explice cat mai bland despre separarea parintilor si despre eventualii parteneri "pe termen lung" ai acestora. Ca daca acesti noi parteneri sunt oamneni ok, cu care copilul poate relationa bine, e firesc, desi poate fi greu sa acceptam, sa ii cunoasca, sa petreaca timp impreuna...

Totusi, nu as merge pana la a numi partenera tatalui "mama vitrega" sau "parinte vitreg", decat in cazul in care copilul va locui cel putin part-time cu tatal si cu partenera acestuia. Daca doar se viziteaza... hei! unde e rolul ei ca parinte? E partenera tatalui si atat!!!
Nu trebuie sa i se acorde mai multa importanta pt ca vei complica copilul inutil. Cat timp copilul nu locuieste cu ei, ea nu are copilul in grija, nu are responsabilitati - ea este partenera/sotia tatalui,iar in cazul fericit,poate fi si pentru copil o prietena.

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 14 iunie 2012 - 13:46

witeflower. o curiozitate, de ce raspunzi la subiecte vechi de un an doi?

Marina


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -