Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20


201 raspunsuri la acest subiect

#31
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 06 martie 2010 - 21:43

Nu am stiut de Alex ca a avut hernie. Bine ca a trecut cu bine.[flo][flo]Astept poze[pup][pup]


#32
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 00:02

Fetelor va multumesc pentru urari!



Sa va mai povestesc si eu despre noi....am fost si noi la control la neurologie ca pe mine ma termina uneori agitatia ei. Ni s-a spus ca nu are nimic doar ca ceea ce face sunt capricii, ca e o rasfatata si ca noi trebui sa fim mai categorici cu ea. Tratament nu luam nimic doar niste vitamine.

Psihic e dezvoltata foarte bine si chiar peste varsta ei. E un copil foarte inteligent (a pus-o sa faca tot felul de lucruri), face inclusiv chestii care ar trebui sa le faca la doi ani. Vorbeste foarte multe in ambele limbi in care se vorbeste cu ea si chiar spune propozitii simple.

Motric nu suntem inca asa cum ar trebui sa fim, mai avem de lucrat dar suntem pe drumul cel bun.

Marea noastra problema e intarcarea. Nu stiu cum va simtiti voi dar intarcarea asta e o problema si pentru mine, simt ca pierd ceva. Si ea e foarte dependenta de san. De aceea am decis sa o las sa se intarce singura. Daca as face intarcarea asa cum ziceam, brusc sunt convinsa ca am suferi amandoua. Asa o sa o las pe ea sa isi aleaga ritmul. Ea bea deja lapte de vaca.

Luna viitoare trebuie sa ajungem si noi la oftalmologie.



Dalma ma bucur ca Daria e bine.



Crislo, bine ca operatia a decurs bine.



Va [pup] ca sunt franta. Mai revin maine cu alte noutati.







Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#33
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 00:07

Mai revin scurt sa va spun ca aseara am citit ca in Germania s-a nascut cel mai mic copil care a supravietuit. E un baietel care s-a nascut la 25 de saptamani cu 275 de grame si 27 de cm. S-a nascut in iulie anul trecut, in decembrie a ajuns acasa. O o lupta grea dar a castigat-o si e bine.[flo][pk]



Deci sa ne bucuram de minunile noastre.[flo]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#34
Ramonik82

Ramonik82
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 00:26

Buna fetelor!
Scuze ca nu am mai scris dar nu ma lasa deloc Vladut.Multumim frumos de urari.Inca avem motul pe cap caci nu au dorit nasii sa i-l ia acum asa ca am facut decat petrecerea de 1 anisor care a iesit super bine dar la care a racit,abia am scapat de raceala ca sa putem face vaccinul de an.
Si acum bilantul:9.5 kg si 74 de cm plus ca a inceput sa mearga ,la inceput timid cate 2 pasi dar dupa petreceerea de an a inceput sa mearga din ce in ce mai bine .....................mai picam dar asta este.Eu ma asteptam sa mearga mult mai tarziu la cat de cumintel si calm a fost.
Bine ai venit Al3ecas ,sa iti traiasca puiul si sa se faca mare.
Daria asta-i doar inceputul ,acum tot vor iesi dintisorii!
Cred ca mai greu a fost pentru tine Cris decat pt Alex ,bine ca nu au fost probleme!
Fetele ne dati si noua un vot?
http://lumeacafelei....-lui-ramonik82/


#35
Ramonik82

Ramonik82
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 00:45

Scuze,[:I]nu am stiut ca se considera reclama ,este doar un concurs joc.

#36
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 08:15

In aceasta zi minunata, va doresc tuturor o primavara frumoasa, plina de soare, flori si multa iubire.
La multi ani!!mamici dragi!!

#37
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 08:17

[flo][flo][flo][flo][flo]

#38
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 19:56

LA MULTI ANI TUTUROR MAMICILOR, multa sanatate si implinirea dorintelor, copilasi sanatosi si ascultatori.[pup][flo][flo][flo][flo][flo]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#39
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 14:23

Citat:
citat din mesajul lui joklk



Azi am fost la psihiatrie infantila. Agitatia e de la preaturitate si trebuie sa o tratam (am priit un sirop). In rest suntem peste medie pentru varsta noastra.





Jo, acum am citit mai atent mesajul tau

Poti sa detailezi un pic starea de agitatie? Doar prin plans se manifesta sau mai sunt si alte semne? Adica...cred ca toti copii plang, mai ales la durere...



Deasemenea, spuneai intr-un alt mesaj ca mai treb sa lucrati al partea motrica. Ce anume? Din cate stiu Karla umbla bine deja.



Sper as nu fiu prea indiscreta, intreb ca sa stiu si eu ce sa urmaresc la Daria.



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#40
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 16:21

Dalma, stai linistita ca nu esti indiscreta. Da ai dreptate cand spui ca orice copil plange mai ales de durere, dar ca si mamici cred ca fiecare am invatat sa sesizam daca copilul nostru plange de durere sau de altceva. Agitatia noastra se declanseaza la nemultumiri, adica poate se datoreaza si faptului ca pana acum i s-a cam dat tot ce a vrut. De exemplu Karla in ultimul timp prefera sa isi puna jucarii sub pat sau dulap, dar cum e si normal un cub de exemplu nu incape sub dulap si atunci incepe nemultumirea si o intreaga manifestare in acest sens de genul plangem, ne incordam, zbieram. Pe de o parte aceste manifestari sunt normale, expresie a personalitatii, dar in acelasi timp trebuie sa invete ca nu poate avea tot ce vrea. Momentan luam niste vitamine si am observat ca o mai calmeaza, linistesc.



Motric intr-adevar mergem binisor, dar la piciorul stang avem inca o tendinta destul de pronuntata de a merge pe varfuri la care trebuie sa mai lucram prin masaj si exercitii. In acelasi timp exista inca incordarea (hiprtonia) care se manifesta si in cazul agitatiei (se incoarda, isi da capul foarte mult pe spate, isi intinde picioarele si incepe sa planga). Cu rabdare si perseverenta toate se vor rezolva.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -