Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Dr. ALBU DRAGOS 39 felicitari Corry


194 raspunsuri la acest subiect

#151
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 13:08

hello, hello :), voi stiti un endocrinolog bun la Medlife? as vrea sa investighez mia mult care e fara cu tiroidita asta autoimuna pe care mi-a descoperit-o madam Albu :) si vreaus a mai cer o parere...

merci merci [pup]

[gravired] 20+ cu [bibe]

#152
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 13:09

am scris cu picioarele, scuze :)

[gravired] 20+ cu [bibe]

#153
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 08 august 2011 - 13:29

maruscha la tine cum de a ajuns la concluzia asta ? ca si mie tot asa ceva mi-a pus la diagnostic si din ce am citit eu pe net e exact pe dos [:D] eu am TSH sub limita (0.12), in rest toate sunt OK.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#154
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 13:44

mai nu stiu ce sa zic...mi-a adresat niste intrebari, ca analizele zic eu, erau ok ... m-a pipait si a dat verdictul...

insa eu am indoieli, fiindca greutatea mea era una ok (49 kg la 1,62) nu am gusa... in fine, am indoieli si vreau sa ma vada cineva. Poate femeia are dreptate si sunt eu paranoica atunci cand o suspectez ca vrea sa distribuie proselenium de la calivita peste tot :)

mai bine insa, verific...mai ales ca nu am apucat sa fac ecografia tiroidei...ramasese oricum sa ma vada in cazul in care ramaneam insarcinata, insa parca as mai vrea si o alta parere.

[gravired] 20+ cu [bibe]

#155
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 13:48

Markeri Endocrini
Test Rezultat Int. referinta Metoda
Free T4 1.08 0.70 - 1.48 ng/dl CMIA
T3 1.12 0.58 - 1.59 ng/ml CMIA
T4 5.46 4.87 - 11.72 microg/dl CMIA
TSH 2.0252 0.35 - 4.94 microUI/ml CMIA

iaca-ta...par ok...

[gravired] 20+ cu [bibe]

#156
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 08 august 2011 - 14:05

Analizele astea sunt OK. banuiesc ca ai si altele de unde a tras concluzia (AntiTPO, Anti–tiroglobulina ...)

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#157
nikoniko

nikoniko

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 305 mesaje

Postat 08 august 2011 - 14:08

Maruscha, eu am avut tiroidita autoimuna. Si din ce spui tu, nu prea seamana ... Rezultatele analizelor erau modificate (inclusiv proteina C reactiva, fibrinogen, leucocite), gatul imi era umflat si aveam senzatia ca am plamanii in gat... Iar tratamentul a fost cu prednison 60 mg/zi. Cosmar! Tu ce simptome ai?
Niko

#158
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 14:12

nu cred ca le facui pe alea ... In fine, tot ma duc sa ma caut fiindca nu as vrea sa iau pastilele astea aiurea, sau macar sa le iau constant...cum nu cred prea mult in diagnostic nici nu sunt constanta in luarea seleniului si iar nu e ok.



[gravired] 20+ cu [bibe]

#159
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 08 august 2011 - 15:32

nikoniko, eu nu ma dusesem la ea pentru tiroida, ma dusesem fiind suspecta de sindromul ovarelor micropolichistice.

sincer, nu stiu pe ce a fundamentat diagnosticul de hipotiroidie autoimuna cu nush ce sindrom parca hashimoto, e drept ca nici eu nu am mai stat sa investigam...ea propusese sa mai vin la o eco a tiroidei, insa cum eram prinsa cu fiv-ul...nu am mai avut gandul la asta. recomandarea ei a fost sa iau 4 pastilute de proselenium pe zi....eu am luat 2 si nici pe alea tot timpul... :)

ceeea ce incerc sa zic e ca e si vina mea ca nu am mers mai departe cu alte ivestigatii, desi erau si alea necesare...asa ca vreau sa o iau de la capat cu problema asta si sa ma lamuresc, daca e laie sau balaie...isna as vrea sa ma consult cu un alt doctor.

[gravired] 20+ cu [bibe]

#160
bccami

bccami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 08 august 2011 - 15:45

Maruscha, nu stiu sa-ti raspund referitor la problemuta ta dar fata de sindromul ovarelor micropolichistice ce ti-a zis?
Ai asa ceva? Ti-a dat vreun tratament?

[pup][pup]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Doamne, Isuse Hristoase, milueste-ne [ruga]

Mutatiile PAI-I 675 4G si 844G Heterozigote


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -