Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#31
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 03 august 2011 - 12:06

Citat:
citat din mesajul lui marius
Eu am avut rabdare si am extras ceea ce mi s-a parut important. Defapt sunt foarte multe informatii care sunt puternic ignorate de extrem de multe persoane s cand ajung sa fie atinsi de multe ori ireversibil realizeaza importanta reala a lor dar in general este tardiv cel putin pentru ei.Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Te rog, Marius, fa-mi si mie un rezumat al acelor informatii transmise de doamna asta care sa merite sa faci abstractie de tonul ei rastit si dezinformarea care vine la pachet cu 'informarea'. Sa tolerezi asa ceva mi se pare ok, sa vrei sa le transmiti fetelor un asemenea mesaj mi se pare uimitor chiar si din partea ta. Pana la urma tu ce iti doresti de la fata ta, sa se casatoreasca virgina, sa faca sex inainte de casatorie dar totusi in timpul actiunii in capul ei sa tune si sa fulgere doamna asta? Sau ce...ce anume crezi ca merita extras din discursul acestei doamne? Ce tipa ea si nimeni nu a spus-o pana acum pe un ton civilizat?__________________________________________________Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh

#32
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 august 2011 - 15:23

Mesajul e si religios pentru ca asa e US, pentru ca asa e si audienta.
Americanii sunt in general mai religiosi. Majoritatea scolilor private din US au o orientare religioasa. Asa ca nu m-as impiedica de aceasta tenta. In .ro parca faceau religie copiii, nu? De unde revolta asta brusca?[:D]

Adevarul e ca are dreptate in cateva chestii importante:

1. Problema sexului nu-i sarcina ci BTS-urile si ca prezervativul nu te fereste de toate BTS-urile contrar unei opinii foarte raspandite.
2. Cu cat mai multe relatii sexuale ai cu atat iti cresc sansele de a contracta ceva.
3. Sexul nu-i un mijloc de te apropia de cineva, de a-l cunoaste mai bine. Sexul trebuie precedat de prietenie si de cunoasterea celuilalt in multe privinte.
4. Sexul nu-i mijloc de santaj: daca nu te parasesc. Sexul nu-ti poate fi cerut pe motiv ca fara nu mai poate. Cine nu-si poate stapani dorintele sexuale cu tine nu si le va stapani in general.

#33
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:11

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Eu cred ca e vorba mai mult respect decat de religie.Adolescentii in primul rind asta treb sa invete respectul pt propria persoana si pentru cei din jur.


Adolescentii vor invata respectul cand vor fi la randul lor tratati cu respect.

Citat:

Am intilnit in viatza mea cateva din aceste exemple care ea le da:

-femei care datorita contraceptivelor nu au mai putut avea copii decat dupa multe incercari dureroase si costisitoare
-femei care dupa ani si ani de zile nu s-au refacut dupa un avort (mental si fizic)
-barbati, femei care au avut copii cand nu erau pregatiti pentru ei si viatza le-a fost schimbata.
-femei care s-au dat copii spre adoptie si nu i-au vazut niciodata...


Aici sunt implicate multe supozitii si exagerari Michelle. Se numeste si manipulare.
De unde stii tu ca datorita contraceptivelor nu au mai putut respectivele doamne sa procreeze cand si-au dorit? Daca doua evenimente se intampla unul dupa altul nu inseamna ca primul l-a determinat pe al doilea.
Viata le-a fost schimbata ... viata oricui devine parinte se schimba dramatic.

Citat:

ca parinti avem responsabilitatea sa fim educati la rindul nostru si sa le expunem aceste riscuri asa cum sunt.


Sa le expunem asa cum sunt, nu asa incat sa-i manipulam mai bine.

Citat:

daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore... atunci nu am ce spune mai mult.


Iar faci o eroare de atribuire. Tot in scop manipulativ.
Daca refuz acest mesaj agresiv si depreciativ al doamnei Stenzel nu inseamna ca ma doare in cot de riscurile insirate de tine.
Inseamna ca respect copiii suficient pentru a nu-i expune la asa o prelegere. Si inseamna ca eu nu consider abstinenta premaritala o solutie acceptabila pentru riscurile astea.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#34
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:24

discursul e lipsit de valoare pentru ca considera preferabila omorarea unui om sexului in afara casatoriei.(o spune tanti in mod textual); (pe langa asta, presupunerile jignitoare, mistoul generalizat si urletele descreierate sunt neglijabile).

ca sa nu mai spun ca pe youtube nu se gaseste si "concluzia" discursului (considerata, probabil, extrem ofensatoare si cenzurata)




#35
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:09

Citat:
citat din mesajul lui corap

discursul e lipsit de valoare pentru ca considera preferabila omorarea unui om sexului in afara casatoriei.(o spune tanti in mod textual); (pe langa asta, presupunerile jignitoare, mistoul generalizat si urletele descreierate sunt neglijabile).




Chiar spune asa ceva???
Nu-mi vine sa cred...

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#36
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:21

dap, nu mai am rabdare sa o mai ascult o data, ca as fi dat linkul.

ca omorarea unui om e un pacat, dar un pacat mai mare e sexul in afara casatoriei, ca pacatuiesti asupra sinelui, si astea-s pacate mai grave decat a pacatui impotriva altei persoane. (asta era contextul - si asta confirma si parerea ca se crede dumnezeu de se crede competenta sa ierarhizeze pacatele si sa-si dea cu parerea care-o sa fie iertate si care nu).

Oricum "sexul in afara casatoriei inseamna moarte", asa ca io-s deja ingropata si nu ma mai salveaza nimeni. o sa fierb in cazan o eternitate. sper doar ca nu in acelasi cazan cu cucoana [:D]


#37
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 august 2011 - 20:53

Nu am vazut decat primul filmulet. Nu imi doresc sa le vizionez si pe celelalte.

Nu sunt de acord cu abstinenta premaritala.

"Anularea" dorintei sexuale si alegerea abstinentei ca urmarea a unei educatii religioase habotnice sau a unei educatii foarte stricte facute de parintii care cred ca astfel isi vor feri copiii de incurcaturile adolescentei pot duce la crearea unei imagini deformate lagate de actul sexual.

De aici pana la blocajul psihic si frigiditate nu mai este decat un pas.

Apropierea sexuala se exprima in ambele planuri, fizic si psihic.

Eu imi voi sfatui fata sa aiba relatii sexuale cu alesul inainte de casatorie.
S-ar putea ca apropierea psihica sa fie extraordinara insa cea fizica sa nu fie satisfacatoare.

Nu mi-as dori ca pentru ea sexul sa devina o rutina, ceva ce trebuie facut.
Ceva din care nu intelege nimic si va cauta intelegerea aiurea.

Mai mult de atat o voi sfatui ca, totusi, prima experienta sexuala sa o aiba cu un baiat cu ceva experienta.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 august 2011 - 20:56

Corap, imi doresc sa fim prietene de cazan.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#39
mimitete

mimitete

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 03 august 2011 - 22:22

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui Laura25
michelle, nu e vorba ca "daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore.", ci ca trebuie spuse copilului asa cum sunt, fara a-l baga pe Dumnezeu intreaba asta. Eu am o intrebare cam pe langa subiect, cumva, dar cu oareshce legatura. Cam care ar fi cea mai buna metoda contraceptiva intr-o casatorie? "Legea lui Dumnezeu" iti da voie sa alegi sa nu mai faci copii? Avortul iese clar din discutie, anticonceptionalele sunt naspa, cu prezervativ nu se simte el bine, metoda calendarului sau ejaculat in afara nu sunt metode sigure. Atunci ce ramane? Abstinenta?
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
hai sa nu deviem de la subiect.noi vorbim aici de metoda contraceptiva in afara casatoriei...Copii pentru un cuplu casatorit sunt dar de la Dumnezeu. Fiecare din noi alegem sa fim mai mult sau mai putin binecuvintati.Da, avortul e scos din discutie pentru ca Dumenzeu a fost clar la acest aspect...restul metodelor cred eu ca e lasat la libera alegere a fiecarui cuplu si functie de credinta care o are fiecare(altfel Dumnezeu ar fi fost mai specific).E important si motivul care sta la baza contraceptiei. michelle
Pai sarcina nedorita exista si in cadrul casatoriei, la fel si imbolnavirea cu tot felul de boli deoarece unul dintre participantii la sex neprotejat este purtator (cu stiinta sau fara stiinta lui).Conform teoriei ei numai abstinenta absoluta este eficace ca esti casatorit sau nu.Eu nu am nimic in provaduirea abstinentei la adolescenti (lasind la o parte latura religioasa care nu ii va face decit sa ignore restul mesajului) dar sute de ani arata ca a dat esec deci care e planul B cind in ciuda a ceea ce ei stiu ca ca li se poate intimpla din cauza fluturasilor din stomac ei totusi o fac. Nu e mai bine sa stie ca daca totusi te apuci de asta nu e mai bine sa te protejezi (da nu e 100% dar tot e 98% care e mult mai bine decit 0%[:D]).Mihaela"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."

#40
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 august 2011 - 22:29

Poate gresesc eu pasajul dar ce am inteles e ca decat sa faci sex sa ramai insarcinata si sa faci un avort, mai bine te duci direct sa omori un om. Ai alt pasaj?

Eu nu consider un avort o crima. Nu in general si nu in orice caz. Dar in ochii unui om pentru care un avort e o crima.. cele doua pot fi echivalente. Persoana e coerenta cu ea insasi. In fata unei audiente de scoala religioasa ce spune nu mi se pare socant.


E o mare diferenta intre sex premarital intru cunoasterea completa sa zicem a celui cu care vrei sa te casatoresti si o alta sexul pre-mari
tal cu primul tip care ti-a placut la o petrecere.

Din experienta mea de persoana care a experimentat viata sexuala tarziu si dupa ce s-a logodit... sexul se si invata. Daca mi-as judeca un partenerul novice de atunci dupa standardul de acum mi-as zice ca nu merita sa raman pana dimineata. Dar probabil ca si el ar gandi la fel[:I] E foarte special sa evoluezi alaturi de omul iubit.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -