Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 august 2011 - 19:44

Pam Stenzel
http://pamstenzel.com/

Degree in Psychology from Liberty University

Served as member, National Abstinence Clearinghouse Advisory Board

Served as Director of the Alpha Women’s Center, a crisis pregnancy center in Prior lake, MN

Developed numerous abstinence education products. "Sex Has a Price Tag- the Original" video is distributed worldwide and has been translated in 11 different languages.

Received the Charleston International Film Festival Gold Award in 1997 for her video "Sex Has a Price Tag- the Original"

Pam Stenzel’s public school curriculum "Abstinence by choice" and "Building Healthy Relationships" is used worldwide in North and South America, Australia,
Hong Kong, Singapore, Africa and Ireland

Video curriculum, "Sex, Love and Relationships", received the Crown Award for Curriculum of the Year, in 1999

Pam participated in President Bush’s Faith-Based and Community

Initiatives meeting held at The White House, May 2001

Featured speaker at the United Nations for "The Summit on Children Conference", June 2001

Guest appearances on national television and radio programs include: Fox News Networks, "Hannity & Colmes Show", "The Dr. Laura Show", CBN’s "The 700 Club", and ABC Televisions "Politically Incorrect with Bill Maher


Stenzel, 42, holds an undergraduate degree from Jerry Falwell's Liberty University and spent 9 years counseling women at a crisis pregnancy center in Minnesota before hitting the speaking circuit 15 years ago to tell 500,000 teens a year not to have sex.
She reaches even more kids through her videos, DVDs and books.

For years, Pam was on the "front lines" as Director of Alpha Women’s Center, a counseling center for women undergoing crisis pregnancies.

Her experiences taught her that before teen pregnancy and STD rates could decline, attitudes of teens toward sex first had to change.

Desiring to bring about that change, Pam started speaking nationally full-time and is in great demand both in the U.S.A. and in other countries such as Mexico, Australia, Ireland, and Canada.


michelle

#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 august 2011 - 19:57

Citat:
citat din mesajul lui accept92




Copii, si casatoria are un pret![:D] Merita platit din iubire, dar nu pentru a face sex. Lasati decizia de a va casatori pentru cand sunteti foarte copti la minte, alegeti cu mare grija partenerul, iubirea nu e suficienta sa garanteze o casnicie si o viata fericita dar este necesara iar sexul o intretine si el.
Si...protejati-va!


Michelle n-am putut sa ma uit decat la prima parte, doamna aia minte de rupe si are o atitudine dispretuitoare fata de tineri. Sper ca toate astea se intampla la o adunare religioasa si nu intr-o institutie de invatamant. As fi absolut revoltata daca in scoala copilul meu ar fi supus la o asemenea spare de creieri.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Daca spui ca minte poate ar trebui sa vii si cu argumente.

Toate astea se intimpla intr-o institutie de invatamant la care parintii s-au dat permisiunea.

michelle

#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 august 2011 - 20:05

Citat:
citat din mesajul lui corap

tanti aia e putin dusa, v-ati uitat ce privire are?

(ca n-am ce comenta in rest, il ia pe dumnezeu in brate si dumnezeu cu mila - n-am rezistat la toate filmuletele, ca ii place tare mult sa se auda vorbind si se repeta).

lumea se duce de buna-voie sa o asculte? mai plateste si bilet?

edit: ca sa nu mai spun ca tanti asta n-a auzit de contraceptie sau de metode de aparare contra bts.


eu cred ca a auzit de contraceptie si de multe altele la experienta de anii de zile care o are si la cata suferinta a fost expusa, de aceea ii si avertizeaza si le spune adevarul asa cum este:
nici o metoda nu este 100% sigura.

fiecare alege ce vrea dar e bine cand alegerea e facuta cu buna stiinta.

michelle

#24
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 02 august 2011 - 12:15

una e SA STII si SA FACI O ALEGERE IN CUNOSTINTA DE CAUZA si alta e sa fii trimis in focurile iadului de o persoana care nici macar nu detine chibriturile - ca sa nu mai spun de combustibil.

iar ca nicio metoda contraceptiva nu e 100% sigura - asta e un adevar partial. Metodele contraceptive (cele reale, nu "metoda calendarului" si alte tampenii)/ cele de apararare contra BTS sunt sigure intr-o proportie suficienta. majoritatea bolilor pe care le enumera tanti sunt si bts, dar nu se transmit exclusiv pe aceasta cale (minciuna prin omisiune se pune?).
hepatiele, de exemplu, se transmit majoritar pe alte cai.

in alta ordine de idei, nu e 100% sigur nici sa iesi pe strada - nu stii niciodata cand iti cade o caramida in cap (eu am fost la 2 cm de chestia asta, mult mai aproape decat de o bts sau de o sarcina nedorita), te face unu' muci pe trecerea de pietoni sau iti sucesti glezna intr-o canalizare.
100% sigur nu e nici sa stai in casa - oricand poate fi un cutremur, se poate sparge teava de gaze sau iti poate lua foc uleiul pe aragaz.

si, in general, in viata numai moartea e 100% sigura, asa ca, fara a fi un neadevar, este o omisiune de prezentare a contextului - or asta nu se face intr-un speech care se pretinde a fi DE INFORMARE.

si cv-ul nu-i tocmai in favoarea ei (desigur, din punctul meu de vedere, dar eu sunt o persoana pretentioasa)

#25
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 02 august 2011 - 13:43

Michelle ce sa facem noi cu cv-ul doamnei Stenzel? [:)] Avem capacitatea de a gandi critic ce expune ea, nu suntem buni de intimidat cu un cv.
Care cv, e in defavoarea doamnei si dupa parerea mea. Nu se vad studiile in actiuni.

Tu si doamna Stenzel vreti sa ne convingeti ca abstinenta premaritala e minunata. Ei bine, eu nu cred una ca asta. [:)] Ba cred chiar dimpotriva.

Daca respectiva doamna si-ar respecta interlocutorii nu as fi prea deranjata, e dreptul ei la opinie. Insa ea zbiara apocaliptic la o sala de adolescenti incercand din rasputeri sa-i sperie cu tot ce are in dotare. Exagereaza unele lucruri, omite altele, indoctrineaza religios pe alocuri.
Ce sa zic, poate chiar isi imagineaza ca vrea sa ajute... Insa nu asta o energizeaza, cu siguranta. Ajutorul real vine pe o baza de respect.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#26
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 august 2011 - 20:03

Haoleu, nu-mi ziceti ca a avut cineva rabdare sa se uite la toate filmuletele cu tanti aia durdulie care zbiara si face si glumitze de 2 bani la care nu rade nimeni[q]. Am reusit sa ma uit la juma de filmulet dar era sa plang de plictiseala, groaznic, groaznic, femeia aia are o atitudine de-ti vine s-o iei pe campii.
Dna Stenczel asta e din gama acelor valorosi oameni de stiinta care spun ca oamenii pana la 24 de ani nu au creierul dezvoltat si nici discernamant, deci nu sunt responsabili de faptele lor si trebuie ghidati de adulti? Si ca virginitatea nu e a ta ci a viitorului sotz/ viitoarei sotzii deci nimeni n-ar trebui sa fure ce nu-i al lui?:))) Michelle, tu mereu ne delectezi cu chestii de-astea

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2011 - 20:42

Eu am avut rabdare si am extras ceea ce mi s-a parut important. Defapt sunt foarte multe informatii care sunt puternic ignorate de extrem de multe persoane s cand ajung sa fie atinsi de multe ori ireversibil realizeaza importanta reala a lor dar in general este tardiv cel putin pentru ei.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 august 2011 - 22:50

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Michelle ce sa facem noi cu cv-ul doamnei Stenzel? [:)] Avem capacitatea de a gandi critic ce expune ea, nu suntem buni de intimidat cu un cv.
Care cv, e in defavoarea doamnei si dupa parerea mea. Nu se vad studiile in actiuni.

Tu si doamna Stenzel vreti sa ne convingeti ca abstinenta premaritala e minunata. Ei bine, eu nu cred una ca asta. [:)] Ba cred chiar dimpotriva.

Daca respectiva doamna si-ar respecta interlocutorii nu as fi prea deranjata, e dreptul ei la opinie. Insa ea zbiara apocaliptic la o sala de adolescenti incercand din rasputeri sa-i sperie cu tot ce are in dotare. Exagereaza unele lucruri, omite altele, indoctrineaza religios pe alocuri.
Ce sa zic, poate chiar isi imagineaza ca vrea sa ajute... Insa nu asta o energizeaza, cu siguranta. Ajutorul real vine pe o baza de respect.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Daca citesti bine CV-ul, vezi ca vorbeste din experienta.

Eu nu vreau sa conving pe nimeni, nici macar nu incerc ca nu am cum... filmele sunt puse ca informatie.
unii o primesc altii o resping dupa bunul lor plac.

Eu am ales sa primesc aceste informatii si multe le-am considerat folositoare.

Eu cred ca e vorba mai mult respect decat de religie.Adolescentii in primul rind asta treb sa invete respectul pt propria persoana si pentru cei din jur.
Trebuie sa inteleaga ce inseamna Sex inainte de a "practica" si ce presupune. Fiecare isi asuma sau nu riscurile.

Am intilnit in viatza mea cateva din aceste exemple care ea le da:

-femei care datorita contraceptivelor nu au mai putut avea copii decat dupa multe incercari dureroase si costisitoare
-femei care dupa ani si ani de zile nu s-au refacut dupa un avort (mental si fizic)
-barbati, femei care au avut copii cand nu erau pregatiti pentru ei si viatza le-a fost schimbata.
-femei care s-au dat copii spre adoptie si nu i-au vazut niciodata...

Acestea sunt cazuri reale care un adolescent nu prea are ocazia sa le intilneasca la aceasta virsta si sa stie ca sexul implica aceste riscuri. si daca se hotaraste sa aiba sex inseamna ca are o motivatie si totodata se hotaraste sa-si asume aceste riscuri, ca i se poate intimpla si lui.

cum fiecare problema are si o solutie/sau mai multe ...fiecare o alege pe cea care ii convine mai mult sau sau i se pare mai putin riscanta.

ca parinti avem responsabilitatea sa fim educati la rindul nostru si sa le expunem aceste riscuri asa cum sunt.

daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore... atunci nu am ce spune mai mult.

sper ca nu am deranjat prea mult cu acest mesaj.



michelle

#29
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 02 august 2011 - 23:17

michelle, nu e vorba ca "daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore.", ci ca trebuie spuse copilului asa cum sunt, fara a-l baga pe Dumnezeu intreaba asta.



Eu am o intrebare cam pe langa subiect, cumva, dar cu oareshce legatura. Cam care ar fi cea mai buna metoda contraceptiva intr-o casatorie? "Legea lui Dumnezeu" iti da voie sa alegi sa nu mai faci copii? Avortul iese clar din discutie, anticonceptionalele sunt naspa, cu prezervativ nu se simte el bine, metoda calendarului sau ejaculat in afara nu sunt metode sigure. Atunci ce ramane? Abstinenta?






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 03 august 2011 - 00:01

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
michelle, nu e vorba ca "daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore.", ci ca trebuie spuse copilului asa cum sunt, fara a-l baga pe Dumnezeu intreaba asta. Eu am o intrebare cam pe langa subiect, cumva, dar cu oareshce legatura. Cam care ar fi cea mai buna metoda contraceptiva intr-o casatorie? "Legea lui Dumnezeu" iti da voie sa alegi sa nu mai faci copii? Avortul iese clar din discutie, anticonceptionalele sunt naspa, cu prezervativ nu se simte el bine, metoda calendarului sau ejaculat in afara nu sunt metode sigure. Atunci ce ramane? Abstinenta?
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
hai sa nu deviem de la subiect.noi vorbim aici de metoda contraceptiva in afara casatoriei...Copii pentru un cuplu casatorit sunt dar de la Dumnezeu. Fiecare din noi alegem sa fim mai mult sau mai putin binecuvintati.Da, avortul e scos din discutie pentru ca Dumenzeu a fost clar la acest aspect...restul metodelor cred eu ca e lasat la libera alegere a fiecarui cuplu si functie de credinta care o are fiecare(altfel Dumnezeu ar fi fost mai specific).E important si motivul care sta la baza contraceptiei. michelle


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -