Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#181
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:48

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Un partener trebuie evaluat functie de comportamentul in doi si la altceva decat sex, in mai multi, in activitati placute si neplacute si in pat.

Si evaluarea asta poate avea loc doar in timpul casatoriei sau numai dupa o anumita varsta? Nu inteleg cum evaluezi un partner in pat daca nu ai aceasta experieta cu el decat dupa ce ai spus: la bine si la rau pana cand moartea ne va desparti?

Secretul sta in educatie, educatie, educatie. Si nu doar in a invata copilul toate bolile venerice si cum sa se protejeze, sau totul despre sarcina, etc. Educatie inseamna si viata de zi cu zi din casa, respectul aratat de parinti unul altuia, respectul aratat copiilor. O adolescenta cu o relatie buna cu tatal ei nu va fi disperata dupa atentia baietilor, va fi mult mai selectiva, cu pretentii mai mari la calitatea prietenilor si partenerilor, sansa sa se incurce cu cineva nepotrivit va fi mult mai mica.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Ar fi util sa citesti pana la capat postarea. Daca citeai... vedeai ca am spus ca daca vor sex la 16.. le dau garsoniera pe care le-o platesc functie de rezultatele scolare si responsabilitati de curatenie, mic dejun si cina. Daca se poate in armonie am zis ca why not.
N-am nici o problema cu o relatie sexuala care-si asuma si un minim de responsabilitati ale vietii in doi si incearca o evaluare corecta a partenerului.

Bineinteles i-as sfatui sa se testeze inainte si sa aiba sex protejat... chestiile uzuale.

#182
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:51

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Daca citeai... vedeai ca am spus ca daca vor sex la 16.. le dau garsoniera pe care le-o platesc functie de rezultatele scolare si responsabilitati de curatenie, mic dejun si cina. Daca se poate in armonie am zis ca why not.




Fratilor, isi mai aminteste cineva la topicul asta ce e aia dorinta sexuala? Voi chiar va inchipuiti ca vor venii copiii sa va ceara voie sa faca sex?






__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#183
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:52

AB-AC, pai azi nu mai tine chestia asta. Mi-ar fi frica sa le spun copiilor cat de putin se proteja lumea pe vremea aia, cand problema nr 1 era "unde", si sa "cum sa nu afle parintii" cam la egalitate cu "nu cumva sa raman gravida" ca daca aflau era naspa oricum.

Azi e musai sa se protejeze.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#184
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:52

rufus, eu ascult ce spui. si inteleg ce spui, oricat iti pare de surprinzator.
de exemplu eu nu am afirmat, pe acest subiect, nimic din ceea ce cred eu despre: avort, contraceptie, sex intre adolescenti si asa mai departe. pentru ca ar fi fost off topic.

intregul topic a fost construit pe acel discurs, pe care michelle l-a apreciat ca fiind un discurs exemplar in ceea ce priveste sexul. discurs pe care, se pare, nu l-au ascultat in intregime multi din cei intrati sa comenteze..
eu doar am spus ca acel discurs e mizerabil.
(si din experienta mea, daca mi-ar fi fost tinut in adolescenta nu ar fi avut nici cel mai mic efect. pentru ca in adolescenta eram suficient de informata incat sa stiu pericolele, sa-mi cunosc optiunile si sa ma enerveze cumplit cand un adult bate campii.)

Educatia sexuala a copiilor, responsabilizarea si asa mai departe e treaba parintilor. Prezentarea realitatii e tot in seama parintilor. Nu inteleg ce lucruri atat de extraordinare si exceptionale cuprinde discursul incat sa credeti ca acel discurs va fi considerat de copiii vostri mai convingator decat ceea ce le spuneti voi, parintii lor, persoanele in care au cea mai mare incredere?


Nu inteleg de ce e mai usor sa trimiti un link decat sa vorbesti cu propriul copil.
Nu inteleg de ce credeti ca tanti aia va cunoaste mai bine copiii decat ii cunoasteti voi?
Nu credeti ca e o lipsa de responsabilitate sa lasati copiii sa asculte un discurs, sa delegati responsabilitatea de parinte altcuiva, unei "tanti"?

ASTEA sunt lucrurile pe care eu nu le inteleg.


#185
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 15:00

Nu ma astept sa-mi ceara voie. Io voi spune inainte o data cu aparitia primului ciclu[flo].

Hmmm si stii ocazia sexului depinde si de viata pe care o duci. E destul de improbabil ca intr-o viata buna de familie sa nu aflam cand copiii nostri indragesc pe cineva.

#186
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 15:21

Olympia la mine nu s-a pus asa problema. ne-au spus ce si-ar dori dar ne-au dat senzatia ca alegerea e a noastra. Si ne-au instruit cu grija.



----------------------





OspitalitateaGaiei

#187
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2011 - 15:24

Citat:
citat din mesajul lui corap





Nu inteleg de ce e mai usor sa trimiti un link decat sa vorbesti cu propriul copil.

Nu inteleg de ce credeti ca tanti aia va cunoaste mai bine copiii decat ii cunoasteti voi?

Nu credeti ca e o lipsa de responsabilitate sa lasati copiii sa asculte un discurs, sa delegati responsabilitatea de parinte altcuiva, unei "tanti"?


ASTEA sunt lucrurile pe care eu nu le inteleg.







Uite ce cred eu:

-Discut frecvent (si pe fata) lucruri de genul asta cu copiii mei. Linkul nu l-am trimis ca sa-mi fie mai usor, ci pentru ca doresc sa o asculte direct pe tanti aia (cum spuneam, in ciuda dezgustului unora, mie mi-a placut stilul, limba vorbita, gestica, totul). Ioana e plecata in Olanda, i-am spus "vezi cand ai timp, ti-am trimis un link" si i-am explicat in doua vorbe, n-a parut socata, cel putin la telefon. Urmeaza sa-i zic si Teodorei.

-Tanti in cauza este (parca) psiholog, face chestia asta frecvent si cred ca ma depaseste la competenta evaluarii situatiilor in care se pun adolescentii. Pe-ai mei nu-i cunoaste personal, probabil ca si in sala erau mai multi care nu corespundeau profilului descris, totusi mi s-au parut, cu totii, foarte atenti. Dar faptul ca nu cunoaste fetele mele, nu inseamna ca ceea ce spune nu li s-ar potrivi lor sau altora; iar fetele mele sunt destul de destepte si, daca le mai si atrag atentia, pot depasi usor problemele care nu le intereseaza (iar eu stiu aceste probleme) si ajunge acolo unde tanti le poate capta atentia. Ceea ce, se pare, nu au putut mai multi care si-au dat cu parerea aici. Subiectul este "pretul" sexului intre adolescenti, iar ei se poticnesc in Dumnezeu. Logic, nu?

-Despre "delegarea" responsabilitatii de parinte unei tanti, vreau doar sa-ti spun ca, in multe situatii, mai ales la adolescenti, o tanti este mult mai bagata in seama decat proprii parinti. Fie ca nu se pricep parintii, fie ca copilul este incapatanat sau la varsta in care simte ca trebuie sa fie incapatanat, o tanti d'asta face minuni. Cred ca nu spun o noutate. In cazul meu particular (fara relevanta, dar foarte "interesant" si combatut de unii, habar n-am de ce), nu se pune problema sa deleg; pur si simplu incerc sa ma asigur, printr-o masura suplimentara, ca informatiile care trebuie sa ajunga la fetele mele au si ajuns. Sa asculte singure, in intimitatea lor si doar daca doresc, mi se pare o varianta buna de a nu le bate la cap.



Nu stiu daca acum intelegi sau nu. Am incercat cat am putut...[:)]



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#188
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 05 august 2011 - 15:32

De ce oare avem impresia ca odata ajunsi parinti de adolescenti e musai sa devenim intrupari ale acestui personaj si nu puteam ramane cine suntem pur si simplu? [:)]
Ma gandesc in special la tatii prezenti la topicul asta, dar nu numai.

S-a tot vorbir despre educatia sexuala, presupun ca toata lumea e lamurita ca e absolut necesara si cam ce contine.
In fond e la aceeasi categorie cu igiena dupa parera mea si e partea usoara a pregatirii copilului pentru sex.

Partea ceva mai complicata, pe care nu o puteti suplini cu vizionarea unor discursuri marete, e pregatirea emotionala. Vreti sa aiba stima de sine inalta, sa poata spune "Nu"? [:)] Da, ar fi minunat. Dar nu o vor capata urmarind plegeri. Pe asta ati cladit-o impreuna cu ei, zi de zi, de cand au aparut pe lume. Anxiogen, nu?
Inca o mai puteti sprijini oarecum. Mai e putin timp, mai aveti putina influenta. Nu o spulberati cu discursuri de calibrul asta. Puteti mai mult decat atat. [flo]

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#189
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2011 - 15:51

Citat:
citat din mesajul lui rrox3



Partea ceva mai complicata, pe care nu o puteti suplini cu vizionarea unor discursuri marete, e pregatirea emotionala.







Nu cred ca cineva (de aici) doreste sa-si educe copilul, mai ales emotional) cu ajutorul unui discurs. Este, pur si simplu, unul din moduri. Din multele moduri.

Desi, daca ar fi sa ma iau dupa cele spuse in film, dar si ce vad in jur, sunt multi parinti care nu le ofera copiilor nici macar un discurs al altora.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#190
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 august 2011 - 16:17

cred ca pe multi ia deranjat puternic latura religioasa a prezentarii si n-au reusit sa treaca de acest aspect. pacat, ptr ca suntem cu totii oameni maturi si avem resurse daca vrem sa facem asta.



rrox3, cred ca prelegerile altora sunt doar cateva punti catre educatia sexuala a propriilor copii. nicidecam nu as lasa in baza altora aspectul acesta sensibil al educatiei. ai mei sunt foarte adaptabili si au un grad crescut de receptivitate.



ideea care am crezut eu ca se vrea a se transmite cu aceste filmulete, este un semnal de alarma catre adolescentii din jurul nostru. nu stim , poate un adolescent zbuciumat citeste aici si invata cate ceva.



*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]

Speranta si incredere pentru David [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*





Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -