Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#171
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:19

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Insa daca-i sperii si-i le zugravesti tabloul in negru, bagi si casatoria la mijloc aiurea, atunci cand se-ndragostesc arunca la gunoi orice precautie, sar cu capu-nainte si atunci ce-ai facut?









Am mai auzit ideea asta cu sperietoarea.

Daca prezentarea celor 30 (parca) BTS, cu exemple si statistici, estimarea pretului (in bani) pe care-l plateste un flacau caruia i-a placut si lui o tavaleala, fara sa se gandeasca ce inseamna asta, exemple concrete cu persoane in diferite ipostaze ale vietii, nu tocmai placute, si altele de acest gen reprezinta o sperietoare, so be it!

De cand adevarul este o sperietoare si trebuie ascuns (sau cosmetizat) tocmai de cei la care tinem cel mai mult?



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#172
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:23

Tu vorbesti de partenerul sexual.

Eu vorbesc de alegeri in cunostinta de cauza, alegeri facute in urma apropierii a doi oameni in relatii bazate pe sentimente, nu cred c-am scris undeva de sexul aventura /gimnastica sau distractie, mi-e total straina ideea asta. In privinta printului pe cal alb, stiu fete care l-au asteptat cum ziceam ani de zile si azi ca femei coapte sunt convinse ca nu exista sau ca aia care erau au fost "luati" demult. Si zic cum de-am fost asa de tampita? De ce dracu ma temeam?



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#173
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:24

rufus, discutia e sterila de la pagina 1, discursul e steril, asa ca ce mai conteaza putina steriltate.
discutia e sterila pentru ca pleaca de la discurs, care discurs pleaca de la ideea: dumnezeu a zis fara sex in afara casatoriei. daca dumnezeu a zis, dumnezeu exista. rufus sustine discursul femeii. rufus se foloseste de argumentul "dumnezeu a zis" ca sa-si sustina punctul de vedere.

"Flee sexual immorality. run in the other direction. All other sin you could commit. murder, lying, cheating, stealing, any other sin you can commit, it's ouside your body, but he or she who sexually sins against his own body, basicly damages everything you are." (cuvintele astea sunt puse in carca lui dumnezeu de acea persoana - eu am gasit o alta varianta referitor la ceea ce spune dumnezeu, si anume aceasta: "Flee from sexual immorality. All other sins a man commits are outside his body, but he who sins sexually sins against his own body. " - asa ca, daca as crede in dumnezeu, chiar n-as sti pe cine sa cred - dumnezeu varianta a sau dumnezeu varianta b).

In mare, intreg discursul este sustinut de ideea ca "dumnezeu a zis". si tu, rufus, ai aderat la discurs. deci la argumentul "dumnezeu a zis". desi existenta lui dumnezeu nu o poti dovedi.

in "tabara jumatatilor de adevar" lipsa oricaror dovezi nu pare a fi o problema. nici macar niste inceputuri de dovada constand in experiente personale.

si inca ceva:
un discurs e un intreg. dintr-un discurs nu se "ciuguleste". (cam la fel cu doctrinele religioase - e take it or leave it. in totalitate, nu aia imi convine, ailalta nu).
si in discursurile lui hitler sunt unele lucruri minunate, incantatoare, de-aia a si "mers" discursul.

#174
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:24

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


Sexul poate deveni adictiv.


michelle


N-am ajuns decat la pagina 7, da' asta mi se pare super tare!!! [:-)))]

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#175
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:31

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Ceea ce nu ti se potriveste, lipsa de caracter sau minciunile le poti observa intr-un stadiu al relatiei in care nu esti implicat emotional pana peste cap.




Si ce e rau in a fi implicat emotional pana peste cap? Cum altfel ar trebui sa fie iubirea daca nu asa? Atunci sa ne traim toata viata cu o oarecare rezerva...Si teama, bineinteles!






Nu e rau sa fii implicat emotional pana peste cap. E rau sa nu observi in situatii variate pe cine ai in fata.
Din punctul meu de vedere adesea oamenii sunt indragostiti nu de cel din fata lor si cand il descopera le cade cerul in cap.

Eu nu am teama:)) Nu mi-ar trece prin cap ca ma inseala sotul si nici lui desi uneori suntem separati cu lunile. Ne tinem inca de mana dupa zece ani si suntem implicati emotional ... pana peste cap.

#176
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:32

Citat:
citat din mesajul lui corap
rufus, discutia e sterila de la pagina 1, discursul e steril, asa ca ce mai conteaza putina steriltate.discutia e sterila pentru ca pleaca de la discurs, care discurs pleaca de la ideea: dumnezeu a zis fara sex in afara casatoriei. daca dumnezeu a zis, dumnezeu exista. rufus sustine discursul femeii. rufus se foloseste de argumentul "dumnezeu a zis" ca sa-si sustina punctul de vedere.
Imi pare rau ca nu asculti ce spun. Nu ma mira faptul ca nu intelegi din discurs nimic...si din ce spun eu tragi concluzii eronate.Pacat ca-mi pui in "portofoliu" lucruri de care n-am pomenit. Asta sa fie, oare, modul in care iti cladesti "experienta personala" cu care, mai tarziu vrei sa dovedesti cuiva un lucru?Ma indoiesc. Cred ca trebuie sa resetezi ceva, sa vezi cum putem sa ne intelegem si fara a fi de aceeasi parere...Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#177
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:33

Corap mie cea mai periculoasa parte, c de-aia nici nu m-a uitat mai departe mi se pare aceea in care a zis ca dragostea nu inseamna "sex"

Asta chiar e daunator de bagat in capul unui tanar. Dimpotriva, sexul este o parte a iubirii si daca asta ar retine alaturi de mijloacele de protectie, e destul din punctul meu de vedere.

Rufus, AB_AC, bolile si riscurile exista, de-aia inveti sa te protejezi. Dar pot exista si dupa casatorie, pot fi parteneri fideli sau infideli cu sau fara acte, de-aia e important sa inveti sa-ti alegi partenerul in relatii protejate si abia DUPA aceea sa urmeze casatoria.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#178
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:36

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Un partener trebuie evaluat functie de comportamentul in doi si la altceva decat sex, in mai multi, in activitati placute si neplacute si in pat.

Si evaluarea asta poate avea loc doar in timpul casatoriei sau numai dupa o anumita varsta? Nu inteleg cum evaluezi un partner in pat daca nu ai aceasta experieta cu el decat dupa ce ai spus: la bine si la rau pana cand moartea ne va desparti?

Secretul sta in educatie, educatie, educatie. Si nu doar in a invata copilul toate bolile venerice si cum sa se protejeze, sau totul despre sarcina, etc. Educatie inseamna si viata de zi cu zi din casa, respectul aratat de parinti unul altuia, respectul aratat copiilor. O adolescenta cu o relatie buna cu tatal ei nu va fi disperata dupa atentia baietilor, va fi mult mai selectiva, cu pretentii mai mari la calitatea prietenilor si partenerilor, sansa sa se incurce cu cineva nepotrivit va fi mult mai mica.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#179
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:40


Citat:
citat din mesajul lui corap
"Flee sexual immorality. run in the other direction."



BAU!:)))

[tube][/tube]





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#180
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:43

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Corap mie cea mai periculoasa parte, c de-aia nici nu m-a uitat mai departe mi se pare aceea in care a zis ca dragostea nu inseamna "sex"
Asta chiar e daunator de bagat in capul unui tanar. Dimpotriva, sexul este o parte a iubirii si daca asta ar retine alaturi de mijloacele de protectie, e destul din punctul meu de vedere.
Rufus, AB_AC, bolile si riscurile exista, de-aia inveti sa te protejezi. Dar pot exista si dupa casatorie, pot fi parteneri fideli sau infideli cu sau fara acte, de-aia e important sa inveti sa-ti alegi partenerul in relatii protejate si abia DUPA aceea sa urmeze casatoria.


Olympia si eu mi-am trait adolescenta pe vremea lui ceasca....
in fine neincrederea am zis-o pentru ca dupa mine... cand m-am casatorit sau cand m-am decis sa intru intr-o relatie apai am facut-o fara sa mi pun problema ca ma inseala, sa ma protejez. Din intamplare sotul doneaza sange si are analizele la zi, dar nu l-am suspectat veci! Da, dupa casatorie pentru noi problema a fost rezolvata.

Si da dragostea nu inseamna sex. Nu doar. Inseamna prietenie si sex in mod egal. Altfel te consumi intre sentimentele pozitive ale satisfactiei sexuale si dezamagirile lipsei de comunicare si intelegere... intr-un final se erodeaza totul.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -