Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#161
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 13:49

bird70 foarte frumoasa viata ta... pentru tine. Eu sunt foarte fericita ca nu am avut copii la 19 ani. Pentru mine ar fi insemnat sa stau cu parintii sau socrii, nu-mi puteam permite o casa proprie, nu aveam bani sa platesc o cresa ca sa merg la facultate, nici bani sa stau acasa macar cateva luni cu copilul si ... multe alte lucruri pe care sunt bucuroasa ca nu a trebuit sa le infrunt.

Plus ca ai avut noroc de un partener dispus sa-si asume o familie. Statistic vorbind fetei i se propune un avort sau i se plateste pensie alimentara dupa un proces de paternitate. Majoritatea relatiilor adolescentine nu dureaza, tocmai asta a fost un argument pe aici, ca nu te poti casatori cu primul cu care te culci, ca trebuie sa incerci mai multi ca sa te definesti[alcool].


Exista riscul BTS-urilor, al sexului neprotejat, al posibilei schimbari de parteneri... care mie mi se pare ca e trist, ca-ti zdruncina increderea aceea ca dragostea poate tot si te face mai devreme circumspect si matur.... dar acestea e adevarat ca-n cazul unei alegeri proaste nu te ocolesc mai tarziu.

Totusi relatiile adolescentine mai au ceva periculos. Ce inveti despre viata cu un om culcandu-te cu el? O mica si placuta parte din posibila existenta in doi. Eu as incuraja pe oricine care vrea sex la 16 ani sa stea cu aceea persoana si sa-si imparta responsabilitatea curateniei unei garsoniere si facutului de mic dejun si cina. Eu as plati garsoniera functie de rezultatele scolare, ca la job. Daca se descurca in armonie, why not?

Nu ma incurc de notiunea casatoriei ci a esentei casatoriei ... aceea ca viata in doi nu-i doar sex ci si un numar de responsabilitati si o impartire a timpului si disciplina si a avea grija de celalt... asta presupune in esenta casatoria.

Cat timp au doi adolescenti care merg la scoala si stau cu parintii sa steie impreuna? Nu mult! Daca le petrec in pat apai nu prea au timp si sa vada cum reactioneaza impreuna cu altii sau cautand pasiuni comune si vazand daca pot macar monta un cort si deschide o conserva. Asta ma doare pe mine... ca parinte... ca evalueza un posibil partener functie de calitatile in pat si atat. Daca se vor casatori cu acest criteriu in prim plan ... apai nu prea cred in fericirea lor. E doar unul dintre criteriile importante.

#162
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 05 august 2011 - 13:51

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Mi s-ar parea normal, asa cum eu nu va cataloghez dupa credinta mea fara dovada, sa nu o faceti nici voi dupa parerea voastra nedovedita.




Serios? Tu ai nevoie de dovezi ca femeile sunt extrem de vulnerabile la nastere?! Poate n-ar fi fost rau sa fi acolo cand ai avut ocazia! Poate intr-adevar dupa o astfel de experienta te-ai fi calificat sa dai lectii despre sexualitate.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#163
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2011 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Rufus, filmuletul atat cat am vizionat eu, pune problema gresit si mincinos, am mai spus-o si da urmareste constrangeri aiurea. Adica "stati pana la casatorie si gata, asta rezolva tot"
Incearca si treci mai departe decat ai vizionat. O sa vezi ce mi-a placut in filmulet.Nici eu nu sustin tot ce zice acolo...dar trebuie sa recunosti, ca sa putem sa discutam despre un subiect, e musai sa-l cunoastem, amandoi, in intregime.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#164
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 05 august 2011 - 13:55




Stii ceva Rufus? Si e ultima interventie...Nu proiecta nefericirea ta asupra copiilor, nu e vina lor ca ai tu regrete.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#165
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 august 2011 - 13:57

in intreaga lume se duc adevarate campani ca cea din filmulete. exista sute, poate mii de persoane care tin astfel de discursuri adolescentilor si tinerilor. excluzand latura religioasa, oare toti s-au tampit si din lipsa de ocupatii tin discursuri educative despre relatiile sexuale? chiar toata lumea e nebuna?



oare nu vedeti atatia adolescenti cu reale probleme, pentruca mai nimeni nu se ocupa de ei? e pe RTL o emisiune, "cand copii, copii primesc" . aproape toate fetitele insarcinate -da, fetite de 12, 13 ani- spun ca nu stiau sau stiau prea putin ce inseamna relatii sexuale. si ce stiau, stiau de la gasca. si ca ele sunt alte mii, zeci de mii in lumea asta.



*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]

Speranta si incredere pentru David [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*





Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#166
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:06

Olympia postarile tale sunt pline de o neincredere totala in partenerul sexual....
Poate ce castigi din reticenta de a avea relatii sexuale cu primul tip cu zambet dragut, pectorali interesanti si gata sa petreaca o seara cu mine este o anumita incredere in partener. Un om pe care-l observi in situatii diferite mai multa vreme isi poate ascunde defectele mai putin. Ceea ce nu ti se potriveste, lipsa de caracter sau minciunile le poti observa intr-un stadiu al relatiei in care nu esti implicat emotional pana peste cap.




#167
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:08

Stati un pic, informarea si educarea sunt necesare, nimeni nu zice altfel! Responsabilizarea la fel, ca daca o iau in joaca nu mai tin cont de protectie! Insa daca-i sperii si-i le zugravesti tabloul in negru, bagi si casatoria la mijloc aiurea, atunci cand se-ndragostesc arunca la gunoi orice precautie, sar cu capu-nainte si atunci ce-ai facut?



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#168
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:10

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Ceea ce nu ti se potriveste, lipsa de caracter sau minciunile le poti observa intr-un stadiu al relatiei in care nu esti implicat emotional pana peste cap.




Si ce e rau in a fi implicat emotional pana peste cap? Cum altfel ar trebui sa fie iubirea daca nu asa? Atunci sa ne traim toata viata cu o oarecare rezerva...Si teama, bineinteles!





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#169
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:15

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Stati un pic, informarea si educarea sunt necesare, nimeni nu zice altfel! Responsabilizarea la fel, ca daca o iau in joaca nu mai tin cont de protectie! Insa daca-i sperii si-i le zugravesti tabloul in negru, bagi si casatoria la mijloc aiurea, atunci cand se-ndragostesc arunca la gunoi orice precautie, sar cu capu-nainte si atunci ce-ai facut?




Intr-un context religios bagi la mijloc casatoria, daca-l scoti esenta casatoriei tot ramane. Un partener trebuie evaluat functie de comportamentul in doi si la altceva decat sex, in mai multi, in activitati placute si neplacute si in pat. A-l evalua dupa un singur criteriu este fals si-ti creeaza sau deceptii sau asteptari de genul Printul pe cal alb care se uita doar la tine, cu nopti de neuitat, danseaza de vis, e milionar, iti aduce micul dejun la pat in timp ce servitorii curata, calca, spala.

#170
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 august 2011 - 14:16

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Olympia postarile tale sunt pline de o neincredere totala in partenerul sexual.... Poate ce castigi din reticenta de a avea relatii sexuale cu primul tip cu zambet dragut, pectorali interesanti si gata sa petreaca o seara cu mine este o anumita incredere in partener. Un om pe care-l observi in situatii diferite mai multa vreme isi poate ascunde defectele mai putin. Ceea ce nu ti se potriveste, lipsa de caracter sau minciunile le poti observa intr-un stadiu al relatiei in care nu esti implicat emotional pana peste cap.
Eu as zice ca multa lume a luat-o pe aratura tragand concluzii aiurea despre ceilalti. Pt cine-i curios, io-s destul de baba ca sa stiu ce efect au avut interdictiile legate de sex pe vremea lui Ceasca, mi-am trait tineretea asa, sunt maritata de 20 de ani cu acelasi barbat pe care-l cunosc de 25, am si baiat si fata si unul e adolescent! Mai mare ca varsta ca cei pe care i-am citit pe-aci.Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -