Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)


179 raspunsuri la acest subiect

#21
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 august 2011 - 11:44

La alimentarea cu combustibil cam in orice tara din Europa poti plati cu cardul. La fel la cumparaturi in magazine.

In general la mai toate bancile, comisionul la cumparaturi cu cardul in strainatate este 0. Trebuie doar sa studiati comisioanele actualizate la cardul pe care il aveti pe site-ul bancii.

Noi cand calatorim intr-o tara cu moneda nationala scoatem acolo direct de pe card. Comisioanele pe care le avem ne sunt avantajoase fata de schimb lei-euro, euro-moneda nationala. In plus, nu calatorim cu multi bani lichizi la noi.

#22
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:26

multumesc pentru raspunsuri.
corina , nu am card de debit deoarece eu am fost in postura de angajator si am facut pentru altii carduri. am si eu unul pe pers juridica, dar personal nu am.
referitor la buget l-am alocat asa cum imi sugerezi tu. stiu ca parcarea trebuie platita, benzina o sa bagam de aici iar pentru restul cred ca imi ajung 4.000 ron si 150e (am schimbat si in euro la sugestia ta) tinand cont ca avem all inclusiv si stam 5 nopti si 6 zile.
daca mai sunt sugestii le astept....

#23
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:30

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...

#24
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:38

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...


Noi am fost in Bulgaria cu masina de firma, inscriptionata. Am avut de la firma aprobare pentru iesirea din tara cu masina dar nu ne-au cerut absolut nimic.
Totusi, cred ca asta tine de cat de vigilenti sunt vamesii pe care ii intalnesti asa ca mai intereseaza-te

#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:43

noua nu ne-au cerut nici-un act pentru masina cand am trecut vama (desi aveam imputernicirile facute), nici la dus, nici la intors. si se vedea clar ca sunt masini de la firma (inscriptionate pe usi), nu particulare. iar din cele 4 masini ale grupului nostru, 3 erau de la aceeasi firma.
probabil ca vamesii bulgari nici nu-si mai bat capul foarte tare, pentru ca acum problema e cu durata relativ mare de trecere pe podul de la giurgiu-ruse, se lucreaza in partea bulgara si e o adevarata loterie - poti trece in 10-20 minute sau 1-2 ore, de aceea lasa masinile sa treaca "la foc automat", nu mai stau sa verifice cine stie ce, ca si asa se face coada la pod...nu stiu insa sa-ti spun cum ar reactiona un echipaj de politie daca va opreste in trafic (motivat sau nemotivat) sau daca doamne-fereste aveti vreun incident cu masina (nu accident, sa zicem o mica sifonare in parcare sau ceva similar).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#26
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 09 august 2011 - 18:25


pentru copiii care au fost in Bulgaria si care au apreciat melodia[:D]
Tudor e fan!

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#27
cosmina_p

cosmina_p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 09 august 2011 - 20:13

grati.ela,multumesc de melodie![flo]Daca stiam cine-o canta...economiseam 16 leva,cat a costat CD-ul cu melodiile de la minidisco[bang]!!!!Si fiica-mea danseaza pe melodia asta!

#28
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 09 august 2011 - 21:55

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...


Nu mai e nevoie de imputernicire. Am sunat la politia de frontiera inainte sa plec cu masina care e pe numele mamei. La vama nu mi-au cerut decat talonul.
Trebuie sa ai rca si rovigneta de Ro. Pe aia de Bg o iei dupa vama.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#29
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 10 august 2011 - 11:20

Inca o rugaminte o mai am la voi...spuneti-mi va rog la ce ora considerati ca ar fi indicat sa plecam maine dimineata?
suntem din bucuresti...

#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 august 2011 - 12:00

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Inca o rugaminte o mai am la voi...spuneti-mi va rog la ce ora considerati ca ar fi indicat sa plecam maine dimineata?
suntem din bucuresti...


uite ce spune un user de pe site-ul acela cu impresii :

"Atentie mare: pleaca dis de dimineata (pe la 6 sa treci vama), altfel risti sa te inbolnavesti de nervi.

Eu am plecat in Grecia pe 16 iulie, la 6 dimineata am trecut vama (am stat 10 minute la semafor si gata), insa, la intoarcere, sambata 30 iulie, am ajuns in Ruse la ora 16,10, mai aveam pana la rondul de la intrare in vama 1,9 km, distanta pe care am parcurs-o in aproape patru ore si jumatate! La ora 21 fara 10 minute eram in Giurgiu.

A fost coada infernala atat la bulgari cat si la noi din cauza lucrarilor pe care le fac bulgarii la pod. Timp de aproape trei sferturi de ora nu circula nimic pe nici un sens (atunci lucrau bulgarii pe pod, apoi, pe rand cate 10 minute se traversa pe cate un sens. A fost teribil!

Deci, daca vrei, treci dimineata devreme vama Giurgiu, iar intoarcere ori vii noaptea sau dimineata devreme. ori incearca si pe la Calarasi, sau, cel mai bine pe la Vama Veche.

Succes si noroc!"


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -