Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)


179 raspunsuri la acest subiect

#11
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 05 august 2011 - 01:52

Citat:
citat din mesajul lui absoluta
Joi plecam la Nisipuri, daca este ceva care trebuie sa stiu va rog sa-mi spuneti si mie. Este prima data cand mergem in concediu la bulgari si am ceva emotii. Biletele le-am luat prin AaTravel. o sa mergem la hotel Morsko oko garden.Mai merge cineva in perioada asta?
acolo mergem si noi, dar abia la sfarsitul lunii. Astept cu interes impresii [flo] Concediu placut!Cozonacelul meu, Cristian AndreiBuburuza mea, Catalina IoanaMada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011Poze---------------------------------------------Ceea ce nu te doboara , te intareste!

#12
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 07 august 2011 - 11:16

Aseara am ajuns de la Nisipuri. Am ales in cele din urma RIU Dolce Vita. La ducere am ales varianta Ruse (am stat 30 minute la pod, sambata fiind) si intoarcerea prin Vama Veche. Media petrecuta pe drum 5 ore.
Mie mi s-a parut foarte rece apa marii in perioada asta, habar n-am de ce, dar ma asteptam sa fie ciorba ca alte dati in perioada asta...
Cat despre RIU DV sunt multumita in proportie de 80%. Am avut camera la mijlocul culoarului si poate din cauza asta cameristele ajungeau la noi sa faca virgula curatenie fix intre 3 si 5 dupa-amiaza cand executam program de somn, asa incat din 8 zile au reusit sa intre in camera doar vreo 3.
Mancarea este multa si pentru nepretentiosi. Nu prea are gust dupa cum mi-a zis copilul meu si cam asa e. Destul de fada, cel putin supele mie mi s-au parut groaznice. Masa de pranz destul de saracacioasa. Pun accent pe masa de seara.
Echipa de animatie mi s-a parut extraordinara.

In proportie de 90% sunt romani in hotel si se simte / aude ....la masa, cel putin, erau niste concerte adevarate, curse cu obstacole prin restaurant etc...

In mare, a fost bine insa nu as mai merge inca o data acolo...

http://chicboutique2011.blogspot.com/

#13
aka

aka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 07 august 2011 - 12:01

si noi tot la Laguna Garden am fost. ne-a placut foarte mult. Curata plaja, mai gaseai cate un gunoi dar rar, si ala cred ca stiu de cine era lasat, 2 sezlonguri si o umbreluta gratis, noi n-am prins niciodata aproape de apa [:)]. camera la hotel curata, schimbau proasoapele de cate ori le-am lasat, lenjeria au schimbat-o odata. Mancarica buna, diversificata, cu feluri pentru copii mici, cate 2 feluri de ciorba, 4 feluri de mancare principala, multe salate, 3 feluri de prajituri, fructe, deci orice mofturos gaseste ceva de mancare [:)]. parcare am gasit in apropierea hotelului. nu stiu cum sunt cei de la animatorii pentru ca nu prea i-am prins, dimineata eram la plaja si ei atunci aveau program, seara la plimbare prin statiune. am trecut pe la ruse, am asteptat vreo 20 minute pana am trecut podul. ne-am intors pe la vama pe drumul cu restrictie la 40-60km/h, cu gropi multe...

noi am avut si ceva peripetii si bulgarii s-au dovedit a fi oameni saritori si mai ales seriosi.



mami de Maria Cristina si Andreea Miruna

#14
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 08 august 2011 - 16:20

rezumatul:
*Balcic, hotel White House - romantic, camere mari, moderne, mic dejun suficient, la 10m de mare. Minusuri: baia are dus fara cadita si fara perdeluta asa ca se uda toata; plaja de langa hotel e micuta, intrarea in apa se face pe un ponton
* Albena, hotel Laguna Garden - hotel potrivit pentru familii cu copii mici, au mancare variata, proaspata, inclusiv pentru vegetarieni; camere suficient de spatioase, amplasare la 150m de plaja
* Nisipurile de Aur, hotel Astera - hotel potrivit familiilor cu copii mai mari (primesc pana la 14 ani fara sa se plateasca in plus), amplasare buna, la 50m de mare, dar 150m de plaja
* Nessebarul vechi, hotel Trinity - hotel recomandat mai ales celor ce doresc un sejur romantic, camerele nu sunt foarte mari asa ca o familie cu 2 copii se descurca mai greu. De remarcat pozitia exceptionala, calitatea personalului, faptul ca au parcare in fata hotelului. Tavernele din jur sunt dementiale (nota 20 pentru Seagull unde esti tratat exceptional!)


Gata! V-am plictisit destul[:D]

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#15
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 08 august 2011 - 17:45

spuneti-mi va rog cu ce bani sa merg acolo. sa schimb aici si sa merg cu euro la mine? sa merg cu lei la mine si schimb acolo in leva?
cum procedez? pe drum am nevoie de euro, de leva , de lei?
Multumesc!

#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 august 2011 - 17:57

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

spuneti-mi va rog cu ce bani sa merg acolo. sa schimb aici si sa merg cu euro la mine? sa merg cu lei la mine si schimb acolo in leva?
cum procedez? pe drum am nevoie de euro, de leva , de lei?
Multumesc!


buna,

toate casele de schimb accepta lei. chiar si cele de la hotel. important este sa fii foarte atenta la casele de schimb, unele au practici dubioase, afiseaza cursul de vanzare, nu cel de cumparare si te pacalesti foarte usor, iar banii nu-i mai recuperezi, pentru ca n-ai cu cine sa te intelegi. alte case de schimb practica comisioane, dar nu le afiseaza, sau sunt scrise pe undeva, fff mic.

nu are rost sa schimbi de doua ori banii, pierzi.
mai poti folosi cardul de debit pentru a retrage leva de la ATM, ti se calculeaza cursul de schimb un pic mai bine decat la casa de schimb. e de preferat sa folosesti ATM-ul bancii care ti-a emis cardul la noi, ca sa nu platesti comision suplimentar.
eu am retras leva de la ATM Raiffeisen in Sozopol, am platit 233,38 ron, asadar cursul de schimb folosit a fost 1 leva = 0,428 ron

daca pana acum aveai nevoie de leva sau euro pentru buvigneta, mai nou sunt benzinarii unde accepta si plata in lei, 30 ron vigneta de 7 zile.

e bine sa aveti cu voi cativa zeci de euro, in eventualitatea in care va opreste vreun echipaj de politie.

asadar, e bine sa ai cativa euro, dar nu multi (50-60, maxim 100). in rest poti schimba cash leii in leva sau poti retrage de la ATM in statiune.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#17
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 08 august 2011 - 18:05

Multumesc mult pentru raspuns.
Deci NU caselor de schimb valutar!
card de debit nu am...
deci ce solutie ramane cea mai avantajoasa?

#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 august 2011 - 18:26

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Multumesc mult pentru raspuns.
Deci NU caselor de schimb valutar!
card de debit nu am...
deci ce solutie ramane cea mai avantajoasa?


nuuu. stai un pic. am zis doar sa fii foarte atenta la cursul de schimb afisat, sa fie pe coloana "we buy", si sa nu fie practicat comision de schimb. o metoda folosita de multi este sa ceri persoanei de la casa de schimb sa-ti scrie pe hartie/pe ecranul calculatorului de birou (d-ala mic, cu taste) cati leva iti da la schimb pentru 100 ron sau 100 euro. in felul acesta poti sa verifici daca este folosit corect cursul valutar afisat pe panou . adica nu te angajezi in tranzactie, nu dai banii din mana pana nu afli clar cati leva primesti la schimb. nu te grabi, studiaza zona, cursul valutar afisat, vezi ce reactii au si altii inaintea ta, etc.

mai poti schimba lei la ghiseele bancilor. si la receptia hotelului. nu are rost sa schimbi aici leii in euro si acolo euro il leva, pierzi la schimb.

mai poti cumpara leva de la noi, din bucuresti, sunt cateva agentii BCR care aduc leva pe comanda. sau poti schimba in Giurgiu, inainte de a trece vama. la casele de schimb si bancile din oras am inteles ca au leva de vanzare.

acu' iarta-ma, dar nu ma pot abtine sa nu am o curiozitate : cum de nu ai un card de debit ? d-ala de salariu, cum ii spune lumea. chiar nu ai carduri, deloc-deloc ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#19
danyalo

danyalo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 august 2011 - 19:10

Gasesti leva de cumparat la o casa de schimb din Pta Romana. Mai precis cum mergi spre Romana dinspre Universitate dupa ce treci de fostul Eva ( acum nu mai retin ce mag. este) vezi in fata un bloc la parterul caruia pe colt este ac. casa de schimb .Are sus afisat electronic cursul leva /vanzare-cumparare.Eu am luat sapt. asta la un curs de 1 leva=2,3 lei sau cam asa ceva. toti cei de la coada cumparau numai leva![8D]

Dany [mamica][copil]Stefan-Ioan





#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 august 2011 - 19:26

absoluta,

unde vei merge ai parcare gratuita la hotel ? dar sezlongurile si umbrelutele de pe plaja, sunt gratuite sau contra-cost ? veti alimenta cu combustibil in RO sau in BG ? trebuie sa iei si aceste aspecte in calculul bugetului de cheltuieli alocat vacantei in Bulgaria.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -