Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Profesii care NU vi se potrivesc


59 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 02:55

Am scos mesajul asta dintr-o alta discutie, ca m-am gandit ca merita un subiect separat


Cat despre implicarea afectiva - asta imi aduce aminte de o discutie mai veche cu niste amici despre ce profesii NU vi se potrivesc ...
Poate ar fi interesant de deschis si aici un subiect asemenator ...am stat atunci si m-am gandit si am realizat ca eu nu as putea sa practic profesii care tin de "probleme umane" - cu bune si rele ... nu pot, pentru ca instinciv ma implic si asta imi afecteaza grav performanta profesionala ... deci nu as fi putut niciodata sa fiu medic, asistenta medicala, asistent social, asistent maternal, preot, avocat ...etc.

Culmea este ca undeva in adolescenta am cochetat (vreo 2 ani) cu ideea de a da la medicina. Si acum ma pasioneaza functionarea tehnica a organismului uman, nu imi vine rau daca vad sange sau organe in stare naturala, daca simt mirosul acela cald de carne cruda, dar daca vad cum sufera un om bolnav, sunt la pamant - mai mult - aici la NY am fost (singura, ca barbatul a zis un NU hotarat) o expozitie care s-a numit "BODIES...The Exhibition", in care erau prezentate organe naturale, pe rase umane, prezervate cu nu stiu ce tehnica mirobolanta - mi s-a parut o idee fantastica, chiar m-am si cntrazis cu barbtul care zicea ca aia este o expozitie profesionala si nu culturala ... si totusi am convingerea ca nu as fi putut niciodata sa lucrez intr-un spital, nici macar ca infirmiera.
Probabil ca de aia am ales cifrele ...

Voi ?

#2
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 03:44

Eu nu pot lucra ceva legat de matematica,de stiintele reale .Nu imi sunt potrivite !Nu as putea fi niciodata vanzatoare ,contabila etc ! Intotdeauna mi-a placut sa lucrez cu oamenii de aceea am ales acum cativa ani sa lucrez cu copiii iar acum ma pregatesc sa devin consilier psihologic !Este ceea ce imi doresc sa fac !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

#3
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 06:09

Da, interesant subiect!CAnd eram mica m-i se parea extrem de plictisitor sa invarti niste hartii de colo -colo, sa lucrezi cu cifrele si cu conturile. Imi placea ce tine de medicina, eram fascinata de-a dreptul. In timp lucurile s-au schimbat! AM ajuns sa invart hartii de colo-colo si sa nu suport sangele si durerea altora.
Daca ar fii dupa pasiunile mele din scoala, cred ca mi-ar placea sa lucrez ceva in domeniul chimiei,a laboraorului. DAr de acum nu cred ca mai ajung pe acolo cu profesia ! Am mai cochetat cu placerea de lucra cu copii ca educatoare dar nu am fost sa fie!
Deci raman la cifre si hartii, computere si dosare !



La toti numai bine!

#4
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 06:37

Eu n-as putea lucra cu copii mici si multi [:D], profesoara, invatatoare, educatoare. Nu as putea face nimic ce mi-ar cere sa stau pe scaun, sunt foarte activa si m-ar lovi damblaua sa trebuiasca sa stau 8 ore pe un scaun.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

#5
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 06:59

Eu n-as putea sa fac nimic legat de arta. Mai ales ceva legat de desen de orice fel.

#6
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 07:56

Eu n-as putea cam multe [:D]
- nimic legat de cifre, acte, bani, de cate ori a trebuit sa strang bani in scoala am iesit in pierdere si a trebuit sa pun bani din buzunar, desi socoteam si refaceam socotelile de cateva ori. In plus mi se pare foarte monoton. Si ma scoate din sarite sa manuiesc hartii, facturi, documente. Insa imi place sa scriu scrisori.
- n-as putea sa fiu croitoreasa
- n-as putea sa framant, sa modelez, sa am mainile umede, lipicioase
- nu stiu daca as rezista sa fiu educatoare, invatatoare, deci nu as putea sa lucrez cu cei mici si multi [:D], cum spune bird, insa mi-a placut sa le predau adultilor.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#7
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 08:19

Bun exemplu asta cu croitoria - nici eu, nu pot face activitati care necesita migala. De ex de Craciun aveam o decoratie de exterior care avea multe fire cu beculete si pe care anul trecut nu am avut rabdarea sa o strang frumos si anul asta cand sa o pun iar, nu am avut rabdarea sa o descurc. Dar am incercat, suficient cat sa ma enervez si sa o arunc la cos

Si exemplul cu arta e bun - sunt absolut lipsita de creativitate. Dar cu copiii imi place sa lucrez desi culmea ca si acolo trebuie multa rabdare - dar parca e alt fel de rabdare.

#8
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 09:55

Nimic legat de contabilitate, economie, secretariat, hartogarii- never.













Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.

Cine se increde in sine, cade rau!



Faustina's life"











#9
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 11:09

Cred ca nu stim cate putem face pina cand nu ni se ofera sansa, sau mai realist spus, pina cand nu suntem nevoiti sa facem acel ceva.



Si ca sa raspund on topic, si eu, ca si tine buflea, nu cred ca as rezista psihic/ afectiv in joburi legate de bolnavi, suferinta. Nu poti ramine rece si indiferent, cat de tare sa fii sa rezisti neatins? Pentru mine e un mister cum pot rezista oamenii care lucreaza direct cu suferinzii.[asia]







Hobby



******************************************

.... "Ok, everybody, that's a wrap!"















#10
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 11:16

desi urasc hirtogaria,explicatiile in scris,ma oboseste lucrul cu publicul la nivelul de intilnit intr-o zi pers.20,ascultat problemele fiecaruia -iata-ma in astfel de job.
in situatia actuala din tara si la a mea personala la ce-mi place nu am acces!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -