Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

femei maritate cu barbati musulmani


417 raspunsuri la acest subiect

#21
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 11:23

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

[alcool]



*Blackmoon Lady [gravired]11+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



exact!Asta e un subiect de [alcool] sau [bang] sau extraveral si distonocalm!Pe cuvint!Nush la ce naiba m-am bagat iar ca o frustrata si diabolica ce ma gasesc![bang]

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!



ba ar fi un subiect foarte interesant daca nu s-ar ajunge de fiecare data in acelasi punct:"ring de lupte".

eu cred ca multi useri [dc] ar fi interesati de "relatari de la fata locului",fara sa isi bata nimeni joc...insa chiar voi-femei care ati avut/aveti contact cu aceasta lume faceti asta!Atunci restul ce sa mai zica..decat:[alcool]



*Blackmoon Lady [gravired]11+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#22
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 11:40

Pai nu stiu cum s-ar putea evita sa se ajunga la ring de lupta.De fapt nici nu stiu de ce se defineste automat ca ring de lupta.
Probabil pt. ca nu toata lumea suporta asa la nesfirsit pareri din ziare sau din ce i s-a intimplat vecinei.

Probabil pt. ca predomina doar partile negative .doar astea sunt scoase in evidenta iar cele pozitive majoritatea aleg sa le impartaseasca pe pm .
Toti au ceva de rau de zis,insa de bine mai slabut asa.cum sa daramam noi mitul "musulman=rau","musulman=casnicie nefericita"?

Si apoi cum sa nu reactionezi asa cind cine ar putea sa zica ceva de bine nu o face,dar ca sa zica de rau ...ehe.
efectiv te saturi.Nu se termina mereu la fel,batjocura generala?Nu sunt femeile astea (din titlu) cainate si vazute ca niste victime?

Cui ii convine ,cine poate sa puna la spate tace si isi vede de viata.Dar uite ca sunt si de astia mai nebuni asa ca mine care duc razboaie sfinte cu scopul de a demola mituri.Din pacate este o munca in van.Nervi si energie consumata aiurea in discutii efectiv sterile.Daca interlocutorul ar asculta si nu te-ar lua peste picior la fiecare doua vorbe si nu ti-ar aduce in atentie un caz de la TV vazut acum 2 ani,sau ultima grozavie petrecuta in Germania/Anglia...si nu ti-ar scoate ochii cu ea pe pricipiul "iote,vezi?asta e relitatea,stim noi mai bine" poate nu ai mai avea sentimentul asta de [bang]
Dar asa?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!



#23
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 11:44

Hannen, asta vroiam sa iti spun si eu.
Explicatiile tale sunt logice si de bun simt. Mama are un fost coleg de facultate care o vreme a trait si a muncit in RO; a fost casatorit, sotia i-a facut 2 baieti, a divortat si desi ii era teama ca sotia ii va lua copiii, aceasta a preferat sa ii lase in grija tatalui, desi la vremea aceea traiau in RO, deci nu poate exista nici o suspiciune legata de sistemul juridic...
Apoi s-a recasatorit. Pretentia a fost ca sotia sa ii trateze pe primii doi nascuti ca si pe copiii ei, ceea ce s-a si intimplat. Cind cel mai mare dintre copii a ajuns de virsta scolara, a trimis sotia si copiii in Iordania (de unde era el), ca sa invete acolo. Visul sau - indeplinit de altfel - a fost sa se reintoarca intr-o tara araba, mai linistita decit cea din care a venit el.
Cit a stat in RO, ne-a ajutat extrem de mult dpdv moral, si ne-ar fi ajutat si financiar, daca parintii mei ar fi fost un pic mai curajosi in ale afacerilor...

Avea o singura sotie; a spus ca "haremul" este ceva cumva depasit si ca oricum, obligatia barbatului, din punctul lui de vedere, este sa isi intretina familia; daca iti permiti sa intretii 3 femei....
Muncea in RO, nu si-a vazut copiii crescind, pentru ca dorea sa le ofere sansa la scoli bune. Si pentru ca era obligatia sa morala sa isi intretina si parintii, batrini si analfabeti.

Am tot respectul pentru omul ala; el a fost contactul meu cel mai apropiat cu islamul si cu viata unui musulman "normal", in sensul de "pe medie": nu consuma alcool sau carne de porc dar nici nu respecta orarul de rugaciune cind era la serviciu; m-a certat cind m-a vazut purtind pe strada o costumatie cu buricul foarte gol [:D] dar am mers in gasca la niste bazine termale si ne-am balacit...

Dar da, 99% dintre cei care isi dau cu parerea nu au citit Coranul si de fapt nu au habar ce spune Cartea. Si da, probabil ca socul cultural este mare, cind ajungi in Liban sau Egipt, doar tu cu sotul tau, intr-o cu totul alt mediu decit cel in care ai crescut. Si da, probabil ca pe fondul departarii de casa, a dorului de parinti si prieteni, totul pare mai dificil si mai complicat, orice cearta devine un abuz si in general perceptia a ceea ce se petrece in jur este mult modificata. Eu stiu prin ce am trecut 3 luni in Paris, singura, asa ca imi pot inchipui cum e sa intri intr-o cu totul alta lume....

______________________________


http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#24
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 11:51

hannen-razboiul tau pe DC-nu-si are rostul...o maaaaaaare pierdere de timp si energie pentru tine!Pe bune,tu crezi ca certandu-te cu juma' din lumea forumistica dc si creandu-ti o imagine nu tocmai potrivita,te ajuta sa schimbi mentalitati?NU!Lumea ori te ia in ras,ori nu te ia in seama...

Daca vrei sa schimbi mentalitati..fa-o dar nu aici,ci in lumea reala,prin contact cu oamenii din jur,prin relatari,permitandu-le sa intre in lumea ta,sa te cunoasca pe tine,obiceiurile,religia ta..etc

Si crede-ma,ca si in lumea noastra-romaneasca, mioritica si carpato-danubiano-pontica..exista si in lumea voastra barbati care isi chinuie femeile,cum exista si barbati care le ridica-n slavi si le pun lumea la picioare!Exista credinciosi care-si vad de religia lor si credinciosi care fac din religie o arma!E realitatea..nu doar alb ori negru..ci AMESTECAT![flo]



*Blackmoon Lady [gravired]11+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#25
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 11:59

Ah,total de acord my_lady!

Eu am folosit cuvintul "razboi" asa in sens peiorativ(am asa un gust amar despre felul in care un barbat m-a acuzat incit...[bang])

Dar ai dreptate!Din pacate stii tu ca paiul din ochiul vecinului e mai vizibil ca birna din ochii personali.
Asta e defectul meu.Nu pot sa pretind ca nu ma deranjeaza imaginea asta negativa.nu pot sa tac si sa fiu eu fericita (demonstrind ca-s buna la suflet probabil) cind stiu ca multe din ce se spune nu-s adevarate ,nu se aplica 100% fiecarui individ .nu mi se pare corect.

Doare!N-am ajuns la stadiul ala de nesimtire sa fiu multumita de viata mea si sa-i las pe altii sa fie balacariti in fel si chip.Consider o datorie,o dovada de respect fata de sotul meu in primul rind,apoi fata de familia minunata din care se trage sa scriu doua vorbe ,sa nu las prejudecatile sa-i judece!Pt. ca nu merita!
Asa sunt eu!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!




#26
SabinaY.

SabinaY.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 917 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 12:18

Hannen, serios acum?



Mai bine te axezi pe lucruri pozitive, care sa-ti bucure inima si sa iti mentina mintea senina.[pup]



De nu... ma apuc eu de scris " Femei maritate cu barbati shintoisi,budisti,atei" :D Zau!



_________________________



"Mogalnete" in Tara Soarelui Rasare





Sabina Y.mami de [buburuza]Erika Ilaria(31 august 2007) si [buburuza]Lisa Maria(23 iulie 2009)


fosta devylla



#27
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 12:53

Citat:
citat

Foarte,foarte putine persoane de pe forum si din viata reala sunt cam ceea ce ti-ai dori,asa cum iti inchipui.Am gasit aici si astfel de persoane.Insa nici ele si nici tu nu veti face fata cind se declanseaza ploaia de epitete si etichetari.Si de cele mai multe ori vei fi singura.Nu multa lume isi risca confortul personal ca sa te apere pe tine.

Si uite cum iar ma bag in gura lupului cum mi se tot aminteste.Uite cum nu las eu discutiile sa curga "pasnic" in care fiecare isi da cu parerea despre cum functioneaza o familie de musulmani si despre cum si ce fel e Islamul.

Dar fac asta din prea multa rautate pare-se.sunt asa de rea incit nu pot sa-mi vad de viata ,sa pretind ca nu am vazut,ca nu am auzit.Nu,de rautate multa imi fac rau cu buna stiinta.In loc sa fiu buna la suflet si sa rid pe infundate cind vreun user e luat in bataie de joc.Pt. ca asa procedeaza astazi lumea buna la suflet.
Te bate pe umar pe privat ,insa public...nu stim,n-am vazut!

Alina,uite la asta duce astfel de discutii.Se ajunga la criticarea unei religii dupa cunostine din filme si carti.




eu am raportat acest mesaj care face presupuneri privind modul in care eu, userul, ma voi comporta. contravine art 24 din regulament care sustine ideea folosirii unor argumente verificabile si nu a unor presupuneri. poate ca mai sunt cativa useri, ca mine, care ar dori sa citeasca/invete/ impartaseasca experiente la un astfel de topic, dar care acum tac, pentru ca un user de pe acest forum, deja cunoaste ce gandim, ce vrem sa spunem, cum vrem sa ne certam, care ne este nivelul de cunostinte, de unde sunt dobandite cunostintele.

#28
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 13:00

Eu am vorbit din experienta,nu din presupuneri!Tu te poti supara,dar asta este realitatea .Si cred ca ai mers prea departe cu presupunerile si cu quote-ul(nu toata partea aia se referea la tine,userul x si nici macar nu se referea la cineva anume.doar la o mare si diversa experienta acumulata in x ani.)si exact de aceea am cerut permisiunea sa pot sterge acest mesaj.

Si de fapt cum vine asta,tu sau altul are dreptul sa ma raporteze pt. "presupuneri" insa eu nu am dreptul si nici "baza legala" sa va raportez pe toti cei care vorbiti din presupuneri,nu?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!




#29
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 13:25

Nu credeti ca s-a cam deviat de la subiect?[flo]

MElise

#30
Lo_li_Ta

Lo_li_Ta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 13:45

Citat:
citat din mesajul lui hannen

P.S
Lo_li_ta:daca ai fi stiut atit de multe despre aceasta religie probabil nu ai fi sustinut ca religia admite mutilarea genitala(care btw. este o practica preislamica care predomina inca in statele africane.Nu ai sa gasesti femeie din Golf,din Arabia Saudita,Palestina...etc,mutilata genital) si ai fi stiut ca barbatul NU are drept de moarte si de viata asupra sotiei.si multe altele.
Una e sa cunosti Islamul,alta e sa observi deviatiile unei culturi care nu are nici in clin nici in maneca cu religia.Doar traditie mostenita din era preislamica.

Alina,uite la asta duce astfel de discutii.Se ajunga la criticarea unei religii dupa cunostine din filme si carti.

Rog adminul(Mirela[flo]) sa imi ofere posibilitatea de a sterge acest mesaj dupa ce va fi citit de Alina.
Multumesc!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Eu iti spun ca am trait in zone musulmane si cunosc f multi, tu spui ca vorbesc din carti. Atunci monologheaza, daca ignori tot. Eu nu inteleg inversunarea in nicio directie. Atata timp cat mutilarea genitala este o practica LEGALA si ramane nepedepsita in tari in care sistemul judiciar e bazat pe Coran, inseamna ca este admisa de aceasta religie.

Pt ca se vorbea de relatia de cuplu, Hannen, te-as intreba foarte serios (si pe cine mai e in cunostinta de cauza), care crezi ca este cauza acestei reticente vis-a-vis de casatoria cu un musulman, mult mai pregnanta decat atunci cand vorbim de evrei/budisti/alte religii necunoscute?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -