Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

femei maritate cu barbati musulmani


417 raspunsuri la acest subiect

#1
alinamalwooh

alinamalwooh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 17:58

Buna... as dori sa stiu daca in aceasta comunitate sunt femei care traiesc alaturi de un musulman. As dori sa discutam despre cum e viata noastra alaturi de ei. Despre cum ne trateaza ei pe noi. De cum se poarta si vorbesc cu noi. Daca aveti un pic de intelegere din partea lui. Daca aveti sprijin si ajutor din partea lui. Daca sunt agresivi, posesivi sau gelosi. Daca sunt romantici. Daca va fac cadouri si alte surprize instantaneu cand nici nu va asteptati. Daca aveti copii si daca sunteti ajutate de ei in crestere lor. etc..... Eu am trait o perioada destul de lunga in Irak si am vazut cum este tratata femeia acolo. De ce oare nu isi pot schimba obiceiurile vechi, pentru ca ei sunt niste oameni primitori si cu suflet foarte mare. Oare vom ajunge sa ii cunoastem cu adevarat? Cu stima si mult respect Alina. Va multumesc anticipat.

#2
alinamalwooh

alinamalwooh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 10:16

Buna... chiar nu exista nimeni?
Oare sunt singura de aici care traieste langa un musulman?
Ok......am sa va scriu povestea mea dar trebuie sa ma lungesc mult si azi am munca. Maine va stau la dispozitie.
Ma mandresc cu sotul meu si il iubesc foarte mult.
Cu drag Alina.

#3
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 14:19

Eu zic sa muti subiectul direct la ZZ [:D] ca se va lasa cu "varsare de sange" si multe avertismente!

(cauta un pic la subiecte mai vechi si vei vedea de ce spun asta)

Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)

#4
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 14:45

Astept cu interes ziua in care vor aparea subiecte cu titlul "femei maritate cu barbati atei/hindusi/shintoisti..."
Deocamdata tot barbatii musulmani sunt cei mai la "moda",cei mai mediatizati.Ori au mare cautare,ori au vreo doo perechi de coarne...ori fac ceva cu totul si cu totul iesit din comun(in afara de ce face cam orice barbat din lumea asta si bune si rele,chiar nu stiu ce ar fi de discutat despre ei ).
Sau cele maritate cu musulmani au impresia ca toti ceilalti sunt perfecti?Spala vase si sosete murdare ,sterge copilul la fund si il alapteaza in timp ce sotia merge in discoteca.

Dar cred ca asa`s ei mai ghinionisti sa-si ia neveste care sa-i discute pe net(sa le scoata la inaintare religia(religia asta e relevanta domne` ,e o eticheta.automat esti altfel,wowwww e musulmaaaaaaaaaaan),sa-si bata joc de ea..)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

****************************************************



#5
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 19:18

Am avut (placuta) supriza sambata trecuta sa cunosc o familie musulmana - ea siriana, el din Libanon. O pereche tanara, moderna, civilizata si cu un dezvoltat simt al umorului. E drept ca nu cunosc multe familii musulmane si m-am lasat des influentata de carti/tv/ziare, dar acum inclin sa cred ca in ziua de azi nu mai e asa. Foarte foarte mult mi-a placut de ei.

#6
alinamalwooh

alinamalwooh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 19:49

Buna Ligia. Iti multumesc pentru sfat,deja au inceput sa vina mesaje. Este adevarat abia a venit primul mesaj si sunt in asteptare pentru ca mai este loc destul. Dar nu am sa ii raspund si nu am sa dau atentie la ce se scrie. Se vede ca este foarte frustrata,probabil ca a parasit-o vre-un musulman si a ramas cu un gust amar. Hai sa va spun ceva si sa nu generalizam ok?
La noi in Romania nu au venit musulmani de buna calitate asta o recunosc. Dar sunt si raritati dupa cum stiti si cred ca ati auzit de doctorul Raed Arafat si mai sunt multi doctori de care trebuie sa ne mandrim ca isi fac treaba in tara noastra si si-o fac frumos si nu primesc bani de la pacienti si..... sunt musulmani CINSTE LOR si RUSINE la cine ii critica. Nu au nimic in plus sunt oameni ca toti ceilalti si nu religia conteaza. Eu nu am spus nimic fata de religie. Nu as avea nimic de comentat fata de religie si nu prin asta am vrut sa ii scot in fata nuuuuu gresit total.Eu am vazut o realitate cu totul alta una foarte dura una nemiloasa si sincer am vrut sa ma destainui voua. Povestea mea nu ar fi fost despre viata mea langa un musulman ci langa un barbat adevarat as putea spune. Am vrut sa va povestesc si voua ce am vazut eu acolo si cum traiesc femeile lor acolo sentimentele acelea de mila am vrut sa vi le spun si voua. Si un lucru foarte important eu nu imi pun viata pe tava. Eu si sotul meu nu suntem de vanzare. Am vrut sa va spun comportamentul lui fata de alti oameni sa nu mai spun musulmani ca se ofenseaza din nou cineva si eu nu am intrat aici sa ma cert cu cineva. Eu sunt foarte pasnica este adevarat sunt noua aici dar cred ca am citit destul de multe mesaje ca sa vad cine sunt rautacioasele pe aici si tatele de ce nu sa le spunem direct pe nume. Imi pare rau ca sunt etichetati asa. Poate vor mai fi si pareri de bine totusi. Inca astept. CU DRAG ALINA
VOI MAI CONTINUA MAI TARZIU


#7
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 20:13

zi ce vrei sa zici, ca ma omoara suspansul

#8
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 20:19

Pe strada noastra locuieste o turcoaica cu cei 4 copii ai ei.S-a maritat la 16 ani,cel mai mare baiat are acum 21 ani,ea are 38.Tanara si oarecum frumusica,genul acela de cadana,cu par negru,lung si des...
Barba-su,tot turc,traieste cu a doua 'nevasta'(vecina mi-a povestit ca nu sunt casatoriti,doar traiesc impreuna),o unguroaica,in timp ce el mai are copii cu o femeie din Slovacia.Oficial doar vecina mea e sotia lui,insa el practic are trei femei cu care se viziteaza si isi presteaza datoria de sot fata de toate,la comun acord si in buna intelegere.Cand vine in vizita la vecina mea,mai vine cu copiii facuti cu unguroaica,uneori chiar si cu femeia,iar vecina mea,turcoaica,le slujeste(suna exagerat,insa asa este!).Le spala masina,face gratar,se ocupa de copiii unguroaicei,care sunt undeva pe la 3-5 ani.
Am inteles ca asta e conventia lor,dupa care functioneaza ca oameni.Cand ea s.a maritat,a acceptat faptul ca il imparte si cu alte 'sotii',desi poligamia e ilegala,daca vrei sa obtii acte pentru relatiile ulterioare primei casatorii,cel putin in Europa.
Nu stiu ce sa spun despre ei.Ca om,ca femeie,ca mama ma indigneaza-ea ramane saptamani intregi singura cu copiii,fiindu-le si mama si tata,practic ii creste singura.As vrea sa spun ca o admir,insa mi se pare doar un suflet chinuit,pentru ca atunci cand am vorbit cu ea,desi face toate gesturile astea din datorie,e evident ca nu e fericita sau implinita.O familie in care ...activeaza un barbat,chiar si din cand in cand,presupune prezenta fizica,implicarea emotionala a acestuia la echilibrul familiei.
Legea asta care da dreptul unui barbat sa aiba mai multe femei e dincolo de capacitatea mea de intelegere,si nu discut doar teoretic,pentru ca am zi de zi exemplul vecinei mele sub ochi.
Legea-i lege,nu-i tocmeala,clar,insa orice forma de oranduire ar trebui sa-ti permita si sa fii fericit si implinit ca om,nu doar sa prestezi niste obligatii.[:I]

#9
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 00:09

Poate ea nu simte asta ca pe o obligatie, ci ca normalitate!Unele dintre ele asa au fost crescute, asta este normalul!Ca nu le convine poate in sufletul lor, au optiunea sa-si treaca in contractul de casatorie ca nu sunt de acord cu alte sotii!Sau sa divorteze evident, cam greu daca nu au o educatie care sa le permita sa munceasca!

Eu am o prietena care a fost a 2-a sotie, bine, ea credea c-o sa fie prima initial, apoi si-a dat seama ca n-o sa divorteze niciodata de prima, n-a mai avut ce sa faca pe moment, nu avea alte optiuni, a trebut sa stea sa indure!Acum Slava Domnului e bine, l-a parasit si e fericita, sau mai bine spus, multumita de viata ei actuala!

Chiar aseara am vazut un serial, Sister wives, unde un american, mormon cred, are 4 sotii si 16 copii!Si alea traiesc toate in aceeasi casa!Nici eu nu pot intelege, dar pentru ele e ok situatia asta!

Alina, au fost destule subiecte"arzatoare"despre musulmani, sotii, obiceiuri, etc asa ca lumea e mai reticenta la a discuta despre asta!Sunt aici pe site multe femeie casatorite cu musulmani, unele dintre ele musulmane ele insele, insa n-o sa ai feedback de la ele, si le inteleg!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#10
Lo_li_Ta

Lo_li_Ta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 01:40

Hannen, in multe cazuri, religia este relevanta. Islamul este, mai mult decat oricare alta religie, un mod de viata. Printre barbatii musulmani o sa gasesti , mult mai des, oameni foarte traditionalisti, habotnici chiar, oameni care pot fi de nota 10 intr-o societate europeana, dar care sa se schimbe la 180 de grade intr-o relatie sentimentala.
Exista n carti/filme/stiri despre femei traumatizate de un barbat musulman, in numele religiei, femei care au trait perfect intr-un astfel de cuplu pana ce au ajuns pe teritoriul lui. O religie care admite mutilarea genitala, care da barbatului drept de viata si de moarte asupra sotiei (uneori, doar o copila de 10 ani), care admite legi ce interzic unei femei sa calatoreasca neinsotita, care promoveaza separarea copilului de mama in caz de divort si care in multe tari, inlocuieste Constitutia...da de gandit. Stii de ce? Nenorociti sunt pe toate drumurile. Si pedofili, si adulterini, si violenti, si criminali si barbati care pur si simplu isi trateaza prost sotia. Diferenta e ca pe aici, nimeni nu o face IN NUMELE RELIGIEI si nici nu e felicitat pt ca si-a omorat cu pietre nevasta.
Ca sa nu inteleaga nimeni gresit, am multi prieteni musulmani, iubesc sa vizitez tarile arabe. am trait intr-una, stiu FOARTE bine ce inseamna Islamul in mai toate zonele reprezentate si ceea ce stie probabil si Hannen de ex, stiu ca una e in Turcia sau Azerbaijan care-s laice, alta in Egipt/Liban, una e in Golf sau chiar in Malayesia, si cu totul si cu totul altceva in Afganistan sau Arabia Saudita.
Cunosc familii mixte extrem de fericite, soti exemplari si femei implinite, dar si cazuri tragice, in care, spun cu toata convingerea, educatia religioasa stricta a avut un f mare rol.
Asa ca, atata timp cat fie si intr-o tara din lumea asta, crimele de onoare vor fi legale, se va mentine reticenta aceasta la adresa Islamului, reticenta care, a propos, s-a nascut undeva, nu e gratuita.
Ma feresc de generalizari, intotdeauna analizez omul si nu "eticheta", am incercat doar sa explic de ce, din punctul meu de vedere, relatia cu un barbat cu mentalitate atat de diferita, trebuie tratata mai cu grija.
P.S. cea mai buna prietena a mea e musulmana.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -