Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2011 - 2012 : Clasa I [2]


209 raspunsuri la acest subiect

#201
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 24 august 2011 - 17:05

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina
Frumos ghiozdan aveti eveline [:)] sa-l poarte sanatoasa !... nu vreau neaparat de la Herlitz, dar vreau unul solid, cu intaritura, impermeabil, compartimentat, cu burete la spate, cu partea de jos tare, cu bretele late ... si roz [:)] (eu prefer un roz inchis).La metro din Baneasa ghiozdanele aratau jalnic...... mai caut !
Vecina noastra a avut anul trecut ghiozdan asahttp://www.jucariisijocuri.ro/rucsac-anatomic-princess-1.htmlE gen cutie si are burete pe spate.M-am facut mare!

#202
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 24 august 2011 - 18:08

buna, eu i-am luat bobocelului meu un ghiozdan padington din real, super-duper si ca pret dar mai ales ca si calitate, ca textura, culoare, compartimentare, 3 moduri de purtare (in mana, pe spate sau ca si troler)

#203
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 24 august 2011 - 18:18

La ce ora incepe scoala??? Nu radeti de mine....ma refer la prima zi de scoala cand se presupune ca e deschiderea festiva.[:D] La 8 sau la 9?? Sau fiecare scoala cu treaba ei si trebuie sa sun sa intreb??

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

#204
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 24 august 2011 - 18:24

Dorsilia, am vazut si eu in Real ghiozdanele alea, sunt frumoase.

eveline, cred ca cel mai bine e sa suni sa intrebi sau sa treci pe la scoala, nu? Eu pana pe 5 o sa stau ca pe ghimpi...n-o sa intre la invatatorul respectiv, n-o sa intre, dar sper, macar, sa prindem d-na de la a doua optiune.



Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)



Carti personalizate - Cartea copilariei

Lucrusoare la bazar umanitar



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#205
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 24 august 2011 - 19:01

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Frumos ghiozdan aveti eveline [:)] sa-l poarte sanatoasa !

... nu vreau neaparat de la Herlitz, dar vreau unul solid, cu intaritura, impermeabil, compartimentat, cu burete la spate, cu partea de jos tare, cu bretele late ... si roz [:)] (eu prefer un roz inchis).
La metro din Baneasa ghiozdanele aratau jalnic...
... mai caut !


Eu am facut comanda pe schoolfriendly.ro (am pus poza la pagina 16). Ieri l-am primit, este chiar ok, compartimentat, foarte usor, cu bretele late, cu protectie pentru spate. De fapt il vazusem si in Cora, la 200 de lei. Dar pe site aveau reducere si l-am luat cu 111. Deci, sunt foarte multumita.

Lora, sa stii ca nici la scoala noastra nu-i nicio lista afisata, tot ce stim, stim din surse "neoficiale" - secretara, invatatori, etc, dar nimic de care sa fii chiar sigur. Zice-se ca dupa 2 septembrie s-ar afisa... La noi au fost 125 de copii pe 4 clase, s-a facut cerere pentru a 5-a, dar nu stiu daca s-a aprobat.

Eu cred ca la 9 incepe scoala in prima zi [:)].
Fiica-mea e la bunica-sa si se pare ca se intoarce fix cu 2 zile inainte de a incepe scoala. Am vrut s-o aduc in Bucuresti cu o saptamana inainte, dar s-au incurcat niste treburi si n-are cu cine sa stea...
Oi reusi eu sa-i cumpar pantofi si trening de sport in duminica aia de dinainte de scoala??
Ghiozdanul a venit, stiloul l-am cumparat, penar i-am spus sa se duca cu bunica-sa sa-si caute pe la librariile din oras, caiete si carti cumpar dupa ce primesc lista de la doamna, hartie glasata, creioane colorate si alte cele mai avem pe-acasa, daca nu e ok, le luam o data cu caietele.
Trebuie sa fac comanda pentru biroul ei si sa-i cumpar scaun...

Si deja am un gol in stomac... [bang]. Asa emotii n-am mai avut de multa vreme!!


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


#206
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 24 august 2011 - 19:51

Ibelciug - s-ar putea ca asta sa fie explicatia cu intarzierea afisarilor; cand am trecut iar ieri pe la scoala "batea vantul" pe acolo, nu erau decat paznicii si cativa muncitori ... mai merg pe 1 sept. sa vad daca e vreo "miscare".

Soleil - exact modelul vostru de ghiozdan m-a atras si pe mine in Carefour, era parca la 150 lei, l-am sucit pe toate partile, imi place.
- 125 copii pentru 4 clase ?! ... inseamna ca au fost multe cereri de suplimentare de locuri/clase in Bucuresti. Oare cei de la inspectorat care trebuie sa scrie aprobarea tot dupa 1 sept. se intorc din vacanta ? ... si daca nu se aproba suplimentarea ???!! Dar trebuie sa fiu optimista, nu ? [:)]

Noi birou avem, desi presimt ca va scrie pe masa din bucatarie [:-@].

Iar cu scaunul de la birou am o problema [alcool] ca este din cel pe rotite care se si invarte; este micut potrivit pentru ea si pentru birou, cu spatar ergonomic, dar se poate misca si roti ... si nu cred ca va avea Crina astampar pe el.
Si din cate stiu pozitia corecta este cu talpile sprijinite, deci trebuie sa introduc si o ladita/scaunel sub birou.


#207
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 24 august 2011 - 23:47

la birou noi i-am luat scaun din ala tip vizitator, din selgros, lat, cu spatar, fix, tapitat, am renuntat la scaunul ergonomic pt ca nu are stare pe el, se balangane/invarte intruna stanga-dreapta, sus-jos iar cand scrie pt inceput cel putin nu e ok sa fie distras, zic eu. am vazut cand mai exersa in caiete ca nu are o pozitie corecta pe ergonomic, ii "fuge", se roteste si ramane cu coloana stramba concentrandu-se sa scrie nici nu-si da seama ca sta intr-o parte

eu am pierdut startul discutiei in ce priveste necesarul de rechizite pt clasa I, asa ca v-as ruga, directionati-ma spre pagina unde s-a discutat despre asta sau scrie-ti-mi si mie daca cer prea mult ce e nevoie sa cumpar. va zic eu ce am cumparat pana acum:

- trening de sport complet, adidasi, pantaloni de trening, bluze cu guler tip polo cu maneca scurta, lunga, si pe gat pt iarna, toate albe, ca asa e regula la scoala unde-am inscris bobocelul

- ghiozdan
- penar herlitz,
- stilou herlitz
- creioane mecanice cu mina de 0.7

nu stiu ce altceva sa mai iau...ce caiete, stiu ca de tip 1 insa sunt mai multe modele si astea, carti primesc de la scoala oare?

cred ca in prima zi se face deschiderea la 9

#208
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 25 august 2011 - 10:46

In prima saptamana nu vor avea orar fix si nu vor face sport. Oricum, la prima ora de sport pe care o vor face, va fi de fapt "protectia muncii" si le va spune sa aduca adeverinta de la medic ca e apt de sport. Asa ca, daca vreti sa va scutiti de o alergatura atunci, puteti lua de acum acea adeverinta - de la pediatru sau medicul de familie. Asa ca veti avea vreme sa mergeti si dupa trening [:D].
La inceput, dac ae cald, poate merge linistita si in sandale - asa ca nu va grabiti prea tare.
Cu scaunul de birou e o mare problema. Si noi am avut scaun ergonomic pe roti si care se invarte. Problema nu sunt rotile - astea ar fi bune sa se poata trage fata/spate - ci invartitul. Cand se chinuiea sa faca literele se rasucea scaunul. Asta in afara de batatitul lui. Pana la urma i-am facut pe comanda scaun fix, cu picioare mai inalte si pe masura ce creste mai taiem din ele.

Anya

#209
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 august 2011 - 12:05

neata

haideti la capitolul 3


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -