Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

reteta de chec sa iasa sigur


13 raspunsuri la acest subiect

#1
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 23 iulie 2011 - 03:59

Ultima reteta de chec incercata mi-a iesit dezastru!
Parca era un fel de piine dulce indesata....[bang]
Daca aveti o reteta de chec care iasa sigur va rog sa mi-o spune-ti si mie, de cite ori am incercat sa fac chec niciodata nu a iesit, decit daca foloseam premixuri gata facute dar acelea sint pline de chimicale.

#2
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 23 iulie 2011 - 13:21

Reteta mea e asa:

8 oua

2 cani zahar

1 cana lapte

1 cana ulei

3 cani faina

2 pliculete praf de copt (10 g fiecare)

coaja de portocala, zahar vanilat

un praf de sare



Se bat ouale cu un praf de sare, zaharul si aromele. Apoi se adauga laptele si uleiul.

Punem si faina amestecata; cu praful de copt. Aluatul va arata ca o smântâna groasa.

Am pastrat putin aluat pe care l-am amestecat cu 1 lingura de cacao, pentru un aspect marmorat. Am pus aluatul în tavi tapetate cu hîrtie de copt. L-am copt la programul de aer cald, cam 35 de minute (se încearca cu scobitoarea).



Mie imi iese indesat daca pun prea multa faina, ce-i drept depinde si de faina, nu e toata la fel de absorbanta. [:D]



Eu am reteta si pe blog (cred ca am voie sa pun linkul): http://in-bucataria-...mama-acasa.html



Spor la bucatarit! [:)]





Andreea si [copil] Cezara - Ilinca (2.06.2009)



In bucataria mea



POZE

#3
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 23 iulie 2011 - 21:12

Multumesc pt reteta.
Sint cam multe oua...vai de colesterolul meu! se poate face cu mai putine oua?doar cu 2-3 oua? de asemenea am nevoie de o cantitate mai mica sa imi iasa cam o tava dreptunghiulara din aceea mica. se pot face si cupcakes din reteta asta?

#4
A_driana

A_driana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.977 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 00:47

eu fac intotdeauna reteta asta si imi iese tare bine, si ii f usor de facut
- 4 oua
- 2 cani de zahar
- 1 cana de lapte
- 1/4 cana ulei
- 3 cani faina
- o lingurita de bicarbonat
Albusurile se bat separat. Galbenusurile se amesteca cu zaharul, laptele, uleiul, faina si bicarbonatul pana se omogenizeaza. Apoi se adauga albusurile batute spuma. Se da la cuptor pana trece testul ,scobitoarei'. Se pot pune orice fel de fructe, ciocolata, etc.

editez sa spun ca din cantitatile astea iese o tava mare dreptunghiulara de 28x40 cm, si creste cam de 3 degete. daca faci intr-o tava mai mica sau vrei sa iasa mai putin, fa doar din jumatate de cantitate.


Adriana, mamica pufarinului David





#5
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 14:40

-2 oua
- 1/2 cana lapte
- 1/2 cana ulei
- 1 cana zahar
- 2 cani faina
- 1 plic praf de copt
Daca vrei, cacao.
Tot daca vrei - arome: vanilie sau coaja de lamaie sau ce vrei tu.

Arunci in castron ouale intregi (dar fara coaja [:)]) si zaharul, le bati un pic pana se spuia o pauzasc putintel la suprafata.
Pui laptele, uleiul si aromele si mai mixezi iar un pic pana se omogenizeaza bine.
Pui faina si praful de copt si iar omogenizezi.
Daca vrei, imparti in 2 aluatul si pui cacao intr-unul din ele cacao, amesteci bine si le pui in tava de chec, pe hartie de copt, dupa cum iti pare mai dragalas. Eu mai infig si bucatele de ciocolata in el dupa ce-l asez in tava.
La cuptor la foc mediu cam 30-40 de minute. Eu coc la treapta 6 pentru 10 minute si apoi scad la treapta 5 din 8 (n-am grade la cuptor).
Cantitatile astea sunt pentru un singur chec.

Daca ai timp si vrei chec in 2 culori - eu fac urmatoarea chestiune:
jumate de aluat il amestec bine cu cacao si le torn in tava catinel, dupa cum urmeaza:
1-2 linguri de aluat alb fix in mijlocul tavii de chec, una peste alta
1-2 linguri de aluat maro fix in mijlocul tavii de chec, peste gramajoara de aluat alb
1-2 linguri de aluat alb fix in mijlocul tavii de chec, peste gramajoara de aluat maro-alb
si tot asa.
Aluatul fiind moale, se deplaseaza singurel spre margini.
In felul asta, tot checul are o textura marmorata si este mult mai pufos decat daca as turna cele 2 tipuri de aluat una peste alta in intregime.



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


#6
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 22:00

soleil am sa incerc reteta ta azi;
dar albusurile vreau sa le bat spuma si sa le pun la sfirsit ca sa iasa pufoasa;crezi ca iasa asa? sa vad daca imi vor iesi albusurile spuma....
de asemenea cit este un plic de praf de copt? cam cite lingurite intra intr-un plic? cit sa pun la cantitatea aceasta o lingurita e de ajuns?visez la un chec pufos.....nici nu pot spune cite ingrediente am stricat cite incercari am facut si n-a iesit nimic....dar sper ca pina la urma sa gasesc o reteta care sa-mi iasa bine!

Edit: intre timp am facut reteta ta; am pus doar o lingurita de praf de copt nu a crescut extrem de mult dar a crescut destul; a iesit bun la gust si destul de pufos; singurul inconveninet e ca se cam sfarima, oare de ce se sfarima cind il tai?
am sa pastrez reteta si probabil va fi cea de baza la urmatoarele incercari este singura care a iesit pina acum. Multumesc!

#7
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 08:16

http://joyofbaking.com/PoundCake.html

Uite reteta faina de chec. Iese pufos si bun [pofta]. Vezi ca mai are si alte retete pe acolo cu cacao, mac etc.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#8
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 10:34

Am uitat sa specific ca varianta mea era pentru 2 tavi de chec. Fac si eu cu mai putine oua, sau albusuri ramase de la ceva + 1 ou, dar iese mai sfaramacios (parca nu e legat destul). Si, da, fac si briose din aluat de chec. Praful meu de copt are 10 grame, deci eu pun 20 grame la doua checuri.



Andreea si [copil] Cezara - Ilinca (2.06.2009)



In bucataria mea



POZE

#9
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 12:21

1 plic de praf de copt inseamna 2 lingurite. Eu am o dracie din aia de masurat cu lingurita/5ml, lingura/15ml si inca o chestie mai mare de 100ml, legate intre ele. Cu lingurita aia ies fix 2.

Da, e usor sfaramicios, dar mie una imi place mai mult asa decat textura aia clasica de chec care mi se pare putintel cam indesata.
Poti sa mai pui 1-2 linguri de faina in plus si iti iese mai dens.
Sau sa mai reduci din cantitatea de ulei si o inlocuiesti cu lapte.
Cu albusurile spuma n-am incercat niciodata ca de fapt eu imi doream un chec pe care sa-l arunc repede-repede in tava, nu sa stau sa mermelesc la el [:)]. Da' nu vad de ce n-ar iesi. Cred ca daca bati albusurile spuma poti sa pui ceva mai putin praf de copt pentru ca
deja checul are aer in el de la albusurile alea.

Pofta buna! [:)]


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 iulie 2011 - 00:26

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

-2 oua
- 1/2 cana lapte
- 1/2 cana ulei
- 1 cana zahar
- 2 cani faina
- 1 plic praf de copt
Daca vrei, cacao.
Tot daca vrei - arome: vanilie sau coaja de lamaie sau ce vrei tu.

Arunci in castron ouale intregi (dar fara coaja [:)]) si zaharul, le bati un pic pana se spuia o pauzasc putintel la suprafata.
Pui laptele, uleiul si aromele si mai mixezi iar un pic pana se omogenizeaza bine.
Pui faina si praful de copt si iar omogenizezi.
Daca vrei, imparti in 2 aluatul si pui cacao intr-unul din ele cacao, amesteci bine si le pui in tava de chec, pe hartie de copt, dupa cum iti pare mai dragalas. Eu mai infig si bucatele de ciocolata in el dupa ce-l asez in tava.
La cuptor la foc mediu cam 30-40 de minute. Eu coc la treapta 6 pentru 10 minute si apoi scad la treapta 5 din 8 (n-am grade la cuptor).
Cantitatile astea sunt pentru un singur chec.

Daca ai timp si vrei chec in 2 culori - eu fac urmatoarea chestiune:
jumate de aluat il amestec bine cu cacao si le torn in tava catinel, dupa cum urmeaza:
1-2 linguri de aluat alb fix in mijlocul tavii de chec, una peste alta
1-2 linguri de aluat maro fix in mijlocul tavii de chec, peste gramajoara de aluat alb
1-2 linguri de aluat alb fix in mijlocul tavii de chec, peste gramajoara de aluat maro-alb
si tot asa.
Aluatul fiind moale, se deplaseaza singurel spre margini.
In felul asta, tot checul are o textura marmorata si este mult mai pufos decat daca as turna cele 2 tipuri de aluat una peste alta in intregime.



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.



si eu fac reteta asta. merge la sigur! o mai folosesc cateodata si pentru blat de tort sau cupcakes.

michelle


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -