Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Disneyland Paris -5-


209 raspunsuri la acest subiect

#21
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 13 august 2011 - 01:16

Am stat de mai multe ori la Santa Fe si tot acolo as sta. Nu e murdar deloc, nici vorba. Noi am mai stat la Cheyenne, la Sequoia Lodge si la Kyriad. Cheyenne si Sequoia Lodge sunt mai scumpe (Cheyenne doar un pic de tot dar si de 50 euro aia mai bine cumpar niste tricouri) si eu nu am vazut chiar nicio diferenta de confort. (Sequoia Lodge are piscina, e draguta, dar cui ii trebuie piscina la Disneyland? Noi ne-am dus intr-o seara, asa, ca tot am platit.)

Cat despre Kyriad - noi am stat acolo fiindca ne-am trezit foarte tarziu si nu mai erau locuri decat la hoteluri prea scumpe pentru noi (de la Newport Bay in sus). Si nu vad alt motiv pentru care cineva ar sta acolo.

Cand a fost prima data sotul meu am stat la Sequoia Lodge. Cu copiii mai fusesem si ei au vrut neaparat sa-l duca sa ii arate hotelul Santa Fe - vulcanul, cactusul, masinile ingropate in nisip, OZN-ul prabusit - daca mergi acolo o sa vezi despre ce e vorba.

#22
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 13 august 2011 - 09:19

Am citit topicul trecut la acest subiect si mi-am dat seama ca pustiul meu mai are timp un 1 an sa beneficieze de oferta aceea pentru copii sub 7 ani. In acelasi timp mi s-au cam aprins calcaiele si imaginatia. Asa incat ne-am hotarat sa mergem si noi la Disneyland. Acum sunt in perioada de studiu si am cateva intrebari:

1. am vazut o oferta pentru anul viitor ianuarie-martie. Cum este vizitarea parcului de distractii iarna?
-Sunt deschise aceleasi atractii ca si pe perioada verii? Sau mai sunt inchise din motive de siguranta?
-Te poti distra/te poti da in ele din cauza frigului? Sa zicem ca suntem bine imbracati dar cine stie?
-A fost cineva si intr-o astfel de perioada?

2. Oferta este pentru 1 copil + 1 adult. Pretul pe camera este de persoana si , inteleg, include si intrarea in parcuri. Dar ce se intampla cu celalalt adult? Plateste biletul de intrare in parcuri la pretul normal? Acesta este linkul unde m-am uitat: http://www.oferte-va...arna-2011-2012/

Merci frumos pentru raspunsuri,

#23
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 13 august 2011 - 10:00

Incep cu informatiile sigure:

Noi am fost iarna, in februarie (de mai multe ori). Nu este (de regula) asa frig cum este in Romania. Te poti da linistita in atractiile care sunt deschise. Nu este deschis chiar tot - unele sunt inchise mereu (sau asa am prins noi: trenuletul Casey Junior si Pays de Contes de Fees - care este pe apa). Nu e tramvaiul cu cai (care nu e decat in sezonul de varf) si nici parada nocturna si focurile de artificii. Unele atractii se renoveaza iarna, dar nu mai multe deodata - aici este la noroc.

De fapt, toate astea nu conteaza, mai ales daca mergi prima data. Sunt atatea distractii incat nu iti dai seama ca unele lipsesc. Pentru un copil de 6 ani oricum e foarte mult, se distreaza cat poate el. (Adica vara tot nu rezista mai mult de 12 ore in parc; iarna parcul e deschis "doar" 8 ore)

Acum iti scriu despre oferta, ce stiu eu - am analizat-o si eu (e de mai mult timp, cu pauze). Uite cum am inteles eu (cum spuneam, nu sunt sigura): la Disneyland e gratis tot pentru copii pana la 7 ani, cazare, mic dejun, parc. In schimb la avion e gratis (care de fapt inseamna 100 euro[:D]sau[q]) doar pentru un copil. Daca sunt mai multi copii, al doilea plateste bilet cu o mica reducere si atat. Al doilea adult plateste bilet intreg. Una peste alta ofertele astea sunt foarte neclare asa ca cel mai sigur este sa suni la agentie sau sa te duci personal, sa intrebi clar cat te costa ceea ce doresti tu.

Daca pretul nu iti convine, exista alte variante, sa rezervi pe site cazarea cu intrare in parcuri si sa zbori cu low-cost (dar vezi ca si aici pretul e un pic altfel decat pare, de exemplu transferul de la Beauvais la Disneyland si inapoi te costa in jur de 100 euro pentru 2 adulti si un copil...) Si se pierde mult timp.

Ma bucur pentru tine ca ti s-au aprins calcaiele. Chiar merita.

#24
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 13 august 2011 - 11:16

AdiS, in fiecare perioada in care mergi sunt (unele) atractii inchise. Dar mereu ai suficient de multe atractii de vizitat. Cu vremea e cum iti e norocul, eu am fost de trei ori iarna si am avut si ger naprasnic si o insorita primavara (in martie anul acesta) insa oricum ne-am simtit minunat.

Dixie, intrebai daca aeroportul are dimineata ceva deschis unde sa luati micul dejun. Nu am fost acolo deci nu pot sa iti spun insa am alta idee: majoritatea hotelurilor la Disney au (sau poti sa imprumuti de la receptie pe toata perioada in care stai) fierbator de apa. Daca iti aduci niste pachetele de nesscafe sau cappuccino cu tine ai rezolvat astfel problema cafelei de dimineata in ziua plecarii. Pentru copilas poti de asemenea sa cumperi ceva cu o zi dinainte, o paine, un croissant, etc.
Eu sunt dependenta de cappuccino si am in orice geanta plicuri de Nescafe (latte macchiato, hmmm)...

A inceput si la noi numaratoarea inversa, deocamdata in saptamini...



#25
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 13 august 2011 - 14:00

Dixie,hotelul Santa Fe e cat se poate de OK daca nu sunteti foarte pretentiosi.Figureaza cu 2* dar pe stil romanesc eu i-as da lejer 3*.N-ai de ce sa-ti faci probleme,nu stiu ce review-uri ai citit dar eu am fost la Santa Fe in luna mai si am fost foarte multumita de conditii.E curat,tanti facea zilnic curat in camera,micul dejun e OK,baia curata,era liniste,lume civilizata,etc

despre cafea nu stiu sa-ti spun dar pt micul dejun poti lua sandwich-uri din alea tip bagheta,se gasesc cam peste tot,inclusiv in majoritatea statiilor de metrou sau RER.Sunt ieftine si proaspete si poti da copilului fara grija.

Fomalhauti,despre ce OZN prabusit zici?Si masini ingropate in nisip???

Eu nu le-am vazut.E drept ca plecam devreme dimineata spre parc si ne intorceam varza de oboseala seara,dar chiar asa...am trecut pe langa ele?

Eu am avut cazare aproape de receptia hotelului si desi mi-am propus sa ajungem si in zona aia cu Rio Grande n-am ajuns,era ceva distanta .Pe acolo erau?

Macar sa stiu si eu pt data viitoare (ca sigur va exista si o data viitoare [:D] )


#26
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 13 august 2011 - 22:28

Hotelul Santa Fe merita sa fie vizitat. Pentru copii e chiar distractiv (bine, recunosc, si pentru mine).

Hotelul este format din mai multe cladiri grupate in 4 cartiere. Cred ca trebuie sa ajungi de multe ori la hotel ca sa vezi tot ce e de vazut. Exista un cactus imens intr-un fel de sera (e in cartierul pestelui sau al sarpelui, uite, nu mai stiu nici eu). Trebuie sa-ti dai seama daca e natural sau nu. Eu am dat de-a lungul timpului ambele raspunsuri, acum am o convingere...dar fiecare cu convingerea lui.

In cartierul pestelui vara sunt pesti rosii - e o apa care curge si doua (?) mici bazine (nu ma refer la Rio Grande care, intre noi fie vorba si el este artificial in sensul ca are in capat niste tuburi prin care vine apa). Tot la "peste" sunt cel putin 3 masini vechi ingropate in nisip - scrie ca au fost gasite chiar asa, ingropate in nisip, in desert.

OZN-ul cazut este in fata celui de-al doilea pod peste Rio Grande (al doilea in sensul de cel mai departat de Disneyland - noi, de regula, am mers pe jos de la hotel la Disneyland; ne place drumul, ne plac mai ales plantele cu totul deosebite, pestii si inaripatele de pe Rio Grande si Lake Disney; Disneyland Resort chiar e o "statiune" sunt o gramada de lucruri de vazut; ne mai place crocodilul de la cafeneaua...na, ca am uitat cum se cheama, prima pe stanga cum mergi de la lac catre Disneyland).

Mai este statuia unui sarpe, o spirala de urcat...

Vulcanul cred ca e in "cartierul bizonului".

#27
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 14 august 2011 - 13:21

Multumesc,uite asa mai afla omu' lucruri noi [:D]

habar n-aveam de toate astea,noi am mers mereu spre parc cu autobuzul

da' la crocodilu' ala mare de la cafeneaua din Village s-a proptit si baiatul meu si n-a fost chip sa-l iau de acolo cam 15 minute

#28
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 15 august 2011 - 01:29

Rectificare: masinile ingropate in nisip sunt in "cartierul sarpelui" - asa zice sotul meu.

Cafeneaua cu crocodil se numeste "Rainforest".

#29
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 15 august 2011 - 03:42

Multumesc mult pentru raspunsuri si sugestii. Lucrurile incep sa devina mai clare. :) Oricum de cazare ma uit la Santa Fe. Hotelul este subiectul la care nu am zabovit deloc datorita sugestiilor voastre desi am aruncat un ochi si pe la celalalte hoteluri asa de ... overview.

#30
inapopescu

inapopescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 15 august 2011 - 16:09

Urmeaza sa plecam si noi la Disney la Santa Fe din 5 sept..insa mergem cu masina ca facem un traseu mai lung..Austria-Germania-Legoland-Paris si in final Disneyland...are idee cineva daca parcarea de la Santa Fe se plateste?
Pupam

Ina si Andreiutzu


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -