Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


199 raspunsuri la acest subiect

#21
Flori70

Flori70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 01:42

Buna fetelor
Cu aceeasi problema ma confunt si eu. Chiar si cu cycloprogynova nu-mi vine CM. Ce credeti ca as putea sa iau sa-mi vina menstruatia?
Am citit aici de duphaston, ma ajuta? si cum se administreaza?
Astept sfaturile voastre

#22
cristm

cristm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 02:01

ciao fetele
si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca voi, doar ca situatia mea este cu mult mai proasta, rezultatul meu de AMH = < 0,05 , diagnostic menopauza precoce; ultima mensta 0ct.2009; anul trecut 5 cm pe an; asadar exista si mai rau.

referitor la ceva tratament natusrist, eu am citit ca ar ajuta tinctura de branca ursului cu zmeur, luate cel putin 3 luni.am citit pe-un site ca unor femei le-a reaparut CM dupa 5 ani de lipsa. incerc si eu..nu prea am multe optiuni..intre timp am trimis email la Brno sa vedem de FIV cu donatoare

[pup]

#23
alabala08

alabala08
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 18:55

Buna fetelor,si eu sunt noua pe acest site si, din pacate, ma confrunt cu aceeasi problema de vreo 4 ani. In prezent iau tot Cycloproginova, ca si voi + Duphaston in a doua jumatate a ciclului. Tratamentul asta il fac de aproximativ 10 luni si nu vad vreo imbunatatire/scadere a FSH (e mereu undeva intre 70-80), iar AMH 0,2 deci....cat se poate de rau. As vrea sa le sfatuiesc pe cele care vor sa incerce tratament homeopat sa nu renunte si la tratamentul alopat. Eu asa am facut acum vreo 2 ani si acum regret, cred ca am pierdut timp pretios, in care poate rezolvam ceva cu tratamentul alopat.Am deja 38 de ani si niciun copil, doar 3 sarcini intrerupte cand aveam 20-23 de ani, va dati seama cat de mult regret acum si cat sunt de disperata.As vrea sa o intreb pe Ioana ce este acela DHEA, de unde se cumpara si cum se administreaza, iar pe voi, celelalte, ce mai stiti in legatura cu fiv cu donare, e chiar atat de imposibil de facut la noi in tara???
Citat:
citat din mesajul lui Ioanatugs
Blonda39 nu ai pentru ce sa-mi multumesti, deaceea suntem aici, ca sa ne ajutam reciproc.[pup] Eu chiar azi am fost la centrul Matei Basarab si mi-am luat rezultatul la FSH si LH, de z3 si ma mir cat de mult a scazut in 2 luni de cand iau Cyclo-progynova si DHEA. Acum 2 luni FSH era 33 si acum am urmatoarele analize FSH 23, LH 7, si Estradiol 33. Eu ma pregatesc de inca un FIV si cand FSH ajunge macar la limita superioara voi face inca unul la Giulesti, cu dr. Codreanu. Rezultatul la AMH o sa-l primesti in 10 zile, cam atat dureaza si e foarte important, el spune totul despre rezerva ta ovariana. Multa bafta![flo]Saint-Bernardul meu


#24
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 23:00

Cristm, bine ai venit pe acest subiect, chiar ma gandeam ca n-a mai scris nimeni, de mult...

Spune-mi, ai incercat si vreun tratament homeopat ?

La ce medic te tratezi ?



#25
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 23:07

Buna, Alabala08,

Pentru ca intrebi de FIV cu donatoare: stiu ca se fac si in Romania, dar trebuie sa vii tu cu donatoarea - asa e la MedLife, de exemplu...

Eu sunt acum la a 2-a folie de Cyclo-Progynova; dupa prima, mi-a venit CM exact in a 3-a zi dupa ce am terminat folia.

Am facut 7 zile pauza, apoi am inceput folia 2. Cam in ziua 16-17 a CM, am avut (si mai am, e a 3-a zi practic) o sangerare usoara. E posibil sa fie ori reactie la medicament (am citit in prospect), fie se poate datora faptului ca, din cauza nervozitatii, am pierdut sirul sagetilor de pe folii si am luat 2 pilule maro, din acelea care contin si progesteron.

A mai patin vreuna dintre voi asa ceva - ma refer la sangerarea dintre menstre ?

Va pup si va astept sa scrieti,
Blonda 39.

#26
Flori70

Flori70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 23:30

Eu am urmat un tratament homeopat 2 ani dar sa stiti ca nu m-a ajutat f mult imi venea menstruatia si nu aveam bufeuri dar valoarea FSH-ului nu si-a revenit.
Acum ultima menstruatie a fost in octombrie si au inceput si bufeurile.
Nu stiu ce sa iau ca sa-mi vina menstruatia
In Romania din cate stiu este interzisa fertilizarea cu ovule donate.
Totul este sa nu ne pierdem speranta ca minuni se mai intampla si pana la urma gasim noi variante

#27
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 00:21

Buna fetelor!
Credeam ca sunt printre putinele persoane care se confrunta cu asemenea probleme...
alabala08 acest DHEA este un supliment Dehydroepiandrosterone si multi ani a fost considerat un hormon invechit, deoarece cercetatorii nu i-au putut atribui nici o functie specifica. In ultimii ani s-a constat ca el joaca un rol important in in multe functii din corp. Medicul William Regelson, de la colegiul Medical din Virginia, in cartea sa, "The Superhormone Promise", numeste DHEA ca fiind "hormonul superstar", "unul din cele mai importante instrumente", care sunt la indemana pentru imbunatatirea vietii. Puteti da o cautare pe google si puteti citi mai multe despre el, se poate si comanda de pe net, pentru ca la noi nu se gaseste. E bine sa cerem parerea unui medic inainte sa-l folosim, insa eu mi-am zis ca nu am nimic de pierdut daca nu-l incerc si pe asta. Abia astept sa-mi repet FSH-ul luna aceasta si daca a scazut la fel de mult, atunci pentru mine chiar e un hormon superstar. Am facut azi 3 luni de DHEA si am citit ca e bine sa-l iei cel putin 3 luni, inainte de a vedea efectele lui.
Bytzi scuze, abia acum am vazut intrebarea ta. Eu am inceput cu Cyclo-progynova in z1 prima oara si apoi am luat 21 zile cu 7 zile pauza. Asta e a 3 luna si de Cyclo-progynova le-am luat impreuna cu DHEA si am avut menstra ceas, ca intotdeauna. Eu nu am avut dereglari niciodata, insa de cand am inceput cu stimularile pentru FIV, nu mai fost nimic la fel. Cat timp am facut acest tratament, dupa 3 zile de la ultima pastiluta de Cyclo-progynova intotdeauna a venit CM, niciodata nu a intarziat.

#28
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 01:10

Blonda39 da am patit si eu asa o data, insa a fost doar o zi si doar cateva pete roz exact cand am inceput pastilele maro. Eu am intrepretat-o ca pa o ovulatie, mai ales ca in ziua 21 am fost la eco si mi-a zis ca vede corp galben, endometru de 13 si prin urmare am ovulat. Poate si la tine e la fel.[pup]

#29
CrisaS

CrisaS

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.942 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 07:48

Buna...
Numele meu e Crisa...si eu astept de mult un bebel..insa nu vrea sa apara.
Am citit topicul vostru si m-am bucurat mult pentru ca am descoperit aceasta analiza AMH de care eu nu am auzit pana acum .Abia astept s-o fac si eu oare o mai avea o alta denumire?
Si puteti sa-mi spuneti se face intr-o anumita zi a ciclului?
VALORILE NORMALE CARE SUNT?
Multumesc anticipat!
Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac am doua inseminari nereusite , FSH nu pot spune ca e f mare insa nu am ramas niciodata si asta ma termina. Ce am nasoala..este valoarea estradiolului.De multe ori m-am gandit daca nu cumva voi intra la menopauza...ar fi durere pentru mine mare. Insa eu am ciclu lunar e adevarat ca la 32-35 de zile..insa am!
Voi ce credeti?
Crisa


http://lt1f.lilypie.com/q1Smm5.png

#30
alabala08

alabala08
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 14:15

Crisa, AMH este, de fapt, prescurtarea numelui Hormon Anti-Mullerian si arata cat mai este rezerva ovariana, daca mai este.
Si daca tot vorbim de el, ma intreb daca este vreuna din voi care si-a repetat aceasta analiza si valorile au fost diferite. Eu nu am facut-o decat o data, dar acum parca iar mi-a venit curiozitatea sa ma vad cum stau. Stiti doar, vorba aia "speranta moare ultima" [:)]

Blonda, nu am patit niciodata sa am sangerari in timpul tratamentului cu Cycloproginova. Singurul lucru, mai ciudat, a fost ca in primele 2-3 luni nu mi-a venit ciclul ceas, la cateva zile dupa ce terminam folia. Abea acum este asa, dupa aproape 10 luni de tratament. Aaaa, dar am insa alte efecte date de Cycloproginova: cand imi vine ciclul am niste dureri insuportabile, de trebuie sa ma indop cu antiinflamatoare si antialgice o data la cateva ore, ca sa pot rezista. Si voi aveti la fel? Asta este si motivul pentru care doctorul mi-a prescris si Duphastonul incepand cu ziua 16 a CM.

Revenind la fiv cu donatoare, asa mi-au zis si mie in diferite locuri, sa vin eu cu donatoarea. Intrebarea este: de unde???? voi ce idei aveti in privinta asta?

Citat:
citat din mesajul lui CrisaS

Buna...
Numele meu e Crisa...si eu astept de mult un bebel..insa nu vrea sa apara.
Am citit topicul vostru si m-am bucurat mult pentru ca am descoperit aceasta analiza AMH de care eu nu am auzit pana acum .Abia astept s-o fac si eu oare o mai avea o alta denumire?
Si puteti sa-mi spuneti se face intr-o anumita zi a ciclului?
VALORILE NORMALE CARE SUNT?
Multumesc anticipat!
Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac am doua inseminari nereusite , FSH nu pot spune ca e f mare insa nu am ramas niciodata si asta ma termina. Ce am nasoala..este valoarea estradiolului.De multe ori m-am gandit daca nu cumva voi intra la menopauza...ar fi durere pentru mine mare. Insa eu am ciclu lunar e adevarat ca la 32-35 de zile..insa am!
Voi ce credeti?
Crisa


http://lt1f.lilypie.com/q1Smm5.png



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -