Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


199 raspunsuri la acest subiect

#191
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 14:47

Sper,nu ma invidia pt analize ca tot degeaba sunt[bang], si albu si Pk mi-au zis ovodonate,pt ca embrionii nu au calitate din cauza varstei[bang]
la albu 4 ovocite -2 embrioni de z2,1 embrion a murit ,celalalt nu parea prea grozav,nu am transferat nimica
la PK FIV 1 - 5 ovocite -3 embrioni super:8A1,7A1;8B2!! beta in z 10=7,3;FIV 2-3 ovocite -2 embrioni:8B3 si 2B2,beta<0,1
la Buda,sunt sigura ca au contrnuit si mediile de cultura ,dotarea laboratorului e de 5 stele

#192
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 14:50

am uitat sa iti zic,ca era cu mine la PK o fata de 40 de ani cu AMH de 0,4 inainte fiv1 si care a avut gonal si merional ,iar la fiv 2 si fiv 3 a avut numai merional,ac lucru spunandu-i PK..ca la ea maximul posibil ede 2 embrioni, indiferent dc ia si gonal sau nu ,pe langa merional..rezultatul a fost sa faca FIV cu ovodonate

#193
sper

sper

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.212 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 15:08

Lyly[flo][pup] 3-4 ovocite bune imi doresc pt ca sunt constienta ca mai mult nu pot. Eu la FIV-ul de anul trecut am avut 6-7 antrali , nu am avut inhibare deloc, nici AC . Gonal 300ui /zi apoi cetrotide. Au crescut anapoda, in mod inegal, nu a aparut nici un alt folicul pe langa cei vazuti in zi 3. Din astea doar 5 au fost punctionati si am avut 2 ovocite din care unul imatur care nu s-a fertilizat. Ala bun s-a fertilizat f bine, in zi 3 avea 8 celule si mi l-au pus. S-a prins dar trombofilia nu l-a lasat sa ramana cu mine (am avut pauza prea mare de clexane la punctie). Deci, ce-mi doresc, un tratament care sa-mi creasca antralii astea 6-7 bine de la care sa obtin cateva ovocite sa pot transfera 2 embrioni buni in zi 3.
Laboratorul de la Sibiu e foarte bun de aceea raman cu ei, dar imi mai tb tratamentul care sa mi se potriveasca si acum tb sa negociez schema cu dr si nu stiu ce sa negociez[:D].
Pana atunci mananc sanatos si iau suplimente/vitamine si sper sa se gaseasca ovocite in toti foliculii[bibe]



Sper... sa devin mamica [flo]

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM
(2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)



#194
anaasta

anaasta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.377 mesaje

Postat 20 februarie 2012 - 15:16

Sper, am scris despre lapte la babute.

#195
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 18:50

BUNA FETELOR SUNT" NOUA"AM FOST SI EU DIAGNOSTICATA CU MENOPAUZA PRECOCE AM 37 DE ANI ACUM FAC TRATAMENT CU DHEA-25 2PE ZI ANALIZELE MELE ARATA CAM ASA:LH 39.34 mIU/ml FSH 62.9 AMH 1.03 pmol/L TSH 15.24 E2 -10.78 prl-21.38 LOCUIESC IN ATENA SI MERG LA CLINICA NEOGENESIS DR LEONIDA MAMAS CE PARERE AVETI DESPRE ANALIZELE MELE VAD CA SUNTETI CA O ENCICLOPEDIE MEDICALA

amalia marzelou

#196
gabi_ducu

gabi_ducu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 15:37

BUNA FETELOR,

Eu am un amh de 0.7 si am facut si fertilizare si am avut 2 embrioni foarte buni si cu toate astea nu s-au prins.
Toate analizele sunt foarte bune nimeni nu isi explica cauza pentru care
nu am ramas insarcinata.
As vrea sa va intreb ce tratamente mai faceti pentru imbunatatirea ovulelor ?
Eu acum iau Vitex si Maca.
Va intreb estradiolul facut pe la ovulatie nu indica ca ovulul eliberat este de buna calitate sau nu ?

Gabi

http://tt.lilypie.com/OFKOp2.png

#197
Looana

Looana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 926 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 16:57

Tratament pt imbunatatirea ovulelor inca medical nu sa descoperit,mie asa mi-a zis Dr unde facusem 2 fiv-uri cu ovulele mele....eu am avut si am facut transfer cu 2-3 embrioni rezultat negativ,calitatea lor buna nu foarte buna....dupa rezultatul negativ la betahcg dr. mi-a indicat sa nu mai incerc din motiv ca ovulul meu e mai tinar....de atunci mi-a zis ca sansele mari ar fi pt daca as face cu ovule donate.Nu am vrut la inceput dar dupa aceia m-am obisnuit cu ideea si m-am dat seama ca avea dreptate....din punctul Dr de vedere puteam sa incerc dar mi-am dat seama ca are dreptate,el mi-a dat doar un sfat....l-am ascultat si acuma sunt [gravired] din prima incercare,separe ca cu gemeni[:D]
Sansele sunt foarte mici cu ovule propii mai ales cind rezerva e pe duse si calitatea la fel redusa si eu am reverva 0.45 ,sansa mea cu ovulele mele la rezerva mi-a dat-o de 1% ,asa ca eu ales aceasta cale si ma simt la fel de fericita si incintata ca si cum ar fi al meu[pup]
Va doresc o zi minunata[flo]

Looana [9cer][am]

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)


#198
gabi_ducu

gabi_ducu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 17:13

Poate ai dreptate insa totul este relativ. Patruleasa moderatoarea de la TV a povestit ca ea s-a chinuit 2 ani sa ramana gravida, toate analizele i-au iesit bune, doar analiza amh 0.1 si i-au zis doctorii ca nu are nici o sansa. Analiza si-a facut-o in strainatate.
A facut 3 fertilizari si a 3-a oara a reusit si acum mai vreau un copil.
Poate teoretic este asa cum zic doctorii dar practic e altfel.
Eu nu inteleg daca ai 2 embrioni de catalog cum i-am avut eu, problema nu e este neaparat de la amh.

Nu stiu ce sa zic...Medicina nu este o stiinta exacta.

http://tt.lilypie.com/OFKOp2.png

#199
sper

sper

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.212 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 20:43

Pt calitatea ovocitelor incercati sa mancati cat mai bio, evitati carnea si lactatele din comert, conservele, sucurile cu coloranti.... . Coenzima Q10 mai e buna si omega 3. Faceti o cura de detoxifiere apoi minim 3 luni de zile de papa bun inainte de fiv.

Eu am AMH 0.1 si sunt pe o astfel de dieta, va voi spune ce ovo am avut la FIV-ul din mai-iun.




Speranta[flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -