Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


199 raspunsuri la acest subiect

#11
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 02:10

Citat:
citat din mesajul lui blonda39

ANI.G,

Multumesc din nou pentru incurajari. Chiar am nevoie.

Din cate am citit, un disgnostic msi precis cu privire la evaluarea rezervei ovariene este o interpretare corelata a celor trei analize: FSH, estradiol si acest AMH. Pe primele 2 le am, FSH-ul e cat casa (47), Estradiolul e oarecum in limite normale (72), o sa0mi fac si AMH.

Din pacate insa, in urma trat. cu cycloprogynova pe care tocmai l-am terminat vineri, ar fi trebuit sa vina CM, iar acest lucru nu s-a intamplat. Am oftat. Mai am totusi o zi de speranta: poate vine maine.


unombun: multumesc. inca mai cred in minuni. asta pentru ca inca traiesc o minune.


Inca ceva: daca iti vine ciclu sa faci inca o data si FSH-ul si estradiolul, in aceiasi zi (z2) cu AMH. Daca intarzaie prea mult fa AMH-ul separat. FSH-ul fluctueaza de la o luna la alta, iar dupa un avort, e dat complet peste cap, cum zicea si Ani. N-ar strica sa repeti. Zic si eu. Si sa ai rabdare...multa. Cu ajutorul lui D-zeu se va intampla miracolul.[pup]

#12
ANI.G

ANI.G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 686 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 15:01

blonda poate o sa ti se para o tampenie ce zic eu acum, dar un test de sarcina ai facut ? Chiar daca nu ti-a mai venit din noiembrie si cu toate ca ai luat pastilele alea..
Eu sunt atat de optimista si increzatoare incat oriunde vad [bibe]
Sper sa nu te superi pe mine. Ti-am spus asta stiind ca exista cazuri de ovulatii urmate de sarcina si in Z60 chiar 70 !

Crezi ca exista vreo sansa ? Eu asa iti doresc
Uita-te putin pe graficul de dedesubt

http://img33.imagesh.../4012/ovz70.png



__________________________

http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://www.fertility.../28667f/ttc.png




#13
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 22:45

ma gandesc sa faci si o histeroscopie. si sinechia uterina totala opreste menstruatia. si daca s-a oprit dupa chiuretaj, eu as lua-o in considerare.
in plus, la histeroscopie, medicul apreciaza starea uterului si daca crede ca ar mai putea sustine o sarcina.
[pup]

#14
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 16 februarie 2010 - 23:39

Buna seara,

As fi vrut sa va scriu mai repede, insa nu am avut interneta acasa, iar la munca nu am avut timp nici sa respir.

Luni mi-a venit CM !!! Niciodata nu cred ca m-am bucurat atat de tare ca vine ! Dr. imi spusese ca daca nu vine inseamna ca "suntem mai aproape de menopauza decat credem".

Asa ca astazi, fiind ziua 2, am dat fuguta repede la clinica sa repet FSH-ul asta uracios, Estradiolul si AMH; n-am rezolvat cu aceste din urma, care nu se face la clinica unde am eu abonament...in fine...
Chiar, poate stiti voi fetele unde imi pot face aceasta analiza.

Maine dupa ora 14.00 o sa am rezultatele, care sper sa fie macar un pic mai bune.

Apoi marti am programare la endocrinolog...nici nu stiu daca sa ma mai duc sau nu. Voi vedea maine, in functie si de rezultatele pe care le voi avea.

Nu stiu daca v-am spus, daca nu, o fac acum, eu am 2 copii, acum imi doresc f. tare bebe 3 !!! Si sper din tot sufletul sa reusesc, este, ca sa zic asa, cea mai mare dorinta a mea din acest an.

Spuneti-mi de voi, ce v-a adus pe acest forum ? Marturisesc ca nu v-am citit posturile de pe alte subiecte, nu am aflat care sunt problemele voastre - asta daca le aveti !

Va scriu maine seara despre rezultate.

Pup si seara buna, Blonda39.

[flo]

#15
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 04:46

Citat:
citat din mesajul lui blonda39

Buna seara,

As fi vrut sa va scriu mai repede, insa nu am avut interneta acasa, iar la munca nu am avut timp nici sa respir.

Luni mi-a venit CM !!! Niciodata nu cred ca m-am bucurat atat de tare ca vine ! Dr. imi spusese ca daca nu vine inseamna ca "suntem mai aproape de menopauza decat credem".

Asa ca astazi, fiind ziua 2, am dat fuguta repede la clinica sa repet FSH-ul asta uracios, Estradiolul si AMH; n-am rezolvat cu aceste din urma, care nu se face la clinica unde am eu abonament...in fine...
Chiar, poate stiti voi fetele unde imi pot face aceasta analiza.

Maine dupa ora 14.00 o sa am rezultatele, care sper sa fie macar un pic mai bune.

Apoi marti am programare la endocrinolog...nici nu stiu daca sa ma mai duc sau nu. Voi vedea maine, in functie si de rezultatele pe care le voi avea.

Nu stiu daca v-am spus, daca nu, o fac acum, eu am 2 copii, acum imi doresc f. tare bebe 3 !!! Si sper din tot sufletul sa reusesc, este, ca sa zic asa, cea mai mare dorinta a mea din acest an.

Spuneti-mi de voi, ce v-a adus pe acest forum ? Marturisesc ca nu v-am citit posturile de pe alte subiecte, nu am aflat care sunt problemele voastre - asta daca le aveti !

Va scriu maine seara despre rezultate.

Pup si seara buna, Blonda39.

[flo]


Eu AMH-ul l-am facut la laboratorul Unisyn, costa anul trecut 300 RON.
Adresa: B-dul Tudor Vladimirescu,nr 29, sector 5, Bucuresti.
tel: 0214107093; email: laborator@unisyn.ro
Se face in orice zi a cm.

Sa-ti traiasca copilashii si sa ai parte cat de curand de al treilea!

Eu vreau al doilea copil, sunt gravida in 7 saptamani, sper sa fie bine. Mai am o fata de 20 de ani din prima casatorie, care mi-e draga ca ochii din cap..:-) Am crescut-o singura. Mi-am gasit perechea mea adevarata, tarziu la 37 ani. La 39 de ani ne-am casatorit. El nu are copii. Cu ajutorul lui D-zeu sper sa duc sarcina asta pana la capat si sa avem un copil impreuna. Eu voi fi si mai 'bogata' ca el, ca voi avea doi![:)]

Iti doresc mult succes!
[pup]

#16
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 18 februarie 2010 - 03:43

Blonda39 poti face AMH si la clinica Matei Basarab, unde costa 180 lei. http://www.cmmb.ro/

Si eu iau cyclo-proginova si vine fix dupa 3 zile de la ultima pastila. Eu am AMH 4.5 si FSH 30, dupa 4 stimulari pt. FIV si doua sarcini pierdute la 5 si respectiv 6 saptamani. Suntem multe fete cu astfel de probleme si cred ca ar fi bine sa avem un loc unde putem discuta despre cazurile nostre si sa gasim solutii impreuna.

Luminita42 e uimitor, cum ai reusit cu un AMH atat de mic, felicitari sin suflet si o sarcina usoara si la termen![flo]



Saint-Bernardul meu

#17
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 19 februarie 2010 - 20:30


Luminita42, nici nu stii cat de mult inteleg prin ce treci - acum cred ca realizezi cat de imensa este si dorinta mea de a avea si de a darui un bb !


Ioanatugs, ai reusit sa-mi readuci speranta in suflet.

Am rezultatele, din pacate sunt proaste:

- FSH (ziua 2): 38.62
- Estradiol (ziua 2): 10

Totusi, vazand cazul tau, voi merge mai departe.
Medicul meu mi-a spus sa nu-mi fac iluzii si ca ma asteapta sa vorbim de FIV cu donatoare.

Eu totusi vreau sa mai incerc.

Ioanatug, cate luni sa iau cycloproynova ? Cine ti-a facut stimularea si in ce consta ea de fapt ? CUM SA FAC ? Unde si cu cine ?

Luni ma duc sa fac AMH-ul unde mi-ai zis (merci, inca un motiv sa-ti multumesc !), in cata vreme o sa am rezultatul ?

Va multumesc pentru ca m-ati facut din nou sa sper.

[pup]

#18
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 20 februarie 2010 - 00:06

Blonda39 nu ai pentru ce sa-mi multumesti, deaceea suntem aici, ca sa ne ajutam reciproc.[pup] Eu chiar azi am fost la centrul Matei Basarab si mi-am luat rezultatul la FSH si LH, de z3 si ma mir cat de mult a scazut in 2 luni de cand iau Cyclo-progynova si DHEA. Acum 2 luni FSH era 33 si acum am urmatoarele analize FSH 23, LH 7, si Estradiol 33. Eu ma pregatesc de inca un FIV si cand FSH ajunge macar la limita superioara voi face inca unul la Giulesti, cu dr. Codreanu.

Rezultatul la AMH o sa-l primesti in 10 zile, cam atat dureaza si e foarte important, el spune totul despre rezerva ta ovariana. Multa bafta![flo]



Saint-Bernardul meu

#19
bytzi

bytzi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.430 mesaje

Postat 20 februarie 2010 - 11:03

ioana,poti te rog sa-mi spui cum iei cycloprogynova?adik din ce zi a CM si pina in ce zi?
Uimitor ce a scazut FSH -ul tau,de AMH nu mai zic ce bine arata.FSH-ul meu in decembrie a ajuns la 29 (penultimul fsh era 20) ,mie mi-a intirziat tare ciclul luna aceasta (de fapt am sarit un CM ,ceea ce la mine nu se intimpla sa treaca de 28 zile) si a trebuit sa iau duphaston,astept sa vina CM si sa-mi repet si eu FSH.Am si eu aproape 12 sapt de DHEA.
Bafta la urmatoarea stimulare.
Luminita,intradevar un miracol,felicitari!sarcina usoara si fara probleme.
blonda,mult noroc ,noi care sintem in situatia asta chiar avem nevoie de mult noroc[:I].Iti doresc sa-ti indeplinesti visul.

___________________

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)




#20
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 20 februarie 2010 - 17:15

Fetelor, ce inseamna DHEA ? Ce rol are ?

Ce inseamna limita superioara FSH, 15 sau cat ?

Bytzi, daca inca nu ti-a venit CM, poti lua cycloprogynova din orice zi, apoi urmezi instructiunile de pe prospect: 21 zile cu 7 zile pauza (folia are 21 de pastiute, iar CM tb sa vina la 2-3 zile dupa terminarea foliei). Dupa cele 7 zile de pauza, reincepi sa iei dupa acelasi model.

[pup] fetele.

A, inca o intrebare, de novice ? ce inseamna IA si cand/cum se face ?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -