Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


199 raspunsuri la acest subiect

#1
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 22:03

buna,
am inteles ca e o diferenta intre cele 2 diagnostice. eu le am pe ambele, prezumtiv.

vreau sa inteleg ce am. pentru ca vreau un bb. si sunt dispusa sa fac orice.

39 ani, FSH mult peste limita normala (47), dar estradiol ok. fara simptome de menopauza...sau poate ???

la ecografia transvaginala, mi s-a spus "lipsa foliculi vizibil".

nu cred ca exista un tablou mai nefast in contextul in care imi doresc enorm un copil.

ieri am terminat de luat cycloprogynova. dr. mi-a spus ca ar trebui sa-mi vina CM in 2-3 zile (mie nu mi-a mai venit din noiembrie 2009, cand am pierdut o sarcia). l-am intrebat disperata ce fac daca nu vine ??? mi-a spus ca in cazul asta menopauza este mult mai aproape decat credem.

HELP, SOS, VA ROG MULT !

Spuneti-mi doar ca mai exista cineva care a reusit sa aiba bb chiar cu un astfel de tablou clinic....

multumesc.


#2
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 23:40

ok, raspund tot eu, caci se pare ca nimeni nu a fost atat de happy incat sa infranga un astfel de diagnostic. ceea ce nici nu e surprinzator.

so, sa trecem la homeopate/naturiste. a incercat cineva cu succes vreun tratament la care sa fi existat un raspuns pozitiv ?


sa ma gandesc deja la FIV cu donatoare de ovule ?


well, what do you think ?

#3
ANI.G

ANI.G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 686 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 00:03

blonda buna si bine ai venit

Ai cerut parerea mai multor medici ? Se pare ca nu e chiar asa din moment ce in noiembrie ai pierdut o sarcina...dupa pierderea sarcinii organismul sufera modificari si hormonale. Poate se mai poate intampla iar

FSH-ul da, e destul de mare

poate mai sunt fete care chiar au ceva de zis si te pot ajuta
eu iti doresc succes si nu-ti pierde speranta

[pup]

__________________________

http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://www.fertility.../28667f/ttc.png




#4
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 00:21

multumesc, AniG.

insa acea sarcina a fost oricum un miracol, eu aveam deja probleme de cca 1 an. insa tot aveam CM la un interval de max. 2 luni.

acum insa, de la chiuretajul din noi09, nimic.

am mai consultat o doctorita, care mi-a spus ca, atata vreme cat estradiolul e ok, s-ar putea sa nu fie menopauza. e drept, nici simptome de asa ceva nu am: nu am bufeuri, transpiratii kestii din astea.

astept sa vad, poate imi vine totusi CM dupa acest tratament cu cycloprogynova. mai am 2 zile de speranta...




#5
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 03:16

Citat:
citat din mesajul lui blonda39

buna,
am inteles ca e o diferenta intre cele 2 diagnostice. eu le am pe ambele, prezumtiv.

vreau sa inteleg ce am. pentru ca vreau un bb. si sunt dispusa sa fac orice.

39 ani, FSH mult peste limita normala (47), dar estradiol ok. fara simptome de menopauza...sau poate ???

la ecografia transvaginala, mi s-a spus "lipsa foliculi vizibil".

nu cred ca exista un tablou mai nefast in contextul in care imi doresc enorm un copil.

ieri am terminat de luat cycloprogynova. dr. mi-a spus ca ar trebui sa-mi vina CM in 2-3 zile (mie nu mi-a mai venit din noiembrie 2009, cand am pierdut o sarcia). l-am intrebat disperata ce fac daca nu vine ??? mi-a spus ca in cazul asta menopauza este mult mai aproape decat credem.

HELP, SOS, VA ROG MULT !

Spuneti-mi doar ca mai exista cineva care a reusit sa aiba bb chiar cu un astfel de tablou clinic....

multumesc.




hai ca-ti raspund si eu..am stat in dubiu pentru ca nu sunt sigura ca e situatia chiar similara, dar poate reusesc sa te incurajez.

Am 42 de ani si mi s-a spus ca am rezerva ovariana mica pe baza analizei AMH =0,97. FSH-ul era inca ok (8), dar la stimulari am raspuns prost in sensul ca nu se maturizau foliculii. Am facut 6 stimulari cu gandul sa fac IA, dar nu am ajuns la IA pt. ca nu aveam foliculi maturi. Am renuntat sa mai speram in decembrie anul trecut, cand ne-am mutat in olanda. Bani de fIV oricum nu aveam, dar ne gandeam ca poate obtinem un fiv finanatat prin asigurari medicale, fiv cu donatoare, aici in olanda.
Si atunci s-a intamplat. Am ramas gravida in ianuarie 2010, natural. Era a 17-a incercare. Nu am crezut, imi inchipuiam ca testele nu-s bune (aici beta -hCG nu se face), pana ne-am dus pe 9 februarie la eco si am vazut inima pulsand..Atunci am crezut !...Acum tot ce sper este ca acest copil sa fie sanatos si sa ramana cu noi.

Se pot intampla lucruri miraculoase in viata. Sarcina ta anterioara este dovada ca poti. Tot ce pot sa-ti zic este sa continui sa incerci.
Cu drag,
[pup]



#6
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 10:54

este absolut fantastic, luminita42, ce ti s-a intamplat. ma bucur mult pentru tine.

ma gandesc sa fac si eu analiza AMH, macar sa ma linistesc definitiv, intr-un sens sau altul.

inca nu mi-a venit CM, mai am astazi si maine sa astept. apoi, ce va fi va fi...

pe 22 feb m-am programat la un enocrinolog - asta la sugestia mea - medicul ginecolog a fost de acord si chiar mi-a recomandat unul.

ce parere ai, crezi ca are rost sa incerc vreun tratament homeopat sau naturist ? am cautat pe forum vreun caz similar cu al meu, dar n-am gasit nimic.


[pup]

#7
ANI.G

ANI.G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 686 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 21:03

blonda luminita a zis bine : sa faci AMH.
Asta vroiam sa zic si eu sa faci, e cea mai buna analiza ca sa vezi rezerva ovariana, insa nu-mi aduceam aminte cum se cheama [:I]

totul e sa nu-ti pierzi speranta
nici eu nu mai sunt chiar tanara, am aproape 36 de ani [bang]

[flo]

__________________________

http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://www.fertility.../28667f/ttc.png




#8
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 21:11

Doamne,fetelor,continuati si nu va lasati!si eu am 39,am un baiat de 4 luni si am avut probleme -alte cauze,pina la urma s-a rezolvat.
Dumnezeu sa va lumineze ce sa faceti si sa va scaota in fata ajutoare adevarate!eu m-am rugat paraclisul icoanei facatoare de minuni a Maicii Domnului -Odighitria-de la biserica Mihai voda Bucuresti-este pentru sarcina,muuuult timp.Ac.sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril,Ac.Sf.Ioachim si Ana.
nu va suparati pe mine ca va spun de rugaciune.

#9
blonda39

blonda39

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 22:56

ANI.G,

Multumesc din nou pentru incurajari. Chiar am nevoie.

Din cate am citit, un disgnostic msi precis cu privire la evaluarea rezervei ovariene este o interpretare corelata a celor trei analize: FSH, estradiol si acest AMH. Pe primele 2 le am, FSH-ul e cat casa (47), Estradiolul e oarecum in limite normale (72), o sa0mi fac si AMH.

Din pacate insa, in urma trat. cu cycloprogynova pe care tocmai l-am terminat vineri, ar fi trebuit sa vina CM, iar acest lucru nu s-a intamplat. Am oftat. Mai am totusi o zi de speranta: poate vine maine.


unombun: multumesc. inca mai cred in minuni. asta pentru ca inca traiesc o minune.

#10
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 01:57

Citat:
citat din mesajul lui blonda39

este absolut fantastic, luminita42, ce ti s-a intamplat. ma bucur mult pentru tine.

ma gandesc sa fac si eu analiza AMH, macar sa ma linistesc definitiv, intr-un sens sau altul.

inca nu mi-a venit CM, mai am astazi si maine sa astept. apoi, ce va fi va fi...

pe 22 feb m-am programat la un enocrinolog - asta la sugestia mea - medicul ginecolog a fost de acord si chiar mi-a recomandat unul.

ce parere ai, crezi ca are rost sa incerc vreun tratament homeopat sau naturist ? am cautat pe forum vreun caz similar cu al meu, dar n-am gasit nimic.


[pup]


De ce nu?.. Du-te cu inima increzatoare si incearca!..Dar la un homeopat bun. Ce pot face ei este sa-ti redreseze balanta hormonala si asta iti ajuta. Ciclul poate reveni. Intre timp fa si analiza AMH, chiar daca e scazut, tot mai sunt sperante.
Daca nu si nu, in ultima instanta te poti gandi si la FIV cu donatoare, eu ma gandeam cu naturalete la varianta asta. O donatoare tanara creste si sansele sanatatii genetice a copilului.
Curaj, au ramas destule variante. Sunt sigura ca intr-o zi vei avea copilul tau. [pup]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -