Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mostenirea mesianica (2)


178 raspunsuri la acest subiect

#171
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 17:51

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca nimeni nu mai scrie pentru ca s-a scarbit de atitudinea ta.
Ia spune..nu-i asa ca in viata reala nu faci ce faci pe aici?! Si aici e ringul in care te descarci?



Eu una nu de atitudinea ei m-am scarbit.

Vezi ca ce faci tu acolo se numeste atac la persoana si e interzis de regulament (ma rog, si de bunul simt). Mai tehnic ashea, se numeste argumentum ad hominem si ar trebui exclus din orice dezbatere 'civilizata', cum clamai chiar tu ca nu suntem noi.

Btw, sa-ti reimprospatez memoria. Ai o lista de intrebari la care n-ai raspuns.

Prima, la care astept raspuns urgent:D, este: Ce vrei sa spui cu 'poate ca evreii au ceva de ascuns? hm...'

Multumesc!

#172
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 18:00

Mihaelka, eu cred ca la intrebarile de pe listuta AM a tot raspuns pana acum [:)].
Si... multumesc [pup]. Nu-i bai, lasa-l sa se desfasoare...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



#173
monixy

monixy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 19:27

AkaManah e tanar , are timp sa cerceteze si sa isi mai schimbe opiniile , care nu-s clare , dar inclina in subtext spre ceva ce nu poate fi rostit [:D](totusi , influenta decisiva din ce zona vine , din dovezile istorice sau din propria mostenire culturala personala ?).

Eu mi-am modificat principii esentiale de-a lungul vietii , asa incat tind sa fiu mai indulgenta cu parerile exprimate la tinerete ....

Studiul istoriei , pe langa alte scopuri , o are si pe cea de prevenire a unor "recaderi in pacat" ; dar istoria nu poate reusi singura in acest demers , si alte domenii culturale ar putea contribui . Tocmai de aceea , rasismul si fanatismul pot fi contracarate cu exemple pozitive concrete ale excelentei in orice domeniu ale celor asimilati negativului , nu cu vesnice polemici explicativ-justificative .

Din pacate , in lumea asta , resursele nu-s impartite egal , deci economicul genereaza tensiuni , oamenii nu-s ingeri si au tot felul de nevoi si de dorinte , deci politicul privilegiaza unele conduite fata de altele , concluzia e ca mereu va exista o zona de conflict , iar intrebarea "a cui este vina ?" primeste doar raspunsuri circumstantiale , dar nu mai putin sanctionabile .

Cum nu putem conduce lumea de pe DC [:D] , putem cel putin sa ne educam copiii intr-un spirit cat mai pacifist , deci , ce principii , referitor la celelalte culturi si la "razboiul lumilor" , le veti insufla?

P.S. vreau sa dezamorsam conflictul si sa ajungem la o discutie constructiva (iertat fie-mi limbajul de lemn) !

http://bazar-livresc.blogspot.com

#174
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 20:26

Monixy, care mai sunt sansele acestei discutii de a deveni constructiva?
In momentul in care tragedia a milioane de "ingerasi" (bleacs) oameni este anulata de cei ce pun egal intre aceasta tragedie si tragedia unor oameni care au murit in razboiul pentru o nenorocita de bucata de teritoriu (moarte care, in parte, le-a fost pregatita de ai lor) ce ai mai putea construi?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



#175
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 21:27

Ce urat este, A.M. sa te folosesti de postarea unui user(Hannen) pentru a-ti da drumul la tasta si a spune, in sfarsit, ce vroiai sa spui de o saptamana si nu gaseai ´´sprijinul´´ necesar.

Hannen e implicata emotional in conflictul din Gaza, dar tu, A.M, in calitate de istoric ´´echidistant´´ dai cu bata-n balta intr-un mod neplacut si ataci userii(Denizel) ignori alti useri(Mihaelka si Beren) si mai ai preentii la ´´lectii de istorie´´. Nu e frumos, sa stii.

Faci afirmatii generale, pe evrei ii faci laolalta criminali, pe crestini ii faci criminali´´nu ma indoiesc ca ar si ucide daca e nevoie´´citat exact din postarea ta!

Si, in calitate de istoric, nu erai constient de ´´amploarea crimelor din Palestina´´?(citat exact , din nou A.M.) Cum asa? Pai vrei link-uri, sa te documentezi? Cu cine vrei sa incepem? Luam in ordinea atacurilor sau preferi in ordine alfabetica?

#176
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 21:30

Si clopoteii...neicusorule...zdronca zdronca...cling cling...sunt zdruntzinat.



Ca veni vorba, hai sa ne (mai) aducem aminte de cea mai a dracu' satira a tampeniei patriotului nationale: Romanii Verzi scrisa cam pe la vremea cand ingroziti cu anticipatie de perspectiva venirii comunismului in RRRRRRomania, rrrrrrrrromanii infintau Liga Contra Alcolismului pentru asanarea specimenelor teratologice.



Inzestrat cu uimitoare capacitati predictive, cu zece ani inainte ca Lenin sa'si traga celebra palma peste celebru'i cap in celebra cafenea din 14eme, Paris: Bai ce idee mi'a venit, rrrromanul verde stia deja de unde i se va trage. De la searpele strainismului.



Come to the Dark Side. We have cookies!


#177
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 23:11

[:D] Nici macar clopotei n-au unia :)).
Vaaai, ce neatent am fost, chestia asta imi scapase. Cred ca eram in concediu de maternitate in ianuarie acu' an [fum].
Zdronca zdronca... cling cling... nii-nooo niii-noooo... Clopoteii tac :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



#178
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 februarie 2010 - 01:22

Hmmmm de unde s-a plecat si unde s-a ajuns ... Am inceput cu povesti despre detinutii de la Aiud si am ajuns la concurs de replici taioase, jigniri, tribunalul clopoteilor. Cred ca unii s-au infierbantat cam tare si s-a ajuns intr-un punct mort cu discutiile si argumentele. Daca doreste cineva sa participe la o discutie serioasa pe o anumita tema istorica, dar fara atacuri, vanari de replici, cuvine si subantelesuri este rugat sa deschida un subiect nou.






Bazar pentru Robi




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -