Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pestisorii sfideaza canicula... |70|


198 raspunsuri la acest subiect

#11
danuta36

danuta36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.762 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 21:32

Hello![hopsieu]



Ce mai fac pestisorii?bine ,sanatosi,sper!



N-am mai dat nici un semn,caci n-am mai avut timp de forum,mai nou intru pe contul de pe fb...dar putin ,asa in treacat,nu apuc sa stau prea mult la pc[:D]

De azi am ramas in concediu,iar marti seara plecam la mare,la Eforie Nord...abia astept!Vreau liniste si relaxare,caci m-am saturat de stresul si agitatia de la servici,sa uit de el macar pentru doua saptamani..

Miru s-a facut cam obraznicuta,nu ne mai putem intelege cu ea cateodata..mereu il ia pe 'nu' in brate si ne face sa mai ridicam tonul[alcool]



Pupici la toata baltuta! [pup][flo]





Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)

poze

#12
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 22:35


Seara buna si de la mine! [:)]

La noi s-a intunecat deja, tuna destul de binisor si a fluturat si vantul o perioada... se chinuie a ploaie [pic]... sa speram ca va ploua si se va mai racori macar un piculet... vom vedea [:-@]...

Carma, sa-ti fie de bine distractia avuta la taverna [8D] si sper ca ai reusit sa te racoresti azi, cat de cat, fara tantari prea multi si sacaitori [pup].

Baby, bravos pt. relaxarea avuta in concediu [8D] si numai bine in continuare, fara peripetii prea multe [pup].

Dany, sper ca ai trecut ziua caniculara cu bine [pup]...

Alina, lasa mama... poate s-a inselat d-nul/d-na doctor si iese baietel [pup]. Sarcina usoara in continuare [flo].

Danuta, ma bucur ca ai mai dat [flo] si prin baltuta... [pup] -ici Mirunicii si-i dorim sa fie fetita cuminte [;)]. Distractie faina la mare [8D] si relaxare maxima [^].

Marami, tu ce ne mai zici? [pup]

Andanii, pe unde esti? [:-/] Ne-ai uitat?!? [pup]

Celelalte sirenete... [hia]... [pup].

#13
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 22:50



Gata. Ploua deja [:)]...



Va pun si voua o ciudatenie/curiozitate citita recent [cit]:



<<Comportamente sexuale ciudate ale pestelui unditar



Diavolul negru unditar (Melanocetus johnsoni) este o specie de pesti care a uluit cercetatorii prin comportamentul ei sexual extrem. Daca femela acestei specii de pesti masoara intre 10-20 cm, masculii abia daca ating cativa mm la maturitate. De fapt, ei traiesc atasati de abdomenul femelelor. Iata cateva lucruri interesante despre comportamentul lor:



  • Descriere



    Aceasta specie de pesti are un trup scurt, rotunjit si indesat, cu o gura imensa, iar coltii sai lungi sunt destul de infioratori. Este adaptat perfect la un mediu extrem de rece, unde domneste intunericul total. Forma lor rotunjita este cea care le salveaza, de altfel, viata deoarece, previne zdrobirea trupului si a organelor interne sub presiunea uriasa a masei de apa la adancimile la care traieste. Aceasta specie de pesti nu se ridica niciodata la distante mai mici de 1 kilometru fata de suprafata apei.




  • Caracteristici ale femelelor



    Femelele, care masoara intre 10-20 cm, au stomacul in asa fel ca pot sa inghita si sa digere prazi de doua ori mai mari decat ele. Au dintii enormi, insa acest lucru nu impiedica procesul ulterior al inghitirii. Maxilarele lor prezinta un grad de extensibilitate mai mare chiar decat al serpilor. Femela diavolului negru unditar are trei formatiuni bioluminiscente atasate de inotatoarea dorsala. Totodata, are un filament lung, de forma unei undite, care atarna in fata gurii si joaca rolul de "antena" naturala, ce poarta in varf un organ specializat, asa numitul organ luciferin. In urma unui proces natural de interactiune intre doua substante - luciferina si luciferaza - apare fenomenul de bioluminiscenta. Astfel, in varful antenei-undite palpaie o lumina albastrui-verzuie in intunericul total, modalitate prin care femelele pacalesc prazile.




  • Ce rol au masculii?



    Dupa cum aminteam si mai sus, masculii acestei specii de pesti abia daca ating cativa milimetri lungime totala. De altfel, primii cercetatori care au studiat specia se mirau, pentru ca nu au reusit niciodata sa captureze, sau macar sa observe, un mascul. Intr-un final, cercetatorii au descoperit ca, masculii scapasera identificarii pentru ca traiesc atasati de abdomenul femelelor. Astfel, imediat dupa eclozare, masculii cauta femelele dupa semnalele luminoase si dupa feromonii emisi. Apoi, se ataseaza de abdomenul acestora cu ajutorul unor dinti specializati, de forma unor carlige, si raman atasati pana la moarte.



    Devenit un parazit perfect, masculul va primi toata hrana, oxigenul si substantele nutritive direct din organismul femelei. Cand este timpul sa depuna icrele, femela are deja atasat de ea masculul fertilizator, acesta eliberand laptii ce ajung direct in saculetii de icre depusi ulterior de femela. La o singura depunere, femelele elimina milioane de oua gata fecundate intern. In timp, masculul se degradeaza si moare incet, pe masura ce tesuturile corporale ale femelei cresc si se dezvolta in jurul sau, ajungand in final, sa fie absorbit complet de partenera sa. Femela, in schimb, isi vede in continuare de menirea speciei, fiind gata sa absoarba viitorul mascul, necesar pentru sezonul urmator de imperechere.>> (sursa)




Voi ce fel de peste sunteti? [:D][:D]

#14
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 23:05


Si o noutate... se pare ca, de data asta am dat chix cu predictiile [:D] Dany... in schimb, mi s-a indeplinit dorinta de a avea pereche [olala] in familion... adica, io m-am inselat doar pe jumatate [:D][:D]... in noiembrie vom avea o nepotica [8D]... plus ca, numele ales de soru-mea (bag mana in foc [:D] ca doar ea l-a ales... el a fost de acord [:D]... n-am intrebat-o [:-@], doar banui... daca ma insel, va zic...), acum vreo 2-3 ani imi 'suna' prin creieri ca fiind ceva familiar, desi in familie nu avem acest nume, nici macar la verisoare, daca nu ma insel io [:-@], 'or fi la rudele indepartate pe care nu le cunosc [:-@] (ca si Robert, de altfel [:D])... ei iote, amu, vazui de ce mi se 'parea' familiar numele respectiv: se va numi Diana [:)]... deci, asteptam o Diana [;)].


Si cam atat de la mine... o seara placuta tuturora [flo2] si o noapte cat mai linistita si mai racoroasa [pup]! Pe maine [hia]...

#15
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 09:08

Ei buna Crinuta bravo pt veste!!Deci cind se face vinul aveti prilej de mare bucurie!
Sa dea Domnul sa fie f bine!
DaDa copacul acela nu e liliac..dar nici sa spun ce este nu pot...doar ca i f frumos si mi da de lucru la maturat aleile
Azi suntem invitatii la masa la Yanny apoi seara iesim iar sa mincam cu Gille si sotia...deci iarasi atentie la calorii
Eu continui cu infectia....ma tot bandajez sper sa ma tin tare pina ajung in RO[:D]
Deci eu nu am nautati acelasi lucru mereu ceva iesiri, plaja nu[bang][bang]...bine ca macar exista netul
Lady....nu plinge poate doctorul trebuie sa si schimbe dioptriile...si chiar daca i asa ..;sanatos sa fie!!
Deci mi am baut nessul si acum fug sa netezesc straiele pt miine
Va pup si va urez o duminica placuta![pup][pup][flo][flo]

#16
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 11:50

Imi place:Diana![:)]

Ochiul de la avatar e al meu[:D][:D][:D]

Da'cati ani are Miruna?

Carma,la voi carnea de capra se consuma zilnic?Ca porcu' la noi?[:)]



*Blackmoon Lady [gravired]11+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#17
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 12:22


'Neata!

Gata ploicica... a iesit iar soarele canicular de multicel [umbrel]... in rest, totul bine [:)]...

Carma, ai grija de tine [pup] si plimbari faine sa ai [8D].

Alina, mi-am dat seama [:D] ca e ochiul tau la avatar [;)]. Amu, vaz ca iar s-a schimbat... esti tu, primul avatar pe care l-ai pus... iar la mine au 'disparut' sirena si unicornul pusi aseara, e 'd-na marii' iarasi... eh, pana se stabilizeaza functionalitatea aceasta se pare ca mai dureaza oleaca [:D]... asta e... o zi linistita sa ai azi [pup].

Celelalte sirenete chiar nu ne mai zic nik??? [pup]

O duminica faina tuturora [flo2]! [hia]

#18
Tethys

Tethys

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.914 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 12:28


PS - bineinteles ca, si mie imi place numele ales: Diana [8D] si da, in noiembrie, cand e gata vinul, avem motiv de sarbatoare [;)]... iar Mirunica a Danutei are ~ 4 anisori... hai Danuta la vorba pana pleci la mare [pup].

PPS - la mine au reaparut unicornul si sirena la avatar, la tine Alina e neschimbat = fata ta intreaga si nu doar ochiul [:)]... in fine, avem nou 'motiv' de joaca [:D][:D]...

Gata. Am [fuga] -it... pe mai tarziu... [hia].

#19
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 12:44

Neatza!

Danuta , bine ai revenit pe la noi ! Te mai asteptam ! Si daca nu cer prea mult da si mie un pm cum estio de facebook ..sa ne imprietenim si acolo[flo], drum bun catre mare si vreme frumoasa ! Pupici marii sale Mirunica [pup][pup].


Cryna, sa fie sanataoasa si sa aiba noroc in viata Diana ! [pk]Eu nu ami stiu ce am pronosticat ?[:-@]


Alina , tu roaga-te la DD sa iasa baiat si vei avea surpriza ! Stiu eu caz ....pupici si tie![pup]

Carma, scuze de confuzie dar asa pare , liliac ....distractie dupa disctractie ..ce mai viata ....[8D] te sarut si ai grija cu infectia !

Va pup si o zi racoroasa ![alcool]

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"







#20
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 12:46

p.s. eu nu am avut nici o problema cu avatarul.[:D]

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"








Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -