Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum protejezi imunitatea copilului in primul an ?


87 raspunsuri la acest subiect

#11
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 21:10

Mi-am alaptat exclusiv fetita pana la 6 luni si am continuat alaptarea in paralel cu o diversificare foarte lenta. Mancarea a fost preponderent gatita in casa, proaspata, ii gateam zilnic. Am iesit afara, chiar si in zilele mai geroase. In rest n-am facut nimic special, n-a luat suplimente pentru imunitate si nici vitamine (cu exceptia vit D). A fost si este un copil foarte sanatos







blog



asteptandu-l pe Filip (august 2011)



The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

#12
veyrona

veyrona

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 iulie 2011 - 05:14

eu din pacate nu am putut s-o alaptez si sunt de parere k acest lucru e principal in cresterea imunitatii!i-am oferit cereale MILUPA SI INCA II MAI DAU[ARE 1 AN SI O LUNA] Ppentru k stiu k contine extrem de multe vitamine,calciu,fier,zinc,lapteAPTAMILde la cateva zile de viata acum ii dau pentru 1 an si vreau s-o fac in continuare pana la 3 ani!ii ofer mese ce contin fructe si legume proaspete din piata,nu ii dau carne de pui deoarece sunt injectati cu hormoni si produce tulburari hormonale,branzica si iaurtul nu ii lipsesc,biberoanele nu i le mai sterilizez decat 1 data pe saptamnana doar i le spal cu detergent imediat dupa masa pentru a nu se inmultii bacteriile!cam asta ar fi insa nu trebuie sa neglijam aspecte importante de igiena,curatenie si sa nu uitam k copii isi dezvolta imunitatea pana la varsta de 12-13 ani!

#13
alirin99

alirin99

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 09 iulie 2011 - 15:51

Imunitate=alaptare, stil echilibrat de viata (program de somnic, papat, plimbat, baita).
Imi alaptez si acum baietelul de 11 luni, ca sa fie posibil acest lucru am baut ceai de fenicul, chimen si anason, am luat sirop de patrunjel, ceai pt stimularea lactatiei, pt ca ma temeam sa nu pierd lapticul.
I-am facut inca de la 3 luni program pt somn, mese, plimbari si baita!
Nu am avut nicio problema cu el, slava Domnului!

#14
Danuka29

Danuka29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 10 iulie 2011 - 04:44

Buna ziua,
Pentru a ajuta sistemul imunitar al bebelusului totul incepe cu nutritia acestuia sa manance alimente solide prin oferirea a o multime de fructe si legume: cartofi dulci, portocale, afine, sos de mere, broccoli si morcovi. Aceste alimente sunt pline de vitamine si minerale si antioxidanti. Multe vitamine inclusiv vitamina C si E sunt antioxidanti si lucreaza pentru a proteja celulele sistemului imunitar.
Alimentele cu mult zinc includ alimente bogate in proteine cum ar fi puiul, carnea, fasolea sau ouale dar pot fi de asemenea gasite in cereale, iaurt, lapte.
Trebuie sa evitam excesul de zahar. Consumul excesiv de zahar (din suc sau bomboane, de exemplu) ar trebui evitat deoarece franeaza activitatea imunitatii.
cea mai buna metoda de a ajuta sistemul imunitar al bebelusului este alaptarea si se recomanda alaptarea fara intrerupere in primul an de viata. Copii alaptati la san se imbolnavesc mult mai putin.


#15
crialex06

crialex06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 10 iulie 2011 - 17:04

In primul an de viata al copilului,eu sunt de parere ca imunizare inseamna alaptare(fie cu lapte matern,si atunci alimentatia mamei trebuie sa fie cat mai corecta si sanatoasa,fie cu lapte praf,o formula pe care bebe sa o accepte si care sa ii ofere toti nutrientii si vitaminele de care are nevoie),plimbari cat se poate de lungi si dese,bai de soare in intervalul de ore admise in timpul verii,aer curat,evitat posibilele locuri foarte aglomerate,apoi,o diversificare a alimentatiei corect facuta,multe fructe si legume in stare naturala,alimente cat mai putin preparate termic si cat mai proaspete,fainoase si carbohidrati cat mai putine,dulciuri deloc.
Si nu in ultimul rand,cat mai multa joaca si multa,multa dragoste si atentie din partea parintilor.

#16
gabivalceanu

gabivalceanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.006 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 00:15

Ha, ha, ha! Protejez imunitatea copilului meu oferindu-i Aptamil!
G

#17
gabivalceanu

gabivalceanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.006 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 00:25

Acum, sincer, ca nu tin sa cistig: In primul an de viata n-am protejat imunitatea copilului, dimpotriva, l-am ajutat/ lasat sa si-o dobindeasca singur (stimulindu-i-o, daca nu suna exagerat): a bagat minutele in guritza, a mingiiat pisicutze, a atins florile si frunzele, a stat cu piciorusele in apa la mare, a descoperit zapada - si-a gustat-o, desigur - a dormit vara cu geamul deschis, a alergat, a tipat cind era ger... Peste toate, a mincat foarte sanatos, intii tzitzi exclusiv pina la 6 luni (iar eu mincam cit mai non nociv), apoi legume din gradina bunicilor si fructe din livada copilariei mele, totul lasat sa creasca natural, normal.


Pup,
G

#18
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 15:08

imi place concursul[pk]
Alaptarea este primul pas pentru protejarea imunitatii copilului ,am alaptat-o pe Anastasia la putin timp dupa ce am nascut ..mi s-a parut extraordinar ca poate suge inca din prima clipa de la nastere ,a fost un moment atat de emotionant , o puneam la sin f des, imi doream sa alaptez si imi doresc macar pana la 1 an. Am incercat sa o protejez inca de cand era in burtica si continui si acum prin tot ce tine de igiena,odihna,imbracaminte adegvata, si dragoste pt ca citind am descoperit ca si iubirea ,afectiunea fata de copil ofera imunitate.


#19
marycristina

marycristina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 18:09

Eu ii intaresc imunitatea fetitei mele prin alaptat la san.Deocamdata nu avem decat 5 lunitze dar intetionez sa o alaptez pana la 12 luni. Cat despre protejat, avand in vedere ca suntem inca mici, avem foarte mare grija cu igiena, evitam sa stam in curent, nu iesim afara dupa ce am facut baitza, nu aierisim camera copilului in timp ce acesta este in camera; cu diversificarea suntem la primii pasi-supa strecurata- asa ca vitamine ia mai mult din laptele matern. Asteptam sa introducem branzica de casa, cerealele si iaurtzelul.[8D]

#20
ancamoisa

ancamoisa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 19:26

David a fost alaptat natural 2 ani de catre mine - ca la carte! Acum are 32 de luni si e foarte sanatos! Recomand alaptarea naturala ca pe cea mai buna metoda de imunizare pentru bebelusi!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -