Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Munca la Domiciliu...mit sau realitate?


25 raspunsuri la acest subiect

#11
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 01:01

MLM-ul nu prea poti sa-l faci de acasa, pentru ca presupune intalniri cu oamenii si actiuni de promovare a produselor, iar daca mai si vinzi produse trebuie sa le ridici si sa le duci la clienti, deci nici vorba de stat acasa.



Cred ca nu cautati unde trebuie. Daca dai o cautare dupa "munca la domiciliu" e probabil sa gasesti tzepe sau munci foarte prost platite.



Ceea ce iti trebuie este de fapt un job la care biroul sa fie acasa. Orice fel de job ! Daca ai un telefon, un fax si un calculator, poti face o gramada de lucruri. Poti lucra cu contract de colaborare in tehnoredactare, diverse studii de piata, contabilitate, iar daca te pricepi la calculator poti dezvolta diverse aplicatii pe care sa le vinzi pe net. Poti face tu diverse obiecte de artizanat pe care sa le pui pe net la vanzare, felicitari, bijuterii etc. Nu stiu cat de bine merge, dar este ceva care iti ocupa timpul si care poate sa-ti aduca si un venit. Si de ce nu, chiar sa-ti faca placere.



Daca ai talent, ai putea face un curs de croitorie, si asta se poate face acasa.



Sunt destul de multe lucruri, totul este sa iesi un pic din ceea ce ti-ai inchipuit ca inseamna "munca la domiciliu".



Boghi



mai lucreaza cineva goblen?

... e mai simplu decat crezi ...

#12
RWheelwright

RWheelwright

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 01:55

Citat:
citat din mesajul lui bogdanai
MLM-ul nu prea poti sa-l faci de acasa, pentru ca presupune intalniri cu oamenii si actiuni de promovare a produselor, iar daca mai si vinzi produse trebuie sa le ridici si sa le duci la clienti, deci nici vorba de stat acasa.Cred ca nu cautati unde trebuie. Daca dai o cautare dupa "munca la domiciliu" e probabil sa gasesti tzepe sau munci foarte prost platite.Ceea ce iti trebuie este de fapt un job la care biroul sa fie acasa. Orice fel de job ! Daca ai un telefon, un fax si un calculator, poti face o gramada de lucruri. Poti lucra cu contract de colaborare in tehnoredactare, diverse studii de piata, contabilitate, iar daca te pricepi la calculator poti dezvolta diverse aplicatii pe care sa le vinzi pe net. Poti face tu diverse obiecte de artizanat pe care sa le pui pe net la vanzare, felicitari, bijuterii etc. Nu stiu cat de bine merge, dar este ceva care iti ocupa timpul si care poate sa-ti aduca si un venit. Si de ce nu, chiar sa-ti faca placere.Daca ai talent, ai putea face un curs de croitorie, si asta se poate face acasa.Sunt destul de multe lucruri, totul este sa iesi un pic din ceea ce ti-ai inchipuit ca inseamna "munca la domiciliu".Boghimai lucreaza cineva goblen?... e mai simplu decat crezi ...
Boghi, mai da-ne idei, te rugam! Multumiiiiiiim![flo]Nihil sine Deo.

#13
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 22:16

Pai nu prea stiu alte idei ... In principiu depinde si cat de legat de domiciliu esti. Adica esti complet nedeplasabil (sau aproape complet, cum eram eu cu bebe mic) sau iti poti permite diverse iesiri, intalniri cu clienti / furnizori / banca etc. Depinde iarasi de calificarea pe care o ai. Daca ai liceu sau facultate, eu zic ca te risipesti lipind plicuri sau facand pungi ! Poti mai multe !!!



Clasice sunt traducerile si tehnoredactarea, dar trebuie sa ai o cunostinta undeva, ca sa poti avea un venit regulat din asta, nu doar ocazional. Plus ca oferta de forta de munca e mare, cererea e destul de mica si atunci si preturile sunt mai mici.



Poti sa-ti dezvolti un magazin online de exemplu: necesita o investitie initiala, dar oricum mai mica decat un magazin clasic, pentru ca nu ai stocuri.



Sau sa faci un curs de cosmetica / coafura si sa-ti faci salonul acasa.



Idei sunt, dar repet, depinde de ceea ce stii sa faci si de timpul pe care esti dispus sa-l aloci activitatii. Sfatul meu ar fi sa cauti intai lucrurile care ti-ar place si la care te-ai pricepe si pe urma sa vezi cum poti gasi un job in directia asta.



Boghi



mai lucreaza cineva goblen?

... e mai simplu decat crezi ...

#14
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 02:56

wnimra, eu muncesc la "domiciliu". pana acuma fost ca un test, insa pe 10 aprilie baiatul meu face 2 ani si ar trebui sa ma intorc la fostul job. cu toate astea, am decis sa demisionez si sa lucrez de acasa. avantaje sunt multiple, insa sunt si riscuri. inteleg insa, ca tu nu ai alt job, asa ca...merita sa incerci.
eu am ales varianta cu on line, cum zicea bogdana, necesita niste cheltuieli initiale, insa in niciun caz de talia unui magazin clasic. cu o optimizare buna, ai sanse bune. acum, depinde si pe ce te profilezi si strategia ta de a fi mai bun decat concurenta. eu, cu toate ca am concurenta foarte mare, am ales varianta preturi mici. ce pot sa zic e ca merita. eu sunt foarte multumita de ceea ce fac, ca nu depind de altii, ca imi fac propriul program, stau cu copiii in timpul asta.
la dezavantaje ar fi ca muncesc dublu decat la fostul job, ca depind 100% de internet, ca mai sunt uneori probleme cu firmele de curierat...initial am lucrat cu furnizori, insa m-au dezamagit si am decis sa am stocuri proprii. aici e iar o problema, ca trebuie investiti bani si trebuie loc de depozitare. casa mea arata ca...un depozit plin de haine si dulapuri.
mai e varianta sa gasesti furnizori de la care tu sa iei cu un anumit discout si sa dai mai departe. astfel, procentul acela iti ramane tie.

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"




#15
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 04:10

Uite s-a mai discutat aici, sunt mult mai multe detalii:

http://forum.desprec...TOPIC_ID=113970

raly

#16
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 07:10

ariel,m-ai facut curioasa[:I] ce faci,cum ai inceput...milioane de cum si ce fel[:I][:I]

Am si eu citeva idei dar sincer nu le vad inceputul,cred ca`s pesimista .Adica eu am alte "idei" despre cum se face banul,vreau "bum" totul deodata,nu stiu sa astept,sa o iau incet,sa urc cu pasi mici dar siguri...la fel si la diete.Daca mi-ar zice cineva ca slabesc intr-o sapatamana(daca s-ar putea intr-o zi[pk]) altfel nu,renunt imediat.[bang]







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]

ISLAM DENOUNCES TERRORISM



I want to tell the world... a Story




Occupation 101: Voice of the Silenced Majority



The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]



"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson





#17
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 14:34

Realitate - pentru mine.
Lucrez de acasa de peste 8 ani de acum, am diverse siteuri, magazine, fac webdesign etc [:)] Ma consider extrem de norocoasa ca imi pot face programul dupa preferinte, pot pleca oricand in concediu, nu am sefi...

Succes [pup]

#18
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 14:55

Citat:
citat din mesajul lui rall
Realitate - pentru mine.Lucrez de acasa de peste 8 ani de acum, am diverse siteuri, magazine, fac webdesign etc [:)] Ma consider extrem de norocoasa ca imi pot face programul dupa preferinte, pot pleca oricand in concediu, nu am sefi...Succes [pup]
da` ce sunteti bre asa de secretoase?[:D]si ce comercializati pe site-urile respective daca nu e cu banat?[8D]Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]ISLAM DENOUNCES TERRORISMI want to tell the world... a StoryOccupation 101: Voice of the Silenced MajorityThe Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

#19
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 15:49

hannen, eu nu sunt exagerat de secretoasa, insa daca am un magazin ori un site pe o tema buna, profitabila, nu prea ai motive sa impartasesti asta pe un forum, pentru ca dupa aceea iti creezi concurenta [:)] Mi se pare de inteles. Dar uite, stiu ca Ariel spunea ca are un magazin cu hainute pentru copii. Eu am cu scutece, cu haine goth, cu bijuterii, cu creme etc. Le spun pe acestea deoarece nu functioneaza pentru piata din ro [pup]

#20
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 18:27

rall,eram constienta ca secretele astea nu se "vind" asa usor,da` mi-am incercat norocul[pup]

pe p.m poti sa-mi zici si ce merge ,ca oricum nu stau in ro.[:D]glumeeesc,da` daca se prinde nu ma supar[:I]Asa ca si cum nu a mai citit nimeni,sa continuu...nu-mi ramane decit sa aflu singura cam ce merge pe piata...din japonia[:D]



Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]

ISLAM DENOUNCES TERRORISM



I want to tell the world... a Story




Occupation 101: Voice of the Silenced Majority



The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]



"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -