Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dormiti/ati dormit in pat cu bebelushii dvs?


161 raspunsuri la acest subiect

#11
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 25 februarie 2005 - 16:26

Cred ca o singura data am dormit eu in pat cu fetita, la un vaccin, cand tati era plecat de acasa, mi-era mai usor asa sa ii urmaresc febra. Si vreo sapt dupa ce am adus-o de la maternitate si cand a fost bolnavioara am dormit cu ea in camera. In rest, cu monitorul. Si cand suntem plecati incercam sa gasim o camera separata pt fetita pt ca altfel se trezeste si nu doarme bine pt ca s-a obisnuit singura.
mama denaturata, nu?!

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

#12
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 21:47

da, cred ca o luna a dormit la el in patut, in rest doarme doar cu noi in pat. Motivul principal a fost durerea mea de mijloc (problema veche). Asa ca am renuntat sa-l tot mut din patut in pat, pentru a-l alapta. Acum ziua sta in patut, insa noaptea adoarme in pat, cu titi in gura. O sa incerc dupa ce n-o sa-i mai dau titi noaptea sa-l mut dupa ce doarme in patut, cred c-o sa fie greu insa nu imposibil. O fi bine, n-o fi bine, la noi asta e situatia. Si suntem mare, frumos si sanatos.

Pupici la mamici si la bebici!



Ionela si Alex (DN 21.09.2004)

ALEX cantaretul

#13
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 23:09

Da, din pacate, in fiecare seara imi zic ca-i pentru ultima oara si tot aminam ...[bang][batcap]



[pup][flo]Carmen,Ilinca&Ionut

tzucureii mei



Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbes

#14
alexa00

alexa00

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 11 martie 2005 - 10:01

Eu l-am culcat pe Paul singur in camera de cand am venit din maternitate.In pat cu noi nu a dormit deloc.Exceptie faptul ca pana adoarme stam in pat langa el.
Numai bine,
Alexa

#15
romana_74

romana_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 11 martie 2005 - 10:21

La inceput Matei a dormit in patut la el, dar cu noi in aceeasi camera. Apo, cand a invatat sa se ridice in picioare se ridica in miez de noapte, sau inainte de culcare dadea ture patutului, fapt ce ma enerva ca isi strica somnul si chiar mai rau il decala cu cate o ora! L-am luat in pat cu noi cateva nopt sa avem control total asupra lui! Nu mi-a placut ca ma temeam tot timpul sa nu ma intorc pe el si dormeam stresata si nu ma odihneam, iar a doua zi mergeam rupta la serviciu. Am hotarat cu sotul meu sa lipim patutul lui de al nostru si am luat partea din fata de la patut. Era un compromis, dormea si nu cu noi, iar noi aveam control asupra lui si mai mult, aveam loc. Toata lumea era fericita si multumita - ODIHNITA! Apoi matei a crescut, acum are 1 an si 8 luni, iar parintii mei i-au facut la comanda un pat tare haios dar de o persoana. De cand a primit patul nou, care bineinteles ca este independent de patul nostru, dar in aceeasi camera ca asta e, doarme singur si nici nu vrea sa vina la noi in pat . E de-a dreptul indragostit de patul lui!
Oricum urmatorul pas e sa-l punem in camera lui pt./ ca vine piticul si nu mai incapem si asa e normal sa aiba intimitatea lui. Dar toate la timpul lor si nu tot o data!

ROMANA&MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 14 sapt.)

#16
sim

sim

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 11 martie 2005 - 15:01

Credeam ca suntem singurii parinti care n-am rezistat lacrimilor. Si rau am facut pentru ca acum domnisoara are deja 3 anisori si tot cu noi doarme. Caut si inventez tot felul de solutii ca sa rezolvam problema, insa nu vrea cu nici un chip. [:(] Daca ati trecut prin asa ceva, va rog sa ma sfatuiti cum sa fac. [pup]

#17
yashy

yashy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 13 martie 2005 - 17:18

Noi l-am luat pe Luka in pat cand avea vreo 7 luni si plangea din cauza dintilor...[q] De atunci numai cu noi... Acum pregatesc camera lui... Sper sa vrea sa doarma singur...



quote:
Credeam ca suntem singurii parinti care n-am rezistat lacrimilor. Si rau am facut pentru ca acum domnisoara are deja 3 anisori si tot cu noi doarme. Caut si inventez tot felul de solutii ca sa rezolvam problema, insa nu vrea cu nici un chip.[:(] Daca ati trecut prin asa ceva, va rog sa ma sfatuiti cum sa fac.[pup]




Adina & Luka[copil] (3 ani pe 15 mai)

obraznicatura lu' mama[foto]


#18
gabirus

gabirus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 21:00

Copiii care dorm in pat cu parintii au o dezvoltare sexuala precoce si nu intotdeauna echilibrata si manifestari mai vehemente ale complexului Oedip/Electra. Ei trebuie sa aibe de la inceput ocazia sa isi descopere propria intimitate atat fizica si psihica. Este mai sigur asa daca iti doresti un copil autonom si echilibrat mai tarziu.

gabirus

#19
Luana

Luana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 22:17

Fetita noastra a dormit in patutul ei pana la aproape 3 ani, dar in aceeasi camera, de cele mai multe ori. Ne-am mutat si - pt. 3 luni - am dormit eu, mami a ei, cu ea (din motive de organizare a noului loc). Uneori se intampla ca tati sa fie alesul. Era ca un joc, dar nu aveam incotro. Aveam la dispozitie 2 dormitoare prea mici pt. a ne primi pe toti 3 laolalta + 2 paturi. La urmatoarea mutare, domnisoara a avut iarasi patul ei, locul ei, chiar camera ei in cele din urma. Au fost cateva zile de negocieri, dar noi am fost fermi. Asa am simtit noi ca e mai bine pt. ea - sa doarma singurica, sa aiba somnul netulburat de noi.
Acum,
pt. ca are deja mai mult de patru anisori si muuuuuuulta imaginatie,
pt. ca asteptam un bebe in casa peste 2 luni (pe care il iubeste deja multe de tot, dar si pt. ca e si un pic geloasa ...),
pt. ca in toamna+iarna asta a fost de multe ori bolnaviara si cu febra si am zabovit multe nopti in patutul ei, ca sa stiu in fiecare clipa cum ii este,
ne mai sicaneaza cu argumentul "vreau si eu sa dorm cu cineva care vorbeste si care are manutele calde." (ne topeste! fireste).
Nu-i mai sunt de ajuns armatele de ursuleti, Barbie, iepurasi, catelusi etc. A ajuns chiar sa propuna sa-i facem rost de un print al ei, daca eu tot am voie sa dorm cu printul meu, adica tati.

Din punctul meu de vedere, cred ca este de dorit ca bebelusul / copilasul sa aiba locul lui, curat si linistit. Avem ziua intreaga pt. ghidusii si dragalasanii. Asa-i povestea la noi.

Voi sa faceti cum simtiti ca e mai bine la voi.

Va las! Somn usor!

L.

mi-e dor de mare si de soarele de acasa

#20
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 01:08

David a dormit de cand l-am adus de la maternitate, in patutul lui.

Acum, de cand s-a mai marit, sunt seri in care e mai agitat, si trebuie sa ii cant ca sa adoarma. Operatiunea are loc pe canapea, si de multe ori adorm cu el in brate.

Ma trezesc insa dupa vreo 2 ore (amortita toata), si il trec in patutul lui, iar eu fug in patul meu.[:D]

Am zis ca e mai bine sa fie mai independent, sa stie ca patutul e locul lui..proprietatea lui..[bis]. Plus ca eu nu ma odihnesc cnd dorm cu el, de teama sa nu ma intorc peste el, sau sa il lovesc. Dorm iepureste, nu ma rasucesc..e stresant.. Desi, imi place cand ii simt mirosul, si il tin in brate.[il]



[majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe]



Povestea nasterii lui David[foto]



"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -