Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce metode sa folosesc ptr a invata-o cifrele?


43 raspunsuri la acest subiect

#1
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 13:24

Buna!
Am nevoie de ajutorul vostru.....Maria a re 5 ani si 2 luni, invatam cifrele.
La gradinita, din cauza netaentiei face ghiveci din ele.:)
Am reusit sa invatam cifrele de la 1 la 4, si asta repetand in fiecare zi, in aceasta saptamana, facand mici cartonase cu aceste cifre,punand-o sa le repetemereu.
Cu 5, 6 7 e tragedie...[bang]nu stiu ce sa mai fac cu ea.
Imi sugerati vreo idee?



Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#2
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 13:39

Exista un puzlle in unele librarii, de la Larsen, cu cifrele de la 1 la 10.Copilul trebuie sa asocieze cartonasul multimii de elemente corespunzatoare.Bineinteles ca fiecare cartonas se potriveste numai intr-un anumit loc.A mea asa a invatat si sa numere si cifrele.

Pacat ca nu se gasesc mai multe modele, sunt foarte bune.

Modelul asta l-am vazut acum ceva timp la libraria de la Romana, aia vis a vis de Mc Donald's.

Asta este:

http://www.larsen.no...viewProduct=915



M-am facut mare!





#3
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 13:40

Da.

S-o lasi in pace, le va invat la gradinita, la scoala, le va invata pur si simplu fara eforturi deosebite si repetari zilnice. De ce trebuie sa le stie ACUM?



Mara si Matei

#4
happiness

happiness

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 13:48

Daca trebuie sau nu sa le stie acum doar mama ei poate decide.Intrebarea era ce metoda ii sugeram ca sa o invete,nu daca e bine sa o invete.Deci,la obiect...Doar prin joc poate invata la aceasta varsta.O atragi cu ideea unui joc nou.Sunt convinsa ca va fi fericita ca se joaca cu mami,deci va incepe "lectia"relaxata si entuziasmata.Iei jucarii(papusele,plusuri-ce o atrage pe ea in mod special) si le numeri tu,o pui sa repete,faceti asta de cate ori e nevoie pentru a retine numerele.Numarati cuburile,piesele de lego,creioanele sau wsurprizele de la Kinder,orice ii face ei placere sa foloseasca.Apoi poti sa o intrebi daca vrea sa le dea viata numerelor,sa le coloreze pe cartonase sau fise,intr-un contur dat.Puteti discuta pe tema desenului.Ce ai colorat?Ce culoare are cifra 4?De scris e mai complicat,e nevoie de semne grafice pregatitoare pentru a putea scrie bine,stiu copii care si in clasa I mai scriu 3 invers,confunda 6 cu 9,deci nu e atat de grav daca nu stie sa le scrie la 5 ani.Daca vrei neaparat ,ii cumperi un caiet special si scrie 1-2 randuri cu puncte,liniute etc,dar numai daca vrea si cand vrea ea,sa nu devina un stres si sa refuze sa scrie cand chiar va trebui(6-7 ani).Succes![:)]

#5
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 13:58

Citat:
citat din mesajul lui TOMALAVINIA

Buna!
Am nevoie de ajutorul vostru.....Maria a re 5 ani si 2 luni, invatam cifrele.
La gradinita, din cauza netaentiei face ghiveci din ele.:)
Am reusit sa invatam cifrele de la 1 la 4, si asta repetand in fiecare zi, in aceasta saptamana, facand mici cartonase cu aceste cifre,punand-o sa le repetemereu.
Cu 5, 6 7 e tragedie...[bang]nu stiu ce sa mai fac cu ea.
Imi sugerati vreo idee?



Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)


Eu am folosit cartonase asociate cu obiecte, ceva in genul acesta :http://littlesparkler.com/images/image2.jpg

Si asa , prin jocuri diverse, aici e un exemplu din metoda montessori : http://mymontessorij...13/100_2446.jpg

Apoi puzzle cum ti-a sugerat Noa si joc de rol si numarat cum a sugerat Happiness.



#6
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 14:09

Si inca 2 sugestii :
- joaca cu ea des carti, jocuri gen tabinet, razboi
- joaca cu ea remi ( rummy )

Sigur vei avea succes.

Si nu o pune sa repete zilnic, mecanic dupa imaginea cartonaselor, e plictisitor si o inhibi.
Mult mai bine da rezultate metoda asocierii cifrei cu un numar egal de obiecte.

#7
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 15:36

In afara de carti (noi am jucat macao) ne-am mai jucat de-a vanzatorul. Copilul este vanzator si are 10 creioane. Mama e cumparator si are 10 banuti. 1 creion costa 1 banut. Dupa ce se pricepe bine sa-ti vanda 5 sau 7 creioane si sa incaseze 5 sau 7 banuti jocul poate fi complicat adica apar banii mari si vanzatorul trebuie sa dea rest. Noi asa am invatat si adunare-scadere.


Sorana si Monica (7 ani)


#8
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 15:50

Eu pe ai mei i-am invatat in mod natural sa numere, profitand de fiecare ocazie pe care o gaseam in viata de zi cu zi. Numaram scarile cand urcam sau coboram, lingurile de mancare cand le serveam din oala in farfurie, cate oua punem la clatite etc.

Cel mare numara pana la 14 si recunoaste cifrele, cea mica numara pana la 3 ( o multime de 3 obiecte).



#9
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 15:52

Poti sa-i cumperi cifre de plastic cu magneti, un laptop care o invata cifrele, culorile( astea banuiesc ca le stie deja ) si literele. Poti sa-i pui dvd-uri cu Clubul lui Mickey Mouse...cauta pe net jocuri educative pt copii [flo] Cand urcati/coborati scarile numara treptele, noi asa am facut de cand avea copilul 2 ani si a prins in joaca. Cumpara carti de joc si alegeti seturi de 1,2,3, pana la 10.



Monica

http://www.community...m/user/maraki36

mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )

Foto Angelo

Angelo1

Angelo2

Angelo3

Angelo4

filmulete maraki5



#10
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 07 februarie 2010 - 16:15

Eu cred ca ea stie sa numere,doar cifrele scrise efectiv le incurca.Astea-s ceva mai abstracte si e greu sa le retina dintr-o data.Eu zic ca sa nu incerci sa o inveti toate odata.Deci le stie bine pe 1,2 si 3,in saptamana urmatoare o inveti doar pe 4 cu orice ocazie i-l arati scris undeva (la etajele de la lift,la nr. de case,pusa sa il scrie,sa il coloreze etc.) pana il retine bine.In acelasi timp le mai repetati si pe primele trei ,dar evident la toate sa si inteleaga concret si ce inseamna cifra efectiv ,asta prin metode gen cum ti-au insirat fetele.Dupa ce a retinut bine de tot cifra 4 ,treci la 5 si tot asa.Daca o sa incerci sa o inveti deodata o sa continue sa le confunde ...

Evident cel mai usor e sa le invete natural,adica sa isi doreasca ea sa le stie,dar nu toti copiii sunt pasionati de cifre ...

Si a mea le stie bine de la 1 la 5,plus pe 7 si 10.Pe 6,8 si 9 le mai incurca inca ,dar n-am insistat deloc,ca are doar 4 ani.Dar daca ar fi "urgent" ,asa as proceda.

Edit: uite poate ar fi mai distractiv si cu asa ceva:

http://www.dropshots...-11-30/10:20:52

(Pe verso au si literele)



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)




POZE



[cit]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -