Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiati ca... stiinta distractiva


62 raspunsuri la acest subiect

#41
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 18:28

Citat:
citat din mesajul lui corap
ok, iluzia optica- iluzie optica, da' polobocu'? sau explicatia iluziei?

Pai polobocu e mana-n mana cu iluzia. E o iluzie optica. Fie fixezi polobocul ca bula sa fie in centru, si-atunci linia polobocului este adevarata linie orizontala, fie aliniezi polobocul la orizontala iluzorie dar bula se va orienta dupa verticala adevarata.

Psihicul omului nu-i capabil sa distinga inclinatii de sub cateva grade. Daca in zona copacii au crescut cu totii usor inclinati in aceeasi directie (din cauza vanturilor constante in acea directie), creierul uman va lua de bun cadrul de referinta (verticala este mai importanta decat orizontala in judecarea referintelor), adevarata orizontala fiind perceputa ca usor inclinata. Ca o panta. O mica panta descrescatoare in realitate, in noul cadru psihic va fi judecata ca panta crescatoare. Masina urca singura la deal. In realitate ea coboara usor la vale.

#42
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 13:10

OFF TOPIC: in zona despre care vorbesc NU SUNT copaci, e o zona ierboasa, nu sunt constructii sau alte puncte de reper. nu m-am bazat pe impresia personala ca am citit cand eram mica o carte de iluzionism, ca de-aia m-am carat cu sus-numitul poloboc. si in general nu cred in aiureli, asa ca "o explicatie ca la idioti" mi-ar prinde bine in cazul de fata.

#43
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 14:02

Citat:
citat din mesajul lui corap

OFF TOPIC: in zona despre care vorbesc NU SUNT copaci, e o zona ierboasa, nu sunt constructii sau alte puncte de reper. nu m-am bazat pe impresia personala ca am citit cand eram mica o carte de iluzionism, ca de-aia m-am carat cu sus-numitul poloboc. si in general nu cred in aiureli, asa ca "o explicatie ca la idioti" mi-ar prinde bine in cazul de fata.

[:)]



*Blackmoon Lady [gravired]10+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#44
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 14:16

...Lungimea unui elefant este egala, aproximativ, cu lungimea limbii unei balene albastre. De asemenea, limba unei balene este mai grea decat un elefant adult.

...Girafa este singurul animal care isi poate introduce limba in ureche. Limba unei girafe adulte masoara peste 50 de centimetri.]

...La Paz, Bolivia, este orasul cel mai sigur din punct de vedere al prevenirii incendiilor. Data fiind altitudinea ridicata la care se afla (peste 3.000 de metri), cantitatea de oxigen din aer de abia poate sustine un foc.

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#45
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 14:52

- Hawaii reprezinta cel mai izolat grup populat de insule din intreaga lume. Circa 3846km despart Hawaii de California si 6195km se afla intre Japonia si insulele americane.

- Hawaii este singurul stat american in care se cultiva cafea. Este cel de-al 50-lea stat si cel mai nou alipit S.U.A. (20 august 1959)

- insula Groenlanda este in realitate un grup de insule, unite de o platosa de gheata.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#46
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 12:06

...Stiati ca moneda noastra nationala LEU-ul : isi are denumirea de la " Loewenthaler" (taler Leonin), moneda de argint olandeza, emisa prima data in anul 1575.



...Marea explozie de la Tunguska, din 1908, reprezinta una dintre cele mai mari enigme din secolul XX. La 30 iunie 1908, la ora 7:17, în Siberia Centrala, în apropiere de râul Tunguska, s-a produs o explozie atât de putermica, încât centrul seismografic din Irkutsk (900 km distanta) a înregistrat oscilatii de proportiile unui cutremur de grad înalt. Explozia s-a produs în rezultatul impactului unui obiect cosmic cu solul.

Acest obiect urias fusese observat de pe câteva nave din Oceanul Indian: el descria pe cer o larga traiectorie, îndreptându-se catre Asia. taranii din nordul Indiei ob-servasera de asemenea un ,,glob de foc", care a disparut dincolo de Muntii Himalaya. Caravanele din desertul Gobi si nord-vestul Chinei au fost îngrozite de acest obiect stralucitor, iar locuitorii Siberiei Centrale nu doar au vazut ciudatul obiect ceresc, ci au auzit si un suierat asurzitor.

Coliziunea a facut sa tasneasca o uriasa jerba de foc, iar unda de soc s-a propagat la distante de sute de kilometri. Suvoiul fierbinte s-a revarsat peste taiga, arzând vârfurile copacilor si producând incendii de proportii. Victimele nu au fost numeroase, deoarece regiunea este izolata si aproape nelocuita. Undele provocate de explozie s-au înregistrat în mai multe orase europene, aflate la distante foarte mari. Un fenomen neobisnuit - masivi ,,nori de argint", cu o luminiscenta ciudata a fost inregistrat din Siberia pana în Peninsula Scandinava. Luminozitatea nocturna s-a manifestat vreme de câteva saptamâni. Exceptionala forta a exploziei a fost reconfirmata prin înregistrarile barografice din lumea întreaga, care au stabilit ca undele de aer au înconjurat de doua ori planeta sursa



...Dupa cum stim cu totii, tutunul era complet necunoscut in Europa inainte de 1492, anul descoperirii Americii de catre Columb. Marinarii au vazut cum indienii fumau frunze uscate de tutun, infasurate in frunze de palmier sau bananier. Incet-incet, obiceiul a fost preluat si, pe vremea conchistadorilor, fumatul devenise ceva obisnuit. Interesant este faptul ca primele trabucuri, asa cum le cunoastem astazi, au fost facute in Spania, la inceputul secolului XVIII. Pe la 1790, productia de trabucuri a trecut Pirineii si au aparut primele mici manufacturi in Franta si Germania. Ulterior, olandezii au inceput sa produca renumitele lor trabucuri uscate, insa cu tutun provenit din coloniile din est (Java, Sumatra). In Anglia, gentlemen-ii fumau pipa!

Este aproape sigur ca cel care a introdus fumatul in Franta a fost ambasadorul acestei tari in Portugalia, Jean Nicot, cel care a dat si numele nicotinei.

Fumatul de trabucuri a devenit foarte popular in Anglia prin aportul nemijlocit al lui Edward VII, care a sustinut infiintarea unor cluburi dedicate fumatorilor, in care, pe langa “cigars”, se servea port si whisky. Toate astea spre marea suparare a maei sale, Queen Victoria.

In Cuba, trabucurile au inceput sa fie manufacturate pe la mijlocul secolui XVIII, Cuba find pe atunci colonie spaniola. Primul care a introdus banderola cu denumirea marcii a fost bancherul german stabilit in Cuba, Herman Upmann, in anul 1844. El a fost primul care a ambalat trabucurile in cutiile devenite celebre pe care la facea cadou clientilor importanti ai bancii sale: articole promotionale, deci!!! Marca H.Upmann este, si acum, una dintre cele mai renumite.

Printre marii amatori de trabucuri se numara Arnold Schwarzenegger, James Woods, Sharon Stone, Demi Moore, Jack Nicholson, Linda Evangelista sursa



Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.



"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi



Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#47
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 12:29

- Desi Finlanda se numeste 'tara celor 1000 de lacuri', in realitate sunt 187888 de lacuri pe suprafata tarii.

- In Japonia sunt 9 lacuri in care apa are o temperatura de peste 78 grade C.

- In Africa de Nord cresc copaci care contin fosfor. Noaptea se poate citi cu usurinta sub ei datorita luminii emise.








Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#48
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 14:36

...iepurii traiesc, in general, intre patru si douazeci de ani?

aproape jumatate dintre speciile de iepuri sunt pe cale de disparitie?

urechile iepurilor pot atinge 6 cm in lungime?

exemplarele din specia Iepurelui Pigmeu sunt cele mai mici din lume? Acestea pot masura chiar si 23 cm lungime si 375 de grame in greutate. Totodata, aceasta specie este una dintre cele doar doua specii de iepuri din SUA ale caror reprezentanti isi sapa singuri vizuina.

exemplarele din specia Iepurele german cenusiu sunt cele mai mari din lume? Ele pot atinge chiar si 10 kg in greutate.

la fel ca si la hamsteri, dintii iepurelui cresc continuu, de aceea ei trebuie sa ii “roada” mestecand mereu cate ceva?

iepurii sunt animale coprofage? Ei obisnuiesc sa isi reingurgiteze propriile fecale pentru a putea extrage din hrana toata cantitatea de substante nutritive. Nu toate fecalele sunt reconsumate ci doar cele “din prima etapa”, mai exact, iepurele consuma fecalele provenite din digerarea alimentelor (prima etapa a ciclului de hranire), urmand ca fecalele rezultate dupa aceasta sa nu fie reconsumate.

un iepure nu poate sa vomite? Aceasta se datoreaza structurii sistemului sau digestiv.

iepurii pot naste chiar si 35 de pui pe an? De regula, numarul maxim de pui pe care o femela ii naste este 7 dar ea poate ramane gestanta de mai multe ori pe an, dat fiind ca perioada de gestatie este foarte scurta (28-31 de zile).

mama isi alapteaza puii doar o data pe zi si atunci doar pentru o perioada scurta de timp?

dat fiind numarul mare de urmasi, iepurii sunt considerati in multe culturi un simbol al fertilitatii?

mitul conform caruia un iepure va muri daca i se injecteaza o anumita cantitate de urina provenita de la o femeie insarcinata este fals? Totusi, un hormon produs de corpul unei femei insarcinate poate cauza schimbari ovariene.

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#49
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 iulie 2011 - 00:44

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Ceva ca de sfarsit de saptamana:... Daca tipi timp de 8 ani, 7 luni si 6 zile, o sa produci suficienta energie pentru a fierbe o ceasca de cafea.
Si in timpul asta eu beau vreo 4000 de cafele. [:D]_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

#50
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 iulie 2011 - 02:17

...oamenii de stiinta au descoperit o metoda de a curba lumina in jurul obiectelor, facand ca aceste obiecte sa para 'invizibile'? In prezent ei pot face sa dispara obiecte de marimea unei monede (monezi???) de 25 centi.



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -