Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mituri si realitati despre sarcina


27 raspunsuri la acest subiect

#11
stefyapost

stefyapost

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 25 iulie 2010 - 19:29

no comment...fiecare cu parerea lui. nu mi-am spus parerea ca sa imi dea cineva dreptate...dar am spus opinia mea,cum vad eu lucrurile. si nu rad de traditie,bunici si vechime...tot respectul din lume bunicilor si strabunicilor care au razbit sa nasca si sa faca copii asa frumosi(ai nostri parinti[flo])....dar raman la parerea ca sunt ceva mai norocoasa decat bunica mea(referitor la discutia noastra).

cea mai fericita [gravired] ce asteapta cel mai frumos si sanatos [bebic] 7+

#12
carm3nutza

carm3nutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 10 august 2010 - 23:21

bunicile noastre nu pierdeau atatea sarcinii din multe motive. pe vremuri nu se faceau atatea avorturi ca si acum, se manca mult mai sanantos, etc.
in schimb nu sunt de acord cu toate miturile, cum sunt nu cumpara hainute la copil inainte de a naste, nu purta nimic in buzunar si multe altele.

[gravired] 26+

#13
kokorinusha

kokorinusha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 august 2010 - 00:55

nici eu nu cred in tot felul de obiceiuri d-astea stramosesti;sunt de parere insa,ca atata timp cat tehnologia a avansat si ne putem face toate investigatiile pentru a ne asigura de sanatatea lui bebe,este obligatia noastra sa le facem si sa inlaturam toate pericolele,sa ne asiguram ca totul este in ordine si ca am facut tot ce depindea de noi...

[gravi]25+

#14
missmj

missmj

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 12 octombrie 2010 - 02:12

Nici eu nu cred multe dintre zvonurile si miturile care le aud , nu mai iau dupa gura lumii. Ma duc la doctor si intreb ce parere are, am incredere in doc mea si cred ca e cel mai bine sa ceri sfatul medicului. Mai nou sotul meu nu ma mai lasa sa stau in bucatarie cand foloseste cuptorul cu microunde, a auzit el ca emite radiatii [:-@].Ii fac moftul si ies din bucatarie, desi logic se radiaza si mancarea :)) . Tot felul de zvonuri ...

carmen
[gravi] 25 + cu Andrei

#15
deennyy

deennyy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 19 iunie 2011 - 14:47

dragelor, ce parere aveti voi despre superstitia conform careia "nu este bine" sa cumperi diverse pentru bebel inainte de nastere?
mie mi se pare stupid sa le lasi pe toate pentru momentul in care nu vei sti ce sa faci mai intai.

Denisa P.

#16
Giulia_S

Giulia_S

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 27 iunie 2011 - 23:06

stii care cred eu ca este de fapt explicatie: ca oricum ai sa primesti o gramada de lucruri de pe la toata lumea :)
Eu am apucat sa=-i iau bebelui doar patutul si un carut de la promotie si 2 body-uri.
Ei, acum am 2 caruturi, toate accesoriile ptr patut si un dulapior de haine pentru el: toate primite; eu nu mi-am mai luat decat niste creme pe crea nu le-am primit si cateva chestii de unica folosinta, consumabile ca pampersio, bepantene, garmastan..
Am descoperit REMEDIUL perfect impotriva ARSURILOR STOMACALE pe care vreau sa v-o impartasesc si voua: granulele de polen (daca nu sunteti alergice). Ia uite: http://www.pernegrav...-stomacale.html
La mine si la cateva dintre prietenele mele a functionat din prima.

Giulia_S, mamica de Iasi

#17
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 01 iulie 2011 - 13:04

vroiam sa va intreb ce credeti despre mitul ca copii nascuti la 7 luni sunt mai ok decat cei la 8 luni? tot aud chestia asta de la mama, matusa, bunica.
mie mi se pare o aberatie, mi se pare ca un copil la 36 s are mult mai multe sanse decat unul nascut la 32s.

referitor la moartea copiilor mie mi se pare ca in ziua de azi mai multi dintre ei se pierd in burtica la inceputul sarcinii decat dupa ce s-au nascut. pe cand in trecut mureau dupa ce sa nasteau- la o anumita varsta.

bunica mea din partea mamei a pierdut primul copil la cateva luni dupa nastere. a mai facut apoi 2 copii
iar bunica din partea tatalui a pierdut o pereche de gemeni tot asa la cateva luni. era a doua sarcina. in tottal are si ea 2 copii

#18
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 06:07

Citat:
citat din mesajul lui deennyy

dragelor, ce parere aveti voi despre superstitia conform careia "nu este bine" sa cumperi diverse pentru bebel inainte de nastere?
mie mi se pare stupid sa le lasi pe toate pentru momentul in care nu vei sti ce sa faci mai intai.

Denisa P.


Si mie. Eu mi-am luat tot dinainte, am camera ei gata, cu tot trusoul si sunt fff linistita... nici nu vreau sa ma gandesc ca ar fi trebuit sa umblu prin magazine dupa nastere, cu bb mic acasa, ca nu am nush ce...

In love with life.

#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 06:11

In luna a 8-a se dezvolta plamanii. Daca nasterea are loc inainte, maturarea lor se face in incubator, si cu anumite substante. Dupa luna a 8-a s-a incheiat dezvoltarea plamanilor, si bb nu face decat sa depoziteze grasimutza si sa se faca frumos. Ei, daca se naste in luna a 8-a e mai nasol, pentru ca se intrerupe dezvoltarea plamanilor, care e bine sa se faca ori toata inauntru, ori toata afara.

Asta e explicatia pe care o stiu eu. Cat de adevarata e, nush. Poate ne lamureste un medic, eu m-am stresat mult din cauza asta. Dar am scapat [:D].

In love with life.

#20
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 06:16

In legatura cu sarcinile pierdute, eu cred ca de multe ori in trecut se pierdeau fara a fi constientizate. Cat era bb foarte mic, nu cred ca facea cineva diferenta intre embrion si un cheag de sange. Daca era mai mare, si femeia intelegea ce s-a intamplat, din pudaoare nu se comunica despre asta, nu era ca acum, ca ne plangem in tot locul cand pierdem o sarcina, era mai "rusine", nu stiu cum sa zic...

In love with life.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -