Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Noi inventii si impactul social


36 raspunsuri la acest subiect

#21
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:29

Pai ma gandesc sa-l urmez pe colegu de birou, care urmeaza sa se mute fie pe la Dawson City, Yukon fie in Delta Dunarii (eu i-am zis de delta si-l tenteaza, da cica e prea cald pt el); si acolo ce-ti trebuie, un cort, un iphone si gata.
Guestus daca tot te-ai impiedicat de subiectul asta, de ce nu ne zici si noua ce inventie ti-a marcat tie viata, si te rog sa nu zici berea blonda ca aia s-a inventat de mult [bibe]

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.

#22
cris_stef

cris_stef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 10:01

Fecian, chiar m-am gandit un timp la microcipuri. Am si semnat la biserica de care apartin o petitie anti obligatia implantarii acestor microcipuri. Dar nu mai stiu ce urmari a avut.

Eu sunt pentru respectarea alegerii individului. Daca cineva considera ca implantul microcipului ii face bine si simte ca are nevoie de o monitorizare permanenta, poate alege microcipul fara probleme. Daca cineva considera ca ii este mai comod ca un microcip implantat sa preia si functiile de card bancar, act de identitate, etc, etc, este alegerea lui si este ok. Dar cine nu doreste si este adeptul vietii clasice, cu bani de hartie si cu un cartonas pe post de buletin, sa aiba dreptul de a-si pastra alegerile si stilul de viata. Sa fie respectat si el la randul lui.

Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu vom fi intrebati ci ni se va impune. La fel ca si cu sarea iodata (eu traiesc in Romania), fara posibilitatea de a mai alege sarea clasica, la fel cu intuitinul, la fel cu pasta de dinti cu fluor, etc. Cred ca si in varf de munte nu ne vom putea ascunde. Ni se va da amenzi peste amenzi daca nu vom accepta cele impuse.

Ma intristea si nu stiu cum voi explica acestea fetitei mele. Cum ii voi explica acceptarea acestor mizerii/umilinte. Sau ... ea traieste deja in societatea aceasta si i se va parea normala ... nu stiu cum va fi. Ma intristeaza ca poate nu va cunoaste libertatea aceea pura, a vietii independente ... sau sunt eu prea romantica [hippi]

#23
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 00:14

Citat:
citat din mesajul lui cris_stef
La fel ca si cu sarea iodata (eu traiesc in Romania), fara posibilitatea de a mai alege sarea clasica

Da cu sarea iodata ce ai? [bang]

Apropos, tu stiai ca la fiecare inspiratie in plamanul tau intra in medie o suta de mii de isotopi de radon? Extrem de carcinogen! Este a doua cauza majora a cancerelor de plaman (prima este fumatul). Ce zici, mai ai curaj sa respiri?

#24
cris_stef

cris_stef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 22:17

[:-)))] Capcaunule, nu ma duci!

Sincer, chiar nu a am nimic cu sarea iodata. Ma deranjeaza doar faptul ca ne este impusa. Si ma deranjeaza ca nu mai gasesc alternativa. Sarea clasica, mascata, cum mancam la bunicii mei la masa, nu mai este de cumparat. Nici sarea fina, alba, a copilariei mele nu mai este. Cica poate doar la magazinele naturiste ... adica nicaieri.

Ma deranjeaza lipsa alternativei. Asta ma deranjeaza.

Stii, chiar m-am gandit. Daca nu ar fi fost impusa sarea iodata, probabil o cumparam. Din snobism, sa ofer familiei mele ... bla, bla, bla. Dar ma deranjeaza impunerea. Asta ma deranjeaza.

Cu radonul ... e ca si cu drobul de sare. Poate cade si omoara copilu. Cum si radonul poate da cancer ....
Bunicii mei au trait toata viata lor in aer liber, inspirand si radon, 16 ore pe zi. Au trait chiar si pana la 94 de ani. Oare toate porcariile astea ne vor tine sanatosi macar pana la 70 de ani?

Ma deranjeaza ca ni se impune mancare, aditivi, intuitini, iradieri ale alimentelor, pasteurizari, etc, etc. Ni se impune, fara variante de alegere. Chiar nu ma simt bine cand suntem tratati ca animalele din Ferma Animalelor! .... luati drobul de sare, lingeti si nu protestati ...

Dar ... cred ca doar doreai sa destinzi atmosfera, nu-i asa? Si eu ... sunt prea incrancenata ...[bere]

#25
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 01:43

Citat:
citat din mesajul lui cris_stef
Ma deranjeaza ca ni se impune mancare, aditivi, intuitini, iradieri ale alimentelor, pasteurizari, etc, etc. Ni se impune, fara variante de alegere.

Un exemplu concret? Ce ai vrut tu sa mananci si n-ai putut pentru ca ti s-a impus altceva.

#26
cris_stef

cris_stef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 08:49

Man, tocmai am vorbit de sarea iodata. Daca stii vreun loc din care sa pot cumpara sare neiodata, spune! Eu chiar nu am gasit. Si daca imi spui ca sarea iodata nu a fost impusa acum cativa ani, atunci nu mai stiu/stii pe ce lume traim.

Hei, sunt costienta ca nimeni nu imi impune sa mananc puii astia hormonizati sau rosiile importate. Dar nu pot sta in bucatarie 24 de ore pe zi sa gatesc mereu ... ce? cartofii cu nitriti si iradiati? morcovii cu ingrasamant?

Crede-ma, nu sunt paranoia, si chiar din chestiile acestea de supermarket gatesc aproape zilnic. Dar nu mai gasesc alternativa. Nici in piata. Si asta ma deranjeaza. Lipsa alternativei.

Stii, e ok sa ma ironizezi. Eu doar am simtit nevoia sa imi exprim nemltumirea. Daca celorlalti le ajunge doar ce gasesc in supermarket si piata, este foarte ok.
Admit ca poate sunt eu mai pretentioasa si imi doresc in dimineata aceasta paine neagra cu seminte, dar fara nici un aditiv. Stiu, stiu, ar trebui sa o fac eu in casa, din faina de la .... tarani, de undeva ... parca cineva stia de unde ... adica de nicaieri.
Chiar, de unde faina neagra si seminte? Drojdie am.

#27
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 23:18

Citat:
citat din mesajul lui cris_stef

Daca stii vreun loc din care sa pot cumpara sare neiodata, spune! Eu chiar nu am gasit.


Ai cautat?

#28
cris_stef

cris_stef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 16 februarie 2010 - 09:44

[pup] Capcaunule, esti un dulce.

Eu mai mult traiesc in real life.
Acum ca spui, stiu un magazin naturist. Cand voi ajunge in zona... voi rezolva si aceasta problema. Si nu am sa ma mai plang.

Fecian, scuze pentru offtopic. [flo]

#29
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:11

cris_stef, din cate stiu eu, sarea pentru muraturi, aceea cu cristale mari, nu este iodata. Si se gaseste la orice taraba, chiosc sau supermarket.

#30
cris_stef

cris_stef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 28 februarie 2010 - 14:48

Multumesc Rall.

Da, am gasit la un chiosc in piata. Era aproape, dar nici nu am stiut unde sa caut. Am intrebat intai la magazinul naturist si doamna amabila de acolo m-a indrumat spre piata.

Imi dau seama ca sunt un pic cam prea comoda. Merg prea mult in supermarket si aproape evit piata. In piata este forfota, trebuie sa cauti, sa negociezi, vanzatori care nu te lasa sa alegi ... Aceleasi produse ca in magazin, doar cu preturi mai mari. Intr-un colt o batranica, poate cu produse din gospodaria ei, dar nu chiar inspira incredere.

Mi-am pierdut caracteristicile de vanator / luptator. Ar fi trebuit sa le am in sange, nu-i asa? Am gasit intr-una din zile si faina neagra. Nu am avut curajul sa cumpar.

Revenind la subiectul de baza, ce spuneti de PSP-uri? O prelungire a mainilor copiilor. O realitate virtuala care consuma realitatea ... reala.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -