Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

LMA - Albinute & bondari de mar-apr '07 (134)

204 raspunsuri la acest subiect

mami_2007

mami_2007

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 17:27

Odiseea sarcinii in 40 de saptamani... si aproape 40 de capitole:

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27) (28) (29) (30) (31) (32) (33) (34) (35) (36) (35) (37)

Aici zumzaie stupul nostru:

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27) (28) (29) (30) (31) (32) (33) (34) (35) (36) (37) (38) (39) (40) (41) (42) (43) (44) (45) (46) (47) (48) (49) (50) (51) (52) (53) (54) (55) (56) (57) (58) (59) (60) (61) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113241"](62

Rebiana27

Rebiana27

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.066 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 17:31

Citat:
citat din mesajul lui Kitty

Rebiana, daca burtica ta e in poza de pe messenger, ai o burtica tare frumoasa!

[:I] Multam' frumos! [pup] Recunosc ca si mie imi place tare mult!

Pupacim cu drag pe Raul si Giulia!

Carmen sunt in dubiu in legatura cu sarbatorirea lui Luca in acest an.. e f posibil sa nasc inainte de a-i serba lui ziua!

Mami de Luca [gravi]again ~[fetita] Eva-Ioana

I can't fake with dignity so i'll not try!!

Siuta

Siuta

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 17:47

Tzuna, petrecere frumoasa !!![pup]

Andreea, mamica de Anastasia

http://community.web...vhost=community

Kitty

Kitty

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 10:18

Buna dimineata!!

Cafea de toate "culorile", amara, dulce, cu lapte, capucino, aromata, ceai pt gravidute, cafea cu lapte!

De dimineata am avut parte de "mama nu am televijor in camera mea!!" Eu:" nici Raul nu are" "daaa...da Raul ale CULCALATOR"

Grele zile ne asteapta daca de acum incepem cu eu n-am si Raul are....

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007

Poze

my idea of heaven

gabi78

gabi78

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 11:51

Buna dimineata!

cu intarziere LA MULTI ANI, Karra! Sa fii sanatoasa si fericita si asa cum spun si fetele sa va vedem mai des pe tine si pe Winnie.

Felicitari proaspetei gravidute, Alina! Sa ai o sarcina usoara si sa fie un cretulin frumos si mancacios!

Stefimic ... cat mai are? Putin parca, nu? Asteptam vesti! Cred caa trebuie pregatite majoretele!

Mi-am dat si eu seama una din intrebarile din capitolul trecut era despre iesitul in doi .... fara copil nu afara cu copilul cum am citit eu ... pai la noi este cam asa .... mergem singuri la orice botez/ nunta/ petrecere unde nu sunt copii si la cumparaturi prin rotatie cu cate unul. In rest NICAIERI nu putem pleca fara ei. V-am povestit mai demult cand am incercat sa plecam la Sinaia si ni l-au adus parintii mei pachet la 5 dimineata pe Tudor pentru caa nu a dormit toata noaptea. Ei bine am avut 2 botezuri 2 saptamani la rand. Primul botez a fost ok a stat la mama, a mancat au venit seara cu ei la noi i-a culcat ... perfect. A doua saptamana nu a mancat nu a dormit toata ziua, iar seara cand ne-am intors el era cam pe punctul de a adormi dar vroia sa ii dea mami "latic". M-am dus la el si mi-a spus: "unde ai fost toata ziua?"[alcool] A baut lapticul si s-a culcat.

Ma asteapta vremuri grele cu neicusorul meu.

Despre ce "ma deranjeaza" la el .... pai ce sa va spun cred ca nu e nimic deosebit pentru aceasta varsta. Ii spun de 10 ori sa nu faca ceva si aia face. Daca nu are voie sa umble cu ceva in mod sigur o sa umble in momentul in care nu sunt cu ochii pe el.

A inceput si cu mici istericale ... dar mai mult cand e obosit.

Mergem la un psiholog si sper sa fie totul in regula si sa nu se lungeasca prea mult aceasta "prima adolescenta".

Ideea generala este ca am nevoie de o zi cu mai mult de 24 de ore sau de o dublura a mea ca sa ma pot ocupa de Bianca si de Tudor in aceeasi masura.

De ziua lui Tudor o sa mergem la un loc de joaca, unde copii vor manca un copanel cu piure de cartofi si salata de rosii si castraveti, iar pentru cei mari iau de la KFC ceva si gata. Acasa vor veni bunicii si nu vor fi pregatiri speciale. Aperitive, friptura de pui/porc cu piure si un tort.

Mi-ar placea sa fac fel de fel de preparate dar nu am timp de multe ori nici sa mananc asa ca ....

Sa aveti un sfarsit de saptamana placut.

Sa il ajutam pe Andrei!

Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)

stefimic

stefimic

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 995 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 12:28

buna dimineata dragele mele, of ce greu o sa-mi fi edupa ce nasc sa mai tin pasul cu voi si o sa-mi lipsiti asa de mult.[pup]

GABI tot aici sunt, nu cred ca vrea fiemea sa vina mai repede decat are termen, asa ca pana pe 22-23 nu cred ca iese, dar marti ma duc la o monitorizare si vedem atunci.
apropo tu la cate saptamani ai nascut, ca stiu ca ai cezariene, ti-a facut mai devreme a doua operatie sau ti s-a declansat tie?

LA MULTI ANI!

KARRA si RIANNA_STEF sa fiti sanatoase si sa va bucurati de minunile voastre, sa veti o viata minunata.

Felicitari ALINA pentru bebe mic, sa ai o sarcina usoara si sa fie ce va doriti voi.

HI, hi ce-mi place, cum mai KITTY chiar asa nu are fata televizor la ea in camera, pai luati masuri ca asa nu se mai poate, e discriminare frate.[:D][alcool]
Lasa mai mamico, sunt sigura ca te vei descurca tu cu orice problema ai avea.[pup]

CARMEN referitor la etrecerea lui STEFI de 3 ani nu stiu ce sa zic, pentru ca daca voi naste la spre sfarsitul lui februarie, ajung acasa pe la 1 martie si nu o sa am chef de facut acasa asa ca ramane varianta in oras sau in familie, ramane sa vedem si ce finante vom avea dupa nastere.

noi suntem binisor, STEFI e tare incantat ca a iesit soarele si iese in parc si se joaca cu copii, cred ca o sa-l duc din martie si la gradi, ca sa mai aiba ocupatie.

acum va las, va pup si sa aveti o zi minunata.

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si [gravi] 37+[fetita]IOANA

madybulancea

madybulancea

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.158 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 12:30

Neatza...Kitty mersic de cafea!Eu m-am scos de ziua lui razvi de 2 ani merem la padure...si e asa bine,nu tre sa fac pregatiri multe,doar carne de gratar si salate...si daca e urat cand e ziua lui amanam meru pana e frumos...eu fac afara ca suntem multi adulti si vreo 3 copii,dar care nu se prea inteleg,nu stiu de ce...dar in fine...Am fost in concediu sapt asta,si am stat acasa cu razvi..nu imi vine sa cred ce mare s-a facut si cate intelege si cat vorbesteeee,frate nu-i tace gura 5 min....este si alintat si un plangacios,cum nu reuseste sa faca ceva cum se pune pe plans[bang][bang][bang]...incerc sa il linistesc sau cateodata ii dau ignore....Am si eu o probl cu el..zice cand face pis abia dupa ce face putin pe el,sau nu mai zice deloc,e asa ocupat cu joaca si uita...nu stiu ce sa fac!m-am suparat,i-am zis frumos, i-am explicat si nimic!noaptea nu face deloc,kk zice cand face,dar nu stiu de ce nu zice la pis cand trebuie... Azi e deja vineri,si luni ma duc la munca, ce repede a trecut sapt asta!Mi-e tare dor de REIN..UNDE ESTI???VA PUP!Anaalina felicitari ptr sarcina!
Poze Razvanelu vechi
poze razvanelu noi
varsta razvanel

gabi78

gabi78

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 13:02

Citat:
citat din mesajul lui stefimic

GABI tot aici sunt, nu cred ca vrea fiemea sa vina mai repede decat are termen, asa ca pana pe 22-23 nu cred ca iese, dar marti ma duc la o monitorizare si vedem atunci.

apropo tu la cate saptamani ai nascut, ca stiu ca ai cezariene, ti-a facut mai devreme a doua operatie sau ti s-a declansat tie?

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si [gravi] 37+[fetita]IOANA

Sa stii ca aveam 39 de saptamani si cateva zile. M-a operat joi si parca duminica faceam 40 ... cam asa.

De decalnsat nu mi s-a declansat la nic unul, ba mai mult decat atat Bianca nu avea nici un gand sa iasa pentru ca placenta avea gr I si ea manca bine-merci si nu o deranja nimic caa sa se grabeasca.

Si ce e drept s-a dovedit ulterior ca mancarea este marea ei problema!

Acum stiu si eu ce inseamna sa manance copilul ....[:D]. adica ce sa va spun ... ma uimeste ... mananca uneori mai mult decat Tudor la o masa! Adica la pranz castonelele sunt identice cu ciorbita si de multe ori Tudor lasa si un sfert si ea rade tot.

Ca sa o laud si pe Bianca ... asa dodoloata cum e a inceput sa se ridice pe margine patului in picioare si e f incantata si se tarasete ca o rama prin toata camera.

Tudor nu e foarte fericit de evolutie pentru ca ii las pe amndoi la el in camera si il aud "nu, Bianca, cu asta nu ai voie" , "de ce mi-ai stricat?", "mamiiiii, vinoooo" Sunt dragalasi. Oricum daca nu o biruie cu gura atunci si-a dat el seama ca daca se urca peste ea e in regula .... nu mai misca si nu ii mai strica nimic. Asa ca ii mai gasesc in pozitie de greco-romane uneori ea urland si el "stai asa ca nu mai strici nimic" [bang]

Sa il ajutam pe Andrei!

Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)

Oana Stefana

Oana Stefana

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 13:34

Neatza
Am fost aseara cu Bibi la FTK si am o noua dilema
De saptamana viitoare incepe un nou modul de engleza, ce se adreseaza copiilor de la 3 la 5 ani. Sunt doua ore saptamanal, au pauza 10 min intre cele doua sectiuni ale cursului; in prima parte fac notiuni de vocabular etc. cu ajutorul tablei interactive, in a doua parte canta si danseaza si se rostogolesc, se vorbeste/canta tot in engleza...Si nu stiu ce sa fac; as da-o pe Bibi, ei ii place engleza (se uita la magic english si canta, repeta cuvintele) si adora sa stea cu copiii; la gradi sper sa o dau din toamna, deci i-ar prinde bine sa stea in compania copiilor, si ma gandesc ca ar si prinde cateva notiuni, dar efortul financiar ar fi destul de mare pentru noi...offff

A iesit soarele :)
Sa avem o zi frumoasa [pup]

Mami de Bibi (07.03.2007) si de Bebe (24.11.2008)

gaia.nevia

gaia.nevia

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 20:50

Oana [hia]

Poti sa imi trimiti si mie te rog frumos detalii despre modulul in engleza? E separat de lectia obisnuita? (eu n-am primit nimic de la ei, sunt surprinsa. m-ar interesa si pe mine...)

Merci frumos, [pup]

As vrea ca in aprilie sa-l duc pe Teo la Paris, la disneyland. S-ar putea sa am o oportunitate. Am merge doar noi doi...

Altfel nu m-am gandit cum sa-i fac ziua... la un loc de joaca, sau la gradi daca om fi la gradi pana atunci.

Acum ma intreb ce trebuie sa fac: pasaport? procuri? minuni? o fi mai bine sa il trec in pasaportul meu? stiti ceva de asta?

Gaia, mumã pentru voi:

Bebeloi [bonjovi] si Bebedoi [copil], poveste despre inceputuri

Panic Questions

• Sunt însărcinată

menis
    - Ieri, 19:25

• 18 săptămâni

UIoana
    - iul 21 2024 21:39

• Test Paborama

Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00