Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia sexuala a copiilor


126 raspunsuri la acest subiect

#1
LindaZ

LindaZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 15:06

Intrucat fetita mea incepe clasa I ma astept sa vina acasa si cu multe alte informatii in afara celor din orele de curs, banuind ca si pe teme sexuale, asa ca trebuie sa iau eu in serios subiectul in avans. Stie ea ce stie, destul de multe, dar in afara de actul sexual in sine, asa ca voi, mamici cu copii mai mari (sau nu) cum ati facut, cum faceti sau cum a-ti face educatie sexuala copilului vostru?
Multumesc.

Mihaela Zaharia


#2
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 22:19


clasa intia...daca stie restul, `cu exceptia actului in sine` e mai mult decit de ajuns; la virsta asta e important sa stie ca nu are nici un strain voie s-o atinga, nimeni in zona genitala, ca la toaleta se fereste sa arate partile intime baieteilor, etc;



Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#3
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 01 iulie 2011 - 01:37

De la scoala nu a venit cu informatii mai multe fata de cum venea de la gradi. In mare parte interactioneaza cu copii de varsta ei, la fel ca la gradi. Mai multe informatii vin din parc decat de la scoala zic eu.
Adica nu-ti face griji. Important e sa te intrebe cand nu stie ceva sau nu intelege. Daca ai o relatie buna cu copilul, stati de vorba, nu ar trebui sa fie probleme.

Sorana si Monica (28.09.2002)


#4
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 iulie 2011 - 13:05

Draga Linda,sunt psiholog si intalnesc foarte rar parinti care nu vor sa vorbeasca despre sex,dar intalnesc foarte des parinti care nu stiu cum sa vorbeasca despre sex.
ideal ar fi ca tu sa incepi sa faci educatia sexuala pentru ca e posibil sa auda tot felul de lucruri despre acest subiect pe care mai tarziu nu vei putea sa i le mai scoti din minte.
primul pas in comunicare este numirea partilor corpului ( toti parintii,chiar daca nu se exprima explicit,le transmit copiilor mesaje legate de sex inca de cand acestia vin pe lume.Mesajele nonverbale,atingerile,ingrijirea de zi cu zi toate ofera sugarului sau copilului mic o cantitate uriasa de informatii despre sanatatea sexuala.
Ar fi bine sa poti numi organele genitale cu aceeasi naturalete cu care numesti,de exemplu,umerii.:ex:Penis este,prin urmare denumirea stiintifica...
i-am sfatuit pe multi parinti sa inceapa sa denumeasca asa organele genitale inca din ziua in care se naste copilul:"Hai sa spalam penisul"sau "hai sa spalam vulva".Cand copilul va fi suficient de mare ca sa intrebe "de ce baietii au penis si fetele vulva",parintii nu se vor mai simti stanjeniti.
Pe masura ce fetita ta devine capabila sa inteleaga mai multe lucruri,ii poti oferi informatii mai complexe,cum ar fi:"penisul e facut ca sa duca spermatozoizii la ovul pentru a face un copil.Prin el poate sa treaca si urina,care ajunge in toaleta,dar nu e neaparat nevoie sa ai un penis ca sa urinezi".
Incearca sa retii ca nu trebuie sa te infurii cand fata o sa-ti puna intrebari,indiferent cat de cred iti este sa-i raspunzi sau cat de mare e socul.Lucrul de care se tem copiii cel mai mult este furia parintilor.Daca pe moment nu sti ce raspuns sa-i dai,spune-i cam asa:"Trebuie intai sa ma gandesc,iti promit ca o sa discutam dupa ce terminam masa(sau altcandva)".
vei auzi opinii de tipul "nu cred ca unui copil de varsta asta ii folosesc la ceva discutiile despre sexualitate.Mai bine sa ramana nevinovat si sa se bucure de copilarie".tu insa,trebuie sa privesti lucrurile stiintific:nu exista nimic rusinos in felul in care facem copii si cu atat mai putin in informatiile despre propriul corp.In al doilea rand,informatia inseamna protectie.(de regula pedofilii isi aleg aproape intotdeauna victimele din randul copiilor care nu stiu absolut nimic despre sexualitate si care nici nu vor spune nimic despre ce li s-a intamplat.In al treilea rand,cand ii invatam pe copii ca au fost conceputi prin contact sexual,noi nu-i invatam de fapt sa faca sex sau ca e cazul sa-si inceapa viata sexuala.Contactul sexual e ceva specific adultilor.
Fetita ta intra in grupa de varsta 5-8 ani unde ,la aceasta varsta copiii trebuie sa cunoasca cateva lucruri esentiale despre schimbarile care apar in timpul pubertatii,si asta din cel putin doua motive:In primul rand,trebuie sa stie la ce sa se astepte daca se vor afla cumva printre cei "grabiti"sa intre in pubertate,astfel incat sa nu se sperie de modificarile prin care trece corpul lor.In al doilea rand,vor exista asemenea copii "grabiti",in jurul lor,in clasa,in tabere,printre prieteni.Copiii care nu inteleg despre ce vorbesc cei de o seama cu ei,dar mai stiutori risca sa se simta singuri sau chiar sa fie marginalizati.
Un bun moment ca sa abordezi subiectul igienei intime poate fi intoarcerea de la cumparaturi,cand puneti obiectele in rafturi:tampoane,deodorant,etc.
Momentul cand duci fata la culcare este cum nu se poate mai potrivit pentru a citi impreuna o carte despre vreun aspect legat de reproducere sau despre felul in care functioneaza corpul omenesc.E,de asemenea un moment ideal sa asculti despre necazurile ei de la scoala,despre o emisiune care a vazut-o la televizor sau despre care i s-a povestit.Un pic de masaj pe spate sau la talpi ajuta aproape intotdeauna la dezlegarea limbii si sporeste siguranta de care are nevoie un copil pentru a-si impartasi marile secrete si temerile ascunse.Mai mult,se creeaza o obisnuinta a comunicarii cu parintele care continua uneori pana tarziu,in adolescenta.
sper ca ti-am fost de ajutor in ceea ce aveai nevoie.pupici si sanatate tie si fetitei tale [pup]

“A da nastere unui copil este un miracol, a-l tine in viata si a-l creste este o profesie”.

Mami deabia asteapta sa-si stranga in brate puiutul

#5
ioanata

ioanata

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 07 iulie 2011 - 12:50

Dupa ce am nascut cel de-al doilea copil, baiatul meu de doar 4 ani a inceput sa puna intrebari. Stia din timpul sarcinii ca mami are bebe in burtica, si ca am mers la spital si nenea doctorul m-a ajutat sa- l scot afara dar tot avea intrebari de genul cine l-a pus acolo etc
Am gasit aici la o librarie o carte pentru copii se numeste "Mummy laid an egg" de Babette Cole care cred ca e utila macar pentru inceputul conversatiei si pentru a sparge gheata. Pe scurt este o poveste cum mama si tata se decid ca e timpul sa le zica copiilor cum stau lucrurile in viata. Mama le zice ca copii sunt facuti din paine, crescuti din seminte in sere, tata zice ca mama a facut un ou cu 2copii inauntru si alte minciunele de genul asta. Asa ca copii, find destul de mari, sunt cei care le povestesc parintilor cum sta treaba, facand si desene. E foarte amuzanta. O voi scana si daca doreste cineva sa i-o trimit sa-mi trimita PM cu adresa de email sau daca stiti unde o pot uploada sa fie la indemana tuturor atunci ar fi mai bine.
Cartea e in limba engleza, asa ca ramane sa le-o traduceti voi copiilor sau cine stie poate se gaseste si in romania varianta tradusa. 
Mult succes.

#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 03:06

pun link-ul aici:

http://www.authorstr...ppt-powerpoint/

michelle

#7
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 22:54

Linda, raspunde-i cinstit si la obiect, fara berze si seminte.
insista insa pe aspectul de dragoste care leaga doi oameni, pe iubire, pe implinirea adusa de o relatie, pe placerea pe care o ofera sexul.
adica daca iti convine asa. eu asa as proceda.
fata mea cea mare stie de penis, vulva si vagin, si ca ea s-a nascut prin "tzuni" (asa numim noi "pasarica"). si stie fiindca a intrebat.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 23:41

Citat:
citat din mesajul lui nemora

pe placerea pe care o ofera sexul.


cum adica ? sa ii explice unui copil de clasa I ca sexul ofera placere ?! [bang]







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#9
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 23:47

allinta, pai nu ofera placere?!?
copilului i se poate spune ca atunci cand va creste va intalni un barbat/o femeie de care se va indragosti (barbat/femeie pe care poate acum nu-l cunoaste) si la timpul potrivit va trai aceasta bucurie.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 23:53

este o informatie cu prea mare incarcatura informationala. un copil de 7 ani nu o poate prelucra in mod responsabil. in urma unei asemenea explicatii, ar putea deveni curios.
sunt de acord cu ceea ce a scris Ana Stroe.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -