Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cit se mai in Ro da la o nunta?


83 raspunsuri la acest subiect

#21
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 22:25

Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Conteaza enorm locatia si orasul.Exemple recente:Bucuresti, locatie de fite s-a dus doar sotul meu si a dat 1000 RON singur (el coleg de serviciu cu mirele, apropiati de altfel).Campina, locatie frumoasa, nu stiu daca de fite ca nu locuiesc acolo, am dat amandoi 800 RON.Asa ca 300 USD poate fi suma potrivita, poate fi prea mult sau poate fi prea putin. Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [gravi] 20+ cu [baietel] Calin[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Cat ati dat voi nu prea conteaza, conteaza cat se da de obicei[:D]Si in general la nunta dai 200 de euro de cuplu. pardon, de la 200 in sus. indiferent ca esti in Bucuresti, onesti sau Cucuietii din deal. Dai minimum 200 de euro de cuplu indiferent unde esti.Mai putin dai doar daca nu ai posibilitati.**Fur is for petting***http://www.facebook.com/#!/adoptiicainiwww.adoptiipisici.ro

#22
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 23:42

si eu intelesesem ca e mama mirelui, de asta am zis ca e nesimtita



exista si localuri cu meniu de 70 de lei. si cu meniu de 300 de lei



de asta e cel mai bine sa stii exact la ce local e si cat e meniul



mama de Carol (29.12.2008) si [gravired] 37+ cu [baietel] Patrick

blog



#23
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 11:34

Mie mi se pare evident ca NU e mama mirelui [:D] Asta asa, ca exemplu de cite diferente de interpretare pot aparea in cazul comunicarii scrise :)

Xio, mi se pare exagerata faza cu 200 de euro. 200 de euro inseamna in prezent aproape 900 de lei, in conditiile in care la o nunta normala meniul nu prea depaseste 150 de lei.
Mai degraba explicatia lui Marius mi se pare mai clara si mai practica. Recunosc ca nu stiam regula asta de calcul :).

Pe de alta parte, si o spun cu toata sinceritatea, la noi la nunta au venit citeva persoane care chiar nu aveau posibilitati si care ne-au facut cite un cadou sub valoarea meniului (si de multe ori inutil). Insa atunci cind i-am invitat, nu i-am chemat pentru bani, ci pentru ca ne erau dragi si ii doream alaturi in acel moment.
Banii "de restaurant" oricum "ti-i scoti" in Romania, nu am auzit pe nimeni sa iasa "in pierdere", sa nu aiba bani dimineata sa plateasca localul.

Cred ca daca obiceiurile ar fi ca in strainatate, unde darurile sunt absolut simbolice si apartinind mai degraba sferei sentimentale sau mic-practice [:D] decit celei materiale, concubinajul ar deveni o practica muuult mai raspindita decit in prezent [:)]

______________________________


http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 12:58

[:D] Stati ca Monabella a pierdut subiectul, dar cred ca l-a regasit intre timp, sper sa vina sa elucideze misterul mamei.





Pisigri, uite ma "auzi" pe mine acum. Eu nu am acoperit cheltuielile de la restaurant din banii primiti. Am adus de-acasa [:D] Si n-am avut un meniu exagerat de scump, dar oamenii nu au exagerat cu darul si in plus am avut parte de o patroana de restaurant cam hoata. Fie la ea acolo! Dar am ales sa tin minte ca am avut o servire si o mancare impecabile si muzica buna si distractie, ce mai: o nunta reusita! Si eu eram slaba si frumoasa [olala]



Nu este exagerat ce zice Xio, si noi tot asa dam: 200 de euro, cu diferenta ca eu acum iau si kinderii cu mine, dar ei nu primesc mancare separat, mananca de la noi ca de obicei la sindrofii nici nu le arde de stat la masa daramite sa manance. Dar mereu e in concordanta cu locatia. Nu mi s-a intamplat pana acum sa merg la cort, decat o singura data, dar nunta propriu-zisa avusese loc la oras la resturant, iar cortul la tara a fost un bonus extraordinar de distractiv si pitoresc [:D] nu fac misto, chiar avem amintiri minunate de la acea nunta. Deci evident in functie de restaurant si de meniu suma variaza usor.



Acum strict la subiect daca baiatul merge singur 100 de euro cred ca este suficient, iar pentru impresie artistica (pentru ca vine de departe) as mai sugera un cadou de efect, nu scump, dar care sa fie ceva ce nu se gaseste la noi.





Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#25
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 14:10

Androix, imi pare rau [:D]. Sau bine [:)][flo] Important e ca pastrezi o amintire frumoasa de atunci.[pup]

______________________________


http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#26
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 15:55

Hai ca sa ma auzi si pe mine, eu nu am acceptat nici un leu, de la oricine ar fi venit. Care a avut inspiratia sa vina cu cadou sau flori, pe alea le-am acceptat, dar plicurile au fost toate refuzate.

Inteleg ca practica la noi e alta dar mie mi s-a parut penibil sa accept bani la nunta.

#27
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 16:05

[:D] Iti dai seama ce penibil s-au simtit invitatii tai cand le-ai refuzat plicurile! Mie mi se pare penibil sa procedezi asa, daca nu vrei bani la nunta anunti in prealabil nu lasi la voia inspiratiei oaspetilor.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#28
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 16:32

Pisigri, 2 persoane (cuplu) sa dea 200 de euro ti se pare mult? Prietenul meu tocmai imi spunea ca i se pare prea putin. gandeste-te ca oamenii aia au meniul care e minimum 130 de lei, bautura, tortul, locatia, DJ-ul, fotograful si cameramanul, florile samd.
Si la nasi mi se pare superputin sa dea 300-350 de euro.
Noi avem niste prieteni care preconizeaza ca se vor casatori si vor sa ne puna nasi, pai mai putin de 500 de euro nici nu concep sa pun. Asta in conditiile in care n-am bani, dar aia se casatoresc o data in viata (teoretic), de unde sa aiba oamenii bani de luna de miere daca nu de la nasi?[:D]
Si mie mi se pare aiurea faza cu banii, am oroare fata de dat asa, dar daca asa se procedeaza la noi, asa facem.
In alte tari au aia bani sa dea 5000 de euro pe o nunta si invitatii sa aduca daruri, la nio nu, ca in general banii de la nunta abia iti acopera nunta si speri sa-ti mai ramana pt. o vacanta exaotic de preferinta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#29
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 16:42

Xio, ca sa poti fi nas de cununie trebuie sa fii tu la randul tau cununata. Deci pregateste-te sa fii mireasa inainte de a fi nasha [:)].






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#30
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 17:11

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pisigri, 2 persoane (cuplu) sa dea 200 de euro ti se pare mult? Prietenul meu tocmai imi spunea ca i se pare prea putin. gandeste-te ca oamenii aia au meniul care e minimum 130 de lei, bautura, tortul, locatia, DJ-ul, fotograful si cameramanul, florile samd.
Si la nasi mi se pare superputin sa dea 300-350 de euro.
**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro



Eu nu inteleg de ce invitatii trebuie sa plateasca pentru aceste lucruri...ma gindesc ca ar fi corect sa imi PERMIT sa platessc aceste lucruri inainte de a apela la nuntasi.
Eu nunta o vad ca pe o ocazie de a sarbatori un eveniment important in viata alaturi de cei dragi...nu o afacere.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -