Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nan sau Aptamil


10 raspunsuri la acest subiect

#1
jana_h

jana_h
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 14:00

Servus,
Nu stiu ce sa mai fac si va rog daca cineva a mai patit asa ceva sa imi dea ceva sfaturi.....
bb-ul meu are acum 3luni si am mers pana cum pe lapte praf Nan dar cand trebuie sa faca cacuta se screme , se inroseste tot la fata si urla de durere si am hotarait ca ar trebui sa il schimb.
Am mai vorbit cu mai multe doamne si mi s-a recomandat Aptamil, dar astazi suntem la a 2 zi de amestec nan - Aptamil(1:1 masuri)si observ ca nu mai manaca cum manca pana acu adica:daca cu nan manca 110-120ml la masa acuma manca doar 70-80ml si efectiv adoarme .
O fi de la lapte??sau poate fi si altceva???
multumesc f. mult pt. raspuns si ajutor

#2
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 21:26

Jana, cand i-ai schimbat laptele te-ai consultat si cu pediatrul? Marc al meu a crescut primele 3 luni cu lapte de la mine si supliment de Nan (ma rog, varianta canadiana dar aceeasi formula), si apoi am continuat cu Aptamil, din cauza ca facea kk negru de la Nan. Cand am trecut pe Aptamil a inceput sa faca kk galben si nu mai plangea. Insa eu m-am consultat cu un pediatru din RO cand am schimbat laptele. Parerea mea e ca nu poate sa doarma de la lapte ... adica sa adoarma asa, din cauza Aptamilului. Ca mananca mai putin, e posibil sa fie din cauza laptelui, adica e posibil sa nu ii placa asa mult ... cu toate ca mie Aptamilul imi mirosea a lapte, pe cand Nan ... [vom]. Vb cu pediatrul si vezi ce iti recomanda ... sper sa nu mai schimbati inca o data laptele, avand in vedere ca e foarte micut la 3 luni pentru atatea schimbari.



[aerob] Strumfii mei [aerob]



Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel + Marc David [bibe]






#3
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 21:59

din cate stiam eu daca adoarme e pentru ca e satul, se poate ca noul lapte sa fie mai satios si sa-i treaca foamea mai repede.Eu l-am hranit pe cel mic mixt, adica si supt si aptamil, dar nu ii dadeam decat asa putin completare, dar nu am avut probleme, am avut acest lapte inca din maternitate, aici e foarte recomandat, cel putin in München unde am nascut eu.Dar nu stiu daca e la fel si pentru alt copil, dar parerea mea este ca daca nu plange , nu-l doare burta ,continua cu aptamilul ca e foarte bun chiar si la gust, am gustat si eu, de sa vad ce-i dau baiatului si mi-a placut iar el il sugea intr-o secunda.[flo]



revin cu o precizare, ma gandesc ca daca nu i-ar place laptele ar plange, l-ar impinge cu desgust, dar el adoarme, deci nu cred ca nu-i place, mai incearca si vezi cand ajungi doar la aptamil cat mananca exact .



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#4
patrisuca

patrisuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 22:06

cred ca din cauza laptelui e. probabil nu ii prieste sau e prea consistent si se constipa copilasul. de asta plange cand trebuie sa iasa afara. patricia mea e alaptata la san si am avut mari probleme cu constipatia din cauza ca laptele meu e prea consistent. la fel mananca putin si se satura.pana nu am trecut-o la 4.5 luni pe sucuri de fructe nu am scapat de problema . 2 luni ne-am chinuit numai cu supozitoare. tot la 3 luni a inceput sa se constipe. plangea saracuta cand venea momentul sa faca kk....

andreea mamicuta patriciei

#5
dennissa

dennissa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 00:07

jana_h- exact aceeasi problema o are finuta mea[bibe]
Nu a fost alaptata deloc si in maternitate i s-a admnistrat NAN si mamica a continuat cu NAN si acasa si tot asa..nu putea face kk, facea tot la 3-4 zile si cu tare mare efort, toata se inrosea pana ii ieseau pete pe fatuca de la atata efort. Doctorita i-a sugerat schimbarea laptelui, de la NAN la APTAMIL si EXACT asa a patit si ea: nu mai manca fetita la fel de mult ca NAN..NAN bea la 1 luna jumate 90-120 ml pe cand APTAMIL manca numai 60-70 ml...A lasat-o asa cateva zile si apoi incet incet bea mai mult, dar nu mai mult de 90- 100 ml (la 2 luni). Se pare ca este mai consistent dcat NAN-ul pt ca fetita creste fff bine. A nascut-o cu 3.200 gr si la 2 luni are 5 kg, deci foarte bine si nu bea "ca pe cutie" laptele, adica nu bea 150 ml cat scrie pe cutie ca ar trebui la 2 luni ci bea 90 ml din 3 in 3 ore.
Cu constipatia tot asa..nu si-a revenit nici de la APTAMIL, dar macar face singura (nu mai are nevoie de supozitoae, termometru..etc) si face o data la 3 zile si consistenata e normala, adica nu "bilute" [:D] cum facea de la NAN.
Pediatra ei (care este aceeasi cu a fiului meu) i-a prescris HUMANA MILCHZUCKER, lactoza care o pune in lapte o data pe zi. Si noi am folosit-o si la noi si-a facut efectul foarte bine.

#6
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 09:00

eu am copil de 3luni.nan am folosit 3 sapt.si urla de dureri de burta.e un lapte gras si intr-adevar minva mult.eu l-am trecut pe novalac anticolici,cu grasime mai putina si maninca la fel,mai putin.in plus nan il facuse deja pufos rau.
eu nu as mai merge pe nan nici o secunda.nu cunosc aptamil,i-am dat lapte anticolici novalac care e scump rau fata de nan in schimb.

#7
jana_h

jana_h
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 17:50

Va multumesc f. mult pt. raspunsuri,
mergem incontinuare pe Aptamil(m-am convins si eu ca este mai bun)face mai usor, si-a schimbat chiar si culoarea(din verzui in galbui cum trebuia) , dar tot nu facem in fiecare zi , facem o data la doua zile kK-uta, dar am vorbit cu pediatrul si mi-a zis ca nu este grav.... . pediatrul Mi-a zis ca o sa-si revina doar dupa ce trecem pe sucuri de fructe si am inceput deja cu suc de portocale bea cam 20ml inainte de masa.

jana mamica lui Tudor Andrei - 6 noiembrie 2009

#8
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 18:14

scuza-ma ca ma bag da mi-a atras atentia faptul ca ai scris ca la 3 luni bea deja suc de portocale, stiu ca e o practica obisnuita sa se bage in tara sucul de portocale de la varsta frageda da gandeste-te ca e un suc foarte acid, iar stomacul unui bebe e facut ca pana la 4-5 chiar 6 luni sa bea numa lapte.Asa ca aici se recomanda sucul de mere, morcovi ca primele sucuri, iar cele acide mai la urma.Poti incepe cu mar asa dat pe razatoare si sa-i dai un varf de lingurita nu mai mult, e mult prea mic pentru mancare, chiar si sucuri.Parerea mea, dar mai bine sa o stii decat sa-ti para rau ca nu ai stiut.



...sucul de la mar ma refeream , care se face cand dai maru pe razatoare, nu marul in sine...



si inca ceva [:D] modifica te rog la semnatura la varsta lui bebe, pare tare batran asa, mititelu nascut in anul 200 (era noastra sau inainte :) ) e gluma, sper ca nu te superi. [pup]





roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#9
patrisuca

patrisuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 04:13

roxy are dreptate!!
eu i-am bagat abia acum la 5 luni sucurile de para si mar si nu i le-as fi bagat decat dupa 6 luni daca nu avea si ea probleme cu constipatia. mare grija diversificarea e importanta pt bebei acum li se formeaza lor stomacelul. ar trebui sa mai intrebi pediatrul sa vezi ce-ti spune.

andreea mamicuta patriciei

#10
jana_h

jana_h
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:44

buna fetelor,
referitor la varsta lui Tudor m-am grabit cand am scris si nu a mai batut cifra 9, deci 6 noiembrie 2009, merci pentru atentionare...
Referitor la sucul de portocale va dati seama ca nu i l-am dat de capul meu ci pediatrul mi-a zis sa il dau ...A vazut ca mananca f.bine mi-a zis ca pt reglarea tranzitului sa ii introducem suc de portocale , la inceput au fost cateva picaturi si apoi treptat am ajuns la 10ml....
Acuma am trecut pe suc de morcov, il bea mult mai bine, dar tot avem probleme cu kk-uta, efectiv nu mai stiu ce sa fac.

jana mamica lui TUDOR ANDREI 6 noiembrie 2009[:)]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -