Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (20)


159 raspunsuri la acest subiect

#11
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 03:19

n-a iesit talmes balmes, e o placere sa te citesc si imi pare rau sa te vaz ca pici rapusa de placerea somnului in loc sa te sacrifici pentru trebuinta mea metafizica de a intelege. :-)) glumesc, mergi la nani, noapte buna. si maine sa revii cu mai multe detalii, ca nu la placere exclusiv pacatoasa ma refeream cand am zis de bucuriile vietii. :-)

mi-a venit mai demult ideea sa fac un tabel cu calitatile unui crestin, bazate pe pildele din Biblie, si mi-a iesit un portret al credinciosului ideal care e in acelasi timp solomonic si davidian, pacifist, cinic, sofist, hedonist, ascet, razboinic, bogat, nomad, razvratit si umil...si mai erau. acum, cand iti citesc raspunsul, ma gandesc ca toate calitatile (in sensul de trasaturi) nu coexista, ci se manifesta in functie de context, folosind intelepciunea de care ziceai. iar despre intelepciunea aceea, inca mai consider ca e dilematica tare. nu mi-e clar cand si cum ajungem la certitudinea ca gata, suntem intelepti, am gasit calea...credinta, in ce ma priveste, seamana cu un peste abia prins, inca viu, pe care te chinui sa-l tii in palme si-ti scapa necontenit, iar tu o iei mereu de la capat cu temerea, bucuria si deznadejdea.

nu e de ajuns sa citim si sa privim in jur ca sa intelegem intelepciunea si s-o deprindem (io sunt un exemplu viu:-))). ar fi simplu daca intelepciunea s-ar dobandi prin imitatie (/prefacatorie:-))), caci la fel ar trebui sa se intample si cu credinta, si nu se intampla -> cum spune si Parintele Serafim, nu e de ajuns sa mergem duminica la biserica pentru a ne considera credinciosi...

DAAAA, vreau cartea, zi-mi detalii pe PM unde o gasesc in romaneste. [pup]

p.s. deci xeno e shaman = secretul lui polichinelle. :-))

#12
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 03:57

"Principala trasatura caracteristica a gandirii ortodoxe este aceea ca ea nu urmareste sa aranjeze concepte separate in functie de cerintele credintei, ci mai curand sa inalte ratiunea insasi deasupra nivelului obisnuit, sa caute sa inalte insasi obarsia intelegerii, insesi mijloacele gandirii, pana la a se invoi bucuros cu credinta."
Tocmai asta-i piatra de poticneala mereu, ca omul vrea sa-l inteleaga pe Dumnezeu cu aceeasi nivel si stil de ratiune cu care intelege, sa zicem, semnele de circulatie. Avem de multe ori dificultati chiar si a gasi limbajul potrivit, de aceea de multe ori ne poticnim si de limbaj...
Cred ca primul pas in facerea de bine e sa renuntam la mentalitatea de camatar, apoi fiecare dupa putere. Gindacico, tu te referi la un salt care trebuie facut cind toata fiinta e pregatita, nu inainte, ca duce la smintire.


#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 10:13

quote:
Originally posted by gandacelu
quote:
Originally posted by irina.c.
Gandacel,eu am terminat cartea alaltaieri. Si ma gandeam, ce viata sfanta a dus parintele, si in ce chinuri a murit :(
Monahismul - mucenicia - rabdarea unei boli incurabile sunt, din punct de vedere duhovnicesc, unul si acelasi lucru. Cere lui Dumnezeu sa-ti dea nu doar calauzire sau ajutor - ci mucenicie, suferinta, o cale pe care sa poti face efortul suprem, sa te implici, sa arzi de dorul de a sluji lui Dumnezeu.Parintele Serafim, 1972... cu 10 ani inainte de moarte...

mami de ileana si ioachim

Si a trait tot ce a spus...In primele zile de boala,avea niste dureri atat de mari,ca nu era capabil nici sa vorbeasca,dar a refuzat sa mearga la spital.Si cand,in cele din urma l-au dus acolo,doctorii au spus ca durerile acelui fel de boala sunt asa cumplite,ca nu pot fi suportate fara anestezie.Si el,parintele,nimic nu zicea decat "Slava lui Dumnezeu pentru toate lucrurile".Va dati seama?Pai noi la orice fleac ne vaitam ca din gura de sarpe,si el dadea slava lui Dumnezeu in chinuri insuportabile...Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#14
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 10:13

quote:
Originally posted by conchita
mi-a venit mai demult ideea sa fac un tabel cu calitatile unui crestin, bazate pe pildele din Biblie, si mi-a iesit un portret al credinciosului ideal care e in acelasi timp solomonic si davidian, pacifist, cinic, sofist, hedonist, ascet, razboinic, bogat, nomad, razvratit si umil...si mai erau. acum, cand iti citesc raspunsul, ma gandesc ca toate calitatile (in sensul de trasaturi) nu coexista, ci se manifesta in functie de context, folosind intelepciunea de care ziceai.

draga mea, tu ai facut tabel, ma faci sa rad... ca sa le bifezi pe toate sau de ce? vezi ca crestinismul a inceput cu Hristos[:D] nu spun sa lasam Vechiul Legamant de-o parte, dar acolo este putin altceva... Hristos a venit si a adus innoirea, schimbarea omului vechi... asa ca am impresia ca trebuie refacut tabelul ala pe ici pe colo, in punctele esentiale...:))

quote:
iar despre intelepciunea aceea, inca mai consider ca e dilematica tare. nu mi-e clar cand si cum ajungem la certitudinea ca gata, suntem intelepti, am gasit calea...credinta, in ce ma priveste, seamana cu un peste abia prins, inca viu, pe care te chinui sa-l tii in palme si-ti scapa necontenit, iar tu o iei mereu de la capat cu temerea, bucuria si deznadejdea.

asa este, vad ca am uitat sa precizez ca nu ai cum sa "prinzi" intelepciunea... nu poti spune: sunt intelept ca mai ales atunci nu esti... intelepciunea se cauta permanent si se verifica in fiecare moment, ca si credinta de altfel... de multe-multe, prea multe ori dam gres... dar invatam, invatam si speram ca data viitoare vom fi mai intelepti. totusi parintii au spus ca citirea cartilor duhovnicesti e tare buna pentru deschiderea ochilor duhovnicesti (am subliniat duhovnicesti special pentru matale) si iarasi, au spus ca e buna si sfatuirea cu fratii, ajuta la smerenie in primul rand... imi amintesc acum un cuvant al Pr. Teofil, la o conferinta din studentia mea: a spus ca suntem ca niste mingi "cu colturi", fiecare intepenit in locul lui... ar trebui sa fim rotunzi, sa ne rostogolim catre ceilalti:)) cipolirea asta a colturilor cred ca se face si prin discutii, nu?

amuleta, tu esti mai inteleapta decat mine, se vede imediat:)) desigur, asta e hrana tare, nu o pot gusta copiii de lapte, ca se smintesc... de fapt, asa este, aceasta plecare a ratiunii vine de la sine cumva, cand ajungi la starea aia de stiu ca nu stiu nimic... si ca Altcineva stie mai mult ca mine... fara a fi asta o atitudine pasiva, cum ar crede unii... este o lupta permanenta intre om si Dumnezeu, intre a ne ciopli pe noi dupa chipul Domnului si a inlatura surplusul (care e carne din carnea noastra)... iar vad ca in cuvinte totul pare usor... mai, noi smintim lumea care ne citeste, care poate crede ca noi ar trebui sa fim la nepatimire dupa cele ce scriem...

[bang]

mai putina teorie, gandacule, si treci la practica![neand]


mami de ileana si ioachim


#15
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 10:21

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by gandacelu
quote:
Originally posted by irina.c.
Gandacel,eu am terminat cartea alaltaieri. Si ma gandeam, ce viata sfanta a dus parintele, si in ce chinuri a murit :(
Monahismul - mucenicia - rabdarea unei boli incurabile sunt, din punct de vedere duhovnicesc, unul si acelasi lucru. Cere lui Dumnezeu sa-ti dea nu doar calauzire sau ajutor - ci mucenicie, suferinta, o cale pe care sa poti face efortul suprem, sa te implici, sa arzi de dorul de a sluji lui Dumnezeu.Parintele Serafim, 1972... cu 10 ani inainte de moarte...

mami de ileana si ioachim

Si a trait tot ce a spus...In primele zile de boala,avea niste dureri atat de mari,ca nu era capabil nici sa vorbeasca,dar a refuzat sa mearga la spital.Si cand,in cele din urma l-au dus acolo,doctorii au spus ca durerile acelui fel de boala sunt asa cumplite,ca nu pot fi suportate fara anestezie.Si el,parintele,nimic nu zicea decat "Slava lui Dumnezeu pentru toate lucrurile".Va dati seama?Pai noi la orice fleac ne vaitam ca din gura de sarpe,si el dadea slava lui Dumnezeu in chinuri insuportabile...Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today
irina, eu NICIODATA nu citesc o carte decat de la inceput la sfarist... totusi aici am facut o exceptie... am luat-o la Vasiliada intr-o seara cand iesiem cu sotul la un ceai, si el a citit chiar acolo tocmai despre acele momente crancene de suferinta si s-a socat... si le-am citit si eu, la un ceai... si stiu despre ce vorbesti... dar acum vad totul printr-o alta perspectiva, dupa ce am ajuns sa citesc cartea si sa vad cum a trait Parintele... prin ce a trecut pana sa ajunga la sfintenie... ce viata a lasat in urma... eu aveam o imagine mai roz despre Sfinti, in general... nu ca nu stiam de o Maria Egipteanca, totusi ma gandeam ca sunt cazuri mai rare... ar trebui sa avem mai multa credinta in puterea de schimbare a oamenilor si a noastra, pana la urma:))imi amintesc ca nu de mult am citit una din cartile fratiei, Tinerii veacurilor din urma in care erau prezentati la acea fratie (daca nu ma insel era scrisa chiar de Alexei Young) tineri care s-au calugarit dupa o viata de punkeri si de drogati... dar iarasi mi se pareau exceptii... cred ca ar trebui sa deschid mai des Evangheliile:)

mami de ileana si ioachim


#16
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 10:27

quote:
Originally posted by conchita
Gandacelule, adevar graieste Pr. Serafim. mi-e dificil sa inteleg cate ceva din ce spune, poate ma ajutati sa clarific. cum putem sa ne rupem total de lume - parasind-o, cum zice parintele, ca altfel nu putem fi intru ortodoxie- si in acelasi timp sa fim cu lumea, cu scopul de a o intelege? cum procedam la calea asta, practic? daca stam in coltul nostru, departe de lume, ingrijindu-ne de mantuirea proprie, atunci parintele spune ca suntem ortodocsi de exterior. daca ne patrundem de cutumele lumii, urmandu-le, iarasi suntem ne-ortodocsi...nu reusesc sa inteleg care crede parintele ca ar fi calea dreapta, in conditiile in care ramane sa urmam si sfatul lui Iisus cu "da-i cezarului ce-i al cezarului". asta e o dilema de-a mea mai veche si n-am gasit inca raspunsul pacificator, tot oscilez. viata ne e data s-o traim in plinatatea darurilor sale, lasate de la Dumnezeu spre fericirea noastra, caci El nu ne vrea tristi si saraci. totusi, cum te poti bucura de darurile Lui si, in acelasi timp, sa le urasti/dispretuiesti zadarnicia pentru ca bucuria care vine de la ele te indeparteaza, in acelasi timp, de cel care ti le-a daruit? a doua dilema, cum aflam ce e intelepciune si prostie si, mai ales, de ce? cum ne e de folos sa stim "de ce" e prostia?
Conchita,pasajul dat de Gandacel este dintr-un capitol in care se povesteste cum parintele a tinut la manastire un "curs de supravietuire ortodoxa".Este vorba despre un sir de prelegeri referitoare la evolutia gandirii occidentale,incepand cu Marea Schisma,pana in prezent.Parintele credea ca pentru a supravietui ca si crestini ortodocsi in epoca moderna trebuie a intelegem apostazia,sa intelegem de ce epoca moderna este asa cum este.Pe scurt,sa intelegem strategiile vrajmasului ca sa ne putem pazi de ele.Ortodoxia ar trebui sa ne schimbe mentalitatea,modul de a gandi,si de aici decurge restul.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#17
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 10:35

quote:
Originally posted by gandacelu








irina, eu NICIODATA nu citesc o carte decat de la inceput la sfarist... totusi aici am facut o exceptie... am luat-o la Vasiliada intr-o seara cand iesiem cu sotul la un ceai, si el a citit chiar acolo tocmai despre acele momente crancene de suferinta si s-a socat... si le-am citit si eu, la un ceai... si stiu despre ce vorbesti... dar acum vad totul printr-o alta perspectiva, dupa ce am ajuns sa citesc cartea si sa vad cum a trait Parintele... prin ce a trecut pana sa ajunga la sfintenie... ce viata a lasat in urma... eu aveam o imagine mai roz despre Sfinti, in general... nu ca nu stiam de o Maria Egipteanca, totusi ma gandeam ca sunt cazuri mai rare... ar trebui sa avem mai multa credinta in puterea de schimbare a oamenilor si a noastra, pana la urma:))



imi amintesc ca nu de mult am citit una din cartile fratiei, Tinerii veacurilor din urma in care erau prezentati la acea fratie (daca nu ma insel era scrisa chiar de Alexei Young) tineri care s-au calugarit dupa o viata de punkeri si de drogati... dar iarasi mi se pareau exceptii... cred ca ar trebui sa deschid mai des Evangheliile:)




mami de ileana si ioachim


[/quote]



Eu am citit cartea de la inceput la sfarsit si ceea ce s-a intamplat mi s-a parut oarecum in ordinea lucrilor,daca intelegi ce vreau sa spun...nu m-a ingrozit,m-a uimit cum lucreaza Dumnezeu,ce putere ne da credinta,harul Sau...



(Stiu cartea,chiar ieri am rasfoit-o la librarie,dar n-am cumparat-o,poate trec zilele astea s-o iau.)



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#18
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 13:39

Eu am observat ca Parintele Serafim a facut cumva demersul invers decat noi...Adica dansul a avut din tinerete o inima inflacarata, si a mai durat ceva pana a gasit ortodoxia, noi mai avem ceva intelegere duhovniceasca, pentru ca citim si pentru ca ne-am nascut in ortodoxie, dar...de la urechi la inima...asa ca discutiile, ca si lecturile duhovnicesti ne ajuta sa intelegem, sa cunoastem, doar cu mintea...si tot nimic n-am facut

Conchita, pe parintele Ghelasie l-a intrebat cineva" Parinte, cum stiu cand fac voia lui Dumnezeu?" "Bai, taticule, noi nu facem voia lui Dumnezeu, noi doar ne straduim, voia Lui au facut-o doar Sfintii"...vezi, si dansul era sfant...deja daca socotesti ca faci voia lui Dumnezeu, esti in inselare...dar viata crestina e stradanie

In ritmul in care citesc eu cartea despre Pr Serafim, cred ca o termin la Craciun...da am aranjat sa ma duc maine la conferinta cu pr Savatie[^]

#19
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 14:57

doina, te rog mult de tot, poti sa iei notite? macar cateva idei acolo, ca la cursuri, cum am facut cu pr. serafim joanta, ca pana apar conferintele pe net... trece baba cu colacii[:D]

mama! ca imi vine sa fac un drum pana-n craiova[;)]


despre voia lui Dumnezeu: si aici cred ca sunt mai multe nivele: uite, eu una inteleg, ca am mai citit despre asta, de ce suntem in inselare cand credem ca facem voia lui Dumnezeu, dar un incepator (sau cine stie cine ne mai citeste) se poate sminti daca el face tot ce trebuie si ii spui ca nu e dupa voia lui Dumnezeu... ca sa nu lasam loc de interpretari, nu de alta[flo]


mami de ileana si ioachim


#20
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 18:15

hm, pai asta e si ideea, ca in ortodoxie nu exista am facut tot ce trebuie, asta e corectitudine, si nu asta e duhul ortodox...de fapt eu cred ca asta e marea problema, cum ziceai si tu, omul cauta in general sa fie bun, sa faca tot ce trebuie, sa-si castige un oarece confort spiritual, ca " a facut tot ce putea sa faca". Imi amintesc ca odata cineva se straduia sa ma convinga sa nu ma amestec intr-o anumita problema, ca imi va dauna duhovniceste, era o problema dureroasa pentru mine, in care majoritatea cunoscutilor m-ar fi sfatuit dimpotriva, sa fac ceva...Si eu am zis ceva de genul: mai, dar ma simt asa neputincioasa, si chiar vinovata, sa nu pot sa fac nimic pentru X...si raspunsul a fost: pai da, asta asa e, asa si trebuie sa te simti, ca de acolo incepe rugaciunea...

gandaca, iti dai seama ca daca ajung la conferinta, n-o sa ma bucur singura...da deja mi-ai dat emotii, daca o sa fie notitele mele la masura asteptarilor[:I]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -