Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Mostenirea mesianica


354 raspunsuri la acest subiect

#351
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 01:07

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ma rog, daca sunt inca in sanctiunea "ignore"nu aveti decat sa spuneti cinstit ca sa nu mai postez ca proasta aici!


Din punctul meu de vedere esti foarte bine venita.Diferenta de opinii nu inseamna ca nu putem discuta si relationa civilizat.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.


#352
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 01:08

Citat:
citat din mesajul lui beren

Vorbim de crime impotriva umanitatii, pentru care nu stiu cum se poate gasi o "cauzalitate". Altfel, exista o "cauzalitate" si pentru actiunile lui Hitler, nu? "Cauzalitate" implica aici - gresit - o evolutie inevitabila, obiectiva a evenimentelor, in care alegerile personale nu joaca nici un rol. Gresit.




gresit. cauzalitate implica aici cum a fost perceput lantul cauzal la vremea respectiva. nu ca daca x, atunci automat si in orice conditii y.



reclama mascata

#353
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 01:34

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ingrid, ce legatura are comunismul cu ´´lipsa de integrare a evreilor care vand rachiu, din anii o mie opt sute si ceva´´?Ultimul post al lui Aka nu vorbeste de comunism, ci de evreii din Romania de atunci cu citate plus pareri proprii.
Habar nu am, descrie o stare de fapt cum era perceputa atunci, cu ce sunt vinovati cei de acum pentru proasta conceptie din anii respectivi?
Chiar asta vroiam sa zic, ca defapt perceptiile astea sunt si acum, au fost si atunci. Deci n-are a face cu comunismul.
Cine are aceste perceptii, LadyJ? Aici pe forum citesti cateva fraze si poti deduce cu adevarat ce gandesc oamenii? De cate ori nu te-ai exprimat gresit fata de altii, precum si ei poate fata de tine? Ne incurcam in amanunte si nu privim intregul. Ce am spus? Asteptati. Atat. Nu e normal sa urmaresti un om o zi, doua, trei, ca sa te bati cu pumnii in piept: l-am prins pe gandacul verde cum se ascundea in spatele frazelor mestesugite.Cu comunismul...zau, cat timp unor evrei le place in kibutz, zic ca intradevar, n-are legatura cu comunismul. Are cu o mai veche atitudine fata de ei.Am citit intr-o carte maghiara, "Umbrela sfantului Petru", hazoasa pana la Dumnezeu si inapoi, cum un sat era foarte rusinat ca nu avea evreu. Pai celelalte sate se mandreau cu evreii lor, clampaneau toata ziua catre satul respectiv: voi nici nu sunteti sat, ca n-aveti evreu.Pana s-au dus si au luat o evreica, ea avea 7 copii. Ei, de atunci, se fudulea satul asta, cine mai avea o evreica?Si noi discutam discutii.Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues

#354
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 01:39

Am deschis partea a II-a a subiectului.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -