Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (33)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 16:57

Da nana, ai fost mai explicita decat mine[:)]



Mira [gravi] fericita 23+cu [fetita] Maya Alexandra



minunea mea

#22
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:05

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

multumim la toata lumea pt. felicitarile pt. bebei[:D]

nana dar fetita ta cat a avut dilatatia de a scazut cu 1 cm (10 mm) ?

la circumferinta abdomonala de ce ?

[gravi] 23 + [fetita][baietel]


Scuze, a scazut cu 1 mm! Am scris din greseala 1 cm!!! Dilatatia era de 6,8 si 6,9 mm, deci cam cat la baietelul tau. Eu pe 8 februarie am "intalnire" cu un al treilea medic, de data asta un imagist, sa vedem cum stam (mie ambii medici la care am fost, in Arad si Timisoara, mi-au spus ca e un semnal de alarma tot ce depaseste 4 mm, si sansele sa fie ceva in neregula la nastere sunt mai mari decat in mod normal pentru ca si sotul sufera de aceiasi afectiune). Dilatatia pielo caliceala este frecvent asociata cu rinichi fetali mariti in volum, in consecinta acest lucru poate duce la cresterea circumferintei abdominale. Asta stiu eu de la medici... Nu inseamna ca medicul tau nu are dreptate cand iti spune ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Nana [gravi] 23+ cu[fetita]Iubirici


#23
T_Ioana

T_Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:20

bubu, foarte frumos creste perechea ta de gemanei[olala]. Capul sus ca va fi ok totul, o ai exemplu de optimism pe Nana[pup]

Nu pot tasta ca am culcat spiridusul (suntem acasa, a facut puiul mic laringita)dar voiam sa va dau si eu un link unde cel putin preturile la patuturi si carucioare m-au impresionat http://www.maredy.ro...ocos-totala.php

Daca aruncati un ochi sa-mi spuneti ce credeti, mie caruciorul asta mi se pare extrem (poate chiar susupect[:D]) de ieftin: http://www.maredy.ro...cior-Valere.php



Ioana[mamica]lui[avion]Razvan (03.12.2005) si [gravi]24+ cu[fetita]Sonia

Pozici: 1 , 2 , 3 , 4(NOU) , Filmulete serbare







"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"










#24
bubu30

bubu30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.165 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:23

Nana, spune-mi te rog la fetita ta circumferinta abdominala ii este marita conform masuratorilor ecografice?

eu m-am uitat acum pe masuratorile de ieri si [baietel] are chiar mai mica circumf. abdom. (22 w 6 d) decat restul masuratorilor - femur = 23 w 4d)si diametrul biparietal = 23 w 2 d

#25
mamanati

mamanati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 852 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:25

Bilica, bine ai venit, carcina usoara si bb sanatos! Waw ce departe te-a dus soarta!

Nikolette, ne bucuram si noi pentru vesti bune de la eco! [pup] pentru ca esti hotarata sa nu renunti la alptat! O sa reusesti, canalele se desfunda, daca insisti cu alaptatul.

alinettero, felicitari pentru bb baiatel!

Anca, imi pare straniu ca doctorita ta ignoreaza anemia in sarcina, la gravidute valorile incep sa scada daca nu i-ai suplimente de fier! Daca nu e secret cat ai hemoglobina?!

Doctorita mea si la 116 imi zice ca e putin.[alcool]

Arturica, [pup] burtica! Speram din tot sufletul sa vii cu vesti bune data viitoare si sa stea bebelina pana la termen!

Corinika, merci pentru reteta! Trimis PM cu [pup]

SI noi cu sotul avem incompatibilitate de RH (eu am - [bang]), imi recolteaza lunar sange pentru anticorpi. Sper sa nu apara.

Bubu, e super ca bebeii au dimensiuni asemanatoare. E bine sa nu fie diferenta mare in greutate. Sanatate si baietelului.

Rose, tare scumpa blonduta ta!

T_Ioana, sanatate lui Razvan! Si eu am avzut site-ul asta. Vorba ta suspect de ieftin.







POZE

Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si [gravi] 20 fix





#26
nikolett2445

nikolett2445

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:26

[flo]Mira, N a n a ,[pup] va multumesc,incerc sa trec la fapte,si sa ma laud apoi



fetita mamei

NIKOL[gravi]24+[fetita] ANTONIA si DAVID[bonjovi] (15 MAI 2006)

#27
nikolett2445

nikolett2445

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:44

nana sa-mi stergi baietelul din albumul tau,[:D]

am incercat ,pt ca nu gaseam butonul verde uploud,sa pun poze daca altcineva mi-ar face album sa reusesc sa pun poze macar,am dat clic,asa aiurea pe o parte alba mi-a aparut un chenar in care nu scria nimic,probabil uploud-ul pe care voi il aveti cu verde si a functionat,am poza in albumul tau[:D] acum incerc sa-l fac pe-al meu[flo]sa vad ce reusesc



fetita mamei

NIKOL[gravi]24+[fetita] ANTONIA si DAVID[bonjovi] (15 MAI 2006)

#28
Alinutzaa

Alinutzaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.712 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:47

Am fost afara si dupa cum am prevazut, am inghetat!! Brrrr, e un frigggggg



Bubu felicitari pentru gemeneii grasunei! Imi pare rau insa pentru problemuta aparuta, sper ca totul sa iasa bine pana la urma.

Arturicii nasol cu placenta praevia. Poate se hotaraste sa mai urce un pic pana la urmatoarea eco.



Despre patuturi - eu la pici am avut un patut de lemn, a fost super super ok. A stat in el pana la 2 ani si cateva luni cand i-am cumparat pat junior, ca eram deja gravi, el maricel si imi era destul de greu sa il urc si sa il cobor in si din pat. La bb2, vom folosi acelasi patut, bineinteles.

A fost si super ieftin la vremea aia, nu mai stiu cum sunt acum preturile in Ikea. Am dat vreo 100 ron pe el si pe masuta de infasat (care acum este pe post de etajera pentru jucarii) vro 75 ron. Si-au scos banii cu varf si indesat.



Sutiene de alaptat - nu mai stiu cine a povestit un pic mai mult despre ele, cred ca Nati [flo], si sunt total de acord cu ea. Sunt mai bune cele putin elastice. Eu am avut si unul din bumbac 100%, nu era elastic deloc. L-am purtat o data si l-am aruncat. In rest nu mai repet ce a zis Nati referitor la sistemul de prindere pentru ca sunt 100% de acord cu ea. Si sa stiti ca se gasesc si sutiene de alaptat sexi si frumoase. Daca intrati pe ladyshop.ro o sa vedeti si modele cu dantelute, floricele, etc, dragute foc.



Perna de gravide - vad ca deja suntem 3 fete (eu, Mira si Corina). Eu zic fetelor, sa mai asteptam vreo zi, poate doua, ca ma gandesc ca poate mai vrea sa ni se alature vreo fata. Dupa aceea una dintre noi da comanda, urmand ca dupa ce o primeste sa o punem de-o intalneala [:D]. Dar despre asta o sa vorbim pe privat, e-mail, mess...vedem noi cum ca sa nu le facem fetelor capul mare cu chestia asta.



Fug sa iau un NoSpa ca parca ma resimt nitel in urma "plimbarii" de astazi, dupa care vreau sa trag un pui de somn pana se trezeste si piciul meu.



[pup] fetele



Alina, mamica mandra a piciului Tudor si [gravi] 22+



Handmade by Alina

#29
nikolett2445

nikolett2445

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 17:53

cred ca am reusit,sper ca nu am stricat nimic pe acolo,asta e problema imi apare in alb unde e butonul uploud verde iar eu nu vedeam nimic,[pup] multumesc fetelor![olala]



fetita mamei

NIKOL[gravi]24+[fetita] ANTONIA si DAVID[bonjovi] (15 MAI 2006)

#30
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 18:31

Salutare fetelor,

mama ce viteza aveti. M-am intors ei eu de la medic. Fetele mele sunt f bine, le-am vazut la eco, una din ele o pupa pe cealalta. Erau asa de dragutze. Mi-a facut control pe masa, cu valve si tot tacamul. Uf ce urasc asta, ma cheama la 2 saptamanai sia poi la sapt. Ma omoara cu controalele astea. Asa mi-a facut si la Ale. Mi-a fost foarte greu sa cobor si sa urc scarile de acasa, eu stau la etajul 2 din 2, avem niste scari f inguste si intortocheate. Nu stiu cum am sa fac la 9 luni.

Bubu felicitari ptr gemenuti. Au f bine in greutate la 23 de saptamani, eu compar cu ale mele la 25 de sapt avea una 650 gr si una 590 gr. Sigur o sa fie bine si cu rinichii.

Eu am avut si am sutien de alaptat de la Anita, f bun, nu e 100% bumbac, exact cum zice si Nati. Eu am fost atat de incantata de ele incat le-am purtat si intre sarcini.

Nana bine ai revenit. Multumesc de sfat. Am sa tin cont de el. Si asa este, este al naibii de greu sa gasesti om calumea si de incredere.

Sabina [gravi] 27+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -