Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

M-am hotarat.............adoptie(74)


297 raspunsuri la acest subiect

#291
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 24 august 2011 - 14:24

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

apropo de cum imi doresc eu copilul, ieri cand am completat aceea cerere de adoptie, era trecut doar varsta copil, sex, stare medicala, atat
nici etnie, nici religie, nimic, cred ca am sa ma intrebe la prima intalnire, sper
oricum mi-au lasat prima impresie ca e cam "vraiste" pe acolo la ei
:(((((((((((


Sa fiti foarte atente la ce va scrie pe atestat. Daca voi specificati in cerere ca vreti fata/baiat, unul sau doi si virsta, ele ar trebui sa fie specificatie pe atestat. Daca nu, e posibil sa va ... sunteze, ca sa zic asa. Dupa 3 zile de cind aveti atestatul, informatiile ajung la ORA. daca cei de la ORA au doar partial informatiile, sansele scad. Nu spun ca ajung la zero isna scad.
De aceea atentie mare daca va scrie sau nu pe atestat virsta copilului, sexul si nr de copii.
Bafta

O mamica fericita si implinita

#292
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 24 august 2011 - 14:28

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

apropo de cum imi doresc eu copilul, ieri cand am completat aceea cerere de adoptie, era trecut doar varsta copil, sex, stare medicala, atat
nici etnie, nici religie, nimic,

In cererea care se completeaza acolo, intr-adevar se scrie doar virsta, sexul, si nr de copii.
De aceea exista declaratia privind motivatia de a adopta. Acolo voi scrieti clar, atat virsta, sexul, nr de copii cat s alte informatii de genul ortodox, blond, brun, clinic sanatos si alte informatii.

O mamica fericita si implinita

#293
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 24 august 2011 - 14:45

si cererea asta cand se face?
imi poti trimite pe PM un model

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

#294
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 24 august 2011 - 15:04

Simo, se depune cu toate actele... Nu ti-au cerut doamnele de la DPC?

___________________________________________________________________________________
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

#295
BebeAnda

BebeAnda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 august 2011 - 15:06

simo_73-Iubita nu e o cerere propriu-zisa ...e o declaratie cu privire la adoptie...la copilul pe care vrei sa il adopti ...si in aceasta declaratie tu scri ce varsta ai dori sa aibe copilul,sexul copilului,etnie,ca vrei sa fie sanatos, religia...etc.....si alte detalii si caracteristici pe care le-ai dori insa trebuie sa fi foarte atenta ca daca o sa pui foarte multe, s-ar putea sa fie timpul de asteptare mai lung....deci rezumate la caracteristici esentiale.....ex:sa fie sanatos,sex masculin sau feminin(cum vrei),varsta intre 0 si 6 ani(spre exemplu)...Daca mai scri ca ai vrea sa aibe ochii albastrii, sa nu aibe semne de mama pe corp si alte asemenea detalii, care dupa parerea mea nu sunt importante, timpul de asteptare in perioada de maching...adica perioada care urmeaza dupa atestare va fi mai lunga ptr ca trebuie sa iti gaseasca un copil care sa se potriveasca descrierii facute de tine...
Acum aceasta declaratie trebuia depusa odata cu dosarul ..daca nu ai facut-o probabil ca te vor suna si iti vor cere sa o scri si sa o depui la dosar...

Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu explicatiile si ca sunt de ajutor ptr tine simo_73....eu am scris din ceea ce stiu eu si cum am inteles...daca celalalte fete au ceva de adugat sau de mentionat chiar le rog sa o faca...poate am gresit eu pe undeva..

Pupici
[flo]Anda[flo]

#296
BebeAnda

BebeAnda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 august 2011 - 15:09

Perioada de asteptare dupa obtinerea atestaului se numeste "matching"...scuze ptr greseala de scriere din textul anterior!

[flo]Anda[flo]

#297
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 24 august 2011 - 16:09

Citat:
citat din mesajul lui BebeAnda
Perioada de asteptare dupa obtinerea atestaului se numeste "matching"...scuze ptr greseala de scriere din textul anterior! [flo]Anda[flo]
perioada de asteptare dupa obtinerea atestatului nu se numeste "matching". nu stiu daca se numeste cumva, poate doar "foarte, foarte lunga".matching-ul este perioada de potrivire, care urmeaza dupa ce ti'a fost prezentat un copil si tu vrei sa'l vizitezi, sa vedeti daca sunteti compatibili. dupa matching, daca totul e ok, urmeaza depunerea cererii pentru stabilirea termenului pentru incredintare in vederea adoptiei.
mami de brotac rocker [pk]
Povestea unui Licurici [flo][flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -