Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum iti dai seama daca pierzi lichid amniotic?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
ancuta_canea

ancuta_canea
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 iunie 2011 - 23:49

Buna.as vrea si eu sa stiu din experientele voastre in cazul in care se pierde lichid amniotic cum ne dam seama? e posibil sa se piarda daca dispare dopul gelatinos? desi din ce am citit poti pierde dopul si sa nasti la cateva saptamani dupa...

#2
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 00:35

Nu prea ne dam seama, cu exceptia cazului cand e o scurgere mai mare [:)]De obicei medicul evalueaza treaba asta, respectiv daca e vorba de lichid amniotic sau de urina/mucus.

Mucusul (dopul gelatinos) este eliminat de colul uterin, in timp ce lichidul amniotic apare ca o consecinta a fisurarii / ruperii membranelor (sacului amniotic) undeva in uter.

In principiu, lichidul amniotic e limpede si nu are miros; daca miroase puternic sau urat exista o infectie, daca are culoare verzuie sau maronie atunci bebelusul e supus unui stres fetal (a eliminat meconiu deja).

Cum sa-ti dai seama : lenjeria pare umeda sau simti mici scurgeri in timp ce umbli / iti schimbi pozitia.

Cica si la mine s-ar fi imputinat, dar personal n-am bagat de seama astfel de simptome. O sa mai intreb doctorul maine ce si cum. Oricum, din ce am citit, treaba asta se intampla cam la 10% dintre gravide.

[gravired] +37 cu [fetita]Amelia

#3
ancuta_canea

ancuta_canea
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 01:06

pai tocmai de asta intreb pentru ca scurgeri am frecvent...la ultimul control lichidul era in cantitate normala si daca nu ai si firicele de sange sa iti poti da seama ca e altceva...il poti confunda cu scurgerile normale...si nu e deloc ok sa ramana bebele fara lichid.greu la prima sarcina fara experiente :) [baietel][gravi]

#4
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 04:31

Nu ai cum sa iti dai seama, de asta la cel ma mic dubiu e bine sa mergi la doctor. Nici doctorul nu stie, doar uitandu-se la el. Daca scurgerea e mica, exista niste teste in maternitate, care se pot face, si dau cumva raspunsul pe loc, dar nici ele nu sun sigure 100%, pentu ca detecteaza schimbarile de pH, urina si lichidul amniotic in teorie avand pH diferit.

Si poti pierde lichid amniotic si fara sa-ti dai seama [alcool], de asta sunt bune consultatiile periodice. La consultatia de 35 de saptamani m-au internat preventiv 24 de ore, pentru ca nu erau siguri daca pierdeam sau nu (la consultatie doctoritei i s-a parut secretia cam lichida, desi eu nu aveam scurgeri, iar testul a iesit usor pozitiv). A doua zi am repetat testul si a iesit negativ. Am facut totusi preventiv antibiotic 4 zile (primele 24 h intravenos, si inca 3 acasa), ca sa fie siguri ca in cazul in care erau pierderi nu avea loc vreo infectie. In spital erau internate fete care pierdeau lichid amniotic, stateau la pat, astfel incat pierderile erau mici si ce pierdeau se refacea, astfel incat bebe sa aiba suficient. Toate faceau antibiotic.

Deci, la cel mai mic dubiu, mergi la doctor. Nu este doar vorba sa ramana bebe fara lichid, ci si de pericolul unei infectii. Dar nu te panica, de-a lungul sarcinii am avut multe momente cu secretii mai abundente, si in nici unul din cazuri nu era vorba de LA.

Sacrcina usoara!

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#5
ancuta_canea

ancuta_canea
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 15:27

multumesc pentru raspuns.oricum peste 2 zile mergem iarasi la control si la ecografie se vede daca e in cantitati normale sau nu.avem si noi 35 saptamani, mai avem un pic si incepem sa ne gandim la fel si fel.cred ca e normal oarecum fiind prima sarcina.:)
multumesc inca o data

#6
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 20:47

Citat:
citat din mesajul lui ancuta_canea

multumesc pentru raspuns.oricum peste 2 zile mergem iarasi la control si la ecografie se vede daca e in cantitati normale sau nu.avem si noi 35 saptamani, mai avem un pic si incepem sa ne gandim la fel si fel.cred ca e normal oarecum fiind prima sarcina.:)
multumesc inca o data


Plange-te totusi medicului de scurgeri, chiar daca lichidul e in limite normale. Fisura poate sa fie atat de mica incat sa nu afecteze cantitatea totala de lichid, dar sa fie suficient ca sa intre bacterii. Bine, asta e deja paranoia, dar totusi, paza buna trece primejdia rea. Vestea buna e ca oricum, de la 35-36 de saptamani incolo, nu se mai stresseaza nimeni, pt ca bebe e mare si rezita bine in cazul in care se naste.

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#7
ancuta_canea

ancuta_canea
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 01:02

da pai oricum peste 2 zile cand merg am sa ii spun medicului eventual sa facem un control mai amanuntit.sa vedem daca nu cumva am pierdut dopul gelatinos.sa fim siguri ca e totul ok ca nu vreau sa risc sub nicio forma sanatatea copilasului.macar sa stim exact ce si cum

#8
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 13:41

Asa cum zicea si Dana, dopul gelatinos nu are legatura cu lichidul amniotic, el este eliminat de colul uterin, pe masura ce se ingusteaza. Faptul ca pierzi din dop inseamna ca incepe colul sa se micsoreze, deci te-ai mai apropiat un pic de nastere.

Eu mi-am pierdut dopul in etape, in ultimele saptamani, contractiile s-au declansat la 40 de saptamani fix, dar membranele nu s-au dat rupte de nici o culoare, asta asa sa-mi faca in ciuda dupa sperietura de la 35 de saptamani cand au crezut ca am pierdut lichid. Au trebuit ei sa mi le rupa cu penseta cand aveam deja dilatatie mare, ca sa se declanseze nasterea, ca nu s-au dat rupte nici cu degetul [alcool].

Un sfarsit de sarcina si nastere usoare!!! [pup]

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#9
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 14:51

si nici faptul ca ai mai experimentat o nastere nu inseamna ca te prinzi de pierderile de lichid[:D]



eu am nascut acu 2 saptamani, cu 2 zile inainte de data programata tocmai din cauza pierderii de lichid. mi-am dat seama ca e altceva nu scurgerile obisnuite pt ca simteam cum curge cand ma culcam in pat si stateam intr-o anumita pozitie. dar curgea putin cat se uda tamponul de zi...nu avea culoare sau miros. in seara aia m-am schimbat de vro 3-4 ori si apoi am zis ca ar fi cazul sa merg la spital sa verifice. am facut testul pt lichid si a iesit partial pozitiv, nici nu stia ce sa faca doctorita de garda. pana la urma a zis sa ma interneze si am asteptat pana dimineata cand a venit medicul meu. imi era ciuda ca odata ajunsa la spital nu mai curgera nimic si nu le puteam demonsra nimic. cu 5 min inainte sa intre medicul in rezerva sa ma vada am simtit ca vine tzunami. era un lichid usor roz....era clar[:D]



--------------------------------------------

Marina & [pis] ANA SOFIA (05.08.08) & [bebic] CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------

Copil crescut din suc de morcovi
--------------------------------------------
Mami Marina's blog

[foto]


#10
ancuta_canea

ancuta_canea
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 15:30

va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.maine venim cu vesti si de la medic.oricum trebuie sa gandesc pozitiv in continuare ca mai e putin si imi voi tine si eu bebelusul in brate
:)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -