Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare


499 raspunsuri la acest subiect

#11
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 13:17

Iileana, multumesc de idee.

Am cautat si eu pentru Sector 1 (zona Turda, 1 Mai, Titulescu) , si iata procentele de medii peste 9:

- Sc. 17 "Pia Bratianu": 35 din 94 elevi, 37%
- Sc. 171 "Petre Ispirescu": 13 din 40 elevi, 32.5%
- Sc. 170 "Geo Bogza": 16 din 92 elevi, 17%
- Sc. 3 "Nicolae Titulescu": 6 din 60 elevi, 10% - surpriza neplacuta !!!



Ce stiti despre clase de scoala generala de la:

- Liceul teoretic "Ion Neculce": 15 din 57 elevi, 26%
- Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu": 22 din 25 elevi, 88% !!! (22 peste 9 si 3 peste 8)

Sunt de la clasa a 5-a? Si cum sunt admisi copiii oare? Dau examene?


Caprioara & [bonjovi] Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud



#12
emil

emil
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 14:01

Vreau sa cred ca situatia de la scoala 5 si mai ales aceasta invatatoare sunt o exceptie. Cred ca in general invatatoarea este cea de care depinde in cea mai mare masura modul de desfasurare a orelor si rezultatele. Din pacate – in cazul nostru, din lipsa de timp nu am urmarit indeaproape cum a decurs acest prim an de scoala. Norocul nostru a fost ca bunica (profesoara –acum la pensie) a suplinit acasa ceea ce nu s-a facut la scoala. Vreau sa spun ca pe la mijlocul semestrului 2 am fost la scoala 186 unde urmeaza sa o mutam pentru a vedea ce trebuie facut. Ne-au solicitat ca fata sa vina pentru o zi si sa participe la ore in viitoarea clasa, sa fie astfel oarecum “testata”. Asta fiindca – dupa cum ne-au spus- in timp au fost mai multe cereri de transfer de la scoala 5 si nu pot sa-i preia pe toti.

La scoala 186 se invata franceza, nu predare in lb. franceza.
Cel putin ca prima impresie, atitudinea la 186 este total diferita de cea de la scoala 5, si la nivel de directorat si de secretariat.

S-ar putea intelege poate, din tot ce am povestit, ca am pretentii, orgolii si ambitii iesite din comun – dar nu e cazul. Vreau doar ca in cele 4 ore cat e la scoala sa se faca materiile conform programei, copilul sa aiba teme pe care sa la faca singura (sau cu un ajutor cat mai mic), sa-i ramana timp si de joaca si de alte lucruri.

---------------------------------------------------------------------------------------------

La modul general insa – in legatura cu programa si sistemul actual, consider ca ar fi multe de imbunatatit – doar cateva exemple:

- sistemul de notare cu “foarte bine”, “bine”… nu permite evidentierea unor diferente intre elevi, si nici evolutia elevului in timp. De ex. la o dictare unde elevul a avut cateva mici greseli va obtine FB la fel ca unul care nu a avut nici o greseala. Inca un FB luat cu mici greseli si gata coronita. Marja de apreciere e prea larga. In sistemul vechi exista o diferenta clara intre nota 9 si nota 10. pentru mici greseli luai un 9. Iar daca la urmatoarea dictare nu erai atent si din nou aveai mici greseli luai tot 9, si aveai media 9. Daca insa te straduiai sa te corectezi si nu mai greseai luai un 10 si aveai media 10. Se stimula astfel elevul sa-si corecteze micile scapari.
Fata mea e terminat clasa intai cu FB pe linie, la fel ca alti 10 copii din clasa, coronite, etc. Totul e “minunat” dar eu stiu ca sunt unele lucruri la care mai trebuie ajutata…

- multiplele versiuni de manuale dupa care se lucreaza la diferitele scoli. Consider ca, mai ales la clasele primare, un set unic de manuale era o solutie mai buna.

- o meteahna mai veche a invatamantului din Romania – nu se pune accentul pe utilitatea practica a invatarii unor notiuni, elevul ar trebui sa inteleaga de exemplu la ce i-ar putea fi de folos sa stie sa faca un anumit calcul, etc. Poate ca nu e foarte important la clasele primare, insa la noi se invata multa teorie “seaca”, legatura cu practica nefiind de multe ori nici macar sugerata elevului.

Insa asta e o tema mai larga, un subiect interminabil care se departeaza de subiectul acestui topic.


#13
Anuska

Anuska

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 729 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 14:02

Fratilor spuneti-mi cum sa caut si eu rezultatele pt sectorul 6 ca m-am invartit p-acolo si nu am gasit nicaieri procentele astea!





[;)]*********************************[;)]

Poze noi cu familionu'

Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa De la botezul Teodorei Din parcul Tineretului



Povestea nasterii Anei 17.03.2000 si Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004






#14
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 14:25

Anuska, acolo nu gasesti procentul, asta l-am socotit noi asa, ca sa ne facem o impresie generala...



e d i t

Anuska, am dat o cale gresita asa ca am sters-o [:D]. Vezi varianta Caprioarei pe pagina urmatoare, aia e cea buna.



Caprioara, cei de la

Vianu vad ca au site: http://www.lbi.ro/ ; Ce scriu ei acolo in pdf-ul cu "oferta educationala 2006-2007" e grozav, sa te uiti ce liste de olimpici au!!!! Au si clase 5-8, da' nu zic nimica de modul de admitere.






see details



#15
Anuska

Anuska

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 729 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 16:02

quote:
Originally posted by iileana
Anuska, acolo nu gasesti procentul, asta l-am socotit noi asa, ca sa ne facem o impresie generala...Din pagina http://admitere.edu....7/staticRepI/j/ dai click pe Ilfov, apoi pe "lista scolilor", o alegi pe cea care te intereseaza, dai click pe numarul albastru de la "nr candidati", si iar pe lista copiilor te uiti citi au peste 9 si citi au fost in total, aplici regula de trei simpla si calculezi procentul.Caprioara, cei de la Vianu vad ca au site: http://www.lbi.ro/ ; Ce scriu ei acolo in pdf-ul cu "oferta educationala 2006-2007" e grozav, sa te uiti ce liste de olimpici au!!!! Au si clase 5-8, da' nu zic nimica de modul de admitere.
see details
Mersic de lamurire! Am crezut ca nu dau eu de lista asta.....Pe lista asta intrasem si io si vazusem cati au fost candidati si cati repartizati samd, insa zau daca imi dadea in gand sa fac un simplu click pe nr de candidati...... [:D][bang][;)]*********************************[;)]Poze noi cu familionu'Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa De la botezul Teodorei Din parcul TineretuluiPovestea nasterii Anei 17.03.2000 si Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

#16
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 16:52

Eu am copilul in clasa a II a la scoala generala nr 88 Mihai Viteazul , sectorul 3, si sunt multumita de evolutia lui. Scoala este ok, se invata bine, copii sunt in siguranta in scoala iar profesorii sunt bine pregatiti profesional.



http://admitere.edu....7/staticRepI/j/



Intreba cineva de o scoala buna in sectorul 6 : recomand scoala 117 [:D]



Am nepotica care a terminat anul acesta acolo si a intrat printre primii elevi la Colegiul national de informatica Tudor Vianu [bis][bis][bis]



http://admitere.edu....7/staticRepI/j/



Edit : acum vad ca nu deschide decat pagina principala de la admitere 2007 [bang].... oricum daca cautati in lista elevilor reparizati la CNI Tudor Vianu , puteti da clik pe scoala de provenienta a elevilor si vedeti statistica scolii respective ( eu am vrut sa va arat sc 88 si 117 ).







O zi excelenta !

Lala.



Fratele mai mare



Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)





#17
Anuska

Anuska

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 729 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 16:57

quote:
Originally posted by Lala_D
Eu am copilul in clasa a II a la scoala generala nr 88 Mihai Viteazul , sectorul 3, si sunt multumita de evolutia lui. Scoala este ok, se invata bine, copii sunt in siguranta in scoala iar profesorii sunt bine pregatiti profesional.http://admitere.edu.ro/2007/staticRepI/j/Intreba cineva de o scoala buna in sectorul 6 : recomand scoala 117 [:D]Am nepotica care a terminat anul acesta acolo si a intrat printre primii elevi la Colegiul national de informatica Tudor Vianu [bis][bis][bis]http://admitere.edu.ro/2007/staticRepI/j/O zi excelenta !Lala. Fratele mai mare Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)
Acolo am inscris-o eu pe fata mea!Da Doamne sa fie bine! [popa][;)]*********************************[;)]Poze noi cu familionu'Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa De la botezul Teodorei Din parcul TineretuluiPovestea nasterii Anei 17.03.2000 si Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

#18
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 16:57

Mamici si tatici,

punem de un


Top al scolilor din Bucuresti pe sectoare?


Si daca doriti si pentru alte orase din tara?

Putem folosi drept criteriu media de la admiterea la liceu pentru inceput. Si eventual bile albe si negre date de forumisti dupa ce mai strangem postari.

Ce ziceti?



Caprioara & [bonjovi] Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud



#19
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 17:10

Caprioara eu chiar asa am procedat cand am ales scoala pt pitic : pe langa recomandarile verbale ale diverselor persoane ( educatori, invatatori, parinti) am studiat forumul de admitere in liceu pe ultimii 4 ani si am facut o medie a nr de elevi/ nr de elevi admisi in liceele de top cu medie peste 9.



Astfel pentru sectorul 3 in ultimii 3 ani conduc in top scoala generala 195 ( care era insa un pic cam departe de mine ) si scoala generala nr 88 Mihai Viteazul ( foarte aproape si acolo l-am inscris).



O zi excelenta !

Lala.



Fratele mai mare



Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)





#20
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 17:13

quote:
Originally posted by iileana
Anuska, acolo nu gasesti procentul, asta l-am socotit noi asa, ca sa ne facem o impresie generala...Din pagina http://admitere.edu....07/staticPre/j/ pe Ilfov, apoi pe "lista scolilor", o alegi pe cea care te intereseaza, dai click pe numarul albastru de la "nr candidati", si iar pe lista copiilor te uiti citi au peste 9 si citi au fost in total, aplici regula de trei simpla si calculezi procentul.
see details
Fetele, io nu am facut asa si rezultatele difera. Eu am intrat http://admitere.edu....07/staticPre/j/ ,dai click pe Bucuresti, apoi pe ierarhie admitere 2007 pentru Bucuresti si apoi am gasit primul copil din scoala care ma interesa, am dat click pe el si m-a bagat in scoala. Mai departe e cum spune si Iileana. Dar in varianta asta sunt mai multi copii decat in varianta data de Iileana. Ex: la scoala 171 pe varianta mea am 40 elevi (intre care 9 nu au note trecute in dreptul lor, de unde deduc ca nu s-au prezentat la examen) si pe varianta Iilenei sunt 27 elevi; la 170 var mea sunt 92 (10 nu au note), var Iileana sunt 73. Care o fi cea buna?Caprioara & [bonjovi] Matei"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -