Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare


499 raspunsuri la acest subiect

#1
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 18:07

NOU!!! Link cu harta scoli bucuresti, ca sa puteti vizualiza ce scoli aveti in zona mai usor



Dragii mei,



Scriu acest mesaj pentru ca am constatat ca nu prea gasim informatii despre scoli generale.



Daca despre gradinite s-au scris multe, multe pagini, la capitolul scoli stam prost, nu se prea inghesuie lumea sa raspunda la intrebari. De ce oare??? De exemplu, e secret cumva care dintre scoli:

- sunt bune si care nu sunt?

- au invatatori si profesori buni si care nu, si eventual care sunt acestia?

- au semiinternat, afterschool?

- ofera alte activitati, de exemplu sportive, artistice sau cercuri de mate, literatura, informatica?

- se gasesc intr-o anumita zona (de ex. subiectul cu scolile din Berceni e un inceput)

Si lista de intrebari poate continua...



La putinele subiecte pe aceasta tema sunt cateva raspunsuri sau nici un raspuns. Exista un subiect despre scoli- ceva cu bila alba, bila neagra, dar numai cateva postari fara prea multa informatie utila. Pe cei care aveti copiii la scoala, ce va retine sa scrieti acolo?



Va rog din suflet, hai sa remediem aceasta deficienta pe DC.



Invit mamicile de scolari sa scrie despre scoli, invatatori si profesori.



Sunt convinsa ca sunt multi parinti care au nevoie de asemenea informatii pentru a lua decizia corecta ce scoala si ce invatator sunt potriviti pentru copilul lor, in functie de criteriile fiecaruia (ex: renume scoala, invatatori si profesori; distanta fata de casa; semiinternat; activitati gen sport sau cercuri, etc).



Va multumesc anticipat celor care vor decide sa umple acest gol de informatie si le ofer [flo].



Promit ca atunci cand mi-o veni randul, sa scriu si eu despre experienta noastra scolara.



Iata un link cu scolile din Bucuresti pe sectoare, sugerat de IIleana:

http://www.ebucurest..._bucuresti.html



In continuare, inercam sa facem un TOP. Daca fiecare face calculele pentru cateva scoli, eu dau apoi copy/paste aici si avem un top [:D]. O sa incerc sa-l actualizez cat de des.

Va rog precizati oras, sector, eventual zona. E mai simplu de centralizat informatia apoi.

Precizez ca nu am inclus si liceele care au clase 5-8, pentru ca scopul aici este sa ajutam la alegerea scolii pentru boboci de clasa I.

[iepu]= bila alba

[8]= bila neagra



TOP SCOLI


(criteriu: numar elevi din total promotie cu media admitere liceu 2007 peste 9

sursa: http://admitere.edu....07/staticPre/j/ ,dai click pe oras, apoi pe "Ierarhie admitere 2007" pentru orasul dorit, gasesti primul copil din scoala care te intereseaza, dai click pe el si te duce in scoala, apoi numeri cati copii au peste nota 9 la admitere si cu regula de trei simpla afli procentul din total elevi)




Bucuresti, Sector 1

- Sc. 11 "Heliade Radulescu": 41 din 67 elevi, 61.19% (zona Kiseleff - Muzeul Taranului Roman)

- Sc. 186 "Elena Vacarescu": 18 din 37 elevi, 48.64% (zona Piata Amzei-Piata Romana)

- Liceul teoretic "Jean Monet": 39 de elevi din 87, 44.82%

- Liceul Teoretic "Nicolae Iorga": 35 de elevi din 87, 40.23% (zona Piata Domenii, magazin Dioda, B-dul Ion Mihalache nr. 126)

- Sc. 5 "Corneliu N. Popescu": 22 din 59 elevi, 37.28% (zona Piata Amzei-Piata Romana) - o [8] de la emil, pag 1

- Sc. 17 "Pia Bratianu": 35 din 94 elevi, 37.23% (zona 1 Mai-Miciurin, in spatele Mega Image)

- Sc. 171 "Petre Ispirescu": 13 din 40 elevi, 32.5% (zona Turda - pod Grant, parc Regina Maria)

- Sc. 45 "Titu Maiorescu": 20 de elevi din 65, 30.76%

- Sc. 175 "Sfantul Nicolae/Dumitru Petrescu": 13 din 56 elevi, 23.21% (zona Calea Grivitei, Str. Lainici)

- Sc. 1 "Sfintii Voievozi": 12 din 66 elevi, 18.18% (zona Piata Amzei-Piata Romana)

- Sc. 170 "Geo Bogza": 16 din 92 elevi, 17.39% (zona Turda - picior pod Grant)

- Sc. 173 "Eugen Barbu": 4 din 25 elevi, 16% (zona Calea Grivitei, Spitalul Clinic de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri, Str. Pavlov)

- Sc. 118 "Vasile Alecsandri": 6 din 40 elevi, 15%,(zona Piata Amzei-Piata Romana)

- Sc. 3 "Nicolae Titulescu": 6 din 60 elevi, 10% - surpriza neplacuta !!! (zona primarie sector 1, Mega Image)



Bucuresti, Sector 2

- Sc. 56 "Jose Marti": 94 din 192 elevi, 48.96%

- Sc. Centrala: 42 din 87 elevi, 48.27%

- Sc. 30 "Grigorie Ghica Voievod": 29 din 129 elevi, 22.48%

- Sc. 46: 22 din 111 elevi, 19.82%

- Sc. 25: 5 din 47 elevi, 10.64%



Bucuresti, Sector 3

- Sc. 195 : 51 din 114 elevi, 44.7%

- Sc. 88 "Mihai Viteazul": 55 din 135 elevi, 40.7%, un [iepu] de la Lala D pag 1

- Sc. 84 "Nicolae Balcescu": 5 din 63 elevi, 7.94% (zona intersectie Calea Vitan cu Mihai Bravu)



Bucuresti, Sector 4

- Sc. 79 : 96 din 159 elevi, 60.37%, un [iepu] de la Chan pag 4

- Sc. 97 : 45 din 100 elevi, 45%

- Sc. 190 "Marcela Penes": 33 din 108 elevi, 30.55%

- Sc. 194 "Marin Sorescu": 41 din 139 elevi, 29.5%

- Sc. 119 "Vasile Voiculescu": 21 din 102 elevi, 20.59%

- Sc. 189 "Alexandru Odobescu": 8 din 41 elevi, 19.51%



Bucuresti, Sector 5

- Sc. 150 "Sf. Elefterie" : 61 din 107 elevi, 57.01%

- Sc. 146 "I.G. Duca" : 22 din 62 elevi, 35.48%

- Sc. 280 "Mihail Sebastian" : 57 din 183 elevi, 31.15%

- Sc. 131 : 13 din 95 elevi, 13.68%

- Sc. 130 : 12 din 94 elevi, 12.77%

- Sc. 126 : 5 din 48 elevi, 10.42%

- Sc. 135 "Stefan cel Mare": 4 din 63 elevi, 6.35%

- Sc. 148 "G. Calinescu": 4 din 68 elevi, 5.88%

- Sc. 147 "Petrache Poenaru": 4 din 80 elevi, 5%

- Sc. 2: 2 din 47 elevi, 4.26%

- Sc. 134: 2 din 60 elevi, 3.33%



Bucuresti, Sector 6

- Sc. 191: 10 elevi din 49, 13 n-au participat, 20,40%

- Sc. 117 : 34 din 192 elevi, 17.70%, un [iepu] de la Lala D pag 1 ; 56 elevi din 192 nu au note, nu stiu de ce; daca nu tinem cont de ei avem 34 din 136, deci 25%

- Sc. 176: 6 elevi din 36, 8 n-au participat,16,66%





pup you,







Caprioara & [bonjovi] Matei





"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud





#2
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 18:21

Stie cineva la sc. gen 89 invatatoarele bune si "ne-bune"? Monica o sa intre la scoala in 2009 si probabil o voi da la 89 (alternativa ar fi 195). As aprecia orice informatie legata de cele 2 scoli (89 si 195) de la parintii care au deja copii elevi.
multumesc

Sorana si Monica (4 ani)

#3
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 06 iulie 2007 - 00:04

Cred ca nu se scrie despre scoli ptr. ca majoritatea celor care fecventeaza forumul sunt parinti de copii mici.[;)]

http://www.copaculdehartie.ro

#4
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 06 iulie 2007 - 10:46

quote:
Originally posted by anda141

Cred ca nu se scrie despre scoli ptr. ca majoritatea celor care fecventeaza forumul sunt parinti de copii mici.[;)]

http://www.copaculdehartie.ro



Eu cred ca nu mai e chiar asa. Deja avem 1-2 generatii cel putin din DC care au ajuns la scoala, dupa calculele mele. Iar din toamna 2007 se mai adauga una.

Caprioara & [bonjovi] Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud



#5
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 08 iulie 2007 - 18:40

Copilul meu merge la toamna la sc 195. Am auzit ca este o scoala buna, cea mai buna din cartier. Intamplator stam si f aproape, ca altfel nu stiu daca as fi mers prea departe pt o scoala buna.
O sa vin cu impresii cand o sa fim direct implicati. deocamdata nici eu nu sunt sigura ca am facut alegerea ce amai buna, sunt multi factori de care depinde succesul copilului. Mai vorbim. Ma intereseaza si pe mine opinii ale cunoscatorilor.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#6
emil

emil
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 16:04

Din pacate am avut in anul scolar care tocmai s-a incheiat o experienta negativa. Fata mea a terminat clasa intai la scoala nr.5 din Bucuresti. Am facut deja demersurile sa o mutam la o alta scoala din toamna.

Eu am facut la aceasta scoala clasele 6-8 si pe vremea aceea era considerata una dintre cele mai bune scoli din Bucuresti (aveam multi colegi care veneau din Militari sau alte cartiere la scoala asta). Cand mi-am inscris fata acolo anul trecut, desi stiam ca multe s-au schimbat, nu mi-am inchipuit ca o scoala din centrul Bucurestiului poate sa ajunga la un nivel atat de jos. Din pacate nu ne-am informat inainte si iata acum trebuie sa o mutam la alta scoala.

Ce vreau sa spun e ca scoala asta e de evitat - daca cineva vrea detalii si argumente le voi da cu placere.

Emil

#7
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 16:38

quote:
Originally posted by emil
Din pacate am avut in anul scolar care tocmai s-a incheiat o experienta negativa. Fata mea a terminat clasa intai la scoala nr.5 din Bucuresti. ....Ce vreau sa spun e ca scoala asta e de evitat - daca cineva vrea detalii si argumente le voi da cu placere.
[soc]...Scoala 5 era prima pe lista intentiilor mele, tocmai in virtutea renumelui sau!!!!....Emil, da, te rog mult, 1. detaliaza putin cauzele nemultumirii tale!si 2. Scoala la care urmeaza sa o inscrii pe fetita ta este in aceeasi zona?
see details

#8
emil

emil
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 19:10

Au fost 3 clase: prima step by step – nu stiu nimic despre cum s-a desfasurat activitatea acolo. Noi am nimerit la C si o invatatoare tanara care a terminat limbi straine (engleza) si e pe post de invatatoare.
- Pe parcursul anului aceasta invatatoare a lipsit foarte multe ore (aprox. o treime din ore). In timpul cand a lipsit copiii ori erau trimisi acasa, ori la clasa paralela (B) unde se inghesuiau langa ceilalti copii, invatatoarea de la B nu lucra cu ei, ii punea sa coloreze sau ceva de genul asta. In alte cazuri, cand stia ca lipseste toata ziua, venea o invatatoare pensionara care tinea orele.
- In foarte multe cazuri orarul nu a fost respectat. Prima ora s-a pierdut in mod sistematic din cauza ca tigara si cafeaua s-au prelungit pana spre ora 9. Mi-am lasat copilul mereu la ora 8 dimineata intr-o clasa in care era un vacarm de nedescris, unde copiii nesupravegheti depaseau mult limitele jocului normal.
- In loc de romana sau matematica s-a colorat (activitate de care fata mea nu consider ca mai avea nevoie dupa 4 ani de gradinita) si s-a vorbit la telefon (invatatoarea). Repetitiilor pentru serbari (de Craciun, de 8 martie si multe altele le-au fost alocate foarte multe ore in care s-au invatat poezii la nivel de gradinita. Au fost extrem de multe vizite la muzee, zoo, excursii si mai ales McDonalds (!).
- In cazurile rare in care din 4 ore ne anunta ca urmeaza sa lipseasca ultimele 2, facea primele doua ore desen si cunosterea mediului (conform orarului) pierzand ultimele ore (romana si matematica – tot conform orarului care trebuie respectat nu?)
- Dar, cel mai important – elevilor nu le-a fost insuflata ideea ca scoala e o activitate importanta, diferita de joaca in parc, desene animate, jocuri pe calculator etc. In acea clasa nu s-a creat nici cea mai vaga idee de competitie intre elevi, decat cea creata intre ei in mod natural.
- Cu materia au fost mereu la zi: nici nu e greu daca nu-ti pui problema rezultatelor. Faceau in timp mai scurt ce era de facut conform programei, intelegea fiecare ce putea, daca cineva se ocupa acasa de copil – bine daca nu…
- Desi fata mea e destul cuminte si constiinciasa, a inteles destul de usor ca “merge si asa”, ca iei FB si daca mai ai mici greseli. Nivelul de exigenta este foarte redus, nu exista dorinta de a nu repeta greselile, de a incerca sa scrie mai frumos…
- Copiii nu au fost scosi la tabla niciodata.
- Intr-o ora de matematica copiii copiau de pe tabla textul unor probleme sau exercitii si atat. Rezolvarea se facea acasa, cine o facea, oricum nu se verificau temele!

E clar ca majoritatea acestor probleme sunt legate de aceasta invatatoarea pe care a avut-o in clasa intai, dar multe erau foarte vizibile la nivel de conducere a scolii si tolerate, fara nici cea mai mica reactie. In primul rand lipsa de la ore. De aceea cred ca, in afara de aceasta invatatoare, nivelul scolii 5 in general si atitudinea, cel putin la nivelul claselor primare lasa de dorit. Si chiar daca sistemul de invatamant in general are probleme, nu e peste tot la fel. Ne-am informat cum si ce s-a facut la alte scoli si diferentele sunt foarte mari.

O sa mearga in clasa a 2-a la scoala 186.


#9
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 12:12

Emil, multumim frumos ca ne-ai impartasit experienta voastra. Sa aveti bafta la scoala 186 si te mai asteptam sa ne povestesti cum este acolo dupa ce incepeti, cu bune si rele (speram sa fie cat mai multe bune [:D]).

Caprioara & [bonjovi] Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud



#10
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 18:44

Brrrr, Emil, socanta experienta. Asadar, atunci cind alegem o invatatoare, pe prima pozitie ar trebui sa fie intrebarea "cam cit timp are de gind sa catadixeasca sa dea pe la scoala?".......si de-abia dupa aceea sa incepem sa ne interesam de calitatile sale de pedagog :-(((. E o dovada de maxima neseriozitate/nepasare din partea directiunii scolii, care a acceptat o asemenea situatie....



Scoala 186 e cu predare in lb. franceza sau are doar franceza intensiv?



Si, daca in acest moment oricum nu am alte date, am dat o raita pe http://admitere.edu.ro/2007/index.html si m-am plimbat nitel pe rezultatele obtinute de elevii de-a 8-a ai diverselor scoli din zona asta a Bucurestiului (Piata Amzei) la admiterea in liceu, in acest an. La urma urmei, e si asta un indiciu al valorii scolii, nu?



Si am gasit, de exemplu, ca Emil a facut o alegere buna, macar in ceea ce priveste procentul de copii cu medii de admitere peste 9. Iata cum stau lucrurile: la Scoala nr. 186 Elena Vacarescu -48,64% adica 18 din cei 37 de elevi au avut media peste 9, rezultat aproape similar cu cel al copiilor de la Scoala Centrala - 48,27% (42 din 87), ; mai bun decit cel de la Scoala nr. 5 "Corneliu N. Popescu"- 37,28% (22 din 59) ; si incomparabil mai bun cu situatia de la Scoala nr. 1 "Sfintii Voievozi" - 18,18% (12 din 66) si cea de la Scoala nr. 118 "Vasile Alecsandri" - 15% (6 din 40); dar, totusi, e destul de departe de rezultatele obtinute la Scoala nr. 79 - 60,37% (69 din 159) sau la Scoala nr. 11 "Heliade Radulescu" - 61,19% (41 din 67), care, probabil, sint cu adevarat scoli de top, macar din acest punct de vedere.....



Uf.

Greu de ales.

Mai ales ca pragul de admitere la unele licee a fost mult peste media 9....



Astept si eu, ca si Caprioara, impresiile parintilor ai caror copii sint deja la scoala...

[hot]






see details




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -