Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Terapie Vojta?


46 raspunsuri la acest subiect

#41
isi

isi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 29 noiembrie 2008 - 21:48

noi abia am ajuns de la kinder centrum din munchen ne-or schimbat exerciitile unu din exercitii seamana mult cu corectia coloanei care se face in ucraina este un ex. pregatitor pentru alt ex. una din intrebarile noastre a fost pina la ce varsta se poate face vojta iar raspunsul lor a fost ca cel mai batran pacient are 92 ani la noi este inpamantanita ideea ca vojta merge pina la 3 ani ,cei de la kinder centrum nu sant de acord cu ideea pentru ei VOJTA INSEAMNA EXERCITII VOJTA FACUTE DE PARINTE EI NU CONCEP CA UN PROFESOR KINETOTERAPEUT SA DEVINA KINETOTERAPEUTUL COPILULUI am plecat foarte multumiti si foarte increzatori durata sederii noastre a fost de 6 zile

#42
Mamecitta_C

Mamecitta_C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 04 decembrie 2008 - 16:22

isi, mai povesteste-ne ce-ai vazut in germania... am fost si eu acum aproape un an pt o operatie pe nervi care nu se face la noi (dani avea 11 luni, ambele manute paralizate prin tractiune groaznica la nastere)... este intr-adevar alta lume... alte conceptii... sunt precisi, stiu ce fac... sunt nemti... doctorul chirurg care l-a operat pe baiatul meu ne cere mereu filmulete sa vada cum a evoluat, ne-a spus cand sa ne oprim cu vojta (dani are acum 1 an si 8 luni si face vojta zi de zi, fara intrerupere, de la o luna) si sa trecem la alte terapii... gratis, doar pe mail... e aproape incredibil... chiar daca am fost in germania intr-o situatie destul de grea, uneori mi-e dor de spitalul ala...

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

#43
isi

isi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 04 decembrie 2008 - 18:22

felicitari Mamecita ma bucur sa aud ca cineva mai face vojta zi de zi la copil noi am stat un an la sibiu dar in ultimile luni nu au mai aparut rezultatele pe care le doream acum am inteles cauza cu cat copilul evolueaza trebuie schimbate ex. iar acestea devin din ce in ce mai grele iar pe chineto ii solicita foarte mult iar la cati copii au pe zi ar claca in germania un chineto are max . 7 copii programati pe zi la ei este alceva normal ca au alt randament si mai ales ca acolo s-a inventat vojta si pe noi ne-au impresionat si ne-or ajutat unde or putut la ei este pacientul apoi restul.Am vazut vestitul LOCOMAT la KINDER CENTRUM il au de 2 ani de zile si nu e foarte aglomerat.

#44
Mamecitta_C

Mamecitta_C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 04 decembrie 2008 - 20:49

asa este, isi, vojta e foarte solicitanta, atat pentru copil, cat si pentru terapeut... mai ales cand copilul creste... dupa ced lucra cu dani, profu' isi schimba haina pt ca transpira rau de tot... copilul, de la atata vojta, si-a dezvoltat musculatura spatelui si a picioarelor si e foarte greu de tinut in pozitie... a invatat chiar si cum sa se eschiveze, cum sa "scape" din pozitii... de aceea (si la recomandarea medicului din germania) ne-am oprit cu vojta intensiv (mai fac eu acasa cu el doar) si am trecut la alte terapii...

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

#45
yvonne07

yvonne07
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 17:05

Terapia Vojta este cea care a salvat bratul fetitei mele impreuna cu un kinetoterapeut de exceptie.Spitalul de recuperare din Sibiu este foarte bun.Fetita mea Selena are pareza brahiala de plex si nu multa lume stie ca la acest diagnostic trebuie sa actionezi cat mai devreme pentru ca timpul care trece este iremediabil pierdut.Am inceput Vojta pe cand Selena avea doua luni si timp de un an si jumatate am facut tratament de doua ori pe zi mai putin cand a fost bolnava.La ora actuala fetita mea este recuperata in proportie de peste 95% si asta datorita lui Cristi N care a facut tot posibilul pentru ea si care este un profesionist care are si un ingredient secret si anume ...pune suflet in tot ceea ce face.Credeti-ma ca am vazut copii cu acelasi diagnostic ca si al Selenei si ma ingrozesc cand ma gandesc ca si fetita mea ar fi putut fi la fel.Referitor la plansul copilului...da si eu am stat cu inima stransa la inceput cand am vazut-o cat de tare plangea dar acum chiar si rade si nu mai are nici o problema cu gimnastica .Este perfect normala si nu a suferit nici un traumatism din cauza plansului.
Noi acum suntem pe ultima suta si va uram si voua bafta multa si un prof cum il avem noi pe Cristi.

#46
atapelea

atapelea
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 23:50

Buna la taoata lumea
Doamna papadievad ca aveti o fetita care s-a nascut cu scolioza.
Scolioza a fost datorita muschilor care au fost prea "moi" ?
Cum se simte fetita in prezent si ce tratamete ati facut ?
Vojta a dat rezultate ? Fetita s-a bisnut cu terapia si nu mai plangea ?

Rog modelatorul sau un iuzar sa trimita acest mesaj prin mail doamnei papadie deoarece eu nu reusesc.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -